Joseph Goebbels CV

PROPAGANDA BAKANI, POLİTİKACI (1897 - 1945)
Nazi Almanyası'nın aydınlatma ve propaganda bakanı Goebbels, Adolf Hitler'in en sadık dostu olmasıyla da tanınır.

İsim Soyisim : Paul Joseph Goebbels
Adresi : Mezarı yoktur. Cesedi yakılmıştır.
Doğum Tarihi : 19 Ekim 1897
Doğum Yeri : Rheydt, Almanya
Ölüm Tarihi : 01 Mayıs 1945
Ölüm Yeri : Berlin, Almanya
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  Katolik Lisesi
  Almanya (- 1916)
  Katolik bir aileden gelen Goebbels, katolik kilisesinde eğitim görmüştür. Eğitimini 1916 yılında tamamlayan Goebbels, burada üniversitelere giriş sınavını da vermiştir. Lise'den mezun olduktan sonra I. Dünya Savaşı'na gönüllü asker olarak gitmek istemiş fakat sağ ayağındaki deformasyon nedeniyle bedensel engelli sayılarak savaşa kabul edilmemiştir. Haziran 1916'dan Ocak 1917'ye kadar yardım ofisinde memur asker olarak çalışmıştır.
  Heidelberg Üniversitesi
  Alman filolojisi, Tarih ve Antik Filoloji (1917 - 1922)
  Goebbels, liseden mezun olduktan sonra, Heidelberg Üniversite'sinde lisans eğitimine başlamıştır. Burada özellikle tarih olmak üzere Alman filolojisi ve antik filoloji dersleri de almıştır. 1921'de Heidelberg Üniversitesi'nde 19. yüzyıl romantik draması üzerine yazdığı tezle "Alman Felsefesi" alanındaki doktorasını tamamlamış ve 1922'de Dr. Phil. ünvanını almıştır.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Büro Askeri
  Vaterlandisches Hilfswerk, Almanya (Haziran 1916 - Ocak 1917)
  I. Dünya Savaşı'nda bedensel engelli olduğu için asker olarak katılamayan Goebbels Haziran 1916 ile Ocak 1917 arasında büro askerliği yapmıştır.
  Yazar
  Westdeutsche Landeszeutung Gazetesi, Almanya (1922 -)
  Dr. Goebbels, eğitim hayatını tamamladıktan sonra Westdeutsche Landeszeutung gazetesinde kısa bir süreliğine gönüllü olarak çalışmıştır. Goebbels'in yazar olma tutkusu vardı. Hatta yarı otobiyografi kitabı olan "Michael"ı yazdı. Bu kitapta Goebbels'in bedensel engelinden, kısa boyundan, koyu ten rengi ve saçlarından dolayı ne kadar psikolojik bir bunalımda olduğu açıkça anlaşılmıştır. Goebbels roman dışında oyun da yazmış fakat bu tutkusunu ileri taşıyamamıştır. 1929'a kadar kitabını yayınlayacak birisini bulamamış oyunları ise hiç sahneye koyulmamıştır.
  Banka Memuru ve Broker
  Almanya (1923)
  Beş parasız Goebbels, banka memurluğu ve bir borsa şirketinde brokerlık da yapmıştır. Bu dönemde Friedrich Nietzsche, Oswald Spengler ve en önemlisi antisemitist Houston Stewart Chamberlain'dan oldukça etkilenen Goebbels'in politik görüşleri iyice oturmuştur. Antisemitist (Yahudi Karşıtı) düşüncelere iyice hakim olmaya başlamıştır.
  Parti Üyeliği
  Nazi Partisi, Almanya (1924)
  Goebbels'in Nazi partisiyle tanışması 1923 yılında olmuştur. Nazilerin milliyetçilikleri ve komünistleri alaşağı etmeleri Goebbels'de hayranlık uyandırmıştır. 1923 yılındaki birahane darbesini nedeni ile Adolf Hitler'in tutuklanması partiyi lidersiz bırakmıştır. 1924 yılının sonlarına doğru partiye üye olan Goebbels'in politik gelişimi Gregor Strasser sayesinde olmuştur. Gregor Strasser Mart 1924'te Kuzey Almanya'nın Nazi organizatörü olmuştur.
