Nobel Ödülü

    Her yıl 7-14 Ekim tarihleri arasında verilen prestijli bu ödüller, Dünya’nın merakla beklediği ve akademik kariyeri olan yazar ve bilim adamlarının referans ödülü niteliğindedir. Nobel Ödülü, 27 Kasım 1895 tarihli ve 30 Aralık 1896 tarihinde Stocholm’de açıklanan vasiyetnamesiyle Alfred Nobel tarafından kurulan derneğin verdiği, insanlığa hizmet edenleri ödüllendirmek amacını taşıyan bir ödüldür. İlk Nobel ödülleri 1901 tarihinde verilmeye başlanmıştır.

    Nobel ödülleri olarak bilinen bu ödül,  her Bilim dalı için ayrı bir komite tarafından verilir; İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi fizik, kimya, ekonomi alanındaki ödüller, Karolinska, Fizyoloji veya Tıp alanındaki ödülleri ve Norveç Nobel Komitesi, edebiyat alanındaki ödülleri vermektedir. Norveç parlamentosun da İsveç Akademisinden seçilen beş kişilik bir kurul ise barış alanında hak kazanan kişilere ödüllerini verir. Ödül almaya hak kazanan kişi veya kurum bir madalya, bir diploma ve yıllar içinde değişen miktarda para ödülü almaktadır. 2014 yılı itibariyle, 22 kuruluş ve 75 ekonomi alanında ödül kazananlar da dahil olmak üzere toplam 861 kişi ve kuruluşa ödül verilmiştir. Dört Nobel ödülü sahibine, Ödülü alması için kendi hükümetleri tarafından izin verilmedi. Almanya Adolf Hitler Hükümeti, Richard Kuhn (Kimya, 1938), Adolf Butenandıt (Kimya, 1939) ve Gerhard Domagk (Fizyoloji veya Tıp, 1939)’ın ödüllerini almasına izin vermedi. Sovyetler Birliği’nin baskısı doğrultusunda Boris Pasternak (Edebiyat, 1958) ödülünü reddetti. Ayrıca Nobel Ödülü almaya hak kazanan Jean-Paul Sartre (Edebiyat, 1964) ve Le Duc Tho (Barış, 1973) ödüllerini almayı reddettiler. Bunlardan Sartre hayatı boyunca tüm resmi ödülleri reddetmiştir. Le Duc Tho ise o yıllarda Vietnam’ın içinde bulunduğu durum nedeniyle ödülü almayı reddetmiştir.

    Uluslararası Kızıl Haç Komitesi bugüne kadar Nobel Barış Ödülünü 6 defa almaya hak kazanmıştır. 861 Nobel ödülü kazananından, 47’si kadındır; Marie Curie 1903 yılında fizik alanında ilk Nobel Ödülünü kazanan kadın olmuştur. Curie, ayrıca 1911 yılında Nobel Kimya Ödülünü almaya da hak kazanmıştır. İlk başlarda beş dalda verilen ödüllere 1968 yılında İsveç Bankası Alfred Nobel anısına bir de “İktisat ödülü” ekledi. Bu ödüllerin dağıtılmaya başlaması 1901 tarihinden günümüze kadar süre gelmiştir. Nobel Ödülleri sahiplerini bulurken, ödüller ödülün verildiği yılda bulunan en iyi icat veya gerçekleştirilen en iyi, en kapsamlı araştırmaya verilmiştir.

    Alfred Nobel, Stockholm’de 1833 yılında doğmuş İsveç’li kimyacıdır. Nitrogliserin’i patlayıcı madde olarak kullanma yollarını araştırdı. 1863 yılında Stockholm’de az miktarda nitrogliserin yapmaya başladı. Birkaç ay süren araştırmalar sonunda meydana gelen bir patlama sonucu laboratuar yıkıldı. Yine de çalışmalarına devam eden Alfred Nobel, 1865’de yeni bir fabrika kurdu ve bir süre sonra ikinci fabrikasını da açtı. 1864 yılında araştırmaların meyvesini aldı ve “Dinamit Barutu’nu buldu. Araştırmalarına devam eden Nobel, 1877’de “Balistit” adını verdiği yeni bir çeşit barut tasarladı. 1881’de Paris’e yerleşen Nobel burada yeni bir fabrika açtı ve araştırmalarına devam etti. 

  • Nobel Fizik Ödülleri Alan Bazı Önemli Bilim Adamları
    1. Wilhelm Conrad RÖNTGEN-1991 (Almanya, 1845-1923) röntgen ışınının mucidi.
    2. Antonie Henri BECQUEREL-1903 (Fransa, 1852-1908) radyoaktivitenin mucidi.
    3. Albert EINSTEIN-1921 (Almanya ve İsviçre, 1879-1955) kuramsal fiziğe katkıları olan bu bilim adamı aynı zamanda fotoelektriğinde mucididir.
    4. Sir James CHADWICK-1935 (İngiltere, 1891-1974) Nötron parçacığının mucididir.
    5. Wolfgang PAULİ-1945 (Avusturya, 1900-1958) “Pauli İlkesi” olarak da bilinen dışarlama ilkesinin mucididir.
    6. Percy Williams BRIDFMAN-1946 (ABD, 1882-1961) olağanüstü basınç seviyelerine ulaşmayı sağlayan düzeneğin mucididir.
    7. Donald Arthur GLASER-1960 (ABD, 1926- ) Glaser, 1960 yılında kabarcık odasını bulmuştur.
    8. Aldred KASTLER-1966 (Fransa, 1902-1984) Kastler, atomlarda Hertz rezonanslarının çalışılmasına olanak sağlayan optik yöntemleri keşfederek geliştirmiştir.
    9. Dennis GABOR-1971 (İngiltere, 1900-1979) Gabor, holografik yöntemi keşfederek geliştirmiştir.
    10. Ernst RUSKA-1986 (Federal Almanya Cumhuriyeti, 1906-1988) Ruska, elektron optiği üzerinde çalışarak elektron mikroskobu keşfetmiştir.
  • Nobel Edebiyat Ödülü (2006, Orhan Pamuk)

