Kış Olimpiyatları

  Uluslararası spor camiasının ve spor tutkunlarının merakla beklediği Kış Olimpiyatları, spor ruhunun ve barışın en önemli aracılarından biridir. Öncelikle olimpiyatların düzenleneceği yer olarak seçilen ülkeye yapılan yatırımlar ve şehrin prestijini yükselten spor aktiviteleri ülkeye milyonlarca genç-yaşlı turisti çekerek ciddi bir maddi gelir sağlamaktadır. Nasıl ki olimpiyatlarda atletlerin arasında çeşitli kulvarlarda yarışmalar bir ayrıma tabiyse; kış sporları ve yaz sporları ayrımı da doğaldır. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından düzenlenen ve 4 yılda bir, birçok ülke ve milleten kayak, buz hokeyi ve buz üzerinde yapılan Kış Olimpiyatları, bütün buz sporlarının derecelendirildiği ve ödül verildiği prestijli müsabakaların genel anlatımıdır. Son olarak Rusya’da düzenlenen “Soçi Kış Olimpiyatları”na 80 ülkeden 6 bini geçkin sporcu katılmıştır. Soçi’de Türkiye’yi kayak, buz pateni dallarında toplam 10 sporcu temsil etmiştir.   

 • Kış Olimpiyatları’nın Tarihçesi Hangi Yıla Dayanır?

  Kış olimpiyatlarının başlangıcı 1924’te Fransa’da (Chamonix) düzenlenen kış oyunlarıdır. Fakat bu yapılan kış sporları ile ilgili müsabakaların tarihi daha öncelere dayanmaktadır. Kapsamlı olmamasına rağmen 1924 senesi öncesinde yapılan olimpiyatlarda da kış sporlarına yer verilmiştir. Kış sporlarının olimpiyatlara dahil edilmesi buz pateninin ilk kez 1908 senesinde Londra’daki Yaz Olimpiyatları’nda yer almasıyla başlamıştır. Yapılan müsabakalar sonucu teklerde birinciliği kazanan ve 10 kez olimpiyat şampiyonu olan İsveç’li Ulrich Sakchow ve İngiliz Madge Syers, Kış Olimpiyatları ruhunun ilk temsilcileridir. Olimpiyat otoriteleri tarafından alınan bir kararla 1916’da Berlin’de yapılması planlanan olimpiyat oyunlarına “Kuzey Disiplini” (Kayak Olimpiyatları) sporlarının dahil edilmesi düşüncesi, 1. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle birlikte hayal kırıklığına uğramıştır. 1920 yılına gelindiğinde Kış Sporları kategorisinde yapılan buz pateninin yanına buz hokeyi de eklenmiştir. Aynı yıl yapılan 1920 Antwerp Olimpiyatları’nda Buz Hokeyi yarışmalarında Kanada, Altın Madalya; ABD, Gümüş Madalya ve son olarak üçüncü olan Çekoslovakya ise Bronz Madalya almıştır. 

 • İskandinav Ülkelerinin Kış Olimpiyatları’na Karşı Muhalefeti

  İlk önceleri İskandinav ülkeleri Kuzey Disiplini adı altında bir şampiyona düzenlerlerdi. Fakat 1901’den beri dört yılda bir düzenlenen kendi Kuzey Disiplini Şampiyonalarına rakip olarak gördükleri Kış Olimpiyatları fikrine karşı çıkmalarına rağmen 1924 tarihinde Fransa’da (Chamonix) bir hafta sürmesi planlanan “Uluslararası Kış Sporları Haftası” düzenlendi. İskandinav ülkelerinin karşı çıktığı bu organizasyon kendi 11 gün süren ve iniş, buz pateni, buz hokeyi ve kızak dallarında yapılan yarışmalarından oluşan şampiyonalarıyla birlikte “Kış Olimpiyatları” olarak kabul edilmiştir.

 • 1940 ve 1948 Yılları Arasında Duraklayan Kış Olimpiyatları

  1936 senesinde Almanya’da yapılan Kış Olimpiyatları’ndan 4 sene sonra planlanan oyunlar Olimpiyat Komitesi tarafından 1940 senesinde Japonya ev sahipliğinde yapılacaktır. Fakat Japonya ve Çin arasında 1938 senesinde çıkan savaş nedeniyle Kış Olimpiyatları, IOC tarafından Japonya’dan alınarak İsviçre ev sahipliğine verilmiştir. Kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapması planlanan İsviçre’nin Olimpiyat Komitesiyle anlaşamaması ve çıkan fikir tartışmaları nedeniyle bu karar da iptal edilerek olimpiyatların tekrar Almanya’da yapılması kararlaştırılmıştır. Tekrar bir çıkmaza düşen Kış Olimpiyatları, 1939 senesinin Kasım ayında Almanya’nın Polonya’yı işgal etmesi üzerine ertelenmiş ve II. Dünya Savaşı’nın karışık ve buhranlı yıllarında yapılan 1940-1944 oyunlarının iptali ile bir duraklama yaşasa da 1948 yılında tekrar İsviçre’nin ev sahipliği yaptığı organizasyonla Kış Olimpiyatları düzenlenmeye başlanmıştır.

