11 Eylül Saldırıları

  11 Eylül 2001’de hava korsanları tarafından dört adet yolcu uçağı kaçırıldı.

  1. Uçak: Amerikan Hava Yolları’na ait olan ilk uçak içerisindeki yolcularla birlikte yerel saatle 08:46:30’da Dünya Ticaret Merkezi Kuzey Kulesi’nin yine kuzey tarafından 94.-98. katları arasını hedef alarak çarptı. Kuzey binası çarpmadan 102 dakika sonra yıkıldı.

  2. Uçak: Yerel saatle 09:02:59 Dünya Ticaret Merkezi güney Kulesi’nin yine güney tarafından 77.-85. katları arasını hedef alarak çarptı. Güney binası çarpmadan 56 dakika sonra yıkıldı.

  3. Uçak: Washington DC’de Pentagon’a çarptı.

  4. Uçak:  Washington D.C.'un 240 km (150mil) kuzey batısına, Pensilvanya Shanksville kırsalına düştü.

  Olaylarda 19 hava korsanı ile uçaklarda ve yerde bulunan 2,974 kişi hayatını kaybettiği açıklandı, 24 kişi ise kayıp.

  Hükumet açıklamalarına göre, İkiz kulelere çarpan uçaktaki teröristlerden birinin pasaportu uçağın kuleye çarpmasından sonra aşağıya düşmüş ve bölgedeki bir polis tarafından bulunmuştur.

  Teröristlerin havaalanına gelirken kullandıkları ve havaalanının otoparkına bıraktıkları araçta uçak kullanım kılavuzu ve Kur'an-ı Kerim bulunmuştur. Amerikan hükümetinin araştırmasına ve 11 Eylül Komisyon Raporu'na göre yolcu uçakları Usame Bin Ladin'in lideri olduğu El Kaide örgütünün 19 üyesi tarafından kaçırıldı ve eylem ilgili örgüt tarafından gerçekleştirildi.

  Bu olayın ardından Amerika, arkasına Nato ve Birleşik Krallığın desteğini alarak Afganistan ve Irak’ı işgal etti ve Terörizm’le savaş kampanyası başlattı. Afganistan’ın ve islami terörün neden ikiz kulelere saldırdığına dair bir açıklama veya öngörü dahi yoktur.

 • 11 Eylül Saldırılarına Dair Komplo Teorileri

  1) Dünyanın en güçlü hava kuvvetleri, kaçırılan dört uçaktan hiçbirini neden durduramadı ya da düşüremedi?

  Teori : ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney uçaklara dokunmamaları için orduya talimat verdi.

  2) İkiz Kuleler’in normal şartlarda daha uzun sürede ve yana yatarak çökmesi gerekiyordu neden bu kadar çabuk ve kendi içine doğru çöktü?

  Teori : İkiz Kuleler kontrollü patlamalarla yıkıldı. Binaların yaklaşık 10 saniyede yıkılması, yangınların nispeten kısa sürmesi (2. kulede 56 dakika, 1. kulede 102 dakika), çöküşten kısa süre önce patlamalar duyanların olması, çöküşün başladığı katlardan çok altlardaki bazı pencerelerde şiddetli enkaz püskürmeleri görülmesi binanın bilinçli bir şekilde içeriden patlatıldığı yönünde.

  3) Amatör bir pilot, ticari bir uçağı çok zor bir manevrayla dünyanın en güçlü ordusunun komuta merkezi Pentagon’a nasıl çarptırabilir? Üstelik bunu olası bir uçak kaçırma uyarısından 78 dakika sonra nasıl yapabilir?

  Teori: Binaya ticari Boeing 757 çarpmadı; bir füze, küçük bir uçak ya da insansız bir uçak çarptı.
  Uçak El Kaide tarafından değil, Pentagon tarafından yönetiliyordu. Görgü kanıtları uçağın Boeing 757 olmadığını ufak bir uçak olduğunu belirtiyor.

  4) Pensilvanya'nın Shanksville kırsalındaki enkaz alanı neden o kadar küçüktü ve uçağın parçaları neden görülmedi?

  Teori: Uçak ordu tarafından füze ile bilinçli bir şekilde vuruldu, bu nedenle parçalar geniş alanlara yayıldı.

  5) Bugüne kadar hiçbir çelik kafesli gökdelen yangın yüzünden yıkılmamıştı, ve bu gökdelene uçak da çarpmadı bu bina nasıl bu kadar çabuk ve simetrik bir şekilde yıkılabilir?

  Teori: 7 numaralı binada Acil durumlar, CIA ve istihbarat servisleri bulunuyordu; bina, patlayıcı ve yanıcı maddeler kullanılarak kontrollü bir şekilde yıkıldı.

  6) United Airlines ve American Airlines hisselerine ne oldu?

  Teori: Borsadaki hisseleri düştü. Bu durum büyük hisse sahiplerinin saldırıyı önceden bildikleri şüphesini uyandırdı, yine şaşırtıcı olan şey ise Amerika’daki büyük hissedarlar Yahudi lobisi üyeleridir ve o gün normal şartlarda dünya ticaret merkezinde çalışan 4000 Yahudi işe gelmemişti.

 • İkiz Kulelerde Çalışan Temizlik Görevlisi William Rodrigez’in Açıklamaları Dünyayı Sarstı

  Rodrigez yaptığı açıklamalarda ; “11 Eylül saldırıları Amerika'nın Irak'a girmesini haklı göstermek için yapıldı. Saldırının Müslümanlara atılmaya çalışılmasına dayanamıyorum.  Daha uçaklar binalara çarpmadan içerde patlamalar oldu” dedi. 
  Rodrigez daha sonralarında İslam dinine geçtiğini açıkladı.

 • 11 Eylül Saldırılarının Sonuçları

  * Amerika Irak ve Afganistan’ı işgal etti.

  * Birçok masum insan Hem Dünya Ticaret merkezinde, hem Irak’ta hem de Afganistan’da hayatını kaybetti.

  * Çevre ülkelerin ekonomisi orta doğuyla yapılamayan ticaretten dolayı düşüşe geçti, savaş ekonomisinden fayda sağlayan ülkeler güçlerine güç kattı.

  * Dünya’da İslami terör korku salmaya başladı, Müslümanlara olan nefret çoğaldı.

  * Ortadoğu’ya saldırmak diğer ülkeler tarafından kabul edilir bir hal aldı.

İlginizi çekebilecek diğer olaylar

Biyografiler

 • Alexander Graham Bell CV
  BİYOGRAFİ
 • Van Gogh CV
  BİYOGRAFİ
 • Alan Turing CV
  BİYOGRAFİ
 • Deniz Gezmiş CV
  BİYOGRAFİ
 • Elvis Presley CV
  BİYOGRAFİ
 • Platon CV
  BİYOGRAFİ
 • İbni Sina CV
  BİYOGRAFİ
 • Marilyn Monroe CV
  BİYOGRAFİ
 • Galileo Galilei CV
  BİYOGRAFİ
 • Piri Reis CV
  BİYOGRAFİ
 • Karl Marx CV
  BİYOGRAFİ
 • Vladimir Lenin CV
  BİYOGRAFİ
 • VII. Kleopatra CV
  BİYOGRAFİ
 • Benjamin Franklin CV
  BİYOGRAFİ
 • Barış Manço CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.