Dünyadaki En Önemli Kadın Liderler

Dünyaki devlet adamlarından bahsederken genelde hep erkekler akıllara gelmektedir. Halbuki dünyanın önemli liderleri arasında oldukça fazla kadın lider vardır. Ülkeleri yöneten ve verdikleri kararla milyonları etkileyen kadın devlet başkanlarını gelin beraber inceleyelim.

1- Yuliya Timoşenko (Ukrayna)

Ukrayna'nın seçilen ilk kadın başbakanı olmasının yanı sıra sert Rusya muhalifliğiyle ve başrolünü oynadığı Ukrayna'daki turuncu devrimle sıkça adından söz ettirmiş siyasetçidir. Aynı zamanda ülkenin en zengin iş kadınlarından biri olan Timoşenko'nun şuan tüm enerjisini Rusya'ya kaybedilen Kırım'ın geri alınmasına harcandığı belirtilmekte.

2- Benazir Butto (Pakistan)

Hayatı film gibi olan ve iki kez Pakistan başbakanlığı yapmış kadın siyasetçidir. Aynı zamanda babası da eski devlet başkanlarından Zülfikar Ali Butto'dur. Benazir, eğitimini Oxford Üniversitesinde Hukuk alanı üzerinde başarılı bir şekilde tamamlamıştır. 2007 yılında uğradığı bombalı saldırı sonucu yaşamını yitirmiştir.

3- Angela Merkel (Almanya)

2005 tarihinden bu yana Avrupa'nın lokomotifi olan Almanya'yı yöneten Merkel, ayrıca Almanya'yı 1871 yılında kurulmasından bu yana yöneten ve yeniden birleştiren ilk kadın şansölyedir. II. Dünya Savaşından günümüze kadar geçen süre içerisinde de Alman şansölyesi olan en genç kişidir.

4- Tansu Çiller (Türkiye)

Türkiye'nin ilk ve tek kadın başbakanı olma unvanını elinde bulunduran Çiller'in kariyeri başarılarla doludur. Başbakanlık dönemleri ülke açışından pek olumlu olmasa da alanında etkili bir ekonomi profesörü olduğu ve 9 adet yayınının varlığı bilinmektedir.

5- Ellen Johnson-Sirleaf (Liberya)

Eski Amerikan sömürgesi olan Liberya'da iktidara geçerek ülkeyi iç savaş sonrası ayağa kaldıran ve ülkede kahraman gibi anılan siyasetçidir. Eğitim gördüğü Harvard Üniversitesi Kamu Yönetimini dereceyle bitirmiştir. Liberya'nın ilk kadın ve en başarılı başbakanıdır.

6- Beatriz Merino Lucero (Peru)

Peru'nun ilk kadın başbakanı olan Lucero, kısa süreli başbakanlık döneminde dahi kadın haklarının şiddetli bir savunucu olmuştur. Aynı zamanda avukatlık görevini de sürdürmektedir.

7- Margaret Thatcher (İngiltere)

II.Dünya Savaşı sonrası ekonomik olarak gücünü kaybeden İngiltere'yi 11 yıl boyunca demir yumrukla yöneten Thatcher, soğuk savaş döneminde düşmanlarının bile saygısını kazanmış ender siyasetçilerdendir. Aynı zamanda ülkede en uzun süre başbakanlık yapmış kişi ve ilk kadın başbakan gibi unvanlarını da elinde bulundurmaktadır.

8- Cristina Fernández de Kirchner (Arjantin)

Aynı zamanda Arjantin Eski Devlet Başkanı Nestor Kirchner'in eşi de olan Fernandez, 1953'de La Plata şehrinde doğmuştur. 10 Aralık 2007 tarihinde yapılan seçimlerde başarılı olmuş ve günümüzde halen görevini sürdürmektedir.


Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.