Steve Jobs CV

MUCİT, YÖNETİCİ (1955 - 2011)
Apple markasının kurucu ortağı olan Steve Jobs, geniş vizyonu ve yaratıcı kişiliğiyle Apple'ın IPhone ve Ipad gibi devrim yaratan ürün serileri oluşturmasını sağlamıştır. Mütevazi yaşam tarzı ve başarı odaklı çalışmalarıyla tüm dünyanın takdirini kazanmış bir girişimcidir.

İsim Soyisim : Steven Paul Jobs
Adresi : Alta Mesa Memorial Park, Palo Alto, Kaliforniya, ABD
Doğum Tarihi : 25 Şubat 1955
Doğum Yeri : San Francisco, Kaliforniya, ABD
Ölüm Tarihi : 05 Ekim 2011
Ölüm Yeri : Palo Alto, Kaliforniya, ABD
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  Monta Loma İlkokulu
  Mountain View, Kaliforniya, ABD
  Gençlik yıllarında bir hayli yaramaz olan Job's aynı zamanda çok akıllı olduğu çevresi tarafından anlaşılmıştır. İlkokul eğitimini Monta Loma Okulu'nda almıştır.
  Homestead Lisesi
  Cupertino, Kaliforniya, ABD
  Jobs burada eğitim görürken Bill Fernandez ile tanışmıştır. 1969 yılında Bill Fernandez, Jobs'u gelecekte ortağı olacak kişi Steve Wozniak ile tanıştırmıştır. Bill Fernandez ve Steve Wozniak bir tür bilgisayar üzerinde çalışıyorlardır ve bu çalışmayı Jobs'a göstermişler çalışma Jobs'un çok ilgisini çekmiştir.
  Reed Üniversitesi
  Portland, Oregon, ABD
  Reed Üniversite'si Steve Jobs'un karşılayabileceği miktardan çok daha pahalıdır. Steve Jobs da ailesinin ömür boyu zorluklarla yaptığı birikimi burada harcamanın anlamsız olduğunu düşünmüş ve üniversite hayatının da geleceğine bir katkısı olmayacağını düşünerek 6 ay sonra üniversiteyi bırakmıştır. Ve sonraki 18 ay boyunca yaratıcılığını artırabileceği kaligrafi gibi inovatif derslere gitmiştir. Daha sonra Jobs Standford Üniversitesi'nin mezuniyet konuşmasında bu dönemde aldığı kaligrafi derslerinin Font oluşturmadaki etkisini anlatmıştır ve şöyle demiştir: "Eğer kaligrafi dersini almasaydım Apple fontları üretmemiş olacaktı ve Microsoft'un da Apple'ı kopyaladığını göz önüne alırsak insanlar bilgisayarda bu kadar güzel fontlara sahip olamayacaklardı."
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Yaz Dönemi Stajı
  HP Fabrikası, Kaliforniya, ABD (1968 -)
  Steve Jobs 13 yaşındayken HP'nin kurucu ortağı Bill Hewlett'i bizzat aramış ve yaz döneminde çalışmak istediğini söylemiştir. Bu girişimciliği yaz dönemi stajı ile sonuçlanmıştır.
  Video Oyunu Tasarımcısı
  Atari, Los Gatos, Kalifroniya, ABD (1974 -)
  Steve Jobs Atari'de video tasarımcısı olarak işe başlamıştır. Bu dönemde LSD kullanmaya başlayan Steve Job's Hippi yaşam tarzını belirlemiş ve daha senesini doldurmadan Hindistan'a seyahat etmek için işten izin istemiştir. Hindistan'da guru Neem Karoli Baba'yı ziyaret etmek istemiştir. 7 ay sonra Atari şirketine geri dönmüştür.
  Girişimci ve Hissedar
  Apple Computer Company, ABD (- 1976)
  Jobs, Wozniak ve Ronald Wayne kendi şirketleri Apple'ı kurmuşlardır. Apple ismi Job's un elma toplayarak geçirdiği güzel bir yazın hatırına konulmuştur. Aile garajını çalışma alanı olarak belirlemişler ve işe ana kart satarak başlamışlardır. İşin teknik kısmına Wozniak bakmış, Job's ise işin pazarlama kısmını ele almıştır. Wozniak Apple I'i keşfetmiş ve Job's bunu pazarlayabileceğine inanmıştır. Ronald Wayne şirkette çok kısa bir süre kalmış ve daha sonra Jobs ve Wozniak'ı yalnız bırakmıştır. Bu dönemde finansal sıkıntı çeken firma bünyesine dışarıdan yatırımcılar bularak finansal destek almışlardır.
  Proje Yöneticisi
  Apple INC, ABD (1976 - 1985)
  1977 yılında Apple II piyasaya sürüldükten sonra ürün özellikle ev piyasasında önemli bir yer elde etmiştir. Satın alınabilir fiyatlarda ve küçük ölçülerde olan Apple ürünleri kullanıcılar tarafından yoğun talep görmüştür. 1980 yılında Apple halka arz edilmiş ve iyi fiyatlardan piyasaya girmiştir. Fakat yönetim kurulu Steve Jobs'u doğru yönetici olarak görmemişlerdir. Onlara göre Jobs düzensiz ve aşırı hırslı bir kişidir. Ayrıca Apple IBM'in piyasadaki üstünlüğünü bir türlü egale edememiş 1983 yılında Steve Jobs Pepsi CEO'su John Sculley'i arayarak "Ömrünün sonuna kadar şekerli su mu üretmek istiyorsun yoksa dünyayı değiştirme fırsatını yakalamak istiyor musun?" demiş ve Sculley'i Apple'ın CEO'su olmaya ikna etmiştir. 1985 yılında Jobs işe aldığı Sculley ile tartışma yaşamış ve Sculley CEO olarak Jobs'un bütün yetkilerini elinden alarak şirketteki rolüne son vermiştir.
  Girişimci
  Next Computer, Pixar (1985 - )
  Jobs Apple'dan ayrıldıktan sonra belirli bir dönem ne yapacağını bilememiştir. Ufak bir depresyon yaşamış tanınmış biri olarak kurduğu firmadan çıkarılmıştır. Fakat kendini toparlayarak ve NEXT bilgisayarı kurmuştur. NEXT gerekli popülariteyi yakalayamamış bir firma olsa da teknolojik olarak çok ileri seviyeye gelmiştir. 1976 yılında ise Steve Jobs büyük bir yatırım yaparak Pixar animasyon şirketini satın almıştır. Pixar büyük başarılara imza atmış ve 2006 yılında Walt Disney ile anlaşmıştır.
  CEO
  Apple INC, ABD (1997 - 2011)
  Apple 1986 yılında NEXT'i 427 Milyon $'a satın alacağını açıklamıştır. Şubat 1987'de ise antlaşma tamamlamıştır. Bu anlaşma ile birlikte Jobs Apple'a geri dönmüş ve NEXT teknolojisini Apple ürünlerine entegre etmiştir. Çok başarılı işlere imza atan Steve Jobs, Ipod, Iphone, Ipad gibi devrim yaratan ürünleri piyasaya sürmüştür. 2011 yılında ise CEO'luktan istifa ederek ve yönetim kurulu başkanı olarak işine devam etmiştir. Bu açıklamadan hemen sonra Apple'ın hisseleri %5 düşüş yaşamıştır.
  Yönetim Kurulu Başkanı
  Apple INC, ABD (- 2011)
  CEO'lukran istifa ettikten sonra görevine yönetim kurulu başkanı olarak devam eden Steve Jobs birkaç ay sonra pankreasındaki tümörden dolayı yaşamını kaybetmiştir.
 • BAŞARI VE ÖDÜLLERİ
  ÖDÜL ÖDÜLÜ VEREN MAKAM TARİH
  Ulusal Teknoloji ve Yenilik Madalyası
  Ronald Reagan 1985
   
