Erkayaa
En Beğenilen Yazar Sırası
:
11
Toplam Başlık Sayısı
:
23
Toplam Puanı
:
103
Toplam Giri Sayısı
:
51
Bu Ayki Puanı
:
9
En Aktif Yazar Sırası
:
12
 • İnsearchofsunrise'nin sözlüğe katkıları , Kültürlü ve renkli kişiliği

  Sözlükteki tüm yazarlarımız kültürlü , bilgili , dünya görüşü olan insanlar . Ancak bir kişi var ki her konuda fikri olan ve tahmin ediyorum ki hepimizin takdirini kazanmış birisi. Kim olduğunu biliyoruz İnsearchofsunrise :) Kendisine danışmadan böyle bir başlık açtım , rahatsız olmayacağını düşündüm . ve kendi adıma ona teşekkür etmek istiyorum bir çok konuda fikir ve bilgi sahibi olmamı sağladı .
  0 1
 • Tarihin arka odasından bir kesit  Bu video hakkında saçma sapan konuşmadan yorum yapmanızı istiyorum . Olay çok basitken hocadan bi cevap beklenirken neden konuyu döndürüyo da döndürüyo ? neden verecek bi cevabı yok . Bide Atatürk ne demek istiyo o kemalist arkadaşlardan bi görüş alalım mümkünse . şunuda söyleyin bu mektuba inanmayan var mı ?  Şimdi sıradaki video cumhuriyet çocuğu hocamızdan sözlüğümüze armağan olsun karşımızda cumhuriyet çocuğu  bu sıradaki video da şunun için şu kadının fikrini savunurken yaptığı yobazlık değilmi aynısını biz yapınca gerici oluyoruz , neymiş efendim bu tür konuşmalara tahammülü yokmuş bu konuda da körmüş . lan yürü git işine .  hah tamaaam sıra bizim hocada buda arkasında durduysa zaten tamam yani yaşar nuriden duymadan inanmam . karşınızda kıymetli hocamız asrın kıymetli alimi  kıymetli hocamız kediciklerin efendisi canım biricik hocam maşallah maşallah adnan ! Hoca biliyor beyler ona maval okumayın . şu adamın ciddiyeti duruşu bilgisi kimde var ya . Lan meğer ne demek istenmiş de anlayamamışız . hadi şu soytarıyı da izleyelim

  0 3
 • yavuz sultan selim neden küpe taktı

  @Yahyaanil bende yahyaanılın yazdığı yorumu doğru olduğunu düşünüyorum . bu resmin şah ismaile ait olduğu söylenir
  0 1
 • Sözlük yazarlarının birbirine saygısı , sözlüğü elit bir yer yapmaları

  Bugünlerde biraz konunun dışında başlıklar açsam da siz değerli yazar arkadaşlarıma teşekkürü bir borç bildiğimden kaynaklanıyor. Gerçekten çok seviyeli , küfürün kullanılmadığı , sadece bilginin ve öğretinin yer aldığı belki de bukadar kişinin bir araya gelip saygısızlaşmadan bir şeyler öğrendiği tek yer . Bu sözlük bizim eserimiz , hepimizin emeği var hep beraber bilgi paylaşımının ve olaylara tarihçi gözüyle yaklaşımın devam ettiği bir yer olarak kalır inşallah .
  0 1
 • Sözlüğün günden güne tenhalaşması

  İlk başlarda mükemmel bir entry girişi , yorumlar varken 2 aydır son derece boş ve talebi karşılamaz oldu . bir kaç daimi yazar kaldık . daha çok konu daha çok görüş için bir şeyler yapmamız gerek . saygısızlığın ve küfürün sıfıra yakın olduğu bu sözlüğü canlandırmamız gerek bence . üniversitede tarih bölümü okuyan arkadaşlar varsa bence sınıfına önermeli . ben sınıfta sessiz biri olmama rağmen yapacağım bunu . sizler ne düşünüyorsunuz ?
  0 1
 • Sözlüğümüzde anket özelliği olsaydı ?

