Spor Tarihinden Unutulmaz Olaylar

Spor tarihinde bazı olaylar vardır ki bugün geriye dönüp baktığımızda "Bu nasıl yaşanmış ya?" deriz. Bazı konuşmalar da vardır ki o anı bize yaşatan cinsten... Sizleri daha fazla meraklandırmadan, galerimize geçelim. İşte spor tarihinden o unutulmaz olaylar ve sözler...

1- Ababe Bilika'nın tüm dünyaya verdiği ders.

İlk defa bir Etiyopyalı olimpiyat şampiyonu olarak altın madalya kazanmıştır. Bu atlet Ababe Bilika olup yalın ayak koşarak maratonu kazanmıştır.

2- Michael Jordan'ın Scutt Burrell'e verdiği ayar

Ünlü basketbolcu Michael Jordan antrenman maçında takıma yeni gelen Scott Burrell'ın maça hiç asılmadığını, sürekli laubali oynadığını fark eder. Sürekli onun üstüne oynar, üzerinden geçer ve smaçlar. Smaç yaptıkça Scott Burrell iyice oyunu bırakır. Sonraki pozisyonda Jordan, Scott Burrell'den topu çalıp topu Scott Burrel'in suratına çok sert bir şekilde atar ve:"Biz burada çalışıyoruz eğer eğlenmek istiyorsan Disneyland'a git..."der.

3- Magic Johnson'ın Jordan itirafı

"Bazen Jordan o kadar güzel oynardı ki onu savunmaya çalışmak yerine potayı güzel gören bir yerden Jordan’ın yapacağı şeyi izlemeyi seçiyordum, çünkü ertesi gün herkes o hareketten bahsederken tam anlamıyla görememiş olmak beni çıldırtıyordu..." Magic Johnson

4- 1936 Berlin Olimpiyatlarındaki siyahi atletin başarısı Hitler'e dert oldu.

1936 Berlin Olimpiyatlarında altın madalya kazanan değişik ülke sporcularının bu başarıları ve özellikle de Amerika adına yarışan siyahî atlet Jesse Owens'ın 4 adet altın madalya birden kazanması, Adolf Hitler’in Alman ırkının en üstün ırk olduğu iddiasının doğru olmadığının kanıtı olarak, uzun süre karşı propaganda aracı olarak kullanılmıştır.

5- Türk güreşçi Koç Mehmet'in azmi

1896 (Atina, ilk modern olimpiyat) I. Olimpiyat Oyunları başladığında, Türk güreşçi Koç Mehmet, kendi imkânlarıyla Atina’ya gitmiş, ancak kayıt koşulların bilemediğinden müsabakaya katılamamıştır.

6- Alpay'ın milliyetçilik damarı İngiltere'de de dinmedi.

İngiltere'de "istenmeyen adam" ilan edilen Alpay Özalan, gece saat üçte evinin önünde İngiltere marşı dinlettiren bandoya, Türk marşı dinlettirdi.

7- Türkiye ve Hindistan 1950 dünya kupasına gidemedi. Neden Mi?

1950 dünya kupası Brezilya’da oynanacaktı. Bu turnuvaya katılma hakkı kazanıp da gidemeyen iki takım vardı. Birisi Türkiye, diğeri ise Hindistan’dır. Türkiye milli takımı maddi yetersizlikten dolayı Brezilya’ya gönderilemedi. Bu nedenle Türkiye turnuvadan çekilmek zorunda kaldı. Hindistan ise çıplak ayakla oynamak isteyince FIFA reddine uğradı.

8- İtalya-Ukrayna maçı grevi

Basın sektöründeki grev nedeniyle, İtalya’nın meşhur kanalı Rai1'den yayınlanan İtalya-Ukrayna maçını anlatmak için hiç bir spor spikeri görev almadı.

9- 149 - 0'lık maç.

2002′de Madagaskar ekibi Stade Olympique L’Emryne, şampiyon AS Adema karşısında kendi kalesine 149 gol attı. Bu ilginç girişimin nedeni ise bir önceki maçta hakemin verdiği karaları protesto etmek içindi.

10- Saha kenarında kırmızı kart gören efsane futbolcu Mark Van Bommel

Hollandalı oyuncu Mark Van Bommel, oyuna girmek için beklerken saha kenarında kırmızı kart görmüştür.