  Sektördeki En Güçlü Kişi
  Fortune Dergisi 2007
   
  On Yılın CEO'su
  Fortune Dergisi 2009
   
  Dünyanın En Güçlü İnsanları No:17
  Forbes 2010
   
  Yılın Kişisi
  Financial Times 2010
   
  Zamanın En Müthiş Girişimcisi
  Fortune Dergisi 2012
   
  Grammy Trustees Ödülü
  Grammy Ödülleri 2012
   
 • BULUŞLARI
  Buluş Adı Tarihi
  Macintosh Bilgisayar
  1984
  NEXT Bilgisayarı
  1988
  Imac
  1998
  Ipad
  2001
  Iphone
  2007
 • NİYET MEKTUBU
  "İşiniz, hayatınızın büyük bir bölümünü dolduracak. Gerçekten tatmin bulmanın tek yolu ise yaptığınız işin harika bir iş olduğuna inanmaktır. Harika bir iş yapmanın tek yoluysa, yaptığınız işi sevmektir. Henüz bulamadıysanız, aramaya devam edin. Yetinmeyin. Kalple ilgili tüm meselelerde olduğu gibi, onu bulduğunuzda bunu fark edeceksiniz. Her harika ilişkide olduğu gibi, yıllar geçtikçe daha iyi bir hale gelecektir. Bu yüzden bulana kadar aramaya devam edin. Yetinmeyin."
  "İleriye bakarak noktaları birleştiremezsiniz; bunu sadece geriye bakarak yapabilirsiniz. Bu yüzden noktaların gelecekte bir şekilde birleşeceğine güvenmelisiniz. İster kader deyin, ister karma. Bir şeye güvenmelisiniz. Bu yaklaşım beni hiçbir zaman yarı yolda bırakmadı. Hayatımın değişmesi buna bağlıydı."
  "Cennete gitmek isteyenler bile oraya gitmek uğruna ölümü göze almak istemez."
  "Zamanınız kısıtlı, bu yüzden onu başkalarının hayatını yaşayarak harcamayın. Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşama dogmasına takılıp kalmayın. Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin. Ve en önemlisi kalbinizin ve sezgilerinizin yolundan gidecek cesarete sahip olun. Kalbiniz ve sezgileriniz ne yapmak istediğinizi bilirler. Bunun dışındaki her şey teferruattır."
 • REFERANSLARI

  Apple, vizyon sahibi bir kişiyi ve bir yaratıcı dehayı; dünya inanılmaz bir insanı kaybetti.
  Tim Cook

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.