Aselsan Mühendislerinin Şüphe Dolu Ölümleri

  TSK’nın ABD ve İsrail’e bağımlılığını azaltacak elektronik sistemler üzerine çalışmalar yapan Aselsan mühendisleri, tarihi çalışmalarını tamamlamak üzereydiler ve aniden ölüm ve intihar haberleri ile gündeme geldiler.

  HÜSEYİN BAŞBİLEN

  Milli tank projesinde yer alan ve asıl alanı kripto uzmanlığı olan Aselsan mühendisi Hüseyin Başbilen (31) Milli tank projesi hakkında hazırladığı çalışmaları askeri uzmanlara sunacakken 7 Ağustos 2006 tarihinde aracında ölü bulundu. İşin ilginç kısmı ise Hüseyin Başbilen’in çantasında taşıdığı tank projesi ortada yoktu!

   

  HALİM ÜNSEM ÜNAL

  29 yaşındaki elektrik mühendisi Halim Ünsem Ünal, 16 Ocak 2007 tarihinde aracının içinde babasının tabancasıyla kafasından vurulmuş bir şekilde bulundu.

   

  EVRİM YANÇEKEN

  2 yıldır Aselsan da elektrik mühendisi olarak görev yapan Evrim Yançeken (26), Ankara Batıkent’te anne ve babasıyla yaşadığı evinin balkonundan atlayarak intihar etti ve arkasında bir de not bıraktı “Artık dayanamıyorum. Psikolojim çok bozuldu. Yüksek lisans tezimle ilgili büyük sıkıntılar yaşıyorum. İntiharımdan kimse sorumlu değil. Ailemin üzülmesini istemiyorum.”

   

  BURHANEDDİN VOLKAN

  Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde okuyan Burhaneddin Volkan 2005 yılında üniversiteyi bitirdiği gibi Aselsan'da işe başladı. İki yıl boyunca Komuta Kontrol ve Haberleşme Yazılım Mühendisliği'nin Uçak Komuta Kontrol Merkezi bölümünde çalıştı. Burhaneddin Volkan, sekiz mühendis arasında en başarılı ikinci isimdi. Üç arkadaşının intihar ettiği dönemde hastalanan ve ağır psikolojik sorunlar yaşayarak ailesinin yanına dönen Volkan, sniperler tarafından öldürüleceğini belirtiyordu. Volkan görev yaptığı Bando Okullar Komutanlığı'nda 7 Ekim 2007'de nöbetçi subay odasında silahla intihar etti. 

   

  HAKAN ÖKSÜZ

  15 yıllık Aselsan mühendisi olan ve kariyeri boyunca çok kritik projelerde görev yapan 42 yaşındaki Hakan Öksüz, 25 Ocak 2013’te Ankara'da geçirdiği trafik kazası sonrası hayatını kaybetti.

  Fakat bu hikayenin öncesi de var. 2006 yılında Ankara Keçiören'de bir marketten alışveriş yaptıktan sonra önü, kimliği belirsiz kişiler tarafından kesilen Öksüz, zorla bir araca bindirildi. Banka kartları gasp edilerek zorla şifresi alındı. Kimliği belirsiz kişiler, aynı gün Öksüz'ün bütün hesabını kartından nakit para çekerek boşalttı. Boğazı kesilen Öksüz, bir köprü altına atıldı. Sabah saatlerinde temizlik görevlilerinin fark ettiği Öksüz, hastaneye kaldırıldı ve uzun süre tedavi gördü. İyileştikten sonra Öksüz’e daha alt projelerde görev verildi fakat Öksüz yine de kendini güvende hissetmiyordu. İddialara göre ölümünden 1 yıl önce ailesine tehdit altında olduğunu söylemişti ve 25 Ocak 2013’te bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.

   

  ERDEM UĞUR

  28 yaşındaki Erdem Uğur Aselsan’da ölçüm ve kalibrasyon mühendisi olarak çalışmaktaydı. Erdem Uğur iki gün işe gelmeyince arkadaşları Çankaya’daki evine geldi fakat kapı açılmıyordu. Bunun üzerine arkadaşları polise haber verdi. Polis ekipleri çilingir yardımıyla girdiği evde Uğur’un cesedi ile karşılaştılar. Erdem Uğur yatağında ölü yatıyordu, üzerinde battaniye örtülüydü, ve ağzına dayanmış büyük tüp hortumu vardı.

   

  Aselsan mühendislerinin sır ölümleri birer tesadüf müdür, yoksa birer suikast midir? Açılan soruşturmalara neden sürekli takipsizlik kararı veriliyor? Bu soruların cevabı uzun bir süre daha sır olarak kalacak gibi görünüyor.

   

İlginizi çekebilecek diğer olaylar

Biyografiler

 • Marilyn Monroe CV
  BİYOGRAFİ
 • Nasrettin Hoca CV
  BİYOGRAFİ
 • Galileo Galilei CV
  BİYOGRAFİ
 • Mustafa Kemal Atatürk CV
  BİYOGRAFİ
 • Van Gogh CV
  BİYOGRAFİ
 • Elvis Presley CV
  BİYOGRAFİ
 • Yılmaz Güney CV
  BİYOGRAFİ
 • Platon CV
  BİYOGRAFİ
 • Adolf Hitler CV
  BİYOGRAFİ
 • Sokrates CV
  BİYOGRAFİ
 • Mimar Sinan CV
  BİYOGRAFİ
 • Kanuni Sultan Süleyman CV
  BİYOGRAFİ
 • Fatih Sultan Mehmet CV
  BİYOGRAFİ
 • Adile Naşit CV
  BİYOGRAFİ
 • Ismael Zambada Garcia CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.