Heinrich Himmler CV

POLİTİKACI, ASKERİ LİDER, DEVLET ADAMI (1900 - 1945)
Heinrich Himmler, uzun bıçaklar gecesi katliamından sonra SS birliklerinden ve Gestapo'dan oluşan Alman Polis Teşkilatı'nın başına geçen, aynı zamanda Nazi toplama kamplarındaki holokost sürecini de yöneten askeri liderdir.

İsim Soyisim : Heinrich Luitpold Himmler
Adresi : Bilinmiyor
Doğum Tarihi : 7 Ekim 1900
Doğum Yeri : Münih, Bavyara, Almanya
Ölüm Tarihi : 23 Mayıs 1945
Ölüm Yeri : Lüneburg, Aşağı Saksonya, Almanya
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  Gramer Okulu
  Landshut, Almanya (- 1919)
  Heinrich Himmler, Gebhard Himmler ve Anna Maria Himmler'in 3 erkek çocuklarından birisi olarak dünyaya gelmiştir. Babası bir öğretmen annesi ise dinibütün bir katoliktir. Heinrich Himmler, babasının geçici olarak okul müdürü olduğu Landshut'taki bir gramer okulunda eğitime başlamıştır. Genel olarak dersleri iyi derece olmuş fakat atletizm derslerinde çok zorlanmıştır. Doğuştan kuvvetsiz bir yapısı olan Himmler, küçüklüğünden beri de kronik bir mide ağrısı çekiyordur. Küçük yaştan itibaren arkadaşlarının seviyesine gelebilmek için ağırlık çalışmak zorunda kalmıştır. O sıralar I. Dünya Savaşı çıkmış ve abisi cephede çarpışmaya gitmiştir. Babası bağlantılarını kullanarak Heinrich Himmler'i aday memur olarak yazdırmıştır. Savaşın bitiminden sonra evine gönderilen Himmler, gramer eğitimini tamamlamıştır.
  Münih Teknik Üniversitesi
  Ziraat Mühendisliği, Münih, Almanya (1919 - 1922)
  Üniversite yıllarında antisemitik (Yahudi Karşıtı) olan Himmler, ilk yıllar bunu fazla belli etmemiştir. Yahudiler ile vakit geçirmiş onların kulüplerine katılmıştır. Fakat buna rağmen içerisinde Yahudi düşmanlığı duygusu giderek büyümüştür. Himmler sürekli askeri kariyer peşinde koşmuş fakat bir türlü bunu başaramamıştır. Üniversitedeki ikinci yılında askeri kariyer şansını daha da zorlayan Himmler tam bu sırada Nazi Partisinin paramiliter birliği SA'in kurucularından Ernst Röhm ile tanışmıştır. Himmler Ernst Röhm'ü oldukça takdir etmiştir çünkü Röhm bir çarpışma askeri olarak görv yapmıştır. Himmler'in antisemitik duyguları Röhm sayesinde anlam ifade etmeye başlamıştır.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Birlik Üyesi
  Reichskriegsflagge, Paramiliter Nazi Birliği
  Himmler, Ernst Röhm'ün kurmuş olduğu Reichskriegsflagge, paramiliter birliğine üye olmuştur. Bu grup Kasım 1923'te yapılan ve Adolf Hitler'in tutuklanmasına sebep olan meşhur birahane darbesini gerçekleştiren gruptur ve o olaydan sonra yasaklanmıştır.
  Ziraat Mühendisi
  Almanya (Eylül 1923)
  Birlik üyeliğine devam ederken, öğrenimine de devam etmek zorunda olan Himmler, ailesinin finansal yardımı kesilince doktorasını yapmadan, mühendislik diplomasını almış ve ziraat alanında kendisine düşük maaşlı bir ofis işi bulmak zorunda kalmıştır. Bu ofis işi Eylül 1923'e kadar sürmüştür.
  Parti Üyelisi
  Nazi Partisi, (NSDAP) (Ağustos 1923)
  Himmler, Ağustos 1923'de Nazi Partisi'ne üye olmuştur. Parti üyelik numarası 14,303'tür. Himmler aynı zamanda Röhm'ün birliğine de üye olmuş, bu nedenle Birahane darbesine dahil olmuştur. Polis Himmler'i sorguya çektiğinde darbe girişimindeki rolünü sorgulamıştır. Fakat delil yetersizliğinden tutuklayamamıştır. Yine de bu olay Himmler'in ziraat kariyerini bitirmesine sebep olmuş artık ona sadece politikada yer kalmıştır.
