Opus Dei

  Opus Dei, Latince anlamı “Tanrı’ın İşi” olan Katolik bir örgüttür. Bu örgüt, Madrid’te sıradan bir papaz olan Jose Maria Escriva de Balaguery Albas tarafından 2 Ekim 1928'de kurulmuştur. Şu anda Örgüte ait 2.8 milyar dolar servet, 600 medya aracı,15 üniversite, 97 teknik okul, 36 ilköğretim okulu bulunmaktadır.

  Opus Dei'nin temel fikri, sıradan bir işin kutsallığıdır. Örgütün inancına göre kişinin Tanrı’ya ulaşması için ille de din adamı olması gerekmemektedir. Kişi yaptığı iş her ne olursa olsun yaptığı işine Hıristiyanlık ruhunu getirirse Tanrı’ya ulaşabilir. Örgütün gündeminde “sosyo-kültürel sorunların nasıl düzeltilmesi gerekir” gibi ana konular yoktur, genel olarak homoseksüellik ve kürtajın yasaklanması gibi konular ele alınmaktadır. Papalık, örgütün anti-komünist misyonu nedeniyle toplumdaki statüsünü 1982'de yükselterek, örgüt liderlerine ve tarikat başkanlarına özel "piskopos" unvanını vermiştir.

 • Peki tarikatta kimler vardır?

  İngiltere Milli Eğitim Bakanı, Polonya hükümetinde görev yapan 3 bakan, Perulu 2 bakan, ABD Anayasa Mahkemesi'nin 2 yargıcı, Amerikan Kongresi 'nin onlarca üyesi, eski FBI Başkanı Louis Freeh ve Fox televizyonunun yorumcusu Robert Novak; Opus Dei müridi olduğunu gizlemiyor.

  Opus Dei tarikatı üyelerinin uyması gereken bazı kuralların yanında bir de her gün yapması zorunlu ibadetler vardır. Bunların içinde en ilginç olanı kalçalarına “cilice” denen çivili zinciri günde iki saat sıkıca bağlama uygulaması da yer alıyor. (Bu işlemi Hz. İsa'nın çilesini anlamak için gerçekleştiriyorlar.)
  Opus Dei tarikatında evlenmeme ahdi yapan üyeler her gün cilice ve okunan dualarla kendilerini kırbaçlama görevini yapmak zorundadırlar. Evli kadınlar için farklı basit günlük çileler verilmiştir. 
  Kadınlar sadece erkeği memnun etme ve çocuk bakma gibi görevlerle yükümlü tutulurlar. Evli erkeklerse evin geçimini sağlama ve tamirat işlerinden sorumludur. Sosyal anlamda aşırı muhafazakâr bir yapıları vardır.

 • Opus Dei Tarikatı'nın Üye Tipleri

  Numerari (Tam üyeler): Hiç evlenmiyorlar, hatta Opus Dei evlerinde hep beraber yaşıyorlar. Kazançlarının hepsini kendi tarikatlarına bırakıp sadece ihtiyaçları olanı alıyorlar. Tam üyeler normal üniversitelerde eğitildikten sonra, teoloji eğitimini de tarikata bağlı üniversitelerden birinde gerçekleştiriyorlar. Numerari olanların doktora yapması da şart koşulmuştur.

  Sopranumerari: Opus Dei’ye üye olup evlenip, çocuk sahibi olan üyelerden oluşuyor. Bunlar yaşamlarının Opus Dei’nin evleri dışında normal bir biçimde yürütüyorlar ve aylık aidat ödüyorlar. 

  Aggregati: Üçüncü tip üyeler ise evlenmedikleri halde çeşitli nedenlerle Opus Dei’in evlerinde yaşayamayacak insanlara tanınan bir üyelik biçimidir. 

  Cooperatori: Opus Dei’in yardım ve eğitim çalışmalarına katılan gönüllüleridir.

 • Örgütle İlgili Öne Çıkan Görüşler

  İsviçreli parlamenter ve toplum bilimci Jean Ziegler; “Opus Dei, kendisiyle terörizm kadar mücadele edilmesi gereken, gizli çalışan aşırı sağcı bir harekettir.”

  İngiliz araştırmacı Michael Walsh: "Bu örgüte Opus Dei (Tanrının işi) değil Actopus Dei (Tanrının ahtapotu) denilmelidir."

  Dan Brown’un, Da Vinci Şifresi’nin girişinde Opus Dei için notu: “Opus Dei olarak bilinen Vatikan Piskoposluğu, beyin yıkama, baskı ve bedensel çile denen tehlikeli bir ibadet yapıldığına dair tartışmalar yaratan, koyu dindar bir Katolik mezhebidir.”

  Vatikan uzmanı Doç. Dr. Ali Murat Yel’in yaptığı bir söyleşide şöyle diyor: “Opus Dei tehlikelidir konuşamam.”, “Opus Dei hakkında konuşmak çok da doğru olmasa gerek. Tehlikeli bir durum. Duyabilirler, bizim aleyhimize çalışıyor denebilir. O yüzden Opus Dei’ ye çok girmeyelim. Sadece genel hatlarını çizelim.”

  John Allen' ın, Opus Dei' den bahsederken; “Kökten bir dinci fabrikası olduğunu söylemek tam yerinde olur.”

  Yazımızı Opus Dei tarikatının üyelerinin şu sözleriyle noktalıyoruz 
  " Her şeyden önce dış dünyayla ilişkimiz tamamen azaltılıyor. Opus Dei ve diğer otoritelere karşı mutlak bir boyun eğişe zorlanıyoruz."

İlginizi çekebilecek diğer olaylar

Biyografiler

 • Adam Smith CV
  BİYOGRAFİ
 • Deniz Gezmiş CV
  BİYOGRAFİ
 • Heinrich Himmler CV
  BİYOGRAFİ
 • Marilyn Monroe CV
  BİYOGRAFİ
 • Joseph Goebbels CV
  BİYOGRAFİ
 • Karl Marx CV
  BİYOGRAFİ
 • Alexander Graham Bell CV
  BİYOGRAFİ
 • Cengiz Han CV
  BİYOGRAFİ
 • Alan Turing CV
  BİYOGRAFİ
 • Ömer Hayyam CV
  BİYOGRAFİ
 • Marco Polo CV
  BİYOGRAFİ
 • İbni Sina CV
  BİYOGRAFİ
 • Mimar Sinan CV
  BİYOGRAFİ
 • Jean-Jacques Rousseau CV
  BİYOGRAFİ
 • Platon CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.