Tarihin En Azılı Mafya Babaları

Tarih öyle azılı mayfa babaları öyle kanlı mafya savaşları görmüştür ki bunların hepsi arka planda gerçekleştiğinden pek fazla ders kitaplarında anlatılmamıştır.

Mafya babaları, kanlı etkisizleştirme yöntemleriyle, rakiplerini egale etme hırslarıyla, daha fazla güç kazanma azimleriyle akıla hayale sığmayacak yöntemler uygulamışlardır. Dünya'da altın çağı yaşayan bu mafya babalarının da sonu hazin olmuştur.

İşte tarihe nişan almış ve tam 12'den vurmuş mafya babaları:

1- Salvatore Lucania

Salvatore Lucania ünlü Time dergisinin 20. yüzyılda en çok sözü geçen 20 kişisinden biri olarak gösterdiği kişidir. Salvatore Lucania, 1897 yılında Sicilya’da dünyaya gelmiştir ve 10 yaşında iken ailesi beraber Amerika’ya göç etmiştir.
Luciano, I. Dünya savaşından önce, New York’ta küçük çaplı işlerde çalışmıştır. Amerikan ordusuna katılmak istese de belsoğukluğu hastalığına yakalandığı için askeri hayatı başlamadan bitmiştir. I. Dünya savaşının sonlanmasına doğru suç hayatına başalamıştır. Luciano, 1920'li yıllarda birçok ünlü gangster gibi Amerika’da yaşanan içki yasağından servetine servet katmıştır. Mafya camiasında “Şanslı Luciano” olarak tanınan Luciano New York’ta hızla yükselmiştir.
Ünlü mafya savaşlarından Castellammarese Savaşı’nda kaybeden taraf olsa da, rakip aile liderinin kısa süre sonra öldürülmesinden sonra mafya dünyasında önemli bir isim haline gelmiştir.  Amerika’daki İtalyan mafyasının temelini oluşturan Şanslı Luciano, kendisine has komisyonun mimarı olmuştur. II. Dünya savaşından önce hapse atılmış fakat gangsterliği burada da sürdürmeyi başarmıştır.
Luciano’nun Sicilya’da bulunan oldukça etkili bağlantıları sebebiyle de, II. Dünya savaşında İtalya’nın müttefikler tarafından işgalinde Amerikan istihbaratı ile ortak çalışmıştır. Savaştan sonra da gizlice Küba’ya kaçmıştır. Burada kumarhane işletmeciği görünümünde eroin kaçakçılığı yapmıştır. Büyük servet ve güç kazanın Luciano, İtalya’daki suç örgütünü de büyütmeye çalışmıştır. 1962 yılında akciğer kanseri nedeniyle Sicilya’da ölmüştür.

2- Vito Cascio Ferro

Vito Cascio Ferro, 1862’de Palermo’da dünyaya gelmiştir. Vito, 1901’de göç ettiği New York’ta, pizzu adı verilen haraç alma tekniğiyle mafya alanında oldukça hızlı bir şekilde yükselmiştir. Vito, kullanmış olduğu haraç alma tekniğini geliştirerek mafya camiasında ün kazanmıştır. Onun haraç şekli ise işadamlarının iflasına sebebiyet verecek kadar büyük meblağlarda olmayarak, küçük küçük kesilen haraçlarla sürekli bir gelir elde etme tekniğinden geçer.  
Vito, 1909 yılında bir polisi öldürmekten hapse girmiştir fakat hapisten kaçmayı başarmış Sicilya’ya gitmiştir. Kendisi 1920’lerde “Babaların Babası” olarak İtalya’da anılmıştır ve oranın mafyasına hükmetmiştir. Polis tarafından 1929 yılında tutuklanmış ve 50 yıl hapse mahkum olmuştur. Hapishanede olduğu dönemlerde kendisinin lüks yaşamı hakkında pek çok hikayelere yer verilmiştir. Babaların Babası Vito 1943 yılında Amerikan askerleri İtalya’da ilerlerken mahkumları salıvermiştir. Fakat boşaltılan hapishanede Vito terk edilmiş trajik bir şekilde susuzluktan ölmüştür. 
 