  Parti Sekreteri ve Propaganda Yardımcısı
  Nazi Partisi, (NSDAP) (-1924)
  Koyu katolik olan Himmler, artık dini inançlarını yitirmiştir. Onun için antisemitizm bir din haline gelmiş ve tek odak noktası yahudi düşmanlığı olmuştur. Nazi partisinin görüşleri kendi görüşleriyle bütünleşmiş ve Adolf Hitler'e de oldukça saygı duymuştur. 1924'ün ortalarında Hitler hapisteyken Gregor Strasser'ın altında parti sekreteri ve propaganda yardımcısı olarak çalışmıştır.
  Parti Ofisi Yöneticisi
  Nazi Partisi, (NSDAP), Aşağı Bavyara, Almanya (1924 -)
  Himmler, 1924 sonlarında Gregor Strasser tarafından partinin aşağı Bavyera ofisinin yöneticisi olarak atanmıştır. 1925 yılında Hitler'in hapisten çıkması ve partinin yeniden kurulmasıyla birlikte görevi oradaki insanları partiye kazandırmak olmuştur.
  SS Birliği Üyesi
  SS (Schutzstaffel) Adolf Hitler'e Bağlı Paramiliter Organizasyon (1925 -)
  1925 yılında Hitler''in kişisel muhafızlığını yapan paramiliter birlik SS (Schutzstaffel)'Ye üye olmuştur. SS birliği kurulduğu zaman yarı askeri bir birlik olan SA - Sturmabteilung (Kahverengi Gömlekliler) birliğinin bir alt kuruluşuydu. Himmler'in SS üye numarası ise 168 olmuştur.
  SS Bölge Lideri
  SS, Aşağı Bavyera (1926 -)
  Himmler'in SS'deki ilk liderlik kariyeri bölgesel olarak başlamıştır. 1926'dan itibaren SS birliğinin aşağı Bavyera bölge lideri olmuştur.
  Yardımcı Propaganda Şefi
  Nazi Partisi, (NSDAP) (Ocak 1927 -)
  Strasser, Himmler'i Ocak 1927'de yardımcı propaganda şefi olarak atamıştır.
  Yardımcı Reichsführer - Yardımcı Komutan
  SS Birliği (Eylül 1927)
  Himmler, Adolf Hitler'e SS'i nasyonalist kişilerden oluşan, elit bir birlik yapma fikrini kabul ettirmiştir. Hitler bu işin başına Himmler'i getirmeyi düşünmüş ve onu Eylül 1927'de en yüksek mertebe olan Reichsführer mertebesinin yardımcılığına atamıştır.
  Reichsführer - SS Birliğinin Başı
  SS Birliği (1929 - 1945)
  SS Birliği'nin başı Erhard Heiden'in 1929'da istifa etmesinin ardından Hitler'in de onayıyla Himmler SS Birliğinin başı olmuştur. Meydanlardaki propaganda görevini de bir yandan devam ettirmiş, fakat aslında kendisini tamamen SS'ye adamıştır. Başa gelmesinden sonra 1 sene içerisinde 290 kişi olan SS birliğini 3000 kişiye çıkarmıştır. Himmler, SA'ya bağlı olan SS birliğini ayrı bir birlik olarak hareket ettirmek istemiş bu nedenle de Hitler'i ikna etmeye çalışmıştır. Himmler 1933 yılına gelindiğinde SS'in sayısını 50.000 kişiye kadar çıkartmıştır. Himmler 1933'de Nazi partisinin iktidarı gelmesiyle birlikte birçok Yahudi ve Çingenenin öldürülmesi ile görevlendirilmiştir. Konsantrasyon kamplarında Yahudileri ve Çingeneleri çalıştırmış ve sonrasında öldürmüştür.
  Alman Polis Teşkilatının Başı
  Alman Polis Teşkilatı, (Prusya Hariç), Almanya (20 Nisan 1934)
  Göring, Kasım 1933'de Gestapo adında bir gizli polis teşkilatı kurmuş ve Rudolf Diels'i bu teşkilatın başına getirmiştir. Göring, Diels'in bu görevi yönetip SA'ya karşı çıkabileceğinden emin olmamış ve Gestapo'nun kontrolünü Himmler'e devretmiştir. Aynı gün Hitler de Himmler'i Alman polis teşkilatının başı olarak atamıştır. Himmler de Gestapo'nun başına Heydrich'i atamıştır. Bu sırada SA kuvvetleri de oldukça güçlenmiş ve başına buyruk hareket etmeye başlamıştır. Bu Hitler'in hoşuna gitmeyen bir durum olmuş çünkü iktidarı için tehlike oluşturabileceğinden şüphe duymuştur. Aynı zamanda Hitler SA'nın kurucularından Röhm'ün bir darbe hazırlığı içerisinde olduğunu düşünmüştür. SS birliklerinin Hitler'e bağlı kalması, büyümesi ve kontrolü ele alması gerekmiştir. Hitler 1934 yılında 30 Haziran'ı 1 Temmuza bağlayan gece SA'nın üst kademelerinde yer alan kişilerin tutuklanmasını ve idamını emretmiştir. Bu gecede Himmler'i siyasetle tanıştıran Errnst Röhm tutuklanmış ve Gregor Strasser de dahil 85 ile 200 arası üst düzey subay bıçaklanarak öldürülmüştür. Bu gece tarihe uzun bıçaklar gecesi olarak geçmiştir. Röhm'e iki seçenek verilmiştir ya kendisini vuracaktır ya da vurulacaktır. Röhm ise intihar etmeyi reddedince, vurularak öldürülmüştür.
