Dünyanın Sahip Olunan En Pahalı Koleksiyonları ve Değerleri

Asırlar boyunca insanoğlu, değerli gördüğü şeyleri hep saklama ihtiyacı hissetmiş ve ona ayrı bir anlam katmıştır. Bu sayede yeni nesillerde de böyle bir alışkanlık meydana gelmiş ve bir kültür mirası havuzu oluşmuştur. Dilerseniz şimdi de Dünyada bazı odaklar tarafından seçilmiş en değerli 10 koleksiyonu inceleyelim.

Kaynak: therichest.com

 

1- Örümcek Adam Çizgi Romanı / 40.000 $

Yaratıcılığını Peter Parker’ın yaptığı Spiderman Çizgi Romanı koleksiyonu 40.000 dolarlık fiyatıyla listemize girebildi. Basımına 1962 yılında başlanan ve günümüzde dahil filmleri büyük hayran kitlesi yaratan çizgi romanın kopyasının dünyada çok az bir koleksiyoncuda bulunduğu sanılmaktadır.

2- Levi Strauss&Co 501 İlk Üretimi / 60.000 $

Kot pantolonların efendileri olarak bilinen Jacob Davis ve Levis Strauss’un 1873 yılında ürettikleri ilk pantolunun yani bilinen diğer ismiyle Levi Strauss&Co 501’in şimdiki değerinin 60.000 $ olduğu belirtiliyor. Oysaki 1870’lerde mavi kot pantolonun fiyatı bugünün fiyatıyla sadece 13.50 $'mış.

3- Gutenberg İncili / 100.000 $

15. yy’da Latince yazılıp basılan Gutenberg İncili, rönasans öncesi İtalya’da ilk toplu basılan kitaptır. Günümüzde sayısı tam olarak bilinmese de 42-50 arasında kopyası olduğu tahmin edilmektedir. Şu an bir tanesinin fiyatı ise 100.000 dolar.

4- 1787 Château Lafite Şarabı / 160.000 $

Chateau Lafite, Ünlü Rothschild ailesinin 1800’lü yıllarda Fransa’daki malikanelerinde üretilen dört şaraptan birisidir ve o tarihten beri dünyanın en pahalı kırmızı şarabı olarak kabul görmektedir. 1985’te açık arttırmayla 160.000 dolara satılmıştır.

5- John Lennon “Double Fantasy” Albümü / 525.000 $

John Lennon’un ölmeden 3 hafta önce yayınlanmış olduğu Double Fantasy albümü, ilk çıktığında olumlu eleştiriler almamıştı. Ancak ölümünden sonra Lennon’un bir fenomen haline gelmesiyle birlikte dünyanın en pahalı eserlerinden biri hali geldi. Albümün şuanki fiyatı 520.000 dolar olarak belirlenmiştir.

6- Porselen Vazo / 1.2 Milyon $

Kökü 1200’lü yıllara dayanan Porselen Vazo, Moğol İstilaları sırasında Çin’den ele geçirilmiştir. Ardından yıllar boyu en acımasız savaşlara tanıklık eden vazo, üzerindeki mavi ve beyaz renklerle işlenmiş dekorları ile ünlüdür. Günümüzde İngiltere’de bulunan vazonun fiyatı ise 1.2 milyon dolar değeridedir.

7- Honus Wagner Beyzbol Kartı / 2.16 Milyon $

Dünya’nın en ünlü beyzbol oyuncularından Johannes “Honus” Petrus bir diğer adıyla “Uçan Hollandalı” adına basılmış oyun kartlarıdır. Amerikan Tütün Şirketi (ATC) tarafından 1900’lü yılların başında bastırılan karttan sadece 60 ila 200 arasında basılmıştır. Günümüzde ise bir tanesinin değeri 1.26 milyon dolardır.

8- Treskilling Sarı Pul / 2.1 Milyon $

"Bir adet posta pulu en fazla ne kadar edebilir ki?" diyebilirsiniz. 1855 yılında İsveç’te üretilen ve İsveç ordusunun giydiği ceketlerin imgesi olan pulların her birinin değeri 2.1 milyon dolar etmektedir. Günümüzde dünyada 5 adet bulunduğu tahmin edilmektedir.

9- William Shakespeare’in İmzalı Kitapları / 5 Milyon $

Ünlü İngiliz şair ve oyun yazarı W. Shakespeare’nin ölmeden önce arkasında orijinal el yazısıyla imzasını bıraktığı 6 adet kitabının günümüzdeki değeri 5 milyon dolardır.

10- Altın Dev Elması / 55 Milyon $

Aynı zamanda Dünya’nın en büyük elması unvanına da sahip elmas, 80’li yıllarda Kongo’da keşfedilmiştir. Altın Dev adının verildiği elmas, 2013 yılında 55 milyon dolara satılmıştır.

İlginizi çekebilecek diğer galeriler

Biyografiler

 • Salvador Dali CV
  BİYOGRAFİ
 • Joseph Goebbels CV
  BİYOGRAFİ
 • Franklin D. Roosevelt CV
  BİYOGRAFİ
 • II. Abdülhamid CV
  BİYOGRAFİ
 • Barış Manço CV
  BİYOGRAFİ
 • Alexander Graham Bell CV
  BİYOGRAFİ
 • Sabiha Gökçen CV
  BİYOGRAFİ
 • Van Gogh CV
  BİYOGRAFİ
 • Vecihi Hürkuş CV
  BİYOGRAFİ
 • Adile Naşit CV
  BİYOGRAFİ
 • Nasrettin Hoca CV
  BİYOGRAFİ
 • Sokrates CV
  BİYOGRAFİ
 • Mao Zedong CV
  BİYOGRAFİ
 • Napolyon Bonapart CV
  BİYOGRAFİ
 • Yılmaz Güney CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.