3- Al Capone

"Çocukken her akşam yatmadan önce Tanrıya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrının çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrıya günahlarımı affetmesi için dua ettim." Al Capone

Amerikan mafyasının en ünlü isimlerinden olan Alphonso Gabriel “Al” Capone, 1899 yılında ABD’de New York’ta dünayaya gelmiştir. Aslen Napolili bir ailenin çocuğu olan Al Capone, küçük yaşlarda değişik işlerde çalışmıştır. Barda korumalık yaparken yüzüne aldığı üç yara sebebiyle de kendisine “scarface” yaralıyüz lakabı takılmıştır.
Al Capone, 1920'li yıllarda Amerika'daki içki yasağı dönemi sayesinde mayfa camiasında yükselmiştir. Özellikle içki yasağı döneminde gerçekleştirdiği Chicago’daki içki kaçakçılığında oldukça büyük paralar kazanmıştır. Kendi adamınlarından Chicago’nun banliyösü Cicero’yu belediye başkanı seçtirmiş ve illegal işlerini legal olarak sürdümüştür.
Sahibi olduğu kumarhanelerle de mafya işlerini gizleyen Al Capone, hatrı sayılır rakipleri ve düşman sayısına ulaşmıştır. 1929 yılında da beklenen durum olmuş gerilim savaşa dönüşmüştür. Aynı yılın 14 Şubat’ında rakip çeteden yedi kişiyi öldürtmüştür. “Sevgililer Günü Katliamı” olarak yaşanan bu olayda Al Capone’un bağlantısı asla kanıtlanamamıştır. Yaşamı boyunca kirli işler yapan ve cinayetler işleyen Al Capone bu suçlardan değil, 1929 yılında vergi kaçakçılığından tutuklanarak hapse atılmıştır. Alcatraz Hapishanesi’nde hüküm süresindeyken 1947 yılında burada ölmüştür.

4- Michele Navarra

Michele Navarra, tarihteki en ilginç kişilerden biridir. Kendisi doktora derecesine sahip bir fizikçi olan Navarra 1905 yılında Carleone’de dünyaya gelmiştir. Onun hayatı, mafyayla bağlantısı olan bir kadınla evlenmesiyle biranda değişmiştir. Navarra, kısa sürede Cosa Nostra içinde yükselmiş ve 1940 yıllarda Carlenone Ailesinde “Baba” olarak tanınmıştır.
Navarra uzun dönem birlikte çalıştığı Luciana Leggio’nun hırsından rahatsız olmuş ve Leggio’yu 1958’de öldürtmeye çalışmıştır. Fakat başarılı olamamış aynı yıl Leggio’nun adamaları tarafından arabasının içinde kurşunlanarak öldürülmüştür. 

5- Salvatore Greco (Küçük Kuş)

Salvatore Greco 1923 yılında Palermo’da dünyaya gelmiştir. Greco’nun babası Giuseppe Greco, aile içinde devam eden bir kan davası sırasında öldürülmüştür. “Küçük Kuş” lakabıyla camiada tanınan Greco mafyaya bağlı olan ailesinin başına geçmiş ve kısa sürede güçlenmiştir. Greco 1957 yılında Amerikan ile İtalyan Mafyası arasında yapılan “Palermo Görüşmeleri”ne katılmıştır.
Sicilya Mafya Komisyonu’nda da yer alan Greco, Birinci Mafya Savaşı sırasında ölüm emirlerini veren kişi olmuştur. Tarihte “Ciaculli Katliamı” olarak bilinen olaydan sonra Venezüella’ya kaçmış ve 1978 yılında Caracas’ta ölmüştür.

6- Angelo La Barbera

Angelo La Barbera, kardeşi Salvatore ile Sicilya mafya ailesinin başında olmuşlardır. Amerikan ile İtalyan Mafyası arasında “Palermo Görüşmeleri”ne ve “Sicilya Mafya Komisyonu”na katılmıştır.
Kendisi Birinci Mafya Savaşı’ndan sonra hüküm giyen az sayıdaki mafya liderinden birisidir. 1968-1975 yılları arasında çeşitli hapishanelere sürgün edilmiştir. 1975 yılında üç mafya üyesi tarafından öldürülmüş ve ölümü ardından mafya ailesi dağılmıştır. 

7- Gaetano Badalamenti

Sicilyalı mafya ailesi Cinisiler’den olan Badalamenti, mafya dünyasında oldukça ilginç bir yöntemle adını duyurmuştur. Sahip oldukları pizza dükkanları aracılığıyla 1.65 milyar dolarlık uyuşturucu ticareti yapmıştir. Kendisi ilk Mafya Savaşı sonunda ağır yara alan Cinisi Ailesi’nin babası olmuştur.
Badalamenti, 1970 yıllarında pizza trafiği üzerinden yapmış olduğu eroin ticaretiyle milyarlarca dolar kazanmıştır. Fakat Badalamenti’nin bu durumu çok uzun sürememiş İkinci Mafya Savaşı öncesinde mafya komisyonundan sürülmüş ve kendisi de Brezilya’ya kaçmıştır.
İtalyan Mahkemesi tarafından 1978 yılında işlediği bir cinayetten dolayı 2002 yılında hakkında tutuklama emri çıkmıştır. 2004 yılında da kalp yetmezliği  sebebiyle bir klinikte ölmüştür.