    2006 Nobel Edebiyat Ödülü, sahibini buldu. Ödül, dünyaca ünlü pek çok yazar ve şair arasından sıyrılan Türk yazar Orhan Pamuk’un oldu. Nobel Edebiyat Ödülü’nün bu yılki sahibi Perşembe günü Türkiye saatiyle 14:00’te İsveç’in başkenti Stocholm’de açıklandı. Şans tanınan isimler arasında Suriyeli şair Adonis, Çek yazar Milan Kundera ile ABD’li Philip Roth’un da bulunduğu ödül, Türk edebiyatçı Orhan Pamuk’a verildi. Türk yazar böylece 1 milyon 360 bin dolarlık ödülünde sahibi oldu. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi Sekreteri Horace Engdahl, “Pamuk’un, yaşadığı kentin melankolik ruhunu arayışında, kültürlerin çatışması ve birleşmesinde yeni semboller bulduğunu” belirtti. Orhan Pamuk’un ‘Kara Kitap’, ‘Yeni Hayat’, ‘Sessiz Ev’, ‘Benim Adım Kırmızı’, ‘Kar’ ve ‘İstanbul’ adlı kitapları İsveçce’ye de çevrilmiştir. Akademinin Orhan Pamuk’u ödüllendirerek politik olarak korkusuz davrandığı söylenmişti. Eleştirmenler, Orhan Pamuk’un modern romancılığın usta isimlerinden biri olarak değerlendirirken, eserlerinde politik motiflerin ağırlık taşıdığına işaret ettiler. Ödül kararını vermiş olan İsveç Akademisi üyelerinden Peter Englundn’da, Orhan Pamuk’un edebiyatta en sor olanı başarıp tarih ve politikayı eserlerinde kaynaştırdığını söyledi.

  • 2013-2014 Nobel Kimya ve Ekonomi Ödülleri

    2014 yılı Nobel Kimya Ödülü ABD’li kimyager olan Eric Betzig, William E. Moerner ve Alman kimyager Stefan W. Hell’e verildi. Günümüzde yaşayan hücrelerin içini incelemeyi mümkün kılan “nanoskopi”yi geliştiren bilim adamları İsveç Kraliyet Bilim Akademisi tarafından bu ödüle layık görülmüştür. 2013 Nobel Kimya Ödülü ise, Stanford Üniversitesi’nde görevli İngiliz-Amerikan vatandaşı Martin Karplus, Strasburg Üniversitesi’nde görevli Amerikan-Avusturya vatandaşı Michael Levitt ve Southern California Üniversitesi’nde görevli Amerika-İsrail vatandaşı Arieh Warshel paylaşmışlardı. Üç bilim adamı kimyasal süreçleri anlayabilmek için bilgisayarda benzeşimler geliştirerek ilaçbilim (farmakoloji) çalışmalarında yeni bir dönemin temellerini atmıştı. 2014 Nobel Ekonomi Ödülü’ne Fransız ekonomist Jean Tirole layık görüldü. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, Ödül’ün bu yıl “Pazar gücü ve sistem analizi için” Tirole’e verildiğini açıkladı. 2013 Nobel Ekonomi Ödülü’ne ise “varlık fiyatları” konusunda tahminler yürüten ABD’li  iktisatçılar Eugene F. Fama, Lars Peter Hansen ve Robert J. Shiller layık görülmüşlerdir. Adı geçen ekonomistlere ödülü kazandıran ekonomi metodu, hisse senedi ya da tahvil değerindeki değişimin kısa vadede öngörülemeyeceğine ancak üç sene ya da daha uzun bir dönemde tahmin edilebileceğine işaret ediyordu.

  • Nobel Fizik Ödülü Kazananlar

    2014: Shuji Nakamura (ABD), Isamu Akasaki (Japonya), Hiroshi Amano (Japonya)

    2013: Francois Englert (Belçika), Peter Higgs (Birleşik Krallık)

    2012: David J. Wineland (ABD), Sergei Haroche (Fransa).

    2011: Brian P. Schmitt (ABD-Avustralya), Adam G. Riess (ABD), Saul Perlmutter (ABD).

    2010: Konstantin Novoselov (Rusya-Birleşik Krallık), Andrea Geim (Rusya-Hollanda).

    2009: Willard S. Boyle (Kanada- ABD), George E. Smith (ABD), Charles K. Kao (Çin-Birleşik Krallık).

    2008: Toshihide Maskawa (Japonya), Yoichiro Nambu (ABD), Makoto Kobayashi (Japonya).

    2007: Peter Grünberg (Almanya), Albert Fert (Fransa)

    2006: George F. Smoot (ABD), John C. Mather (ABD)

    2005: John Hall (ABD), Theodor Haensch (Almanya), Roy Glauber (ABD)

    2004: Jonathan David Gross (ABD), H. David Politzer (ABD), Frank Wilczek (ABD).

    2003: Alexei A. Abrikosov (Rusya-ABD), Vitaly Lazarevich Ginzburg (Rusya), Anthony James Leggett (Birleşik Krallık-ABD).

    2002: Raymond Davis Jr. (ABD), Masatoshi Koshiba (Japonya), Riccardo Giacconi (ABD).

    2001: Eric Alin Cornell (ABD), Carl Edwin Wieman (ABD), Wolfgang Ketterle (Almanya)

    2000: Zhores Ivanovich Alferov (Rusya), Helbert Kroemer (Almanya), Jack St. Clair Kilby (ABD).