11- İsveç'deki uyanık güreşçiler

1912 Stockholm’de (İsveç) şampiyonluk için güreşen iki sporcu, saatlerce mücadele etmişler, iki tarafta birbirine tam olarak üstünlük sağlayamamışlardır. Her ikisi de altın madalyayı alacaklarını umarak, maçı idare etmişler ve 9 saat boyunca güreşmişlerdir. Hakem heyeti aldığı bir kararla maçı sona erdirmiş, her iki güreşçi de ikinci ilân edilmiş ve gümüş madalya sahibi olmuşlardır.

12- Tavuk Vakası

1986 ve 1990 Dünya Kupası’nda, Arjantin Milli Takımı futbolcularının tavuk yemesi "uğursuzluk getiriyor" gerekçesiyle yasaklanmıştır.

13- Aile mesleği

Baba oğulun aynı kadroda yer aldığı tek milli maçta İzlandalı sporcu Arnor Gudjohnsen oyundan çıkarken yerini öz oğlu Eidur'a bırakmıştır.

14- Çek Lokomotifi durdurulamıyor

1952 Helsinki Finlandiya’da, Çek atlet Emil Zatopek (Lâkabı Çek Lokomotifi ) 5.000 mt ve 10.000 mt koşularında altın madalya almıştır. Ayrıca aynı olimpiyatta hayatında ilk kez katıldığı maraton koşusunu da birinci bitirerek altın madalya sayısını üçe çıkarmıştır.

15- En dürüst hakem

İngiliz hakem Martin Sylvester 1998'de oynanan bir maçta, futbolcuya yumruk attığı için kendisine kırmızı kart göstermiştir.

16- Mike Tyson'un Kulak Avcılığı

Boks tarihinin en sıradışı olaylarından biri Mike Tyson ile Evander Holyfield arasında geçti. 1997 yılında unvan maçı için ringe çıkan boksörlerden Mike Tyson, maçta rakibinden yediği darbelerden etkilense gerek, Evarder'in kulağını ısırdı. Evander'in kulağını ısıran ve hatta bir parça koparan Mike Tyson'un ringlere veda edişi böylece kanlı bitmiş oldu. Bir dönem efsane olan Mike Tyson, kendisine inananları bir kez daha hayal kırıklığına uğrattı.

17- Metroyu Kullandı Maratonu Kazandı

Kübalı atlet Rosie Ruiz, 1980 yılında katıldığı Boston Maratonu'nu kazandı. Her şey normal giderken, bazı kişilerin, Rosie Ruiz'in maraton koşusunun bitiş çizgisine 1 mil kala yarışa başladığını ortaya atmasıyla skandal patlak verdi. Ruiz, koşunun bitimine sadece 1 mil kala maratona dahil olmuş ve altın madalyayı kazanmıştı. Boston Maratonu'ndan 6 ay önce de New York Maratonu'nu ilk sırada tamamlayan Ruiz, gazetecilerin, - ''Maratonda rakiplerinize nasıl 25 dakika fark attınız?'' sorusuna, -''Bu sabah çok büyük bir enerjiyle uyandım'' diye yanıt vermişti. Ruiz'in New York Maratonu'nda da metroyu kullanmış olduğu ve son durakta inerek maratona katıldığı ortaya çıkmıştır.

İlginizi çekebilecek diğer galeriler

Biyografiler

 • Osho CV
  BİYOGRAFİ
 • Adolf Hitler CV
  BİYOGRAFİ
 • Al Capone CV
  BİYOGRAFİ
 • Cengiz Han CV
  BİYOGRAFİ
 • Mahatma Gandhi CV
  BİYOGRAFİ
 • VII. Kleopatra CV
  BİYOGRAFİ
 • Salvador Dali CV
  BİYOGRAFİ
 • Marco Polo CV
  BİYOGRAFİ
 • Barış Manço CV
  BİYOGRAFİ
 • Vecihi Hürkuş CV
  BİYOGRAFİ
 • Marilyn Monroe CV
  BİYOGRAFİ
 • Vladimir Lenin CV
  BİYOGRAFİ
 • Che Guevara CV
  BİYOGRAFİ
 • Abraham Lincoln CV
  BİYOGRAFİ
 • Alan Turing CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.