  Editör
  National - Sozialistische Briefe (Nasyonel Sosyalist Mektuplar Gazetesi) (1925)
  1925 yılında partinin basın organlarından National-sozialistische Briefe (Nasyonel Sosyalist Mektuplar Gazetesi)'nde editörlük yapmıştır.
  Bölge Yöneticisi
  Berlin Bölge Yöneticisi, Nazi Partisi (Ekim 1926)
  Hitler hapisten çıkmıştır ve Goebbels Hitler'in liderliğini tanıyıp ona sadık kalacağına dair söz vermiştir. Goebbels'in yeteneklerinin farkına varan Hitler, Goebbels'i Berlin Bölge Yönetici'liğine terfi ederek ödüllendirmiştir.
  Kurucu ve Yayın Yönetmeni
  Atak (Der Angriff) Haftalık Nasyonel Sosyalist Gazetesi (1927)
  1927 yılında Goebbels, Atak (Der Angriff) adlı haftalık Nasyonel Sosyalist gazetesini çıkartmaya başlamıştır. Aynı zamanda gazetenin yayın yönetmenliğini de yapıyordur. Bu hareketi Goebbels'i progpaganda bakanlığına götürmüştür.
  Nasyonel Propaganda Yöneticisi
  Nazi Partisi (1928 - 1933)
  1927 yılındaki girişiminden sonra Adolf Hitler Goebbels'i partinin propaganda yöneticisi olarak atamıştır. Bu dönemde Goebbels çok etkili çalışmış Adolf Hitler'i Führer olarak sunmaya başlamıştır. Halka naziliği, antisemitistliği radyoyu, gazeteleri, filmleri, tiyatroları, kitapları kısacası medyanın her alanını kullanarak aşılamıştır. Günlük propagandalar yapan Goebbels Nazi Partisi'nin en etkili isimlerinden birisi olmuştur. 1932 yılında Hitler'in emri üzerine Yahudi boykotunu başlatmış ve halkı bu boykotta peşinden sürüklemeyi başarmıştır. Bir yıl sonra Yahudi kitaplarını yaktırmış bunu yaparken: " Yeterince Almanca kitap yok, yahudi entellektüelliği sona yaklaşmıştır!" demiştir.
  Progpaganda Bakanı
  Nazi Partisi (1933)
  1933'te partinin iktidara gelmesiyle birlikte Goebbels de partinin propaganda bakanı olmuştur. II. Dünya Savaşı sırasında Goebbels'in propaganda yeteneği en üst seviyelerdedir. Kaybedilmiş savaşları kazanılmış gibi halka aktarıyor böylece halk desteğini sağlıyordur.
  Tam Yetkili Komutan
  Topyekün Savaş (1944 - 1945)
  1944 yılında Goebbels, topyekün savaş projesini geliştirip önermiştir. Bu proje Alman ekonomisinin ve Alman halkının eforunun tamamının savaş için harcanmasını öngörüyordur. Proje kabul edilmiş ve Goebbels projenin başına tam yetkili komutan olarak atanmıştır. Fakat bu da Almanya'ya savaşı kazandıramamıştır. Savaş kaybedildiğinde Hitler son arzusu olarak Goebbels'i şansölye yapmak istemiştir. Ertesi gün 1 Mayıs 1945'te Goebbels mevkisine geçmek yerine 6 çocuğunu zehirlemiş ve eşi Magda ile birlikte Hitler'in yeraltı sığınağında intihar etmiştir.
 • ESERLERİ
  Eser Adı Eserin Türü Tarihi
  Michael Yarı otobiyografi 1922
 • NİYET MEKTUBU
  "Basını, hükümetin kullanabildiği dev bir klavye olarak düşünün."
  "Bir şeyi ne kadar uzun süre tekrarlarsanız insanlar ona o kadar fazla inanırlar."
  "En parlak propaganda tekniği, tek bir temel prensip akılda sabit olarak tutulmadıkça başarıya ulaşmayacaktır: Kendini birkaç nokta ile sınırlamalı ve bunları defalarca tekrar etmelidir."
  "İnsanların beyin tembelliğini gördükçe, her istediğimizi yapabileceğimizi anladık."

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.