    1999: Gerardus ‘t Hooft (Hollanda), Matinus J.G Veltman (Hollanda)

    1998: Robert B. Laughlin (ABD), Horst L. Störmer (Almanya), Daniel Chee Tsui (ABD).

    1997: Steven Chu (ABD), Claude Cohen-Tannoudji (Fransa), William Daniel Philips (ABD).

    1996: David Morris Lee (ABD), Douglas D. Osheroff (ABD), Robert Coleman Richardson (ABD).

    1995: Martin Lewis Perl (ABD), Frederick Reines (ABD).

    1994: Bertram Brockhouse (Kanada), Cliifford Glenwood Shull (ABD).

    1993: Russell Alan Hulse (ABD), Joseph Hooton Taylor Jr. (ABD).

    1992: Georges Charpak (Fransa).

    1991: Pierre-Gilles de Gennes (Fransa)

    1990: Jerome I. Friedman (ABD), Henry Way Kendall (ABD), Richard E. Taylor (Kanada).

    1989: Norman Foster Ramsey (ABD); Hans Georg Dehmelt (ABD), Wolfrang Paul (Batı Almanya).

    1988: Leon Max Lederman (ABD), Melvin Schwartz (ABD), Jack Steinberger (ABD)

    1987: Johannes Georg Bednorz (Batı Almanya), Karl Alex Müller (İsviçre).

    1986: Ernst Ruska (Batı Almanya), Gerd Binnig (Batı Almanya), Heinrich Rohrer (İsviçre).

    1985: Klaus vun Klitzing (Batı Almanya).

    1984: Carlo Rubbia (İtalya), Simon van der Meer (Hollanda).

    1983: Subramanyan Cahandrasekhar (ABD), William Alfred Fowler (ABD).

    1982: Kenneth G. Wilson (ABD).

    1981: Nicolaas Bloembergen (ABD), Arthur Leonard Schawlow (ABD), Kai Manne Börje Siegbahn (İsveç).

    1980: James Watson Cronin (ABD), Val Logs don Fitch (ABD).

    1979: Sheldon Glashow (ABD), Abdus Salam (Pakistan), Steven Weinberg (ABD).

    1978: Pyotr Kapitsa (Sovyetler Birliği), Arno Allan Penzias (ABD), Robert Woodow (ABD).

    1977: Philip W. Anderson (ABD), Sir Nevill F. Mott (Birleşik Krallık), John H. Van Vleck (ABD).

    1976: Burton Richter (ABD), Samuel C.C. Ting (ABD).

    1975: Aage N. Bohr (Danimarka), Ben Roy Mottelson (Danimarka), James Rainwater (ABD).

    1974: Martin Ryle (Birleşik Krallık), Antony Hewish (Birleşik Krallık).

    1973: Leo Esaki (Japonya), Ivar Giaever (ABD), Brian D. Josephson (Birleşik Krallık).

    1972: John Bardeen (ABD), Leon N. Cooper (ABD), Rober Schrieffer (ABD).

    1971: Dennis Gabbor (Birleşik Krallık).

    1970: Hannes Alfven (İsveç), Louis Felix Neel (Fransa).

    1969: Murray Gell-Mann (ABD).

    1968: Luis Alvarez (ABD).

    1967: Hans Bethe (ABD).

    1966: Alfred Kastler (Fransa).

    1965: Sin-Itiro Tomonaga (Japonya), Hulian Schwinger (ABD), Richard P. Feynman (ABD).

    1964: Charles H. Townes (ABD), Nicolay G. Basov (Sovyetler Birliği), Aleksandr M. Prohhorov (Sovyetler Birliği).

    1963: Eugene Wigner (ABD), Maria Goeppert-Mayer (ABD), J. Hans D. Jensen (Batı Almanya).

    1962: Lev Landau (Sovyetler Birliği).

    1961: Robert Hofstadter (ABD), Rudolf Mössbauer (Batı Almanya).

    1960: Donald A. Glaser (ABD).

    1959: Emilio Segre (İtalya), Owen Chamberlain (ABD).

    1958: Pavel A. Cherenkov (Sovyetler Birliği), Ilya M. Frank (Sovyetler Birliği), Igor Y. Tamm (Sovyetler Birliği).

    1957: Chen Ning Yang (Çin Halk Cumhuriyeti), Tsung-Dao Lee (Çin Halk Cumhuriyeti).

    1956: William B. Shockley (ABD), John Bardeen (ABD), Walter H. Brattain (ABD).

    1955: Willis E. Lamb (ABD), Polykarp Kusch (ABD).

    1954: Max Born (Birleşik Krallık), Walther Bothe (Batı Almanya).

    1953: Frits Zernike (Hollanda).

    1952: Felix Bloch (ABD), E.M. Purcell (ABD).

    1951: John Cockcroft (Birleşik Krallık), Ernest T.S. Walton (İrlanda).

    1950: Cecil Powell (Birleşik Krallık).

    1949: Hideki Yukawa (Japonya).

    1948: Patrick M.S Blackett (Birleşik Krallık).

    1947: Edward V. Appleton (Birleşik Krallık).

    1946: Percy W. Bridgman (ABD).

    1945: Wolfgang Pauli (Avusturya).

    1944: Isidor Isaac Rabi (ABD).

    1943: Otto Stern (ABD).

    1942: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1941: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1940: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1939: Ernest Lawrence (ABD).

    1938: Enrico Fermi (İtalya).

    1937: Clinton Davisson (ABD), George Paget Thomson (Birleşik Krallık).

    1936: Victor F. Hess (Avusturya), Carl D. Anderson (ABD).

    1935: James Chadwick (Birleşik Krallık).

