Dünya'nın En Havalı 8 Ofisi

Mesele çalışma ortamına gelince şirketin büyüklüğü değil yaratıcılığı ön plana çıkıyor. Çalışanların verimliliklerinin düşünüldüğü, isetedikleri anda odaklarını işten çıkarıp istedikleri zaman rahatça geri odaklanabildikleri, standart şeyler için vakit harcamayıp strese girmedikleri bir çalışma ortamı yaratmak büyük dizayn beceleri ve büyük yaratıcılık gerektiren bir iş.

Bu listede belirttiğim 10 ofis ise tam da anlattığımız gibi. Gidip bir an önce çalışmaya başlamak isteyeceğiniz ofislerdeki insanlar kendilerini çalışırken tatilde gibi hissedibiliyor. İş ne kadar ağır olursa olsun şikayet etmiyorlar.

İşte bu verimliliğin sırrı olan o ofisler...

1- Selgas Cano - Madrid

Iwan Baan tarafından tasarlanan Selgas Cano ofisi Madrid yakınlarındaki bir ormanın içerisinde bulunuyor. Cam ile çevrelenmiş ofis hava güzel olduğunda kaldırılan camlar sayesinde tamamen sizi ormanın içerisinde bırakabiliyor. Hava karardığında kullanılan sarı ışıklar ile tam bir görsel şölen oluşturuyor. Mimari bir ofis olan Selgas Cano ofisinde yaratıcı olmamak elde değil. 

2- Nokia, Sunnyvale, Kaliforniya

Gensler tarafından dizayn edilmiş bu ofiste ise dinlenme alanına gitmek meditasyon yapmak gibi bir şey. Dinlendirici soft renklerin hakim olduğu bu kaçamak alanında dilediğinizce özgür oturabilir, sosyalleşebilirsiniz.

3- Google, Zürih

Evolution tarafından dizayn edilmiş Google Zürih ofisinde göçmen iseniz çok şanslısınız. Çünkü bu telefon odaları sizler için...

Google ofisi hakkında bilmeniz gereken bir diğer şey ise, kimsenin yemekten 100 m'den daha uzak olma şansı yoktur. Kural gereği en yakın yemek alanına 100 m uzaklıkta olabilirsiniz. Bu nedenle her yerde mutfak bulmak mümkündür.

4- Corus Quay, Toronto, Kanada

500.000 metre kare olan bu ofis devasa bir büyüklüğe sahip. 11 ayrı binada 1100 çalışan bulunmaktadır. Yapının içerisinde her şeyi bulmak mümkün, TV stüdyoları, belemediğiniz yerde karşınıza çıkan çalışma masaları... Genel anlamıyla eğlence için tasarlanmış bu ofiste çalışmak büyük bir zevk olsa gerek.

5- Dropbox, San Francisco

Dünyaca ünlü dosya paylaşım sitesi dropbox'ın da ofise çalışanlarına rahatlığına oldukça önem vermekte. 2 odalı bir ofiste başlayan dropbox'ın şu anki ofisi büyüleyici şekilde tasarımsal.

6- Dtac Merkez Ofisi, Bangkok

Tayland'ın tarihi boyunca barındırdığı en büyük ofis olan Dtac Merkez ofisi 650.000 metre kare. Şehrin ayrı ayrı merkezlerinde çalışmaya son veren Dtac tek bir çatı altında çalışmaya karar verdi ve 6 ofisini tek bir çatı altında topladı. Eğlen ve öğren vizyonuyla dizayn edilmiş bu 22 katlı ofiste yok yok. Bazı katlar sadece oyun alanlarına ayrılmış durumda. Konser alanı, amfityatro gibi etkinlik alanlarının dışında ufak bir futbol sahası bile mevcut.

7- Facebook, Palo Alto, Kaliforniya

750 milyon aktif kullanıcısı olan bir sosyal platformdan da böyle birşey beklenirdi. Facebook ofisinde bolca açık alan bulmak mümkün. Üstelik müzeiği iPod'dan değil Dj kabininin arkasına geçen bir çalışandan dinliyorsunuz.Tamamen çalışan odaklı yapılandırılmış ofiste bolca özgür çalışma ortamı ve bolca temiz hava mevcut.

8- Lego - Danimarka

Eğer yaptığınız işi seviyorsanız Lego ofisi tam size göre. Çünkü koskoca bir alan ferah bir şekilde legolarla doldurulmuş durumda. İşini seven birisi için tam bir cennet.

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.