  1924 senesinden sonra birçok ülkenin kontrolünde yapılan Kış Olimpiyatları ülkeler arasındaki siyasi çatışmalardan etkilenerek 1940 ve 1948 yılları arasındaki bir duraklama dönemi atlatsa da yapıldığı yıllarda genellikle spor ruhuna uygun olarak kış aylarında yapılmaktaydı. Fakat 1992 yılına gelindiğinde Fransa’nın ev sahipliği yaptığı 16. Kış Olimpiyatları yaz olimpiyatlarıyla aynı yıl içinde yapıldı. Fransa’da yapılan bu oyunların ardından 17. Kış Olimpiyat oyunları Norveç (Lillehammer) ev sahipliğinde 1994 senesinde yapıldı. Norveç’te yapılan müsabakaların ardından komite tarafından alınan kararla bir kış ve bir de yaz döneminde olmak üzere olimpiyat oyunlarının iki yıl arayla yapılmasına karar kılındı.

 • Kış Olimpiyatları Geçmiş Müsabakalar ve Şampiyon Sayısı
  1924 Kış Olimpiyatları Chamonix, Fransa

  1924:  Chomonix, Fransa’nın ev sahipliği yaptığı ilk Kış Olimpiyatları, 25 Ocak-5 Şubat tarihleri arasında yapılmıştır. Yapılan müsabakalara katılan 16 ülkeden toplam 258 sporcu arasında 18 müsabaka düzenlenmiştir. Yapılan müsabakaların ardından Norveç, 4 Altın, 7 Gümüş, 6 Bronz olmak üzere toplam 17 Madalya; Finlandiya, 4 Altın, 4 Gümüş ve 3 Bronz olmak üzere toplam 11 Madalya; Avusturya, 2 Altın, 1 Gümüş olmak üzere toplam 3 Madalya; Birleşik Krallık, 1 Altın, 1 Gümüş, 2 Bronz olmak üzere toplamda 4 Madalya; ABD, 1 Atın, 2 Gümüş ve 1 Bronz olmak üzere toplam 4 Madalya ve son olarak İsviçre, 2 Altın, 1 Bronz olmak üzere toplam 3 Madalya almıştır.

  1928:   St. Moritz, İsviçre Kış Olimpiyatları, 11 Şubat-19 Şubat tarihleri arasında düzenlenmiştir. 25 ülkeden toplam 464 sporcuyu konuk eden İsviçre Kış olimpiyatlarında sporcular arasında toplam 14 müsabaka yapılmıştır. Yapılan müsabakalar sonunda 6 Altın, 4 Gümüş ve 5 Bronz Madalya alarak birinci sıraya geçen Norveç’in ardından ikinci sırayı 2 Altın, 2 Gümüş ve 2 Bronz Madalya ile ABD almıştır.

  1932: Lake Placid, ABD’de düzenlenen Kış Olimpiyatları, 4 Şubat-15 Şubat tarihleri arasında 17 ülkeden katılan toplam 252 sporcu arasında 14 müsabaka yapılmıştır. Müsabakalar sonucunda birinciliği göğüsleyen ABD, 6 Altın, 4 Gümüş ve 2 Bronz Madalya; ikinciliğe hak kazanan Norveç ise 3 Altın, 4 Gümüş ve 3 Bronz Madalya kazanarak ülkeler bazında ikincilikle yetinmek zorunda kalmıştır. Olimpiyatların üçüncü olan ülkesi ise, 1 Altın, 1 Gümüş ve 5 Bronz Madalyaya sahibi olan Kanada’dır. 

  1936: Garmiisch-Partenkirchen, Almanya’da yapılan Kış Olimpiyatları, 6 Şubat-16 Şubat tarihleri arasında 28 ülkeden toplam 668 sporcuyu konuk etmiş ve bu sporcular arasında toplamda 17 müsabaka düzenlenmiştir. Müsabakaların ardından Norveç, 7 Altın, 5 Gümüş ve 3 Bronz olmak üzere toplamda 15 Madalya; olimpiyatlara ev sahipliği yapan Almanya ise 3 Altın, 3 Gümüş Madalya ile toplamda 6 Madalya ile ikincilikle yetinmiş ve son olarak İsveç, 2 Altın, 2 Gümüş ve 3 Bronz Madalya ile üçüncülüğü paylaşmıştır.  