    1934:  Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1933: Erwin Schrödinger (Avusturya), Paul A.M Dirac (Birleşik Krallık).

    1932: Werner Heisenberg (Almanya).

    1931: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1930: Venkata Raman (Hindistan).

    1929: Louis de Broglie (Fransa).

    1928: Owen Wliians Richardson (Birleşik Krallık).

    1927: Arthur H. Compton (ABD), Charles T. Rees Wilson (Birleşik Krallık).

    1926: Jean Baptiste Perin (Fransa).

    1925: James Franck (Almanya), Gustav Hertz (Almanya).

    1924: Manne Segbahn (İsveç).

    1923: Robert A. Millikan (ABD).

    1922: Niels Bohr (Danimarka).

    1921: Albert Einstein (Almanya-İsviçre).

    1920: Charles Edouard Guillaume (İsviçre).

    1919: Johannes Stark (Almanya).

    1918: Max Planck (Almanya).

    1917: Charles Glover Barkla (Birleşik Krallık).

    1916: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1915: William Lawrence Bragg (Birleşik Krallık).

    1914: Max von Laue (Almanya), William Henry Bragg (Birleşik Krallık).

    1913: Heike Kamerlingh Onnes (Hollanda).

    1912: Gustaf Dalen (İsveç).

    1911: Wilhelm Wien (Almanya).

    1910: Johannes Diderik van der Waals (Hollanda).

    1909: Guglielmo Marconi (İtalya), Ferdinand Braun (Almanya).

    1908: Gabriel Lippmann (Fransa).

    1907: Albert A. Michelson (ABD).

    1906: J.J Thomson (Birleşik Krallık).

    1905: Philipp E. Anton von Lenard (Almanya).

    1904: Lord Rayleigh

    1903: Henri Becquerel (Fransa), Pierre Curie (Fransa), Maria Skolodowska-Curie (Polonya-Rusya).

    1902: Hendrik A. Lorentz (Hollanda), Pieter Zeeman (Hollanda).

    1901: Wilhelm Conrad Röntgen (Almanya).

  • Nobel Kimya Ödülü

    2014: Eric Betzig (ABD), William E. Moerner (ABD), Stefan Hell (Almanya).

    2013: Martin Karplus (İngiltere-ABD), Michael Levitt (ABD- Avusturya), Arieh Warshel’e (ABD-İsrail).

    2012: Robert J. Lefkowitz (ABD), Brian K. Kobilka (ABD).

    2011: Daniel Shachtman (İsrail).

    2010: Richar Heck (ABD), Ei-ichi Negishi (ABD), Akira Suzuki (ABD).

    2009: Venkatraman Ramakrishnan (ABD), Thomas Steitz (ABD), Ada Yonath (ABD).

    2008: Roger Tsien (ABD), Martin Chalfie (ABD), Osamu Shimomura (Japonya).

    2007: Gerhard Ertl (Almanya).

    2006: Roger D. Kornberg (ABD).

    2005: Robert Grubbs (ABD), Richard Schrock (ABD), Yves Chauvin (Fransa-Belçika).

    2004: Aaron Ciechanover (İsrail), Avram Hershko (İsrail-Macarsitan), Irwin Rose (ABD).

    2003: Peter Agre (ABD), Roderick Mackinnon (ABD).

    2002: John B. Fenn (ABD), Koichi Tanaka (Jjaponya), Kurt Wüthrich (ABD-İsviçre).

    2001: William S. Knowles (ABD), Ryoji Noyori (Japonya), K. Barry Sharpless (ABD).

    2000: Alan Heeger (ABD), Alan G. MacDiarmid (ABD- Yeni Zelanda), Hideki Shirakawa (Japonya).

    1999:  Ahmed Zewail (ABD-Mısır).

    1998: Walter Kohn (ABD-Avusturya), John Pople (ABD-Birleşik Krallık).

    1997: Paul D. Boyer (ABD), John E. Walker (Birleşik Krallık), Jens C. Skou (Danimarka).

    1996: Robert F. Curl Jr. (ABD), Sir Harold Kroto (Birleşik Krallık), Richard E. Smalley (ABD).

    1995: Paul J. Crutzen (Almanya-Hollanda), Mario J. Molina (ABD-Meksika), F. Sherwood Rowland (ABD).

    1994: George A. Oah (ABD-Macaristan).

    1993: Kary B. Mullis (ABD), Michael Smith (Kanada-Birleşik Krallık).

    1992: Rudolph R. Ernst (ABD-Kanada),.

    1991: Richard R. Ernst (İsviçre):

    1990: Elias James Corey (ABD).

    1989: Sidney Altman (ABD-Kanada), Thomas R. Cech (ABD).

    1988: Johann Deisenhofer (ABD-Almanya), Robert Huber (Almanya), Hartmut Michel (Almanya).

    1987: Donald J. Cram (ABD), Jean-Marie Lehh (Fransa), Charles J. Pedersen (ABD-Güney Kore).

    1986: Dudley R. Herschbach (ABD), Yuan T. Lee (ABD-Tayvan), John C. Polanyi (Kanada-Almanya).

    1985: Herbert A. Hauptman (ABD), Jerome Karle (ABD).

    1984: Bruce Merrifield (ABD).

    1983: Henry Taube (ABD-Kanada).

    1982: Aaron Klug (Birleşik Krallık Litvanya).

    1981: Kenichi Fukui (Japonya), Roald Hoffmann (ABD-Polonya).

    1980: Paul Berg (ABD), Walter Gilbert (ABD), Frederick Sanger (Birleşik Krallık).

    1979: Herbert C. Brown (ABD-Birleşik Krallık), Georg Wittig (Almanya).

    1978: Peter Mirchell (Birleşik Krallık).

