Tarihe Adını Yazdırmış Kişilerin Ölmeden Önce Çekilen Son Fotoğrafları

Kimisinin ölümü bekleniyor kimisi de durumdan bir haber yaşamlarına devam ediyordu. Onların tek bir özelliği vardı o da ölümleriyle tüm dünyayı sarsmışlardı. Bu fotoğraflar ise onların son fotoğrafları olmuştu. Gelin bu fotoğraflarla onları tekrar hatırlayalım.

1- Ünlü çocuk hikayesicisi ve yazar Mark Twain'in ölmeden önceki son fotoğrafı 1910'un Nisan ayında çekildi

2- SSCB'nin kurucusu Vladimir Lenin'in çekilen son fotoğrafı. Bu fotoğraftan sonra Lenin konuşma yetisini tamamen kaybetmişti.

3- Anna Frank'ı Nazi Almanyası döneminde ailesiyle birlikte saklanmış olduğu tavan arasında 2 yıl boyunca yazılar yazan Yahudi bir kızdı. Nazi askerlerinin onları bulmasıyla Bergen-Belsen toplama kampına götürüldü ve orada öldü. Bu da onun çekilen son fotoğrafıydı.

4- Nazi Almanyası lideri Adolf Hitler, II. Dünya Savaşı'nı kaybetmesinin ardından Berlin'de yıkılan binanın hasarını ölçüyor. Bu fotoğraf Hitler'in görülen son fotoğrafı olmuştu.

5- Hindistan Bağımsızlık Hareketi'nin öncü lideri, dünyayı etkilemiş olan sivil itaatsizlik formunun mimarı Mhatma Gandhi'nin suikaste kurban gitmesine saniyeler kala çekilen son fotoğrafı. (30 Ocak 1948)

6- ABD'nin en uzun süre görev yapmış başkanı Franklin D. Roosevelt'in ölmeden bir gün önce çekilen son fotoğrafı. (11 Nisan 1945)

7- 20. yüzyılın en etkili bilim adamı olarak gösterilen Nobel ödüllü Albert Einstein'ın ölmeden bir ay önce çekilen son fotoğrafı.

8- Dünyanın en önemli kadınlarından Marilyn Monroe'nun ölmeden önce Frank Sinatra ile geçirmiş olduğu haftasonunda son fotoğrafını da çekilmişti.

9- Jimi Hendrix'in yanından ayırmadığı elektronik gitarıyla kız arkadaşı tarafından çekilen bu fotoğrafı onun son fotoğrafıydı.

10- Rock 'n' Roll'un kralı Elvis Presley'in dişçiden dönerken çekilen bu fotoğrafı onun son fotoğrafı olmuştu.

11- John Lennon'ın yanında hayranı olarak görünüp imza alan adam Mark David Chapman birkaç saat sonra Lennon'a suikast düzenleyip onun yaşamına son vermişti. (8 Aralık 1980)

12- Reggae müziğinin efsane ismi Bob Marley, bu fotoğrafı deri kanseri hastalığı sebebiyle görmüş olduğu kemoterapi sırasında çekilmişti. Aynı zamanda onun sonun fotoğrafı oldu.

13- Rap müziği sanatçısı Tupac Shakur,  7 Eylül 1996'da Las Vegas, Nevada'da bir saldırgan tarafından vurularak 6 gün sonra yaşamını kaybetmişti. Örnek bir kişilik olan Tupac'ın bu fotoğrafı da onun hayatta iken görülen son fotoğrafıydı.

14- Pakistan'ın eski başkanlarından Zülfikar Ali Butto'nun kızı olan Benazir Butto kazandığı seçimden hemen sonra suikaste uğradı. Benazir Butto'nun çekilen bu fotoğrafı başkanlığını kutlarken son anlarında çekilmişti.

15- Batman Kara Şovalye'nin Joker'i Heath Ledger bu filmin gösterime girmesini beklerken yanlış aldığı ilaçlar sonucu yaşamını kaybetti. Onun görülen son fotoğrafı da bu oldu.

16- Apple markasının kurucu ortağı olan Steve Jobs'un, kanserden yaşamını yitirmeden önce çekilen son fotoğrafı.


Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.