Franklin D. Roosevelt CV

ABD BAŞKANI (1882–1945)
II. Dünya Savaşı ve Büyük Buhran sırasındaki ABD'ye başkanlık yapmıştır. ABD tarihinde 4 kez seçilen tek başkandır.

İsim Soyisim : Franklin Delano Roosevelt
Adresi : Franklin D. Roosevelt National Historic Site, Hyde Park, New York, ABD
Doğum Tarihi : 30 Ocak 1882
Doğum Yeri : Hyde Park, New York, ABD
Ölüm Tarihi : 12 Nisan 1945
Ölüm Yeri : Warm Springs, Georgia, ABD
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  Özel Eğitim
  Mürebbiyeler ve Özel Öğretmenler, ABD (-1896)
  Franklin D. Roosevelt, çok zengin bir ailenin tek çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Roosevelt'ler nesillerdir emlakçılık ve gayrimenkul ticaretinden servet yapmışlardır. James Roosevelt ve karısı Sara Ann Delano Roosevelt, tek çocukları olan Frankin D. Roosevelt'e 14 yaşına kadar özel öğretmenlerden ve mürebbiyelerden ders aldırmışlardır. Tüm aile Franklin'in etrafında dönmüş özellikle annesi Franklin'in hayatındaki dominant karakter olmuştur.
  Groton Erkekler Yatılı Hazırlık Okulu
  Massachusetts, ABD (1896 - 1900)
  1896 yılında Franklin, prestijli bir okul olan Groton Erkekler Hazırlık Okulu'na kayıt olmuştur. Bu okulda edindiği tecrübe kendisi için oldukça zor bir tecrübe olmuştur. Okuldaki diğer kişilerle görüşleri ve zevkleri pek uyuşmamış Groton'lular atletizme yakınken, Franklin bu alana ilgi göstermemiştir. Birçok dersi ezberleyerek geçmek durumunda kalmış ve 1900'de Massachusetts, ABD'deki bu okuldan mezun olarak ayrılmıştır.
  Harvard Üniversitesi
  ABD (1900 - 1903)
  Roosevelt, Groton okulundan mezun olduktan sonra Harvard Üniversite'sine girmiştir. Kendisi için bir şeyler yapmaya kararlı olan Roosevelt, C sınıfı öğrencisi olmasına rağmen Alpha Delta Phi derneğinin üyesi olmuş, Harvard Crimson dergisinde editörlük yapmış ve eğitimini 3 senede tamamlamıştır. Franklin, Harvard'daki son senesinde 5. dereceden kuzeni Eleanor Roosevelt ile nişanlanmıştır. Eleanor, Franklin'in idölü Theodore Roosevelt'in yeğenidir. 17 Mart 1905'de evlenmişler ilerleyen yıllarda da 6 tane çocukları olmuştur.
  Columbia Hukuk Okulu
  ABD (1904 - 1907)
  Roosevelt, Columbia Üniversitesi’nde hukuk okumaya karar vermiştir. 1907 yılında ise New York Eyaleti Baro sınavını geçtiği için üniversiteyi bırakmıştır.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Avukat Yardımcısı
  Carter Ledyard & Milburn, ABD (1908)
  Roosevelt, Columbia Üniversite'sindeki eğitiminden sonra, 3 yıl boyunca New York'ta prestijli bir Wall Street firması olan Carter Ledyard & Milburn'da iş bulmuştur. Burada genellikle şirketler hukuku alanında görev almış fakat daha sonrasında şirketler hukukunu sıkıcı bulan Roosevelt, bu alanda çalışmaktan vazgeçmiştir. Gözünü daha yükseklere dikmiştir.
  Senato Üyesi
  New York Eyalet Santosu, ABD (1910 - 1913)
  Roosevelt, 1910 yılında New York Senato üyeliği adaylığı için teklif almış ve adaylığını koymuştur. O zamanlar ABD Başkanı Franklin’in amcası Theodor Roosevelt’dir. Franklin Roosevelt biraz soyadının da yardımıyla New York Senato'suna seçilmiştir. Bir demoktrat olan Franklin D. Roosevelet, seçilerek 1884'ten beri bir demokratı seçmeyen Senato, Roosevelt'i seçtiği anda bu tabu yıkılmıştır. Kısa süre içerisinde Roosevelt, New York demokratları içerisinde popüler bir isim olmuş 5 Kasım 1912'de bir daha senatoya seçilmiştir. Fakat 5 ay sonra 17 Mart 1913'te senatodan istifa etmiştir.
  Deniz Kuvvetleri Yardımcı Sekreteri
  ABD Deniz Donanması (1913)
  Franklin D. Roosevelt, 1913 yılında Woodrow Wilson tarafından donanmanın asistan sekreteri seçilmiştir. Sekreter Josephus Daniels'in altında görev yapan Roosevelt 1913 - 1917 yılları arasında donanmanın gelişimi için çaba sarf etmiştir. Birleşik Devletler Donanma Rezerv'ini kurmuştur fakat konumundan mutlu değildir. Çünkü üst mertebesinde olan sekreter Josephus Daniels o dönemler efektif bir deniz donanması kurma adına daha az heyecanlı tavırlar sergilemiştir. Donanmada görev yaptığı dönemde donanma ile arasında duygusal bir bağ oluşmuştur. Roosevelt, denizaltıları konusunda pek çok çalışma yapmıştır. Alman denizaltılarıyla savaşmak için müttefik devletlerle birlikte çalışmayı bile önermiştir. Üstün yöneticilik becerileri ön plana çıkmış devletin diğer kurumlarıyla bütçe pazarlığına girmiş ve kazanan taraf olmuştur. 