Dünya Tarihini Değiştiren 20 Olay

Dünya tarihinde yaşanan bazı olaylar kelebek etkisi yaratmış ve tüm tarihi değiştirmiştir. Bu olaylar o kadar etkili olmuşlardır ki birçoğu yaşanmasa veya farklı sonuçlansa bilinen tarih tamamıyla değişecekti.

İşte tarihe yön veren o 20 olay…

1- TEKERLEĞİN İCADI

Tekerlek M.Ö. 3500 yılında icat edilmiştir. Günümüzdeki ulaşımın yegâne aracıdır. Tekerlek olmasaydı ulaşımın sağlanabilmesi için muhtemelen her şeyin roketler gibi hızını almadan hemen havalanabilmesi ve ilerleyebilmesi gerekirdi.

2- YAZININ İCADI

Yazı M.Ö. 3300 yılında icat edilmiştir. Tarihin kaydı bu icattan itibaren tutulmaya başlandı. Tarihle günümüz arasındaki en sağlam köprüyü oluşturdu.

3- MARATON MUHAREBESİ

M.Ö. 490 yılında yaşanan Maraton Muharebesi sonucunda Yunanlılar Pers işgalini geri püskürtmüş ve Antik Yunan kültürünün, felsefenin günümüze kadar ulaşması mümkün olmuştur.

4- MAGNA CARTA

Magna Carta, 1215 yılında imzalanmıştır. Bu belge ile İngiliz kralının yetkileri kısıtlanmış ve halka bazı hak ve özgürlükler tanınmıştır. Anayasanın temelleri atılmıştır.

5- RÖNESANS

Rönesans, 15. ve 16. yy arası İtalya’da ortaya çıkmıştır. İlim ve teknikteki ilerlemenin önünü açmış insana değerin artmasını sağlamıştır.

6- REFORM

15. ve 17. yy boyunca tüm Avrupa'yı etkileyen reform hareketinin sonucunda Katolik kilisesi etkisini yitirmiş, Protestanlık doğmuştur.

7- FRANSIZ DEVRİMİ

1789 - 1799 yılları arasında gerçekleşen Fransız Devrimi sonucunda Fransa’daki mutlak monarşi yıkılmış, katolik kilisesi ciddi reformlara gitmek zorunda kalmıştır. Bu devrim diğer ülkelerde de öncü olmuş ve Avrupa'da büyük bir etki yaratmıştır.

8- TELEFONUN İCADI

Alexander Graham Bell telefonu 1876 yılında icat etmiştir. Telefonun icadı iletişim ağlarının temelini oluşturmuş, günümüz ilişkilerine yön vermiştir.

9- ELEKTRİĞİN İCADI

Elektriğin icadı ile elektronik çağa geçiş başlamıştır, Thomas Edison'un 1879 yılında elektrik ampülünü icad etmesiyle ise tüm dünya bireyleri aydınlanmıştır.

10- I. DÜNYA SAVAŞI

1914 -1918 yılları arasında yaşanan I. Dünya savaşı sonucunda Avrupa'daki mevcut dengeler değişti. Osmanlı ve Avsuturya-Macarisman imparatorluğu parçalandı, Çarlık Rusyası yıkıldı. Türkiye, Macaristan, Polonya, Çekoslovakya, Yugoslavya, Letonya, Litvanya ve Ukrayna kuruldu.

11- OSMANLI DEVLETİ'NİN YIKILIŞI TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN KURULUŞU

1920 yılında TBMM'nin kurulması ve 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin ilan edilmesiyie İngiltere, İtalya, Fransa'nın Sevr antlaşmasından alacakları askıya alınmış, dünya haritası tekrardan çizilmiştir.

12- ADOLF HİTLER'İN ve NAZİ PARTİSİNİN İKTİDARA GELMESİ

1933 yılında Adolf Hitler'in iktidara gelmesiyle Avrupa’nın tarihi yeniden yazılmıştır. Adolf Hitler, II. Dünya Savaşını başlatmış ve Yahudi Soykırımı gerçekleştirmiştir.

13- II. DÜNYA SAVAŞI

1939 - 1945 yılları arasında gerçekleşen II. Dünya Savaşı sonucunda Almanya ikiye ayrıldı. ABD ve SSCB arasında soğuk savaş dönemi başladı.

14- STALİNGRAD MUHAREBESİ

1942 - 1943 yılları arasında Adolf Hitler'in Rusya'daki Stalingrad'a yaptığı çıkartma Nazi Almanya'sının büyük bir güç kaybetmesine sebep olmuş ve Nazi Almanya’sının çöküşünü başlamıştır. Eğer Hitler Stalingrad'da başarılı olsaydı bilinen tarih baştan yazılmış olacaktı.

15- ATOM BOMBASININ İCADI

1945 yılında tarihin en acımasız saldırılarından birinin yapılmasına vesile oldu. Nükleer silahlar devri başladı.

16- ENIAC

1947 yılında basına tanıtılan ve ilk elektronik bilgisayar olan ENIAC, günümüzdeki bilgisayarların atasıdır.

17- AYA AYAK BASILMASI

1969 yılında Neil Armstrong'un aya ayak basmasıyla soğuk savaşı dönemindeki Amerika süpergüç ilan edilmiş ve uzay çağı başlamıştır.

18- BERLİN DUVARININ YIKILIŞI

1989 yılında Berlin Duvarı'nın yıkılmasıyla Almaya'da doğu ve batı ayrımı ortadan kalkmış. Alman Demokratik Cumhuriyeti resmen sonlanmıştır.

19- SOVYETLER BİRLİĞİNİN DAĞILMASI

25 Aralık 1991'de SSCB Devlet başkanı Mihail Gorbaçov'un istifa etmesiyle SSCB dağılmaya başlamış, Asya ve Avrupa'nın siyasi haritası değişmiş, bağımsız devletler topluluğu kurulmuştur.

20- 11 EYLÜL SALDIRISI

11 Eylül 2001'de dünyanın en büyük terör saldırısı gerçekleşti. 11 Eylül Saldırılarından sonra İslami terör adlı altında bir oluşum algısı oluşmaya başladı ve bu oluşum bahane edilerek orta doğu sürekli olarak işgal edilmeye başladı.

İlginizi çekebilecek diğer galeriler

Biyografiler

 • İbni Sina CV
  BİYOGRAFİ
 • Ismael Zambada Garcia CV
  BİYOGRAFİ
 • Franklin D. Roosevelt CV
  BİYOGRAFİ
 • Cengiz Han CV
  BİYOGRAFİ
 • Alan Turing CV
  BİYOGRAFİ
 • Sokrates CV
  BİYOGRAFİ
 • Elvis Presley CV
  BİYOGRAFİ
 • Ömer Hayyam CV
  BİYOGRAFİ
 • Nasrettin Hoca CV
  BİYOGRAFİ
 • Piri Reis CV
  BİYOGRAFİ
 • Barış Manço CV
  BİYOGRAFİ
 • Deniz Gezmiş CV
  BİYOGRAFİ
 • Albert Einstein CV
  BİYOGRAFİ
 • Alexander Graham Bell CV
  BİYOGRAFİ
 • Kanuni Sultan Süleyman CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.