    1977: Ilya Prigogine (Belçika Rusya).

    1976: William Lipscomb (ABD).

    1975: John Cornforth (Birleşik Krallık-Avustralya), Vladimir Prelog (İsviçre, Avusturya- Macaristan).

    1974: Paul J. Flory (ABD).

    1973: Ernst Otto Fisch (Almanya), Geoffrey Wilkinson (Birleşik Krallık).

    1972: Christian Anfinsen (ABD), Stanford Moore (ABD), William H. Stein (ABD).

    1971: Gerhard Herzberg (Kanada-Almanya).

    1970: Luis Leloir (Arjantin-Fransa).

    1969: Derek Barton (Birleşik Krallık), Odd Hassel (Norveç).

    1968: Lars Onsager (ABD-Norveç).

    1967: Manfred Eigen (Almanya), Ronald G.W. Norrish (Birleşik Krallık), George Porter (Birleşik Krallık).

    1966: Robert S. Mulliken (ABD).

    1965: Robert B. Woodward (ABD).

    1964: Dorothy Crowfoot Hodgkin (Birleşik Krallık).

    1963: Karl Ziegler (Almanya), Giulio Nata (İtalya).

    1962: Max F. Perutz (Birleşik Krallık-Avusturya), John C. Kendrew (Birleşik Krallık).

    1961: Melvin Calvin (ABD).

    1960: Willard F. Libby (ABD).

    1959: Jaroslav Heyrovsky (Çekoslovakya, Avusturya-Macaristan).

    1958: Frederick Sanger (Birleşik Krallık).

    1957: Lord Alexsander Todd (Birleşik Krallık).

    1956: Sir Cyrill Hinshelwood (Birleşik Krallık), Nikolay Semenov (Sovyetler Birliği).

    1955: Vincent du Vigneaud (ABD).

    1954: Linus Pauling (ABD).

    1953: Hermann Staudinger (Almanya).

    1952: Edwin M. McMillan (ABD), Glenn T. Seaborg (ABD).

    1951: Max Theiler

    1950: Otto Diels (Almanya), Kurt Alder (Almanya-Prusya).

    1949: William F. Giauque (ABD-Kanada).

    1948: Arne Wilhelm Kaurin Tiselius (İsveç).

    1947: Sir Robert Robinson (Birleşik Krallık).

    1946: James B. Sumner (ABD), John H. Northrop (ABD), Wendell M. Stanley (ABD).

    1945: Artturi Virtanen (Finlandiya).

    1944: Otto Hahn (Almanya).

    1943: George de Hevesy (İsveç, Avusturya-Macaristan).

    1942: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1941: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1940: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1939: Adolf Butenandt (Almanya), Leopold Ruzicka (İsviçre, Avusturya-Macaristan).

    1938: Richard Kuhn (Almanya, Avusturya-Macaristan).

    1937: Norman Haworth (Birleşik Krallık), Paul Karrer (İsviçre-Rusya).

    1936: Peter Debye (Almanya-Hollanda).

    1935: Frederic Joliot-Curie (Fransa), Irene Joliot-Curie (Fransa),

    1934: Harold C. Urey (ABD).

    1933: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1932: Irving Langmuir (ABD).

    1931: Carl Bosch (ABD), Friedrich Bergius (Almanya).

    1930: Hans Fischer (Almanya).

    1029: Arthur Harden (Birleşik Krallık), Hans von Euler-Chelpin (İsveç-Almanya).

    1928: Adolf Windaus (Almanya).

    1927: Heinrich Wieland (Almanya).

    1026: The Svedberg (İsveç).

    1925: Richard Zsigmondy (Almanya-Avusturya).

    1924: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1923: Fritz Pregl (Avusturya).

    1922: Francis W. Aston (Birleşik Krallık).

    1921: Frederick Soddy (Birleşik Krallık).

    1920: Walther Nernst (Almanya).

    1919: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1918: Fritz Haber (Almanya-Prusya).

    1917: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1916: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1915: Richard Willstatter (Almanya).

    1914: Thedore William Richards (ABD).

    1913: Alfred Werner (İsviçre-Fransa).

    1912: Victor Grignard (Fransa), Paul Sabatier (Fransa),

    1911: Maria Sklodowska-Curie (Fransa-Rusya).

    1910: Otto Wallach (Almanya).

    1909: Wilhelm Ostwald (Almanya-Rusya).

    1908: Ernest Rutherford (Birleşik Krallık-Yeni Zelanda).

    1907: Eduard Buchner (Almanya).

    1906: Henri Moissan (Fransa).

    1905: Adolf vun Baeyer (Almanya).

    1904: Sir William Ramsay (Birleşik Krallık).

    1903: Svante Arrhenius (İsveç).

    1902: Emil Fischer (Almanya).

    1901: Jacobus H. Vab’t Hoff (Almanya-Hollanda).

  • Nobel Tıp ve Fizyoloji Ödülü

    2014: John O’Keefe (ABD-İrlanda), May-Britt ve Edvard (İsviçre).

    2013: James E. Rothman (ABD), Randy W. Schekman (ABD), Thomas C. Südhof (Almanya).

    2012: John Gurdon (Birleşik Krallık), Şinya Yamanaka (Japon).

    2011: Bruce Beutler (ABD), Jules Hoffmann (Fransa), Ralph Steinman (Kanada).

    2010:  Prof. Robert Edwards (Birleşik Krallık).

    2009: Elizabeth Blackburn (Avustralya), Carol Greider (ABD), Jack Szostak (ABD).

    2008: Harald zur Hausen (Almanya), Barre-Sinoussi (Fransa), Luc Montagnier (Fransa).

    2007: Mario Capecchi (İtalya-ABD), Martin Evans (Birleşik Krallık), Oliver Smithies (Birleşik Krallık-ABD).

