Pulitzer Ödülü Alan 10 Fotoğraf ve Hikayesi

Pulitzer ödülü, tartışmasız fotoğrafçıların en gurur duyduğu, sektörün en önemli ödüllerinden birisidir. Tabi ki bu ödülü alabilen fotoğraflar tarih boyunca hep diğer fotoğraflardan ayrı olarak, yakılanması zor, anlam yüklü anları görüntülenmiş fotoğraflardır. Bu anları yakalayabilen fotoğrafçılar da doğru zamanda doğru yerde ve hatta doğru açıda olarak bu ödülü kazanmaya hak kazanmışlardır. Peki bu fotoğrafların arkasında yatan o ödüle layık hikayeler neydi? Bu fotoğrafları bu kadar özel kılan anlar hangi anlardı?

Gelin hep beraber öğrenelim...

1- Stanley Forman, 5 Nisan 1976

Siyahi vatandaşlara yapılan ırkçı ayrım asırlarca sürdü ve Amerika da bu ayırım 1965’lerde kaldırıldı. Fakat vatandaşların aklındaki ırkçılık fikri 1970’lere kadar atılamadı. Olaya konu olan resimde siyahi bir avukat ve insan hakları aktivistinin ırkçı bir Amerikan genci tarafından “bayrakla” saldırıya uğraması objektiflere yansımaktadır.

2- Jack Thornell, 6 Haziran 1966

Bu kare de acılar içinde haykıran kazazede, İnsan Hakları Savunucusu olan James Meredith. Silahlardan çıkan saçmalarla yaralanan Meredith, olay yerine çağırılan ambulans ile hastaneye kaldırılarak iyileştirildi. Hayati fonksiyonları normale dönse de sırtındaki o iz hiç kaybolmadı.

3- Oded Balilty, 1 Şubat 2006

Fotoğrafa konu olan olay, İsrail’in Batı Şeria bölgesindeki Amona şehrinde çekildi. İsrail bölgeyi mülteci ve izinsiz yerleşen halktan “temizlemek” için operasyon başlattı. Bütün bu askerlere karşı bir Yahudi kadın kendisini askerlere siper etmektedi

4- Eddie Adams, 1968

Şimdi ele alacağımız fotoğraf aslında ödülü sonuna kadar hak etmiş ve ünlü bir fotoğraf. Resimde görünenin aksine hikaye çok farklı ve fotoğrafı çeken Eddie Adams yakaladığı bu kareden birazcıkta pişmandır. Fotoğrafta silahı ateşleyen kişi Nguyen Ngoc Loan, Güney Vietnam Ordusu Generali ve Ulusal Polis Şefidir. Namlunun ucundaki kişi ise, Nguyen Van Lem, yani Viet Cong ordusunda görevli ve Saygon bölgesindeki birçok katliamdan sorumlu biridir. Hikayesi haklı bir sebep gösterse bile fotoğrafçının kadrajına yansıyan bu kare akıllarınızdan uzun süre silinmeyecektir.

5- Don Ultag ve John Robinson, 20 Ekim 1951

Bu fotoğraf ise, ırkçılığın spora yansımasıdır. Drake Bulldogs isimli oyuncu bilerek ve kasıtlı olarak Afro Amerikan sporcu Johny Bright’a yumruk attı. Bu hareket sporcuya bir ceza getirmedi fakat iki taraf arasındaki düşmanlık daha da arttı.

6- Milton Brooks, 1941

Tarih 1941 ve Detroit Ford Otomobil Fabrikası işçileri genel grev kararı aldılar. İşçiler daha iyi iş koşulları ve iyileştirilmiş bir ücret talebinde bulunmuşlardı. Objektiflere yansıyan görüntü de işçilerin araya giren bir grev kırıcıyı dövdükten sonra greve devam ettikleri görülmektedir.

7- Anthony Roberts, 1973

Fotoğrafı çeken Roberts, Hollywood’da bir otoparkta yürürken çığlıklar duymaya başladı. Olay yerine ulaştığında gördü ki bir adam etkisiz hale getirdiği kadını dövmekte ve etraftakileri ise yaklaştırmamaktaydı. İtiş kakış ile kadın can havliyle bağırmaya devam etti. Ve o esnada silah sesi duyuldu. İnanılmaz bir şekilde adam olduğu yere yığıldı. Olay yerine koşan güvenlik görevlisi tek kurşun ile adamı olduğu yere yığdı. Fotoğraf ise adamın vurulmadan önceki son halidir.

8- Paul Vathis, 1962

Fotoğraf, dönemin ABD Başkanı John F. Kennedy'nin bir önceki ABD başkanı Dwight D. Einsenhower ile birlikte Camp David’de uzun ve resmi bir yürüyüş yaparken çekildi. Yürüyüşün konusu ise Amerika’nın Küba (Fidel Castro) üzerine yapmış olduğu Domuzlar Körfezi Harekatı’dır.

9- Rocco Morabito, 1967

Fotoğrafta elektrik işçisi olan Randal Champion ve J. D. Thompson rutin bakım işlerini yapmaktaydılar. Bu bakımlar esnasında teknikerlerden Randal Champion yanlışlıkla bir tele dokundu ve vücudundan tam 4000 volt elektrik akımı geçti. Güvenlik kemeri olduğu için asılı kalan Champion’a arkadaşı J. D. Thompson ilk yardım yapmak için yaklaşmıştı ve hayat öpücüğü vermişti. Yapılan ilk yardım sonrasında mucizevi şekilde hayata dönen Champion’un nabzı atmaya başladı bulunduğu yerden indirilerek hastaneye kaldırıldı. Hastanede gördüğü tedavinin ardından Champion sapasağlam ayağa kalktı ve hayatına devam etti.

10- Kyoichi Sawada, 19 Ağustos 1966

Fotoğraf Güney Vietnam’da çekildi. Long Tan muharebesinin ardından, Avustralyalı askerlerin aracın arkasına bağladıkları Viet Cong askeri fotoğrafa konu oldu. Bu fotoğrafın ardından insanların savaşa olan bakış açısı daha da değişti.

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.