  Ben mükemmel olacağını düşünüyorum . keşke olsa, çok iyi olurdu . Bilginin yanı sıra nabız da ölçülebilirdi . Ve sözlük daha aktif bir hale gelebilirdi . Biz yazarların talebi doğrultusunda adminlerin yapabileceğini düşünüyorum . İlk anketvari çalışmamız bu olsun ozaman . siz yorumlarınızı paylaştıktan sonra bu özelliğin gelmesini istiyorsanız yorumunuzun sonuna (1) koyunuz . İstemiyorsanız (2)
  0 1
 • son sultan vahidettin'in kaçışı

  Atatürkün vatan hainliği diye bir başlık atılsa kıyameti koparırsınız , ama vahdettin hana sallamayı kendinize borç biliyosunuz . aylardır yokum şu sözlükte cumhuriyet hakkında ve mustafa kemal ile ilgili bir entry girdim diye şikayetmi etmediniz , ağır ithamlardamı bulunmadınız . Admine şikayet ettiniz demek ki neymiş tahammülünüz yokmuş gerçeklere . Eleştirilemeyecek bir şey var da biz mi bilmiyoruz ?
  Adam gelmiş mevlana celaleddini rumi hazretlerine ne iftiralar atmış , yok ben ALLAH'ım demişmişde , daha bin türlü yalan . Mevlanadan bahsediyoruz sözleriyle büyüdüğümüz islama inananların en değer verdiği velilerden olan mevlanadan ama adam ona hakaret ederken normal biz mustafa kemali eleştirirken anormal ! Vahdettin han kaçmamıştır , kendi belirttiği gibi hicret etmiştir .kimsede vatan hanini diyemez haddini bilsin herkes . Paşaların hesaplaşması adlı kitabı okuyunda bi neyin ne olduğunu öğrenin . bu arada herkes @adolf2 nin üzerine yüklenmiş ama unutmayın beyler sesi gür çıkan haklı olmuyo . birlik olup farklı görüşleri susturmaya çalışıyosanız @adolf2 bastırabileceğiniz bi adama benzemiyo .
  0 0
 • Dogo argentino

  Dogo, ilk kez 1920 yılında Arjantin'de avcılık görevi için yetiştirilmiş, çok iyi domuz avcısı olan köpek ırkı. Çok zeki, korkusuz, cesur ve oyuncu bir köpektir. Ailesine çok bağlıdır. Arjantinli Dr. Antonio Nores Martinez tarafından üretildiği kabul edilir. Martinez'in amacı Yaban Domuzu ve Puma gibi büyük avların hem izini sürebilecek hem de onları avlayabilecek bir ırk yaratmaktı. Şu an soyu tükenmiş olan Cordoba Dövüş Köpeği (Perro Pelea Cordobes) ile işe başladı. Bu köpek güçlü ve dayanıklı olmasına rağmen yeterince iyi koku alamıyor ve ava çıktığı diğer köpeklerle anlaşamadığı için istenildiği gibi av yapmıyordu. Dr. Martinez bu ırkı başka ırklarla uzun süre melezleyerek bugünkü Dogo Argentino ırkını üretmiştir . 1: Cordoba Dövüş Köpeği Dönemin Arjantin'inde güçlü ve çevik bir köpek olmasından dolayı avlarda kullanılıyordu. Melezlemenin temel ırkıdır.

  2: İrlanda Kurt Tazısı İrlanda Kurt Tazızı yeni ırkımıza av güdülerini ve hızını miras bırakmıştır.

  3: İngiliz Pointer İngiliz Pointeri o yıllarda Avrupa'nın en yaygın karasal av köpeğidir. Koku alma duyusunu Dogo Argentino'ya aktarmıştır. Bu yüzden ki Dogolar benzer molossoid ırklardan daha iyi bir koku alma duyusuna sahiptir.

  4: İngiliz Bulldog İngiliz Bulldog'un yere sağlam basışı, güçlü ve gözü pek bir karaktere sahip oluşu bu melezleme çalışmasında yer almasını sağlamıştır.

  5:Bullterrier Bullterrier bu melezleme çalışmasındaki tek terrier ırkı köpektir. Dogo'ya kattıkları ise inatçılık ve korkusuzluk özellikleridir.

  6:Danua (Great Dane, Alman Mastifi) Danua, cüssesi nedeniyle avcıların Dogolardan önce büyük avlarda kullandıkları ırktır. Cüssesi ve genel olarak dengeli görünümü ile Dogo ırkının bir parçası olmuştur.

  7: Dogue de Bourdeux ( Bordo Mastifi, Fransız Mastifi) Dünyanın en güçlü çeneye sahip köpek ırklarından biri olan Dogue de Bourdeux, Dogoya çene gücünü katmıştır.

  8: Pirene Dağ Köpeği Arjantin avlaklarında avcı tarafından farkedilebilmesi için parlak beyaz tüy rengini Dogoya vermiştir.

  9: Boxer Bu ırk ise köpeği fiziksel değil zihinsel olarak güçlendirmek için kullanılmıştır. Canlılığı ve sahibine olan bağlılığı bu melezlemede yer almasını sağlamıştır.