  Mareşal
  Nazi Almanya'sı (1934 - 1945)
  SA daha sonrasında spor ve talim organizasyonuna döndürülmüş bununla birlikte SS'in başı ve tüm polis birliklerinin başı olan Himmler alınabilecek en yüksek rütbeye Mareşal seviyesine ulaşmıştır. 1939'da Almanya'nın Polonya'yı işgaliyle birlikte II. Dünya Savaşı başlamış, Himmler Avrupa'daki yandaş ülkelerden SS grubuna gönüllü olarak katılabilecek gençleri çağırmıştır. Bu çağrısıyla 100.00'e yakın kişiyi birliğine dahil etmiştir. Hollanda'dan, İsveç'ten, İsviçre'den, Litvanya'dan, Bulgaristan'dan askerler toplamıştır. En çok kişi Litvanya ve Hollanda'dan gelmiştir. II. Dünya Savaşı sırasında milyonlara kişi konsantrasyon kamplarına mahkum edilmiş çalıştırıldıktan sonra gaz odalarında, aç bırakılarak, vurularak veya yakılarak öldürülmüştür. Himmler bu soykırımı yöneten kişiydi olmuştur.
  İçişleri Bakanı
  Almanya (1943 - 1945)
  Hitler, savaş sırasında Himmler'in gösterdiği üstün başarılar nedeniyle Himmler'i 1943'te Wilhelm Frick'in yerine İçişleri Bakanlığı pozisyonuna atamıştır.
  Komutan
  Vistül Ordular Grubu Komutanlığı (25 Ocak 1945)
  25 ocak 1945'te Almanya savaşta güç kaybederken Hitler, Himmler'i askeri açıdan yetersiz olmasına rağmen Vistül Ordular Grubu Komutanlığına atamıştır. Bu grup Pomeranya'da Sovyet'lerin Kızıl Ordusuyla çarpışacaktır. İletişimin olmadığı bir yerde Himmler'in şartlardan memnuniyetsiz olması ve Hitler'e rapor vermemesi üzerine 20 Mart'ta Hitler, Himmler'in askeri liderliğini bitirmiş ve Vistül Ordular Grubu komutanlığına Gotthard Heinrici'i getirmiştir. Himmler ile Hitler'in arası iyice açılmış Himmler gizlice karşı devletler ile barış görüşmelerine başlamıştır. Kendisini Almanya'nın gelecek lideri olarak tanıtıyor ve Hitler'in gelecekteki günlerde öleceğini söylüyordur. Bundan haberdar olan Hitler Himmler'i vatan haini ilan etmiştir. Himmler için artık her kapı kapanmıştır. Gizlenmeye karar vererek bıyığını kesmiş, gözünün birini bantla kapamıştır. Tek amacı Bavyera'ya geçmektir, sahte evraklarını da düzenlemiştir. Fakat devriye gezen bir İngiliz subayı tarafından yakalanıp karargaha götürülmüştür. Burada üzeri aranan Himmler'in evraklarının sahte olduğu anlaşılmıştır. Himmler ağzının da aranmasının istenildiğini işitince, ağzında saklamış olduğu potasyum siyanür kapsülünü ısırmış ve 12 dakika içerisinde ölmüştür. Ölmeden önceki son sözü "Ben Heinrich Himmler" olmuştur. Ardından Himmler'in cesedinin yakıldığı tahmin ediliyor. Himmler'in mezarının nerede olduğu ise günümüzde hala bilinmiyor.
 • NİYET MEKTUBU
  "Bizi güçlü kılan, yaptığımız işten etkilenmeden başarmaktır."
  "Orta halli ailelerinin dört çocuğunun bulunduğu bir ulus, her yirmi yılda bir savaşa girmeyi göze alabilir. Böylece çocuklardan ikisi ölür, geriye kalan ikisi ise soyunu sürdürür."
  "Sadakatim şerefimdir."

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.