20. Yüzyılın En Etkili 15 Lideri

20. yüzyıla bir göz attığımızda dünya tarihini değiştiren birçok savaşın yaşandığını ve birçok devletin var olduğunu görüyoruz. Fakat 20. yüzyılı diğer çağlardan ayıran en önemli özellik dünya tarihine damgasını vurmuş liderlerin hakim olduğu bir yüzyıl olmasıdır. 

20. yüzyılın en büyük özelliği bünyesinde I. Dünya Savaşı, Büyük Buhran, II. Dünya Savaşı gibi tarihi olayları barındırıp aynı zamanda birçok Afrika, Asya ve Güney Amerika sömürgelerinin bu yüzyılda bağımsızlığını kazanmasıdır. Öte yandan Kapitalizm, Komünizm gibi yönetim şekilleri de ülkelerde devrimlere sebebiyet vermiş ve bu devrimler de büyük liderler tarafından gerçekleştirilmiştir.

Bu tarihi olaylar mutlaka tarihi liderler tarafından idare edilmiştir. Bu olaylar bütünü ve liderler 20. yüzyılı en sıradışı zaman dilimlerinden birisi yapmıştır.

İşte merak edilen, dünya tarhini değiştiren 20. yüzyılın en etkili 15 lider...

1- Ernesto Che Guevara (1929 - 1967)

Doktor, yazar, askeri lider ve devlet adamı olan Che Guevara Fidel Castro ile beraber Küba Devrimi'ni gerçekleştirmiş olan Marksist bir devrimcidir. Günümüzde belirli çevreler tarafından ikonik bir kahraman olarak adledilmektedir.Doktor, yazar, askeri lider ve devlet adamı ve olan Che Guevara Fidel Castro ile beraber Küba Devrimi'ni gerçekleştirmiş olan Marksist bir devrimcidir. Günümüzde belirli çevreler tarafından ikonik bir kahraman olarak adledilmektedir.

2- Winston Churchill (1874 - 1965)

Birleşik Krallık başbakanı Winston Churchill'in, II. Dünya savaşı sırasında ABD başkanı Franklin D. Roosevelt ile kurmuş olduğu başarılı ilişki onun 20. yüzyılın en etkili devlet adamlarının arasında olmasını sağladı. Dünya savaşından sonra Avrupa konseyi ve NATO örgütlerinin kurulmasında oldukça önemli rol oynadı.

3- Fidel Castro (1926 - )

Che Guevara ile beraber Küba Devrimi gerçekleştiren Fidel Castro Küba'nın efsanevi Marksist devrimci lideridir. Castro, Küba başbakanlığı, devlet başkanlığı ve Küba Kominist partisi birinci sekreterliği görevini yaptı ve uluslararası alanda oldukça önemli bir rol oynadı.

4- Francisco Franco (1892 - 1975)

20. yüzyılda İspanya'nın İç savaşı sırasında mililyetçi güçlere liderlik eden Francisco Franco savaşın bitmesiyle ülkeyi tam 36 yıl boyunca dikdatörlükle yönetmiş bir devlet adamı ve liderdir.

5- Mahatma Gandhi (1869 - 1948)

Mahatma Gandhi "Hindistan Bağımsızlık Hareketi"nin öncü lideri, dünyayı etkilemiş olan sivil itaatsizlik formunun mimarıdır. 20. yüzyılın önemli aktivistlerinden olan Gandhi, şiddet içermeyen eylemleriyle ve ölüm oruçlarıyla İngiltere'ye istediklerini kabul ettirdi ve Hindistan halkının özgürlüğünü almasını sağladı. 

6- Adolf Hitler (1889 - 1945)

Teorisyen bir devlet adamı ve Nazi Almanyası lideri olan Adolf Hitler, Polonya'yı işgal ederek II. Dünya Savaşı'nı başlatan ve holokostu gerçekleştiren siyasi liderdir. 20. yüzyılın en önemli isimi ve dünya tarihini değiştiren isimlerin başında gelmektedir. 

