• Bir soru da ben sorayım , bugünün şartları ile Türkiye kendi kararlarını verebilir mi yoksa batının kuklası ve maşası mı olur ?
  0 2
 • Türkiye zaten birilerinin kuklası durumunda.
  Türkiyenin yapacağı en mantıklı hareket olabildiğince olaylardan uzak durmasıydı oda rus uçağının düşürülmesinden sonra çok zor...
  Arkamızda birileri bize destek dursun diye o birilerinin iyice kuklası durumuna gelcez...
  0 1
 • Akla gelen başka bir soru da şudur ki ; Türkiyeyi içine sürüklemek istedikleri olay ne ?
  yani bir sürü sebep olabilir ama en bariz hangisi
  0 1
 • 1- Coğrafi konumunu kullanmak istiyorlar
  2- nufus gucunu kullanmak istiyorlar (I. Dunya savasinda almanyanin yaptigi seyler) Savaşta birincil silah olmasini istiyorlar on planda turkiyeyi tutacaklar turkiye savas ile ugrasacak. Taraflar guc kaybedecek onlarda arka planda istediği seyler alacaklar.
  Ozellikle amerika her zaman yaptigi seyi yapacatir. Alttan alttan birilerini destekleyecek ki bu turkiye olacak ama kendisi sonradan dahil olup en buyuk payi alacak..
  İngilterede oyledir tarihleri boyunca izledigi politika hep aynidir ve ingilizlerde pastanin buyuk dilimlerini alir bir sekilde..
  0 0
 • Başka bir soru daha değerli bilgilerinzden yararlanmak için soruyorum , Türkiye nasıl bir politika izlemeli ?
  0 0
 • aslında sayın @Erkayaa 'nın endişelerini bende paylaşıyorum ama bizim vizyonumuzdan olayların nasıl göründüğünü açıklarsak, sorularımızı daha iyi anlayabilirsiniz.
  evet yeni tip savaş teknikleriyle, yeni bir savaşa itildik, istenen petrol. ancak zaten abd ırak işgali ile bu petrole sahipti, amaç akdenize götürülmesi ise herhangi birşey gerekmeden türkiyeye bu boru hattını kabul ettirebilirdi, limanlarımızı kullanabilirdi, üstelik hiçbirşey vermedende bunları sağlayabilirdi.
  o zaman neden suriye ve kuzey suriyede bir koridor için terörizm?
  arap baharı yaşandı, büyük ölçüde batıcı/amerikancı kişiler ülkelerin başlarına geldi. ama sonuç olarak batının kazanımları göremiyoruz, göremediğimiz için kapitalizmin ülkelerin içine yerleşmesi olarak tahmin yürüttük ama elle tutulur hiçbirşeyimiz yok.
  arap baharının son taşı (türkiyeyi dahil etmeden) suriyenin kurtarıcısı ruslar daha önceki ülkelerde neden olaylara bu kadar dahil olmadılar/olamadılar?
  yeni savaş tekniğinde toprakların bölüşülmesi olmadığına göre, kontrolü elde tutmak bir çeşit kazanım dersek, bunu pek tabii kansızda başarabilirlerdi. neden durumlar kan gerektirdi?
  bizim kıt görüşümüzle görebildiğimizi ülkenin başındakiler hayli hayli görüyorken ve sonucunda ülkemizi kötü şeyler beklediğini biliyorken, onların bu davranışları neden?
  iktidarın bu konuda izlediği yanlış politikayı ucu bize dokununcaya kadar izleyip oturacakmıyız?
  0 0
 • Sayın @polatturk görüşleriniz için çok teşekkür ederim çok güzel bir yazı olmuş . üzerinde durulması , konuşulması , tartışılması gereken bir konu . Bilmiyorum katılır mısınız ama ben tavşana kaç tazıya tut oyununun oynandığını düşünüyorum .
  0 0
 • @polatturk bence Arap baharı uzun vadeli bir projeydi. Libya'daki Tunus'taki katı rejimleri bölmek için yapıldı. Bunun nedeni ise en nihayetinde yine Irak ve Suriye'de sonuçlanacak olacak karışıklığın Ortadoğu diktatörlerinden destek alarak engellenmemesiydi.
  Örneğin bir Kaddifi şu anda Suriye'deki iç savaşı başından itibaren etkileyebilirdi, ya da Mursi.
  Bu nedenle ilk başta Arap ülkelerindeki batı karşıtı rejimler kaldırıldı sonra ise hala milyarlarca birimlik delinmemiş petrol varillerinin bulunduğu tek ülke olan Irak'ı karıştırmaya başladılar.
  Peki size bir soru. Siz dünya çapında bir firmasınız ve Irak'tan petrol çıkarıyorsunuz. Bunu nasıl ihraç edebilirsiniz?
  Tabi ki deniz yoluyla başka yolu yok. Peki Iraktan çıkan petrol denizlerle nasıl buluşur?Suriye üzerinden.

  Bu nedenledir ki çıkan (oluşturulan) terör örgütlerinin hepsi hem Irak hem Suriye'de aktiftir. Çünkü savaş her ikisinde de gerçekleşmeli sonuç her ikisinde de aynı olmamalıdır.
  Işid : hem Irak hem Suriye
  PKK: hem Irak hem Suriye
  El Kaide ve alt kolları : hem Irak hem Suriye

  Dediğim gibi arkadaşlar. Arap baharının amacı oluşturulacak Suriye ve Irak iç karışıklılarına Arap diktatörlerden engel gelmesini önlemekti.
  He Ülkelerin Suriye'ye neden yardım ettiğini veya silah sıktığını sorarsanız, gündemde olan Suriye ama saldırdıkları hem Irak hem Suriye. Asıl operasyon Suriye'de değil Irak'ta dönüyor zaten. Ama yineliyorum her ikisi de lazım...
  0 0
 • Hükümetin fıratın batısına kimsenin geçmesine müsade etmeyiz çıkışı bu sebepten.
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.