    2006: Andrew Z. Fire (ABD), Craig C. Mello (ABD).

    2005: Barry J. Marshall (Avustralya), J. Robin Warren (Avustralya).

    2004: Richard Axel (ABD), Linda B. Buck (ABD).

    2003: Paul C. Lauterbur (ABD), Peter Mansfield (Birleşik Krallık).

    2002: Sydney Brenner (G. Afrika Birliği-Birleşik Krallık), H. Robert Horvitz (ABD), John E. Sulston (Birleşik Krallık).

    2001: Leland H. Hartwell (ABD), Tim Hunt (Birleşik Krallık), Sir Paul Nurse (Birleşik Krallık).

    2000: Arvid Carlsson (İsveç), Paul Greengard (ABD), Eric R. Kandel (Avusturya-ABD).

    1999: Günter Blobel (Almanya-ABD).

    1998: Robert F. Furchgott (ABD), Louis J, Ignarro (ABD), Ferid Murad (ABD).

    1997: Stanley B. Prusiner (ABD).

    1996: Peter C. Doherty (Avustralya), Rolf M. Zinkernagel (İsviçre).

    1995: Eward B. Lewis (ABD), Christiane Nüsslein-Volhard (Almanya Federal Cumhuriyeti), Eric F. Wieschaus (ABD).

    1994: Alfred G. Gilman (ABD), Martin Rodbell (ABD).

    1993: Richard J. Roberts (Birleşik Krallık), Philip A. Sharp (ABD).

    1992: Edmond H. Fischer (İsviçre-ABD), Edwin G. Krebs (ABD).

    1991: Erwin Neher (Almanya), Bert Sakmann (Almanya Federal Cumhuriyeti).

    1990: Joseph E. Murray (ABD), E. Donnall Thomas (ABD).

    1989: J. Michael Bishop (ABD), Harold E. Varmus (ABD).

    1988:  James W. Black (Birleşik Krallık), Gertrude B. Elion (ABD), George H. Hitchings (ABD).

    1987: Susumu Tonegawa (Japonya).

    1986: Stanley Cohen (ABD), Rita Levi-Montalcini (İtalya-ABD).

    1985: Michael S. Brown (ABD), Joseph L. Goldstein (ABD).

    1984: Niels K. Jerne (Danimarka), Georges J.F. Köhler (Federal Almanya Cumhuriyeti), Cesar Milstein (Arjantin-Birleşik krallık).

    1983: Barbara McClintock (ABD).

    1982: Sune K. Bergström (İsveç), Bengt I. Samuelsson (İsveç), John R. Vane (Birleşik Krallık).

    1981: Roger W. Sperry (ABD), David H. Hubel (ABD), Torsten N. Wiesel (İsveç).

    1980: Baruj Benacerraf (ABD), Jean Dausset (Fransa), George D. Snell (ABD).

    1979: Allan M. Cormack (ABD), Godfrey Hounsfield (Birleşik Krallık).

    1978: Werner Arber (İsviçre), Daniel Nathans (ABD), Hamilton O. Smith (ABD).

    1977: Roger Guillemin (ABD), Andrew V. Schally (ABD), Rosalyn Yalow (ABD).

    1976: Baruch S. Blumberg (ABD), D. Carleton Gajdusek (ABD).

    1975: David Baltimore (ABD), Renato Dulbecco (ABD), Howard M. Temin (ABD).

    1974: Albert Claude (Belçika), Christian de Duve (Belçika), George E. Palade (ABD).

    1973: Karl von Frisch (Federal Almanya Cumhuriyeti), Konrad Lorenz (Avusturya), Nikolaas Tinbergen (Birleşik Krallık).

    1972: Gerald M. Edelman (ABD), Rodney R. Porter (Birleşik Krallık).

    1971: Earl W. Sutherland Jr. (ABD).

    1970: Sir W. Berbard Katz (Birleşik Krallık), Ulf von Euler (İsveç), Julius Axelrod (ABD).

    1969: Max Delbrück (ABD), Alfred D. Hershey (ABD), Slavador E. Luria (ABD).

    1968: Robert W. Holley (ABD), H. Gobind Khorana (ABD), Marshall W. Nirenberg (ABD).

    1967: Ragnar Granit (İsveç), Haldan K. Hartline (ABD), George Wald (ABD).

    1966: Peyton Rous (ABD), Charles B. Huggins (ABD).

    1965: François Jacop (Fransa), Andre Lwoff (Fransa), Jacques Monod (Fransa).

    1964: Konrad Bloch (ABD), Foedor Lynen (Federal Almanya Cumhuriyeti).

    1963: Sir John Eccles (Avustralya), Alan L. Hodgkin (Birleşik Krallık), Andrew Huxley (Birleşik Krallık).

    1962: Francis Crick (Birleşik Krallık), James Watson (ABD), Maurice Wilkins (Birleşik Krallık-Yeni Zelanda).

    1961: Georg von Bekesy (ABD).

    1960: Sir Frank Macfarlane Burnet (Avustralya), Peter Medawar (Birleşik Krallık).

    1959: Severo Ochoa (ABD), Arthur Kornberg (ABD).

    1958: George Beadle (ABD), Edward Tatum (ABD), Joshua Lederberg (ABD).

    1957: Danile Bovet (İtalya).

    1956: Andre F. Cournand (ABD), Werner Forssmann (Federal Almanya Cumhuriyeti), Dickinson W. Richards (ABD).

    1955: Hugo Theorell (İsveç).

    1954: John F. Enders (ABD), Thomas H. Weller (ABD), C. Robbins (ABD).

    1953: Hans Krebs (Birleşik Krallık), Fritz Lipmann (ABD).

    1952: Selman A. Waksman (ABD).

