Dünya'nın En Nefes Kesen Gökyüzü Manzaraları İşte Bu 10 Yerde

İnsan nüfusu arttıkça gökyüzünün derinlerini görmek zorlaşıyor. Dünya üzerinde yaşayan insanların 3'te 2'si ışık ile kirletilmiş gökyüzünün altında yaşıyorlar. 

İnsanlar yaşamak için geceleri de ışığa ihtiyaç duyuyorlar ne varki en doğru gökyüzü manzarası ışıksız ve temiz havalarda beliriyor.

Yıldızlarla dolu bir gökyüzünü görmek artık bilim kurguya dönüşmüşken işte bu 10 yerde hala rüyanız gerçek olabilir.

1- Sahra Çölü

9.000.000 km2'lik alanıyla Afrika kıtasının %10'unu kaplayan Sahra çölü dünyanın en büyük sıcak çölüdür. Bu oldukça sıcak ve kuru havaya bir de insansızlık eklenince ortaya harika bir gökyüzü manzarası çıkmaktadır.

2- Namibya

Dünya'nın en bakir ülkelerinden birisi olan Namibya astroturizmin merkezi haline gelmektedir. Özellikle Namib çölünün oldukça kuru havası ve bakir havası muhteşem bir seyir mesafesi sunmaktadır. Oldukça eski ve geniş çöllerden birisi olan Namib çölü astrofzikçiler için harika bir panoramik görüntü de sunmaktadır. Zemin o kadar düzdür ki 360 derecelik bir temiz görüntü mümkündür.

3- Rubülhali Çölü, Arap Yarımadası

Rubülhali Çölü yaklaşık 650.000 km2 ile dünyanın en büyk çöllerinden birisidir. Çölün insanlardan ardınırılmış olması temiz bir gökyüzü manzarası sunmaktadır.

4- Atacama Çölü

Atacama çölü öyle garip çöldür ki buraya neredeyse hiç yağmur yağmaz. Tuz sahaları, kumlar ve lavlar neredeyse 60.000 km2''den daha fazla bir alanı kaplamaktadır. Atacama çölü öyle yaşanılmaz bir yerdirki NASA, bu çölün Mars yüzeyine benzemesinden dolayı deneylerini burada gerçekleştirir. Atacama çölü, gökyüzünün bulutsuzluğu, kuru hava ve rakım yüksekliği nedeniyle astronomi bilimi tarafından kullanılmaktadır.

Bölgedeki tuz kaynakları, kumullar ve kanyonlar fotoğrafçılık adına da muazzam bir görsel şölen sunmaktadır.

5- La Palma, Kanarya Adaları

İspanya'nın Kanarya Adalarına bağlı takım adalardan birisi olan La Palma volkanik adası temz gökyüzü manzarasından dolayı astroturizmin popüler mekanlarından birisi haline gelmiştir. Tüm adam 2002 yılında UNESCO'nun Biyosfer Alanı listesine dahil edilmiştir.

6- Himalayalar

kKristal berraklığında bir gökyüzüne sahip olan Himalaya köyleri de bu listenin olmazsa olmazlarındandır. Dünya'nın en yüksek dağı Everest Dağı da dahil olmak üzere bir çok rekor uzunluktaki dağlar bu bölgededir.

7- Hawaii Volkanları

Hawaii'nin yüksek volkanları birçok gözlem evine ev sahipliği yapmaktadır. İkisi de deniz seviyesinde 4000 m yükseklikte olan Mauna Kea ve Mauna Loa volkanları, Hawaii'deki volkanik dağların arasındaki en meşhur astroturizm mekanlarıdır.

8- Batı Avustralya

Batı Avustralya oldukça karanlık ve insansız bir bölgedir. Bölged ebulunan ulusal parklar astrofizik için oldukça uygun yerlerdir. 

9- Alpler

Batı Avrupa'da kalan son temiz gökyüzü manzarası da Alplerdedir. Bu da az nüfus, koruma altındaki alanlar ve dağın yüksekliğinden kaynaklanmaktadır. Özellikle Avusturya'daki Tyrol bölgesinin bakir havası muhteşem bir gökyüzü manzarası için oldukça elverişlidir.

10- Wyoming, ABD

Tek tük nüfusu olan Wyoming Yellowstone ulusal parkına ev sahipliği yapmaktadır Yellowstone ulusal parkı da ziyaretçilerine sunduğu esşiz gökyüzü manzarasıyla ünlüdür. Bu gökyüzü manzarasında sahip olmasındaki en büyük etken ise bölgenin şehirleşmeden uzak olması ve bu nedenle de gökyüzünün bakir kalmasıdır.

İlginizi çekebilecek diğer galeriler

Biyografiler

 • Yılmaz Güney CV
  BİYOGRAFİ
 • İbni Sina CV
  BİYOGRAFİ
 • Ismael Zambada Garcia CV
  BİYOGRAFİ
 • Franklin D. Roosevelt CV
  BİYOGRAFİ
 • Niccolò Machiavelli CV
  BİYOGRAFİ
 • Mustafa Kemal Atatürk CV
  BİYOGRAFİ
 • Vladimir Lenin CV
  BİYOGRAFİ
 • Mahatma Gandhi CV
  BİYOGRAFİ
 • Nasrettin Hoca CV
  BİYOGRAFİ
 • Mao Zedong CV
  BİYOGRAFİ
 • Piri Reis CV
  BİYOGRAFİ
 • Fatih Sultan Mehmet CV
  BİYOGRAFİ
 • Sabiha Gökçen CV
  BİYOGRAFİ
 • Henry Ford CV
  BİYOGRAFİ
 • Cengiz Han CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.