IŞİD'in Yok Ettiği Muhteşem Tarihi Eserler

Tarihi eserler, geçmişe ışık tutan, görmediğimiz dönemler hakkında bize bilgi veren o anları hissettiren nadide yapılardır. Geçmişten günümüze kadar birçok medeniyete şahit olup bugünlere ulaşabilmişlerdir. Bazı eserlere ise artık ne yazıkki ulaşamıyor. Bu galerimizde IŞİD tarafından yok edilen kültürel mirası ele alalım.

Kaynak : Nationalgeographic.com

1- Hatra Antik Kenti

Roma İmparatorluğu tarafından M.Ö 300’lü yıllarda kurulan Hatra Antik Kenti, Roma ve Helen kültürüyle harmanlanmış tasarımlarıyla yıllarca İpek Yolunda bir konaklama yeri olarak kullanılmıştır. Hatra Antik Kenti 1985 yılında UNESCO tarafından dünya miras listesine alınmıştır.

2- Ninova Antik Kenti

Ninova Antik Kenti, M.Ö 900 ile M.S 600 yılları arasında Asur İmparatorluğunun başkenti görevini üstlenmiştir. 1500 yıl başkent olan bu tarihi merkez, zamanının en büyük kenti olarak gösterilir. Bu tarihi antik kent günümüzde moloz yığınları halini almış durumda.

3- Musul Müzesi ve Kütüphanesi

2014 Haziran’da Musul’u ele geçiren IŞİD terör örgütünün ilk hedeflerinden birisi olan Musul Müzesi ve Kütüphanesi dünya mirasında önemli bir yer tutmaktaydı. İslamiyetin ilk yıllarından itibaren el yazısıyla yazılan yüzlerce kitap, teröristler tarafından yakıldı. İslam medeniyetinin önemli merkezlerinden biri olan ve yıllarca bilim adamlarına ev sahipliği yapan 100 yıllık kütüphane binası ile birlikte Musul Müzesi de 2014 yılında yıkılmıştır.

4- Nimrud Antik Kenti

Asur İmparatorluğu’nun ilk başkenti olma özelliği gösteren ve 3200 yıl önce kurulmuş olan Nimrud antik şehri de IŞİD’den nasibini fazlasıyla almıştır. Günümüzdeki en zengin işlemelere sahip antik kentlerden biri olan ve 3.6 kilometrekarelik dev bir alanda bulunan Nimrud artık yerinde bulunmamakta.

5- Horsabad Antik Kenti

Asur İmparatorluğu’nun Mezapotamya’ya kazandırdığu bir diğer önemli yapı olan Horsabad antik şehrinin yapımı Asur İmparatoru Sargon tarafından yaptırılmış ve MÖ 717-706 yılları arasında tamamlanmıştır. Bölgedeki Tarihi eserlerin birçoğunun 1800’lerdeki İngiliz ve Fransız bilim adamları tarafından kendi ülkelerine götürüldüğü bilinmektedir. 

6- Hz. Yunus Camiisi

Hz. Yunus’a saygı nedeniyle onun isminin verildiği camii binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. Hz. Yunus gibi peygamberlere sevgi duymanın günah olduğu gerekçesiyle teröristler tarafından Temmuz 2014’te havaya uçurulmuştur.

7- İmam Dur Türbesi

Eski bir Türk kenti olan Samarra’nın yakınlarındaki İmam Dur Türbesi, İslamiyetin doğuşundan sonra oluşan medeniyetin oluşturduğu en önemli eserlerden birisiydi. İçerisindeki mozaikler ve işlemeler önce tahrip edilmiş ardından türbe havaya uçurulmuştur.

8- Apamea Antik Kenti

Roma İmparatorluğu zamanında ticaret noktası olarak kurulan şehir, içerisindeki hanlarla binlerce yıla ışık tutmaktaydı. 2011’in ilk günlerinde antik kenti ele geçiren IŞİD militanları birçok eseri yağmalayıp karaborsada satmıştır. Ardından antik kenti harabeye çevirmişlerdir.

9- Mari Antik Kenti

Mari antik kenti M.Ö 3000 ile M.Ö 1600 yılları arasında Mezapotamya uygarlıklarının bir ticaret noktası olarak kurulmuştur. Antik kent, teröristler tarafından yok edilmeden önce içerisinde Tunç Devrinden birçok kalıntı yaşatmaktaydı. Teröristlerin antik kentteki kil tabletleri milyonlarca dolara sattığı belirtiliyor.

İlginizi çekebilecek diğer galeriler

Ülkeler

Biyografiler

 • İbni Sina CV
  BİYOGRAFİ
 • Mustafa Kemal Atatürk CV
  BİYOGRAFİ
 • Vladimir Lenin CV
  BİYOGRAFİ
 • Mao Zedong CV
  BİYOGRAFİ
 • Adile Naşit CV
  BİYOGRAFİ
 • Van Gogh CV
  BİYOGRAFİ
 • Cengiz Han CV
  BİYOGRAFİ
 • Adam Smith CV
  BİYOGRAFİ
 • Jean-Jacques Rousseau CV
  BİYOGRAFİ
 • Che Guevara CV
  BİYOGRAFİ
 • Al Capone CV
  BİYOGRAFİ
 • Yılmaz Güney CV
  BİYOGRAFİ
 • Karl Marx CV
  BİYOGRAFİ
 • Benjamin Franklin CV
  BİYOGRAFİ
 • VII. Kleopatra CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.