    1951: Max Theiler (Güney Afrika Birliği).

    1950: Edward C. Kendall (ABD), Tadeus Reichstein (İsviçre), Philip S. Hench (ABD).

    1949: Walter Hess (İsviçre), Egas Moniz (Portekiz).

    1948: Paul Müller (İsviçre).

    1947: Carl Cori (ABD), Gerty Cori (ABD), Bernardo Houssay (Arjantin).

    1946: Hermann J. Muller (ABD).

    1945: Sir Alexander Fleming (Birleşik Krallık), Ernst B. Chain (Birleşik Krallık), Sir Howard Florey (Avustralya).

    1944: Joseph Erlanger (ABD), Herbert S. Gasser (ABD).

    1943: Henrik Dam (Danimarka), Edward A. Doisy (ABD).

    1942: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1941: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1940: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1039: Gerhard Domagk (Almanya).

    1938: Corneille Heymans (Belçika).

    1937: Albert Szent-Györgyi (Macaristan).

    1936: Sir Henry Dale (Birleşik Krallık), Otto Loewi (Avusturya).

    1935: Hans Speman (Almanya).

    1934: George H. Whipple (ABD), George R. Mimot (ABD), William P. Murphy (ABD).

    1933: Thomas H. Morgan (ABD).

    1932: Sir Charles Sherrington (Birleşik Krallık), Edgar Adrian (Birleşik Krallık).

    1931: Otto Warburg (Almanya).

    1930: Karl Landsteiner (Avusturya).

    1929: Christiaan Eijkman (Hollanda), Sir Frederick Hopkins (Birleşik Krallık).

    1928: Charles Nicole (Fransa).

    1927: Julius Wagner-Jauregg (Avusturya).

    1926: Johannes Fibiger (Danimarka).

    1925: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1924: Willem Einthoven (Hollanda).

    1923: Frederick G. Banting (Kanada), John James Richard Macleod (Kanada).

    1922: Archibald Vivian Hill (Birleşik Krallık), Otto Meyerhof (Almanya).

    1921: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1920: August Krogh (Danimarka).

    1919: Jules Bordet (Belçika).

    1918: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1917: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1916: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1915: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1914: Robert Barany (Avusturya).

    1913: Charles Robert Richet (Fransa)

    1912: Alexis Carrel (Fransa).

    1911: Allvar Gullstrand (İsveç).

    1910: Albrecht Kossel (Almanya İmparatorluğu).

    1909: Theodor Kocher (İsviçre).

    1908: Ilya Mechnikov (Rusya).

    1907: Alphonse Laveran (Fransa).

    1906: Camillo Golgi (İtalya), Santiago Ramon Cajal (İspanya).

    1905: Robert Koch (Almanya İmparatorluğu).

    1904: Ivan P. Pavlov (Rusya).

    1903: Niels Ryberg Finsen (Danimarka).

    1902: Ronald Ross (Birleşik Krallık).

    1901: Emil von Behring (Almanya İmparatorluğu).

  • Nobel Edebiyat Ödülü

    2014: Patrick Modiano (Fransa).

    2013: Alice Munro (Kanada).

    2012: Mo-Yan (Çin Halk Cumhuriyeti).

    2011: Tomas Tranströmer (İsveç).

    2010: Mario Vargas (Peru).

    2009: Herta Müller (Romanya).

    2008: J.M.G. Le Clezio (Fransız).

    2007: Doris Lessing (İran).

    2006: Orhan Pamuk (Türkiye).

    2005: Harold Pinter (Birleşik Krallık).

    2004: Elfiede Jelinek (Avusturya).

    2003: J.M. Coetzee (G. Afrika).

    2002: Imre Ketesz (Macaristan).

    2001: V.S. Naipaul (Birleşik Krallık).

    2000: Gao Xingjian (Fransa).

    1999: Günter Grass (Almanya).

    1998: Jose Saramago (Portekiz).

    1997: Dario Fo (İtalya).

    1996: Wislawa Szymborska (Polonya).

    1995: Seamus Heaney (İrlanda).

    1994: Kenzaburo Oe (Japonya).

    1993: Toni Morrison (ABD).

    1992: Derek Walcott (Saint Lucia).

    1991: Nadine Gordimer (G. Afrika).

    1990: Octavio Paz (Meksika).

    1989: Camilo Jose Cela (İspanya).

    1988: Naguib (Necip) Mahfouz (Mısır).

    1987: Joseph Brodsky (ABD).

    1986: Wole Soyinka (Nijerya).

    1985: Claude Simon (Fransa).

    1984: Jaroslav Seifert (Çekoslovakya).

    1983: William Golding ((Birleşik Krallık).

    1982: Gabriel Garcia Marquez (Kolombiya).

    1981: Elias Canetti (Birleşik Krallık).

    1980: CzesBaw MiBosz (Polonya-ABD).

    1979: Odysseus Elytis (Yunanistan).

    1978: Isaac Bashevis Singer (ABD).

    1977: Vicente Aleixandre (İspanya).

    1976: Saul Bellow (ABD).

    1975: Eugenio Montale (İtalya).

    1974: Eyvind Johnson (İsveç), Harry Martinson (İsveç).

    1973: Patrick White (Avustralya).

    1972: Heinrich Böll (Batı Almanya).

    1971: Pablo Neruda (Şili).

    1970: Alexander Solzhenitsyn (Sovyetler Birliği).

    1969: Samuel Beckett (İrlanda).

    1968: Yasunari Kawabata (Japonya).

    1967: Miguel Angel Asturias (Guatemala).

    1966: Samuel Agnon (İsrail), Nelly Sachs (İsveç).

    1965: Mikhail Sholokhov (Sovyetler Birliği).

    1964: Jean-Paul Sartre (Fransa).