  1940: Sapporo, Japonya’da yapılması planlanan Kış Olimpiyatları Japonya ve Çin arasındaki savaş ve II. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle oyunlar iptal edilmiştir.  

  1944: Cortina d’Ampezzo, İtalya’da düzenlenmesi planlanan Kış Olimpiyatları II. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle oyunlar iptal edilmiştir.

  1948: St. Morizt, İsviçre’de yapılan Kış Olimpiyatları, 30 Ocak-8 Şubat arasında düzenlenen ve 28 ülkeden 669 sporcunun katıldığı toplam 22 müsabaka yapılmıştır. Düzenlenen müsabakaların ardından Norveç, 4 Altın, 3 Gümüş ve 3 Bronz Madalya ile birinci olurken; İsveç 4 Altın, 3 Gümüş ve 3 Bronz Madalya ile ikinciliğe hak kazanmış ve ülkeler bazında İsviçre; 3 Altın, 4 Gümüş ve 3 Bronz Madalya alarak üçüncülükle yetinmek zorunda kalmıştır.

  1952: Oslo, Norveç’te yapılan Kış Olimpiyatları, 14 Şubat-25 Şubat tarihleri arasında 30 ülkeden 694 sporcunun katıldığı toplam 22 müsabaka yapılmıştır. Olimpiyat oyunlarında Norveç, 7 Altın, 3 Gümüş ve 6 Bronz Madalya ile birinciliği; ABD, 4 Altın, 6 Gümüş ve 1 Bronz Madalya ile ikinciliği ve son olarak olimpiyatların üçüncüsü olan Finlandiya, 3 Altın, 4 Gümüş ve 2 Bronz Madalya ile üçüncülükle yetinmiştir.

  1956: Cortina d’Ampezzo, İtalya’da yapılan Kış Olimpiyatları, 26 Ocak-5 Şubat tarihleri arasında 32 ülkeden 820 sporcunun katıldığı toplam 24 müsabaka yapılmıştır. Düzenlenen müsabakalar sonucunda SSCB, 7 Altın, 3 Gümüş ve 6 Bronz Madalya ile birinciliği; Avusturya 4 Altın, 3 Gümüş ve 4 Bronz Madalya ile ikinciliği ve son olarak Finlandiya, 3 Altın, 3 Gümüş ve 1 Bronz Madalya ile üçüncülüğe hak kazanmıştır.

  1960: Squqw Valley, ABD’de yapılan Kış Olimpiyatları, 18 Şubat-28 Şubat tarihleri arasında 30 ülkeden 665 sporcunun katıldığı toplam 27 müsabaka yapılmıştır. Düzenlenen müsabakalar sonucunda SSCB, 7 Altın, 5 Gümüş ve 9 Bronz Madalya ile birinci olurken; Almanya, 4 Altın, 3 Gümüş ve 1 Bronz madalya ile ikinciliği; ABD, 3 Altın, 4 Gümüş ve 3 Bronz madalya ile üçüncülüğe hak kazanmıştır.

  1964: Innbruck, Avusturya’da yapılan Kış Olimpiyatları, 29 Şubat-9 Şubat tarihleri arasında 36 ülkeden 1091 sporcunun katıldığı toplam 34 müsabaka yapılmıştır. Düzenlenen müsabakalar sonucunda SSCB, 11 Altın, 8 Gümüş ve 6 Bronz madalya ile birinci olurken; oyunlara ev sahipliği yapan Avusturya, 4 Altın, 5 Gümüş ve 3 Bronz madalya ile ikinci olmuş; Norveç ise 3 Altın, 6 Gümüş ve 6 Bronz Madalya ile üçüncülüğü göğüslemiştir.  

  1968: Grenoble, Fransa’da yapılan Kış Olimpiyatları, 6 Şubat-18 Şubat tarihleri arasında 37 ülkeden 1158 sporcunun katıldığı toplam 35 müsabaka yapılmıştır. Düzenlenen müsabakalar sonucunda Norveç, 6 Altın, 6 Gümüş ve 2 Bronz madalya alarak birinciliği alırken; SSCB, 5 Altın, 5 Gümüş ve 3 Bronz madalya ile ikinci olmuş ve oyunlara ev sahipliği yapan Fransa, 4 Altın, 3 Gümüş ve 2 Bronz madalya ile üçüncülüğe hak kazanmıştır.