7- Vladimir Lenin (1870 - 1924)

Politik teorisyen Vladimir Lenin, Rus Komünist Partisinin öncüsü, Bolşevik devriminin lideri, Sovyet Soyalist Cumhuriyeti Birliği'nin mimarı ve ilk başkanı olan devrimci Rus liderdir. Politik ve ekonomik bir akım olan Leninizmin kurucusudur. 

8- Nelson Mandela (1918 - 2013)

Nelson Mandela Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Nobel Barış ödülü sahibi, ayrımcılık karşıtı aktivisti ve ilk siyahi cumhurbaşkanıdır. Güney Afrika'ya özgürlük getiren isim olan Mandela hakkında Güney Afrika halkı şu şekilde söyler; "Mandela olmasaydı, Güney Afrika'da demokrasi diye bir şey olmazdı."

9- Mao Zedong (1893 - 1976)

Askeri lider, devlet adamı ve Teorisyen bir devrimci olan Mao Zedong, Çin Komünist Partisinin öncü ismi ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurucusudur. 

10- Benito Mussolini

İtalya’daki Ulusal Faşist Parti’nin lideri, İtalya Sosyal Cumhuriyeti'nin başkanı olan Benito Mussolini, II. Dünya Savaşı’nda Almanya ile beraber güçlerini birleştirme düşüncesiyle Adolf Hitler ile beaber hareket eden faşist liderdir. 20. yüzyılda yapmış olduğu faşist katliamlarla tarihte bilinmektedir.

11- Mustafa Kemal Atatürk (1881 - 1938)

20. yüzyılın en ileri görüşlü devlet adamı olan Mustafa Kemal Atatürk siyasetçi, asker ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusudur. Türkiye Cumhuriyet'nin ilk cumhurbaşkanı olan Atatürk tüm uluslara örnek teşkil etmiş devrimci, teorisyen, siyasi ve askeri bir liderdir.

12- Franklin D. Roosevelt (1882–1945)

Siyasetçi ve devlet adamı olan Franklin D. Roosevelt, II. Dünya Savaşı ve Büyük Buhran sırasındaki ABD'ye başkanlık yaptı. Amerika Birleşik Devletleri tarihinde 4 kez seçilen tek başkan ünvanına sahiptir.

13- Saddam Hüseyin (1937 - 2006)

1979 yılında iktidara gelen Saddam Hüseyin Irak’ın devlet başkanı olarak görev yapmıştır. Arap milliyetçiliği ve arap sosyalizminin önemli bir lideri haline gelen Saddam Hüseyin İsrail hükümeti koyduğu tavırla da Arap dünyasında saygınlık kazandı. 11 Eylül 2001 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan terör eylemlerinin ardından Saddam Hüseyin Amerika’nın hedefi olmuştur. 

14- Josef Stalin (1878 - 1953)

Vladimir Lenin'in ölümündenden sonra SSCB'nin başına geçen devlet adamı ve askeri liderdir. Ekim devrimini gerçekleştiren lider ve II. Dünya savaşının meşur ordusu Kızıl Ordusu'nun başkomutanıdır. 

15- Josif Broz Tito (1892 - 1980)

Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'ninin kurucusu ve askeri liderdir. Balkan ülkelerinde 20. yüzyılda en çok değer verilen devlet adamıdır. 

İlginizi çekebilecek diğer galeriler

Biyografiler

 • Sokrates CV
  BİYOGRAFİ
 • Nasrettin Hoca CV
  BİYOGRAFİ
 • Adam Smith CV
  BİYOGRAFİ
 • İbni Sina CV
  BİYOGRAFİ
 • Adolf Hitler CV
  BİYOGRAFİ
 • Abraham Lincoln CV
  BİYOGRAFİ
 • Albert Einstein CV
  BİYOGRAFİ
 • Sabiha Gökçen CV
  BİYOGRAFİ
 • Jean-Jacques Rousseau CV
  BİYOGRAFİ
 • Franklin D. Roosevelt CV
  BİYOGRAFİ
 • Marco Polo CV
  BİYOGRAFİ
 • Deniz Gezmiş CV
  BİYOGRAFİ
 • Niccolò Machiavelli CV
  BİYOGRAFİ
 • Ömer Hayyam CV
  BİYOGRAFİ
 • VII. Kleopatra CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.