Zemzem Suyu

  Kitap-ı Mukaddes ve Ahd-i Atikte yer alan, gören insanlarda hayretler uyandıran ve tam 4000 senedir durmadan akmaya devam eden bu su, bilim adamlarını ve kerametini okuyan insanları hayretler içinde bırakmaktadır. Koca bir ülkeyi besleyen bu suyun kaynağı hala bulunamamıştır. İslam inancına göre zemzem suyu mübarek bir su olup birçok hastalığın da ilacı olmuştur. Bilim adamları yaptıkları son araştırmalar neticesinde bu suyun gerçekten birçok hastalığa iyi geldiğini, dünyadaki bakterisiz ve mikroorganizma barındırmayan ender temiz su kaynaklarından biri olduğunu onaylamışlardır.

  Hemze, Tayyibe, Tahire, Şarabü’l-ebbar olarak da bilinen zemzem suyu Mekke’de, Harem-i Şerif’te bulunur. Hac görevini yerine getiren hacılar “veda tavafı” ve iki rekât namazdan sonra zemzem suyunu, Kâbe’ye doğru dönüp, besmele ile başlayarak ayakta üç yudumda içerler. Ayrıca zemzem suyunu içerken üzerine dökmekte sünnettir. Birçok bilim adamı araştırmalar yapmak için Mekke’ye gitse de Kâbe alanına sadece Müslümanlar girebildiği için araştırma yapamamışlardır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bu suyun dünyanın en sağlıklı suyu olduğunu onaylamıştır. 

 • Zemzem Suyu ve Hz. İsmail’e İlk İkram

  Hz. İbrahim (A.S)  ilk eşi olan Sare’nin zulmünden kurtarmak için eşi Hacer’i ve emzikteki oğlu Hz. İsmail’i Cenab-ı Hakkın emri üzerine şu an ki zemzem kuyusunun bulunduğu “Beytü-l Haram’a” bırakmıştır. O tarihlerde Mekke’de hiç kimse yaşamamakta ve ne yiyecek yemek ne de içecek su dahi bulunamamaktadır. Hz. İbrahim eşine biraz su ve hurma bırakarak oradan uzaklaşmıştır. Bir müddet sonra su ve hurma bitince oğlunun ağlamalarına dayanamayan Hâcer “Safa tepesine” çıkıp yardım isteyecek birilerini bulmaya çalışmıştır. Kimseyi göremeyen Hâcer korkuyla Safa ve Merve tepelerinin arasında yedi defa gidip gelmiştir. Tam yedincide Hz. Cebrail’i görmüştür. Bir kuyunun yanında duran Cebrail yeri kazarak su çıkarmıştır. Hacer sevinçle koşarak “durdur” anlamına gelen “zemzem” demiş ve suyun etrafını çevirmiştir. Sonrasında oğluna suyu içirip bebeğini emzirmiştir. Testisini dolduran Hacer’e Hz. Cebrail seslenmiştir; “ Sakın, helak oluruz, zarara uğrarız diye korkmayın. İşte şurası Beytullah’ın (Kâbe) yeridir. O beyti şu çocukla babası yapacaktır. Muhakkak ki, Cenab-ı Hak o işin ehlini zayi etmez” demiştir. “Allah, İsmail’in annesi Hacer’e rahmet etsin. O, zemzemi kendi haline bıraksaydı veya avuçlamasaydı; muhakkak zemzem akar, ırmak olurdu” demiştir. İsra ve Miraç gecesinde Allah katından en değerli varlık olan Hz. Peygamber’in kalbi bu temiz su ile yıkanmıştır. İşte zemzemin hikâyesi böyle anlatılır ve bu gizemli su günümüzde bile sırrını hala korumaktadır.

 • Zemzem Suyunun Kuruması ve Tekrar Akmaya Başlaması

   Hz. İsmail’in Mekke de anlattığı Allah’ın emir ve buyruklarına uymayan ve anayurtları Yemen olan “Cürhümlüler” Mekke’yi terk ederken zemzem kuyusunu kapatmışlardır. Bu kabile Ad ve Semud kabileleri gibi yüzyıllar önce çıkan bir afetle tarih sahnesinden silinmişlerdir. Cürhümlülerin yenilgiye uğratılmasından sonra Mekke ve Kâbe’nin yönetimi Huzaalılara geçmiş ve bu kabile Hz. İsmail’in onlara ilettiği Cenab-ı Hakk’ın emri olan tevhid inancını bırakarak putperestliğe başlamışlardır. Daha sonra putperestlikle birlikte, Mekke’de Allah’ın emir ve yasakları yaşanmaz olmuş ve zemzem kuyusu bu devirde kurumuştur. Kuruyan zemzem kuyusu birçok kaynakta belirtildiği üzere Hz. Peygamber’in dedesi Abdülmuttalib’in gördüğü bir rüya ile yeniden açılmış, Mekke ve Kâbe’nin hizmetine sunulmuştur. Zemzem kuyusunun, etrafındaki kuyuların sularına mineral olarak benzememesi, zemzem kuyusunun birçok kaynaktan beslendiğini düşündürmüştür.   

 • Zemzem Suyu'nun Özellikleri

  1. Zemzem’deki tat başka hiçbir suda yoktur 
  2. Az miktarda tuzludur.
  3. Bulanık değildir tamamen saf haldedir
  4. Mikropsuzdur.
  5. Sağlığa zararlı olan hiçbir şeyi içerisinde mevcut etmez.
  6. Vücut besinlerini karşılayabilme özelliği vardır.
  7. İnsanı tok tutmaktadır.
  8. Zemzem suyu idrar yollarıyla değil sadece terle dışarı atılır.
  9. Kokusuzudur.

   

   

İlginizi çekebilecek diğer olaylar

Biyografiler

 • Heinrich Himmler CV
  BİYOGRAFİ
 • Sokrates CV
  BİYOGRAFİ
 • Mao Zedong CV
  BİYOGRAFİ
 • Karl Marx CV
  BİYOGRAFİ
 • Ismael Zambada Garcia CV
  BİYOGRAFİ
 • Nasrettin Hoca CV
  BİYOGRAFİ
 • Galileo Galilei CV
  BİYOGRAFİ
 • Piri Reis CV
  BİYOGRAFİ
 • Elvis Presley CV
  BİYOGRAFİ
 • Marco Polo CV
  BİYOGRAFİ
 • Ömer Hayyam CV
  BİYOGRAFİ
 • Fatih Sultan Mehmet CV
  BİYOGRAFİ
 • Cengiz Han CV
  BİYOGRAFİ
 • Adam Smith CV
  BİYOGRAFİ
 • Kanuni Sultan Süleyman CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.