  Bazı kaynaklarda İspanyol Mastifinin de bu melezlemede olduğu söylense de muhtemelen yanlıştır. Cordoba Dövüş Köpeği zaten İspanyol Mastifinin yerli köpeklerle çiftleşmesi sonucu oluşan melez bir ırktı. Her şeyden önce bir av ırkıdır. Öncelikle bu amaç için kullanılmalıdır. Pet olmaya pek uygun değildir. Melezlenerek olmuşmuş bir ırk olduğu için bazı genetik kusurlar barındırır. Melanin pigmentinin eksikliğinden dolayı bu köpeklerin yaklaşık %20si işitme problemleri yaşar. Çok sıcak ve çok soğuk iklimlere uygun bir ırk değildir. Çok güçlü bir ırk olduğu için sağlam karakterli ve fiziksel olarak da güçlü bir sahip tarafından beslenmelidir. Kısa tüylü olduğu için çok fazla tüy bakımı istemez. Cildi hassastır. Tavuk ve benzeri gıdalara alerji gösterebilir. İnsanlarla arası iyidir. Yetişkinliğe erdiğinde köpek ve diğer hayvanlara karşı pek dost canlısı değildir. Güçlü ve ve çabuk pes etmeyen bir ırk olduğu için köpek dövüşlerinde kullanılmış ve hala kullanılmaktadır.
  Not : İlk bulduğum fırsatta sahiplenmek istediğim köpek ırkıdır .
  0 0
 • Zafer işareti

  Arkadaşlar bu konu hakkında herkes farklı bir şeyler söylemekte . Ama bana çoğu inandırıcı gelmiyor . Dünya görüşü olan insanlar olarak bana yardım edebilir misiniz ? Bu ne demek ?
  Bugün baktığımızda , genelleme yapmak gibi olmasın ama gençlerimizin çoğu fotoğraflarında bu sembolik işareti kullanıyor.
  0 1
 • 1. inönü savaşı hakkında yanlış bilinenler

  Tevfik bıyıklıoğluna göre ocak'ın 10unda inönüde ki birliklerin başına gelebilen ismet paşa , gelir gelmez 24. Tümenin yunanlılar karşısında gerilemesinden paniğe kapılarak 4. Ve 11. Tümenlere saat 14:00 da hemde güpegündüz ricat emrini vermiştir . halbuki 24. Tümenin hücum taburuyla 174. Alayın 1. Taburu ve cephe süvari bölüğünün müdahalesi sayesinde ismet paşanın korktuğunun tersine , tehlike bir süre sonra bertaraf edilebilmiştir . eğer ille de ricat emrini verek idiyse hiç olmazsa havanın kararmasını bekleyebilirdi .
  Savaş , bu birliklerin ismet paşanın ricat emrine rağmen , bir başka deyişle havanın kararmasına kadar çekilmeyi ertelemiş olmalarıyla kazanılmıştır . bu sert direniş karşısında yunanlılar tasarladıkları baskıni gerçekleştiremeyecekleri hükmüne varmışlar ve bozüyükü yakarak geri çekilmişlerdi .
  En çarpıcısı yunanlıların geri çekildiğini 11 ocak sabahı bir köylünün haber vermesidir . bu , geri çekilmeyi bekleyen ismet paşanın başına konan bir talih kuşu olmuştur . haber üzerine birliklerimiz yunanlıların geri çekildiği hattan ilerletebilmiştir .
  Sonuçta ismet paşa gereksiz yere kütahyada günlerce vakit kaybetmiş , savaşı cepheden uzak kalarak idare etmek istemiş , cepheye geldiğinde ise birlikleri derleyip toplama becerisini gösterememiş ve gereksiz yere bir ricat emri vererek hatalarına hata katmıştı.
  Bıyıklıoğluna göre bu savaşın gerçek kahramanları 4. Tümenin komutanı nazım , 11. Tümen komutanı arif, ve 24. Tümen komutanı atıf beylerle , 50 70 ve 127. Alaylar , 24. Tümen hücum taburu ve 174. Alayın 1. Taburu ve bunların cesur , fedakar , komutan subay ve mehmetçikleriydi .
  Ancak bunların hemen hiçbiri ödüllendirilmediği gibi , ödüllendirilmesi gereken atıf bey hemen sonra apar topar emekliye sevk edilmişti . muharebeyi müteakip ismet paşa sanki savaşı hakkıyla kazanan bir komutan gibi tuğgenetalliğe yükseltilmiştir. Dahası kendine bu zaferi armağan eden silah arkadaşlarına sözle dahi olsa takdirlerini belirtme lütfunda bulunmamıştır .
  Bunlara birde eskişehir-kütahya bozgunundaki fecaat yönetimi eklenince hem Mustafa kemal hemde fevzi paşa , artık ismet paşanın büyük kuvvetlere komuta edemeyeceğini anlamış , bir daha ona bu tür önemli görevler verilmemiş , adeta cepheye yaklaşmadına müsade edilmemişti . bunun en büyük kanıtı ise ne sakaryada ne de başkomutanlık meydan savaşında garp cephesi komutanı olduğu halde ismet paşanın adının geçmemesidir .
  Adnan menderesin 1950lerin başında mecliste dediği gibi
  Paşa yeter artık !
  0 1
 • tarihe damga vuran sözler

