Polisler Tarafından Öldürülen Siyahilerin Ölmeden Önceki Son Sözleri

Amerika'daki ırkçılık tarih boyunca hiçbir zaman dinmemiştir. Önce köleliğin kaldırılmasına karşı çıkanlar sonra da siyahilerin yasal hak edinmelerine otobüste oturmalarına sınıfsal olarak beyazlarla eşit seviyeye gelmelerine karşı çıkmıştır.

En nihayetinde kağıt üzerinde tüm haklar eşitlendiğinde ise bu sefer de beyazların yasa dışı zulümleri başlamıştır. Polisler nedensiz yere siyahileri öldürlmüşlerdir. Etkisiz hale getirebileceklerken kurşun yağmuruna tutmuşlardır. 

AJ+ haber ajansı ise bazı siyahilerin ölmeden önceki son sözlerini derlemiş. İşte o sözler...

1- "Ben de Seni Seviyorum"

23 yaşındaki Sean Bell 25 Kasım 2006'da 5 adet New York polisi tarafından 50 kurşunla öldürüldü. Sean Bell'in ertesi gün ise düğünü vardı. Öldürülmeden önceki son sözü ise ertesi gün kocası olacağı eşine söylediği "Ben de seni seviyorum" oldu. Polisler 2008^de tüm suçlamalardan beraat etti.

2- "Anne ben okula gidiyorum"

Gine'den Amerikaya gelen mülteci Amadou Diallo, diğer afroamerikanlar gibi ailesine para göndermek için Amerika'da çalışmaya başlamıştı. Birgün soruşturma için polisler kapısına geldi. Bunun üzerine Amadou elini arkaya attı ve atar atmaz polisler onu kurşun yağmuruna tuttu. Polisler Amadou'ya tam 41 el ateş ettiler. Ölmeden önce annesiyle konuşan Amadou'nun ölmeden önceki son sözü "Anne ben okula gidiyorum" oldu. Cansız bedeni yere düşen Amadou'nun elinde ise polislerin tahmin ettiği gibi silahı değil kimliğini göstermek için elini uzattığı cüzdanı vardı. 

3- Memur beyler! Neden silahlarınızı çıkardınız?

68 yaşındaki eski denizci Kenneth Chamberlain'ın boynundaki sağlık yardım kolyesi tetiklenince polisler kapıyı kırıp içeri girdi ve kalp problemi olduğunu farkettikleri Kenneth'i öldürdü. Kenneth'in son sözü ise "Memur beyler, Neden silahlarınızı çıkardınız?" oldu.

4- "Beni neden vurdun?"

Kendrec McDade 19 yaşında bir lise öğrencisiydi ve Amerikan futbolu takımındaydı. Polis Kendrec yolda yürürken ona dur dedi ama Kendrec yürümeye devam etti. Bunu gururuna yediremeyen beyaz polis ise silahını çıkardı ve Kendrec'i öldürdü. Normal bir polisin ateş etmeden önce Kendrec'i uyarması gerekiyordu. Vurulmasına anlam veremeyen Kendrec'in son sözü ise "Beni neden vurdun" oldu.

5- "Lütfen ölmeme izin vermeyin"

Bir New York polisi Kimani Gray'i ateş ederek öldürdüğünde Kimani henüz 16 yaşındaydı. Polis Kimani'nin silahlı olduğunu iddia etti, görgü tanıkları ise silahsız olduğunu. Kimani'nin vurulduktan sonraki son sözü "lütfen ölmeme izin vermeyin" oldu.

6- "Silahım yok. Ateş etmeyi bırakın"

Michael Brown adlı 18 yaşındaki bir genç polisler tarafından kurşun yağmuruna tutuldu. Kurşunların 2 tanesi kafasna denk geldi ve Michael'i öldürdü. Michael'in ölmeden önceki son sözü, "Silahım yok. Ateş etmeyi bırakın" oldu.

7- "Beni vurdun. Beni vurdun"

Tren istasyonundayken polis tarafından durdurulup, yüz üstü yere yatırılıp kelepçe takılan 22 yaşındaki Oscar Grant aynı polis tarafından vurularak öldürüldü. Oscar Grant'ın son sözü "Beni vurdun. Beni vurdun" oldu.

8- "Nefes Alamıyorum"

Tek suçu kaçak sigara satmak olan 43 yaşındaki Eric Garner polis memuru tarafından boğularak öldürüldü. Eric Garner'ın son sözü "Nefes alamıyorum" oldu.

9- "Bu gerçek değil"

22 yaşındaki John Crawford dünyanın en büyük perakende devi Wallmart'ta oyuncak bir hava tabancasını elinde tutuyordu. Bunu muhtemelen gerçek silah sanan ve de John'un siyahi olduğunu gören polis John Crawford'u kurşuna dizdi. John Crawford'un son sözü "Bu gerçek değil" oldu.

İlginizi çekebilecek diğer galeriler

Biyografiler

 • Vladimir Lenin CV
  BİYOGRAFİ
 • Mahatma Gandhi CV
  BİYOGRAFİ
 • Abraham Lincoln CV
  BİYOGRAFİ
 • Albert Einstein CV
  BİYOGRAFİ
 • Hulusi Kentmen CV
  BİYOGRAFİ
 • Elvis Presley CV
  BİYOGRAFİ
 • Piri Reis CV
  BİYOGRAFİ
 • Ismael Zambada Garcia CV
  BİYOGRAFİ
 • Osho CV
  BİYOGRAFİ
 • Yılmaz Güney CV
  BİYOGRAFİ
 • Barış Manço CV
  BİYOGRAFİ
 • Platon CV
  BİYOGRAFİ
 • Kanuni Sultan Süleyman CV
  BİYOGRAFİ
 • Marco Polo CV
  BİYOGRAFİ
 • Napolyon Bonapart CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.