Öldükten Sonra Vücut Parçaları Saklanan 10 Tarihi Kişi

Tarihte yaşamış öyle kişiler vardır ki bunlar ölüsü de dirisi de para yapmışdır dersek bu galerimiz için yanlış birşey söylememiş oluruz. Beyinden, parmağa, saçtan, penise kadar bu kişilerin uzuvları çalınmış veya saklanmıştır.

Sizi daha fazla meraklandırmadan bir an önce hangi kişilerin hangi uzuvları çalınmış bir bakalım.

1- Albert Einstein'ın Beyni

20. yüzyılın etkili bilim adamı olarak gösterilen Nobel ödüllü Albert Einstein'ın çalınan uzuvu takdir edersinizki beyni olmuştur. Einstein'ın beyni 18 Nisan 1955 yılında yaşamını yitirdikten sonra üzerinde çalışılması için çıkarılmıştır. Akabinde beyin ortadan kaybolmuştur. Bundan 23 yıl sonra 1978 yılında Dr. Thomas Stoltz Harvey beyni bulmuş ve üzerinde tekrar çalışılmuştır. 2010 yılında da bilim adamının beyni Washington, DC'de bulunan Sağlık ve Tıp Ulusal Müzesi’ne bağışlanmıştır.

2- Beethoven'ın Kulak Kemikleri

Dünyaca ünlü besteci Ludwig van Beethoven'ın sonradan sağır olmasına rağmen yazdığı besteler özellikle doktorların merak konusu oldu. Ünlü bestecinin 1827 yılında yaşamını kaybetmesi üzerine otopsisi sırasında kulak kemikleri çalındı. Çalınan bu kemikler asla bulunamadı ta ki 2005 yılında Viyana'lı bir aile kendilerinde olduğunu itiraf edene kadar. Şimdilerde ise ünlü bestecinin bu uzuvları California San Jose Eyalet Üniversitesi’nde korunuyor.

3- Buda'nın Dişi

Milattan önce 6. yüzyılda ölen Budizmin kurucusu Gotama Buda'nın ölü bedeni yakıldıktan sonra kendisinin dişi hatıra olarak saklanmıştır. Buda'nın dişi günümüzde Sri Lanka'daki Kandy'de Diş Tapınağı'nda bulunmaktadır.

4- Napolyon'un Penisi

Söylentilere göre Napolyon Bonaparte'nin 5 Mayıs 1821 yılındaki ölümünden hemen sonra otopsisi yapılmış penisi de bu esnada alınmıştır. 1916 yılına kadar otopsi yapan doktora ulaşılamamıştır. 1970 yılında Amerikalı ürolog John Kingsley Lattime 3.000 $ karşılığında Napolyon'un penisinin geri kalan parçalarını satın almıştır.

5- Galileo'nun Orta Parmağı

Yaptığı araştırmalarla modern fizik ve astronomi alanında devrim yaratan ve Dünya'nın yuvarlak olduğunu savunan ilk bilimadamı Galileo Galilei de uzuvları çalınan kişiler arasında. Bilim adamı 95 yaşında hayatını kaybetmesinin hemen ardından orta parmağı kesilip alınır. Tarih boyunca oradan oraya dolaşan 'orta parmak' Floransa Tarih ve Bilim Müzesi'nde korunmaktadır.

6- Thomas Edison'un Son Nefesi

Tam olarak bir uzuv sayılmasa da Thomas Edison'un son nefesi de tarihteki kişilerin öldükten sonra saklanan parçaları arasında. Edison son günlerini yakın arkadaşı olan Heny Ford ile geçirmişti. Henry Ford'un da Edison'un oğlundan onun son nefesini istemiştir. Ne kadar doğruluk payı vardır bilinmez ama tüpün içindeki bu nefes Henry Ford müzesinde sergilenmektedir.

7- Rasputin'in Penisi

Grigori Rasputin, cinsel hayata düşkünlüğüyle ve doğaüstü önsezileriyle çarlık Rusya'sının en önemli kişilerinden birisiydi. Bu nedenle olsa ki 1916 yılında tarihi bir olay olacak suikaste kurban gitmiştir. Ölümünün ardından penisi kesilmiştir. Tarihler 1920'yi gösterdiğinde Rus kadınların oluşturduğu bir tarikatta kızı Maria babasının penisine tapıldığını görmüştür. Penis buradan alınıp Rusya St. Petersburg’taki Rusya Erotik Müzesi’ne verilmiştir.

8- Abraham Lincoln'ün Kemik Parçaları

Amerika Birleşik Devletleri'nin 16. başkanı Abraham Lincoln, suikast sonucu yaşamını yitirmiştir. Suikastte kafasına kurşun sıkılan Lincoln'ün bu kurşunu ancak kafatası parçalanarak çıkartılmıştır. O esnada parçalanan kemikleri saklı tutulmuştur. Günümüzde de bu kemikler Washington, D.C'de bulunan Ulusal Sağlık ve Tıp Ulusal Müzesinde tutulmaktadır.

9- Che Guevara'nın Saçı

Arjantin doğumlu Marksist devrimci Che Guevara, Bolivya'da öldürüldükten sonra gizli bir CIA ajanı 'Che'nin saçını kesmiştir. Aynı zamanda Che'nin parmak izleri ve vücudundan çıkan kurşun parçaları 119.500 $'dan alıcı bulmuştur. Satın alan kişi Teksaslı bir kitap satıcısıdır. Ve Che'ye ait ne varsa burada sergilemektedir.

10- Benito Musolini 

İtalyan diktatör Benito Mussolini 1945 yılında idam edildiğinde, ABD hükümeti Mussolini'nin beynini inceletmek istedi. Tarihler 1966 yılına geldiğinde yani 21 yıl sonra Mussolin'nin beyni dul eşine geri verilmiştir. Mussoli'nin beyni 2007 yılında ebay üzerinde 22.000 $'a alıcı bulmuştur.

İlginizi çekebilecek diğer galeriler

Biyografiler

 • Nejat Uygur CV
  BİYOGRAFİ
 • Van Gogh CV
  BİYOGRAFİ
 • Adam Smith CV
  BİYOGRAFİ
 • Che Guevara CV
  BİYOGRAFİ
 • İbni Sina CV
  BİYOGRAFİ
 • Benjamin Franklin CV
  BİYOGRAFİ
 • Marilyn Monroe CV
  BİYOGRAFİ
 • Hulusi Kentmen CV
  BİYOGRAFİ
 • II. Abdülhamid CV
  BİYOGRAFİ
 • Nasrettin Hoca CV
  BİYOGRAFİ
 • Adolf Hitler CV
  BİYOGRAFİ
 • Adile Naşit CV
  BİYOGRAFİ
 • Platon CV
  BİYOGRAFİ
 • Mimar Sinan CV
  BİYOGRAFİ
 • Nikola Tesla CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.