  Savaş yalnız sınırlarda olmaz .Savaş bir milletin topyekün ateşe girmesidir.Eğer bu bütünlük sağlanmamışsa zafer tesadüfi,yenilgi kaderdir.
  II. Abdülhamid han hazretleri
  0 0
 • Osmanlının yıkılmasını hızlandıran şahsiyetler

  Eline sağlık çok güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim
  0 0
 • Osmanlının yıkılmasını hızlandıran şahsiyetler

  peki hocam anlamadığım şudur yeniçeriler artık vazifesini görmez , bekleneni veremez sürekli isyan çıkartan bir topluluk haline geldiği halde bunun önü nasıl alınamadı yani onları padişah öldürecek kadar güçlü yapan neydi buna dur diyen neden olamadı ?
  0 0
 • en iyi osmanlı padişahı

  Sultan Mehmet Han, 9 yaşında hafız,14 yaşında padişah, 21 yaşında Fatih olmuştur. Arapça ve Farsça olmak üzere 7 dil biliyordu. Latinceyi anadili gibi konuştuğu rivayet edilir .İstanbul’un fethi için, Musluhiddin ve Saruca Serkan gibi, Osmanlı mühendislerinin yanında, Macar Urban’a Edirne’de, “şahi” adı verilen toplar döktürdü. Bu toplar, Bizans’ın yanı sıra Avrupa asırlardır süren feodaliteyi de bitirdi . Otuz yıllık saltanatı süresince, yirmi beş askeri harekata bizzat komuta etti . 900 bin km. olan Osmanlı topraklarını, 2 milyon 214 bin km.’ye çıkardı.
  Venedik Kralı tarafından planlanan on dört suikast girişiminden sağ kurtulmayı başardı . Ömrü boyunca, iki imparatorluk, dört krallık ve on bir prensliği kendine bağladı. Son yapılan anketlere göre, akla ismi ilk gelen Osmanlı sultanı olmuştur. Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/genel-mesajlar/263836-fatih-sultan-mehmet-hakkinda-bilinmeyenler.html#ixzz3u8maFgjn
  0 1
 • kölelik

  2013 yılında 5 yıldızlı bir otelde stajyer olarak çalışmıştım , modern köleliğe örnek olarak verebilirim .
  0 1
 • Hitler'e Sordunuz Mu?

  Hocam hayırlı olsun öncelikle , zaten bir kütüphane kuruyorum şuan kendime , kitabınızda en değer verdiğim kitaplardan olacaktır eminim .
  0 0
 • Adnan menderes ve şefika sultan