8- Luciano Leggio

Leggio, 1925 yılında Carleone’de dünyaya gelmiştir. Mafya ailesinden olmamasıyla dikkatleri üzerine çeken Leggio, suç hayatına 1945 yılında mafya liderlerinden Michele Navarra tarafından camiaya kabul edilmesiyle başlamıştır.
Kendisinin entelektüel bilgisi oldukça geniş olduğundan “profesör” olarak anılmıştır. Fakat 1958’de Navarra’nın adamları tarafından sokak ortasında öldürülmeye çalışılmış ve şans eseri kurtulmuştur. Buna karşılık kendisi Navarra'yı öldürtmüştür. Navarra’nın ölümünden sonra Carleone Ailesi’nin Babası olmuştur. Leggio oldukça hırsılı ve acımasız bir hal almaya başlamıştır. Onun bu tavrı camia tarafından tepkiyle karşılanmış ve rakip aileler arasında gerilim yaratmıştır. Leggio, 1977 yılında Navarra’nın öldürülmesi suçuyla hakim karşısına çıkmış ve savunmasını kendisi yapmıştır. Leggio, müebbet hapis cezası almış ve 1993’te kalp krizi geçirerek ölmüştür.

9- Salvatore Riina

Salvatore Riina, azılı bir mafya babasıdır. Takma adı “canavar” ya da “kısa” olan Salvatore Riina 1930’da Carleone’de doğmuştur. Patronu Michele Navarra için tetikçilik yapan Riina kısa süre içerisinde Carleone ailesinde kendini göstermiştir. İkili oynamayı iyi bilen Riina Carleone’nin asıl patronu Lucino Leggio’ydu.
Asıl patron Leggio’ya başarısız bir suikast girişimi yapmış ve ardından da Navarra’yı öldürmüştür. Asıl patron Leggio’nun 1974’te yakalanmasından sonra ise Riina devri başlamıştır.  “Babaların Babası” olarak Sicilya mafyasının başına geçmiş ve asıl patronunun kanlı yolunu sürdürmüştür.
İkinci Mafya Savaşı’nda rakipleri Stefano Bontade ve Salvatore Inzerillo de dahil pek çok kişinin ölüm emrini vermiştir. Mafya savaşından tek başına çıkan Riina durmak bilmemiştir. İtalyan hükümetinin başlattığı büyük soruşturma’ya da çok kanlı cevap vermiştir. Olağanüstü yetkilerle donatılan yargıç Giovanni Falcone ile yargıç Paolo Borsellino, Riina’nın adamlarının yerleştirdiği bombalarla kısa aralıklarla can vermişlerdir. Riina 1993’te yakalanmış ve çeşitli suçlardan dolayı ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır.  Bir efsaneye dönmüş olan Riina’nın hayatı belgesel olmuştur.İtalyan televizyonunun Capo dei Capi (Babaların Babası) adlı altı bölümlük belgeseli Riina’nın hayatını ve suçlarını anlatmaktadır. Babaların babası halen cezasını çekmeye devam ediyor.

10- Bernardo Provazano

Bernardo Provazano: Riina’nın ardından “Babaların Babası” olmuş ünlü mafya babasıdır.
1933 yılında Riina gibi Carleone’de doğan  Provazono, çoğu kişi için son ‘Babaların Babası’dır. Yirmili yaşlarından önce Carleonelere katılan Provazona da Carleone ailesine ihanet etmiştir. Leggio ve Riina ile olan işbirliğini aileden gizlemiş ve Riina’nın 1993’te tutuklanmasından sonra Sicilya Mafyası’nın başına geçmiştir. Provazona, Riina ve Leggio gibi etkin bir mafya babası olmak için birkaç bombalı saldırı emri vermiştir fakat hiçbir zaman onlar kadar etkili olmamıştır. Mafya’yı sessiz bir istirahate çekmiştir.
Cosa Nostra’daki bölünmelerin Provonza döneminde olduğuna yönelik çok sayıda spekülasyonlar bulunmaktadır. Bir başka iddiada da 1993’te İtalya Başbakanı olan Silvio Berlusconi 1993’te Forza Italia hareketi ile politikaya atılırken kendisi ile irtibata geçmek istediğidir. Provonza 2006 yılında yakalanmıştır.

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.