Dünyanın En Değerli 10 Markası

Markacılık günümüz şirketlerinin en değer verdiği unsurlardan birisidir. Özellikle dijital pazarlar ve sosyal medya markacılığı günümüzde öne taşıyan unsurlardır.

Ne var ki bu iletişim kaynaklarının olmadığı zamanlar posterlerle bile markacılığı önemseyenler bugün dev markalar haline gelmişlerdir. Dünyanın her ülkesine hitap eden veya bulunduğu ülkenin çok büyük bir pazar payına sahip olan bazı markalar vardır ki bunların yıllık ciroları ülkelerin yıılık gelirlerinden bile daha fazladır.

Şimdi gelin dünya'nın o en değerli 10 markasına bir göz atalım.

Kaynak: CNBCE

1- Apple / 246.9 Milyar $

Teknoloji devi Apple, yıllardan beri süre gelen geleneğini bozmayarak en değerli şirket listesinde zirveyi korumakta.

2- Google / 173.6 Milyar $

Sahip olduğu internet altyapısı ve birbirinden farklı özellikteki site ve uygulamalarıyla birlikte Google, listede zirveyi zorlayan firma oluyor.

3- Microsoft / 115.5 Milyar $

Hepimizin bildiği dünyanın en zengin insanı olan Bill Gates'in sahibi olduğu yazılım şirketi Microsoft listeye 3. sıradan giriyor. Dünya'nın en büyük yazılım firması olan şirket alanında epey bir süre daha rakiprsiz olacak gibi.

4- IBM / 93.9 Milyar $

Teknoloji devi olan şirket, Dünya'da kullanılan çoğu bilgisayar ver programının üreticisi durumunda bulunuyor.

5- Visa / 91.9 Milyar $

Kartlı alışverişin tekel firmalarından biri olan Visa, en değerli şirketler listesinde tepelerde yer alıyor.

6- AT&T / 89.5 Milyar $

Amerikan telekominasyon devlerinden biri olan AT&T şirketi dünyada en çok abonesi olan hatlarıdan birine de sahip olmasıyla biliniyor.

7- Verizon / 86.0 Milyar $

Amerika'da başka bir telekominasyon devi olan ve internet alanında da büyük faaliyetlerde bulunan Verizon şirketii dünyanın en değerli şirketlerinden biri durumda.

8- Coca-Cola / 83.8 Mİlyar $

Dünya'nın en büyük içecek şirketi olan ve binbir türlü meşrubatta liderliğini kimseye kaptırmayan Coca Cola firması en değerli şirketlerden birisi konumunda.

9- McDonald’s / 81.1 Milyar $

Hazır yiyecek olarak bilinen Fast Food katagorisinin lideri McDonald's firması aynı zamanda Dünya'nın en değerli şirketlerinden biri durumunda.

10- Marlboro/ 80.3

Philip Morris şirketinin amiral gemisi konumundaki Marlboro markası şirketi dünyanın en değerlileri listesine 10. sıradan sokmuş durumda.


Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.