  Merhum, Adnan Menderes 1952 yılında NATO toplantısı için Fransa’ya gider.
  Bir ara Paris büyükelçisini yanına çağırarak;
  – “Osmanoğulları ailesinin Paris’te yaşıyor olması gerek. Bunlar ne yer, ne içer, ne ile geçinir?” diye sorar.
  Büyükelçinin hanedan hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığını gören Menderes, büyük bir hayıflanma içerisinde;
  – “Sana 24 saat mühlet! Ya Osmanlı ailesinin adresi ile ya da istifanla gelirsin” der. Bir müddet sonra büyükelçi adresle gelir.
  Hanedanın ziyaretine giden Menderes, gördükleri karşısında çılgına döner.
  Devlet-i Aliye’nin ulu Hakanı Sultan Abdülhamid Han’ın 80 yaşındaki hanımı Şefika Sultan, 60 yaşındaki kızı Ayşe Sultan ve diğer Osmanlı hanımları, Paris yakınlarında bir bulaşıkhanede Fransızların bulaşıklarını yıkamaktadırlar.
  Menderes gözyaşlarını tutamaz. Şefika Sultan’ın ellerine sarılır ve;
  – “Anne ne olur affet bizi, geç geldik” der.
  Ayşe sultan sürgünden otuz yıl sonra gördüğü bu vatan evladına;
  – “Sen kimsin“? diye sorar. Menderes de;
  – “Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanıyım” der.
  – “Ben başbakanım” sözünü duyan koca sultan sevinçten öyle bir çığlık atar ki kalbi duracak gibi olur, bayılır.
  Menderes Türkiye’ye döner dönmez doğruca Cumhurbaşkanı Celal Bayar’a çıkar.
  – “Osmanlı hanımlarını bulaşık yıkarken gördüm. Onların Türkiye’ye dönmeleri için af kanunu çıkaracağım” der. Celal Bayar da;
  – “Adnan Bey sus! Sakın bu konuyu bir daha başka yerde açma, malum gazeteler tahrikiyle silahlı kuvvetlerin içindeki cunta Türkiye’de ihtilal yapar” der.
  Menderes cebinden çıkardığı bir mektubu masanın üzerine bırakarak dışarı çıkar.
  Mektupta şunlar yazılıdır:
  – “Analarının ve babalarının Fransa da hizmetçilik yaptığı bir ülkenin başbakanı olmaktan utanç duyuyorum, istifamın kabulünü arz ederim.
  Adnan Menderes.”
  Menderes’in istifadan vazgeçmesi için epeyce uğraşılır ve hanedan hanımlarının yurda dönmelerine izin verilmesi şartıyla Menderes istifadan vazgeçer.
  Dönüş:
  İstanbul’a dönenler arasında Sultan II. Abdülhamid’in hanımı ve kızı da vardır.
  Bir sabah erken saatte Teşvikiye’deki evlerinin kapısı çalınır. Kapıyı Abdülhamid’in kızı Ayşe Sultan açar. Gelen kişi Menderes’tir.
  – “Şayet kabul buyururlarsa Valide Sultan’ı görmek isterim” der.
  Başında tülbent elinde tespihiyle Menderes’i karşılayan Şefika Sultan;
  – “Berhudar olasın evlâdım, hoş geldiniz…” der. Başbakan da;
  – “Teşekkür ederim Valide hazretleri; hoş bulduk…” demesinden sonra Şefika Sultan;
  – “Beyefendi, niçin önceden haberimiz olmadı? Böyle, hazırlıksız ve gâfil avlandık” der. Menderes de;
  – “Zararı yok efendim. Bendeniz elinizi öperek hayır duanızı almak ve bir ihtiyacınız olup olmadığını öğrenmek için geldim” der.
  Ayrılırken daha sonraları Yassıada da onun da hesabının sorulduğu şişkince bir zarf bırakır.

  Adnan menderesi idam edenlerin hemen ardından gazinoda eğlendikleri bilinir . menderesin idamını kim istedi , görünen sebeplerin ardında bişey varmıydı bilen üstadlar cevaplasın
  0 0
 • Ney üflemek

  Ben ney üflemek istiyorum yakında başlayacağım inşallah .
  zor bir çalgı olduğunu ve hakkında ki türlü rivayetleri biliyorum . siz değerli yazarlarımızdan da bildiklerini yazmalarını rica ediyorum .
  Tarihi , türleri , vs vs .
  1 1
 • Bugün 3. Dünya Savaşı Çıksa

  Bir soru da ben sorayım , bugünün şartları ile Türkiye kendi kararlarını verebilir mi yoksa batının kuklası ve maşası mı olur ?
  0 2
 • Sözlük yazarlarının tarihteki en beğendikleri komutanlar

  Bana kalırsa Fatih Sultan Mehmed han hazretleridir . Gerek gemileri karadan yürütmesi gerek kendi icat ettiği toplar gerek bir çok dili bilmesi , benim gözümde onu bir adım öne geçirmiştir .
  HAVAN TOPU
  Toplar Galatalılara zarar vermeden düşman donanmasını tahrip edebilmeliydi. Dahi Fatih, bunu halletmek için bütün bilgi ve zekâsını kullandı. Sonunda çözümü buldu. İnce hesap ve düzenlemeler sonucunda, gülle aşırabilen toplar yapmayı planladı. Planını bizzat kendisi çizdi. Tarif ederek toplan döktürdü. Birinin başına geçti. Bizzat kendisi nişan alarak bir düşman gemisini batırdı.
  ZIRHLI GEMİLER
  Zırhlı gemiler kullanmanın ilk şekli de Fatih'e aittir. O, İstanbul kuşatması esnasında gemileri bakır levlalarla döşetmiştir. Ayrıca ilime verdiği önemde göz önünde bulundurulmalıdır .
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.