• Dogo, ilk kez 1920 yılında Arjantin'de avcılık görevi için yetiştirilmiş, çok iyi domuz avcısı olan köpek ırkı. Çok zeki, korkusuz, cesur ve oyuncu bir köpektir. Ailesine çok bağlıdır. Arjantinli Dr. Antonio Nores Martinez tarafından üretildiği kabul edilir. Martinez'in amacı Yaban Domuzu ve Puma gibi büyük avların hem izini sürebilecek hem de onları avlayabilecek bir ırk yaratmaktı. Şu an soyu tükenmiş olan Cordoba Dövüş Köpeği (Perro Pelea Cordobes) ile işe başladı. Bu köpek güçlü ve dayanıklı olmasına rağmen yeterince iyi koku alamıyor ve ava çıktığı diğer köpeklerle anlaşamadığı için istenildiği gibi av yapmıyordu. Dr. Martinez bu ırkı başka ırklarla uzun süre melezleyerek bugünkü Dogo Argentino ırkını üretmiştir . 1: Cordoba Dövüş Köpeği Dönemin Arjantin'inde güçlü ve çevik bir köpek olmasından dolayı avlarda kullanılıyordu. Melezlemenin temel ırkıdır.

  2: İrlanda Kurt Tazısı İrlanda Kurt Tazızı yeni ırkımıza av güdülerini ve hızını miras bırakmıştır.

  3: İngiliz Pointer İngiliz Pointeri o yıllarda Avrupa'nın en yaygın karasal av köpeğidir. Koku alma duyusunu Dogo Argentino'ya aktarmıştır. Bu yüzden ki Dogolar benzer molossoid ırklardan daha iyi bir koku alma duyusuna sahiptir.

  4: İngiliz Bulldog İngiliz Bulldog'un yere sağlam basışı, güçlü ve gözü pek bir karaktere sahip oluşu bu melezleme çalışmasında yer almasını sağlamıştır.

  5:Bullterrier Bullterrier bu melezleme çalışmasındaki tek terrier ırkı köpektir. Dogo'ya kattıkları ise inatçılık ve korkusuzluk özellikleridir.

  6:Danua (Great Dane, Alman Mastifi) Danua, cüssesi nedeniyle avcıların Dogolardan önce büyük avlarda kullandıkları ırktır. Cüssesi ve genel olarak dengeli görünümü ile Dogo ırkının bir parçası olmuştur.

  7: Dogue de Bourdeux ( Bordo Mastifi, Fransız Mastifi) Dünyanın en güçlü çeneye sahip köpek ırklarından biri olan Dogue de Bourdeux, Dogoya çene gücünü katmıştır.

  8: Pirene Dağ Köpeği Arjantin avlaklarında avcı tarafından farkedilebilmesi için parlak beyaz tüy rengini Dogoya vermiştir.

  9: Boxer Bu ırk ise köpeği fiziksel değil zihinsel olarak güçlendirmek için kullanılmıştır. Canlılığı ve sahibine olan bağlılığı bu melezlemede yer almasını sağlamıştır.

  Bazı kaynaklarda İspanyol Mastifinin de bu melezlemede olduğu söylense de muhtemelen yanlıştır. Cordoba Dövüş Köpeği zaten İspanyol Mastifinin yerli köpeklerle çiftleşmesi sonucu oluşan melez bir ırktı. Her şeyden önce bir av ırkıdır. Öncelikle bu amaç için kullanılmalıdır. Pet olmaya pek uygun değildir. Melezlenerek olmuşmuş bir ırk olduğu için bazı genetik kusurlar barındırır. Melanin pigmentinin eksikliğinden dolayı bu köpeklerin yaklaşık %20si işitme problemleri yaşar. Çok sıcak ve çok soğuk iklimlere uygun bir ırk değildir. Çok güçlü bir ırk olduğu için sağlam karakterli ve fiziksel olarak da güçlü bir sahip tarafından beslenmelidir. Kısa tüylü olduğu için çok fazla tüy bakımı istemez. Cildi hassastır. Tavuk ve benzeri gıdalara alerji gösterebilir. İnsanlarla arası iyidir. Yetişkinliğe erdiğinde köpek ve diğer hayvanlara karşı pek dost canlısı değildir. Güçlü ve ve çabuk pes etmeyen bir ırk olduğu için köpek dövüşlerinde kullanılmış ve hala kullanılmaktadır.
  Not : İlk bulduğum fırsatta sahiplenmek istediğim köpek ırkıdır .
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.