1918 yılında Amerikan donanma üslerini incelemek amacıyla İngiltere ve Fransa'ya seyahate çıkmış burada Winston Churchill ile tanışmıştır. 1920 yılında donanmadaki görevinden istifa ederek Ulusal Demokrasi Kongresi'nde ABD başkan yardımcılığına adayını koymuş fakat başkan yardımcılığına seçilememiştir. 1921 yılında Franklin D. Roosevelt o dönem çok yaygın olan çocuk felci hastalığına yakalanmıştır. Hastalıktan kurtulmasına rağmen ayakları felçli kalmıştır. Hayatı boyunca tekerlekli sandalyeye bağlı kalmış, sabit bir yerde ayağa kalkıp konuşma yapabilmiş fakat yürüyememiştir.
  Franklin D. Roosevelt ABD tarihinin fiziksel engelli tek başkanıdır. 1926'da Georgia eyaletinde bir yer satın almış ve burayı fizik tedavi kurumuna dönüştürmüştür. Kendisi de burada tedavi görmüştür. Bacaklarına takılan demir sayesinde ufak ufak yürümeye başlayabilmiş, halkın karşısına hiçbir zaman tekerlekli sandalyeyle çıkmamıştır. Hep ayakta durmuştur. 1928 yılında kendisini siyasete tekrar dönebilecek kadar iyi görmüş ve hastalığı sırasında bağlarını koparmadığı Demokrat Parti ile ilişkilerini yıpratmamıştır.
  Vali
  New York Eyaleti (1928)
  Politikaya geri dönen Roosevelt, 1928 yılında New York Eyaletine Vali seçilmiştir. 4 yıl vali olarak hizmet veren Roosevelt 1932'de ABD başkanlığına adaylığını koymuştur.
  Amerika Birleşik Devletleri Başkanı
  Amerika Birleşik Devletleri (1933 - 1945)
  1932 yılında ABD başkanlığına adaylığını koyan Franklin D. Roosevelt, Amerika Birleşik Devletleri'nin 32. başkanı olarak seçilmiştir. Roosevelt 1933 yılında göreve başlamış ve Amerika'nın en kötü zamanında göreve gelmiştir. Halk, 1929'dan beri süre gelen Büyük Buhran döneminde, kurtuluş olarak Roosevelt'i görmüştür. Başa geldiği dönemde nüfusun %25'i işsiz, 2 milyon Amerikalı ise evsiz bir haldedir. Avrupa kıtlık içerisindedir ve II. Dünya Savaşı'nın yaklaştığı belli olmaktadır. Roosevelt başa geldiğinde "Yeni Düzen" adını verdiği bir reformlarla dolu yapılanma programını sunmuştur. Roosevelt'in reformlarının etkileri hala tartışılır fakat neticede ilerleyen senelerde Amerika'nın ekonomisi gelişmeye ve büyümeye başlamıştır. 1936 yılına gelindiğinde Roosevelt yine seçilmiştir. Bu sırada Büyük Buhran'ın Almanya'daki etkilerinden faydalanan Adolf Hitler başa gelmiş ve II. Dünya Savaşı'nın çanlarını çaldırmıştır. 1939'da savaş patlak vermiş, 1940'da Roosevelt yine başkan seçilmiştir. O dönemde İngiltere yardıma muhtaç durumdadır. Roosevelt ise yakın dostu olan Churchill'e yardım etmenin yollarını aramaktadır. Bu sırada Japonya'nın dünyanın süper gücü olmak adına Pearl Harbor'u bombalaması ile birlikte ABD kendini savaşın içinde bulmuştur. 1944 yılında Roosevelt yine başkan seçilmiştir ve 4. dönemine başlamıştır. İkinci dünya savaşı sırasında müttefik devletlere karşı liderlik yapan ABD, savaş sonrasında dünyanın süper gücü olmaya devam etmiştir. Roosevelt, 1945 yılında savaşın sonlarına doğru görev başındayken yaşamını yitirmiştir. Yerini yardımcısı Harry S. Truman almıştır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki Roosevelt Amerika tarihinin en sevilen 3 başkanından birisi olmuştur. (Abraham Lincoln, George Washington, Franklin D. Roosevelt).
 • BAŞARI VE ÖDÜLLERİ
  ÖDÜL ÖDÜLÜ VEREN MAKAM TARİH
  Time Dergisi
  Time Dergisi Yılın Adamı 1932
   
 • NİYET MEKTUBU
  "Korkulacak tek şey korkunun kendisidir." (Başkanlığa geldikten sonraki ilk konuşmasında söylemiştir, 4 Mart 1933)
  "Benim üzüntüm iki türlüdür. İlk olarak bu büyük insan ve devlet adamının kaybı nedeniyle bütün dünya gibi üzgünüm. İkincisi ise, o kadar istediğim halde, bu muhteşem insanla tanışma şansımın artık kalmamış olmasıdır." (Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümü üzerine)
  "İnsanlar kader mahkumları değil, kendi zihinlerinin mahkumudurlar."
  "Sözcükleri ağzınızdayken yutmak onları daha sonra yemekten daha iyidir."
 • FOTOĞRAF ALBÜMÜ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.