  1972: Sapporo, Japonya’da yapılan Kış olimpiyatları, 3 Şubat-15 Şubat tarihleri arasında 35 ülkeden 1006 sporcunun katıldığı toplam 35 müsabaka düzenlenmiştir. Düzenlenen müsabakalar sonucunda Sovyetler Birliği, 8 Altın, 5 Gümüş ve 3 Bronz madalya ile birinci olurken;  Doğu Almanya, 4 Altın, 3 Gümüş ve 7 Bronz madalya ile ikinciliğe; İsviçre, 4 Altın, 3 Gümüş ve 3 Bronz madalya ile üçüncülük kürsüsüne çıkmıştır.

  1976: Innsbruck, Avusturya’da yapılan Kış Olimpiyatları, 4 Şubat-15 Şubat tarihleri arasında 37 ülkeden 1123 sporcunun katıldığı toplam 37 müsabaka yapılmıştır. Buz Dansı’nın ilk defa oyunlara katıldığı bu olimpiyat müsabakaları sonucunda SSCB, 13 Altın, 6 Gümüş ve 8 Bronz madalya ile birinci olurken; Doğu Almanya, 7 Altın, 5 Gümüş ve 7 Bronz madalya ile ikinci ve ABD, 3 Altın, 3 Gümüş ve 1 Bronz madalya ile üçüncülük kürsüsüne hak kazanmıştır.

  1980: Lake Palcid, ABD’de yapılan Kış Olimpiyatları, 13 Şubat-24 Şubat tarihleri arasında 37 ülkeden 1072 sporcunun katıldığı toplam 38 müsabaka yapılmıştır. Düzenlenen müsabakalar sonucunda SSCB, 10 Altın, 6 Gümüş ve 7 Bronz madalya ile birinci olurken; Doğu Almanya, 9 Altın, 7 Gümüş ve 7 Bronz madalya ile üçüncülüğü ve oyunlara ev sahipliği yapan ABD, 6 Atın, 4 Gümüş ve 2 Bronz madalya ile üçüncülüğe hak kazanmıştır.

  1984: Saraybosna, Yugoslavya’da yapılan Kış Olimpiyatları, 8 Şubat, 28 Şubat tarihleri arasında 49 ülkeden 1272 sporcunun katıldığı toplam 39 müsabaka yapılmıştır. Düzenlenen oyunların sonucunda ülkelerarası sıralamada Doğu Almanya, 9 Altın, 9 Gümüş ve 6 Bronz madalya ile birinci olurken; SSCB, 6 Altın, 10 Gümüş ve 9 Bronz madalya ile ikinciliğe; ABD ise 4 Altın, 4 Gümüş madalya ile üçüncülüğe hak kazanmıştır.

  1988: Calgary, Kanada’da yapılan Kış Olimpiyatları, 13 Şubat-28 Şubat tarihleri arasında 57 ülkeden 1423 sporcunun katıldığı toplam 46 müsabaka yapılmıştır. Düzenlenen oyunlar sonucunda ülkelerarası sıralamada SSCB, 11 Altın, 9 Gümüş ve 9 Bronz madalya alarak birinci olurken; Doğu Almanya, 9 Altın,10 Gümüş ve 6 Bronz madalya ile ikinciliği ve İsviçre, 5 Altın, 5 Gümüş ve 5 Bronz madalya alarak üçüncülüğe hak kazanmıştır.

  1992: Albertville, Fransa’da yapılan Kış Olimpiyatları, 8 Şubat-23 Şubat tarihleri arasında 64 ülkeden 1801 sporcunun katıldığı toplam 57 müsabaka düzenlenmiştir. Düzenlenen müsabakalar sonucunda ülkelerarası sıralamada Almanya, 10 Altın, 10 Gümüş ve 6 Bronz madalya alarak birinci olurken; SSCB, 9 Altın, 6 Gümüş ve 8 Bronz madalya alarak ikinciliği ve Norveç, 9 Altın, 6 Gümüş ve 5 Bronz madalya alarak üçüncülüğe hak kazanmıştır.

  1994: Lillehammer, Norveç’te yapılan Kış olimpiyatları, 12 Şubat-27 Şubat tarihleri arasında 67 ülkeden 1739 sporcunun katıldığı toplam 61 müsabaka düzenlenmiştir. Düzenlenen müsabakalar sonucunda ülkelerarası sıralamada Rusya, 11 Altın, 8 Gümüş ve 4 Bronz madalya ile birinciliğe yükselirken; Norveç, 10 Altın, 11 Gümüş ve 5 Bronz madalya ile ikinciliğe; Almanya ise 9 Altın, 7 Gümüş ve 8 Bronz madalya alarak üçüncülüğe hak kazanmıştır.

