Nasrettin Hoca CV

FİLOZOF, BİLGE (1208- 1284)
Türk edebiyatının beyaz sakallı, sivri dilli ve hazır cevaplı bilgesidir.

İsim Soyisim : El-Mevla Hazret Şeyh Hoca Nasreddin
Adresi : Nasrettin Hoca Türbesi, Akşehir, Konya, Türkiye
Doğum Tarihi : 1208
Doğum Yeri : Sivrihisar, Eskişehir, Türkiye
Ölüm Tarihi : 1284
Ölüm Yeri : Akşehir, Konya, Türkiye
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  Medrese Eğitimi
  Nasrettin Hoca'nın babası köyün imamlığını yapmıştır. Bundan dolayı da Hoca, Sivrihisar'da medrese eğitimi almıştır.
  Din Eğitimi
  Seyyid Mahmud Hayrani ve Seyyid Hacı İbrahim'den, Akşehir, Konya (-1237)
  Hoca, bir süre köy imamlığı yapmış olsa da 1237'de Konya'ya taşınmış burada Seyyid Mahmud Hayrani ve Seyyid Hacı İbrahim'in öğretilerini dinlemiş ve onlardan dini eğitim almıştır.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  İmam
  Hortu, Sivrihisar, Eskişehir (- 1237)
  Nasrettin Hoca, babasının ölümü üzerine Hoca, köyüne gitmiş ve köyün imamı olarak görev yapmıştır.
  Halk Filozofu
  (1237 - 1284)
  Nasrettin Hoca, kısa zamanda bilgeliğiyle ve hazır cevaplığıyla ün kazanmıştır. O sadece bizim tarihimizde değil Yakın Doğu, Orta Doğu ve Orta Asya'da hatta İtalya'da farklı isimlerle de bilinmektedir. Hoca, kişilere doğru yolu gösteren, iyilikleri bildiren kötülüklerden sakındıran bir şahsiyet olmuştur. Bunları yaparken güldürürken düşündüren, konularında halkın anlayacağı bir dil ve üslub ile gayet manidar latifeler halinde kısa ve öz olarak dersler vermiştir. O toplumu ve kişileri çok iyi tanımış, insanların aile, komşuluk, dostluk, ticari münasebetlerine ait cemiyette gördüğü aksaklıkları düzeltmek ve insanlara nasihat etmek görevi üstlenmiş bunu da hep mizahçı yönüyle sergilemiştir.
 • NİYET MEKTUBU
  "Damdan düşenin halini, damdan düşen bilir."
  "Parayı veren düdüğü çalar."
  "Ye kürküm ye!"
  "Düşmeseydim zaten inecektim."
 • REFERANSLARI

  Akşehir'de büyük din adamı ve değerli zat "El-Mevla Hazret Şeyh Hoca Nasreddin"'in kabri vardır. Kendisi Akşehirli!dir. Gazi Hüdavendigar'a yetişip, Yıldırım Han zamanında şöhret bulmuştur. Fazilet sahibi olup, hazırcevap, keramet sahibi, filozof, din ve dünya işlerini birlikte ve eksiksiz yürüten büyük bir zat idi. Timurlenk ile bir toplantıda bulunmuştur. Timur Han, O'nun şerefli sohbetlerinden hoşlanırdı. Bu sebeple, o büyük bilginin hatırı için Akşehir'i yağma ettirmemiştir. Büyük hocanın sözleri ve latifeleri, bütün lisanlarda atasözü olarak söylenir. Yıldırım Han'ın vefatından sonra, Çelebi Sultan Mehmed zamanında dünyadan göç etmiştir. Akşehir dışındaki kubbeli türbesine defnolunmuştur. Dört tarafı parmaklıkla çevrilidir. Allah rahmet eylesin."
  Evliya Çelebi
  1996 - 1997 yılı Uluslararası Nasrettin yılı ilan edilmiştir.
  UNESCO

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.