Tarihteki En İlginç Vergiler

Vergi, günümüzde devletlerin tarihte ise imparatorlukların bel kemiğini oluşturan ve onları ayakta tutmayı başaran önemli bir gelir kaynağıdır. Fakat tarihte bazı devletler vardır ki bu konuyu abartmış halkın sosyal hayatını etkileyen vergiler almışlardır.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu galerimizi oldukça trajikomik bulacağınıza eminiz.

1- Teker İzi Vergisi

Bir dönem Avrupa'da alınan bu verginin konusunu teker izi oluşturmaktadır. Hatta ve hatta öküz arabalarından bile alındığı söylenilir.

2- Çizme Vergisi

Prusya Kralı II. Frederick, 18. yüzyılda çizmelerden vergi alınmasını emretmiş ve bütün halktan “Çizme vergisi” toplatmıştır.

3- Misafir Takım Vergisi

Amerika’da eyaletler kendi borçlarını yerel halkın vergileriyle kapatamamıştır. Bunun içinde gelirleri yüksek olan sporcuların ödeyeceği bir vergi çıkarmıştır. Müsabakaya eyalet dışından gelen her sporcudan, oynadığı maçtan elde ettiği gelirin bir kısmını vergi olarak almıştır. 

4- İkinci Eş Vergisi

İspanya'da 14. yüzyılda alınan bu verginin konusunu, ikinci evliliği yapan bayanların ödeyeceği vergi oluşturmuştur. 

5- Peruk Vergisi

Venedik'te 15. yüzyılda bu vergiyi doğuran olay, kafası kel olan insanların peruk takmasından dolayı ortaya çıkmıştır.

6- Sakal Vergisi

Rus Çarlığında yaşasaydınız bir de sakallı olsaydınız bu vergiyi ödemeyi göze alacaktınız.

7- Baca Vergisi

Yine 18. yüzyılda Polonya'da alınan bir vergi olan baca vergisi de bu kategoride yer almaktadır. Hatta Polonyalı vatandaşların sırf bu vergiyi ödememek için bacalarını yıktıkları söylenir.

8- Bıyık Vergisi

Uruguay'da kısa bir süreliğine geçerli olan vergi de ilginç vergiler arasında yerini almaktadır. 1867 yılında erkeklerden alınan bıyık vergisinin dilimleri de bıyığın santimetresine göre değişmektedir. Bıyığın her santimi ıçin 2 peso alınmıştır fakat halktan oldukça sert tepkiler gelince kısa süre sonra kaldırılmıştır.

9- Savaştan Geri Çekilme Vergisi

Kral I.Henry tarafından konulan bu verginin tek amacı ülkenin gelir kaynağını arttırmaktır. Bu vergi için, savaş sırasında geri çekilmeyi veya kral için savaşmamayı göze alanlardan alınan bir vergi türüdür diyebilirz. %300 zam yapılarak alındığı zamanların olduğu hatta ve hatta savaş olmadığı zamanlarda bile askerlerin savaşmadıkları gerekçesiyle alınan bir vergi olduğu ifade edilir.

10- Şapka Vergisi

Son olarak 1784′den 1811′e tarihine kadar İngiltere’de alınan bu vergi, insanların şapka taktığı için ödemek zorunda oldukları vergi türüdür. Her bireyin geliriyle doğru orantılı bir değerde şapka taktığı ve o oranda vergilendirildiği söylenir.

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.