  1998: Nagano, Japonya’da yapılan Kış Olimpiyatları, 7 Şubat-22 Şubat tarihleri arasında 72 ülkeden 2176 sporcunun katıldığı toplam 72 müsabaka düzenlenmiştir. Düzenlenen müsabakalar sonucunda ülkelerarası sıralamada birinciliğe hak kazanan Almanya 12 Altın, 9 Gümüş ve 8 Bronz madalya ile birinciliği; Norveç, 10 Altın, 10 Gümüş ve 5 Bronz madalya ile ikinciliğe; Rusya ise 9 Altın, 6 Gümüş ve 3 Bronz madalya ile üçüncülüğe hak kazanmıştır.

  2002: Salt Lake City, ABD’de yapılan Kış Olimpiyatları, 8 Şubat-24 Şubat tarihleri arasında 77 ülkeden 2399 sporcunun katıldığı toplam 78 müsabaka düzenlenmiştir. Düzenlenen müsabakalar sonucunda ülkelerarası sıralamada Norveç, 13 Altın, 5 Gümüş ve 7 Bronz madalya ile birinci olurken; Almanya, 12 Altın, 16 Gümüş ve 8 Bronz madalya ile ikinci; oyunlara ev sahipliği yapan ABD ise 10 Altın, 13 Gümüş ve 11 Bronz madalya ile üçüncülüğe hak kazanmıştır.

  2006: Torino, İtalya’da yapılan Kış Olimpiyatları, 10 Şubat-26 Şubat tarihleri arasında 80 ülkeden 2663 sporcunun katıldığı toplam 78 müsabaka yapılmıştır. Düzenlenen müsabakalar sonucunda ülkelerarası sıralamada birinciliği Almanya, 11 Altın, 12 Gümüş ve 6 Bronz madalya ile; ABD, 9 Altın, 9 Gümüş ve 7 Bronz madalya ile ikinciliğe; Avusturya ise 9 Altın, 7 Gümüş ve 7 Bronz madalya ile üçüncülüğe hak kazanmıştır.

  2010: Vancover, Kanada’da yapılan Kış Olimpiyatları, 12 Şubat-28 Şubat tarihleri arasında 83 ülkeden 2629 sporcunun katıldığı toplam 86 müsabaka düzenlenmiştir. Düzenlenen müsabakalar sonucunda Almanya, 11 Altın, 12 Gümüş ve 6 Bronz madalya ile birinciliğe; ABD, 9 Altın, 9 Gümüş ve 7 Bronz madalya ile ikinciliğe; Avusturya ise 9 Altın, 7 Gümüş ve 7 Bronz madalya ile üçüncülüğe hak kazanmıştır.

  2014: Soçi, Rusya’da yapılan Kış Olimpiyatları, 7 Şubat-23 Şubat tarihleri arasında 80 ülkeden yaklaşık 6 bin sporcu arasından yapıldı. Kış Olimpiyatlarının sonunda Rusya, 13 Altın, 11 Gümüş ve 9 Bronz olmak üzere toplam 33 madalya; Norveç, 11 Altın, 5 gümüş ve 10 bronz olmak üzere toplam 26 madalya; Kanada, 10 altın, 10 gümüş ve 5 bronz olmak üzere toplam 25 madalya; ABD, 9 altın, 7 gümüş ve 12 bronz olmak üzere toplam 28 madalya kazanmıştır.

  2018: 2018 Kış Olimpiyatları 9 Şubat-25 Şubat tarihleri arasında Pyeongchang, Güney Kore’de yapılması planlanmaktadır.     

İlginizi çekebilecek diğer olaylar

Biyografiler

 • Al Capone CV
  BİYOGRAFİ
 • Mimar Sinan CV
  BİYOGRAFİ
 • Hulusi Kentmen CV
  BİYOGRAFİ
 • Marco Polo CV
  BİYOGRAFİ
 • Abraham Lincoln CV
  BİYOGRAFİ
 • Marilyn Monroe CV
  BİYOGRAFİ
 • İbni Sina CV
  BİYOGRAFİ
 • Che Guevara CV
  BİYOGRAFİ
 • Piri Reis CV
  BİYOGRAFİ
 • Jean-Jacques Rousseau CV
  BİYOGRAFİ
 • Ismael Zambada Garcia CV
  BİYOGRAFİ
 • Niccolò Machiavelli CV
  BİYOGRAFİ
 • Nejat Uygur CV
  BİYOGRAFİ
 • Mustafa Kemal Atatürk CV
  BİYOGRAFİ
 • Nasrettin Hoca CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.