    1963: Giorgos Seferis (Yunanistan).

    1962: John Steinbeck (ABD).

    1961: Ivo Andric (Yugoslavya).

    1960: Saint-John Perse (Fransa).

    1959: Salvatore Quasimodo (İtalya).

    1958: Boris Pasternak (Sovyetler Birliği).

    1957: Albert Camus (Fransa).

    1956: Juan Ramon Jimenez (İspanya).

    1955: Halldor Laxness (İzlanda).

    1954: Ernest Hemingway (ABD).

    1953: Winston Churchill (Birleşik Krallık).

    1952: François Mauriac (Fransa).

    1951: Par Lagerkvist (İsveç).

    1950: Bertrand Russell (Birleşik Krallık).

    1949: William Faulkner (ABD).

    1948: T.S. Eliot (Birleşik Krallık).

    1947: Andre Gide (Fransa).

    1946: Hermann Hesse (İsviçre).

    1945: Gabriela Mistral (Şili).

    1944: Johannes V. Jennes (Danimarka).

    1943: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1942: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1941: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1940: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1939: Frans Eemil Sillanpaa (Finlandiya).

    1938: Pearl Buck (ABD).

    1937: Roger Martin du Gard (Fransa).

    1936: Eugene O’Neill (ABD).

    1935: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1934: Luigi Pirandello (İtalya).

    1933: Ivan Bunin (Fransa).

    1932: John Galsworthy (Birleşik Krallık).

    1931: Erik Axel Karlfeldt (İsveç).

    1930: Sinclair Lewis (ABD).

    1929: Thomas Mann (Almanya).

    1928: Sigrid Undset ( Norveç).

    1927: Henri Bergson (Fransa).

    1926: Grazia Deledda (İtalya).

    1925: George Bernard Shaw (Birleşik Krallık).

    1924: Wladyslaw Reymont (Polonya).

    1923: William Butler Yeats (İrlanda).

    1922: Jacinto Benavente (İspanya).

    1921: Antole France (Fransa).

    1920: Knut Hamsun (Norveç).

    1919: Carl Spitteler (İsviçre).

    1918: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1917: Karl Gjellerup (Danimarka), Henrik Pontoppidan (Danimarka).

    1916: Verner von Heidenstam (İsveç).

    1915: Romain Rolland (Fransa).

    1914: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1913: Rabindranath Tagore (Hindistan).

    1912: Gerhart Hauptmann (Alman İmparatorluğu).

    1911: Maurice Maeterlinck (Belçika).

    1910: Paul Heyse (Alman İmparatorluğu).

    1909: Selma Lagerlöf (İsveç).

    1908: Rudolf Eucken (Alman İmparatorluğu).

    1907: Rudyard Kipling (Birleşik Krallık).

    1906: Giosue Carducci (İtalya).

    1905: Henryk Sienkiewicz (Polonya).

    1904: Frederic Mistral (Fransa), Jose Echegaray (İspanya).

    1903: Biornstjerne Biornson (Norveç).

    1902: Tehedor Mommsen (Alman İmparatorluğu).

    1901: Sully Prudhomme (Fransa).

  • Nobel Barış Ödülü

    2014: Malala Yusufzay (Pakistan), Kailash Satyarthi (Hindistan).

    2013: Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW).

    2012: Avrupa Birliği (AB).

    2011: Ellen Johnson-Sirleaf (Liberya Cumhurbaşkanı), Leymah Gbowee (Liberya), Tawakkul Karman (Yemenli kadın hakları savunucusu).

    2010: Liu Şiaobo (Çin).

    2009: Barack Obama (ABD Devlet Başkanı).

    2008: Martti Ahtisaari (Finlandiya eski Devlet Başkanı).

    2007: Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, Al Gore (ABD).

    2006: Muhammed Yunus (Bangladeş).

    2005: Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (Birleşmiş Milletler), Muhammed ElBaradei (Mısır).

    2004: Wangari Maathai (Kenya).

    2003: Shirin Ebadi (İran).

    2002: Jimmy Carter (ABD).

    2001: Birleşmiş Milletler, Kofi Annan (Gana).

    2000: Kim Dae-jung (Güney Kore).

    1999: Madecins Sans Frontieres (Sınır Tanımayan Doktorlar-İsviçre).

    1998: John Hume (İrlanda), David Trimble (Birleşik Krallık).

    1997: Kara mayınlarının yasaklanması için uluslararası kampanya (İsviçre), Jody Williams (ABD).

    1996: Carlos Filipe Ximenes Belo (Doğu Timor), Jose Ramos-Horta (Doğu Timor).

    1995: Joseph Rotblat (Birleşik Krallık), Pugwash Bilim ve Dünyevi Meseleler Konferansı (Kanada).

    1994: Yaser Arafat (Filistin), Şimon Peres (İsrail), İzak Rabin (İsrail).

    1993: Nelson Mandela (Güney Afrika), F.W. de Klerk (Güney Afrika).

    1992: Rigoberta Menchu Tum (Guatemala).

    1991: Aung San Suu Kyi (Burma)

    1990: Mikhail Gorbaçov (Sovyetler Birliği).

    1989: 14. Dalay Lama (Tenzin Gaytso-Tibet).

    1988: Birleşmiş Milletler Barış Gücü.

    1987: Oscar Arias Snachez (Kosta Rica).

    1986: Elie Wiesel (ABD).

    1985: Nükleer Savaştan Kaçınılması için Uluslararası Fizikçiler.

    1984: Desmond Tutu (Güney Afrika).

    1983: Lech WaB’sa (Polonya).

    1982: Alva Myrdal (İsveç), Alfonso Garcia Robles (Meksika).

    1981: Birleşmiş Milletler Göçmenler Yüksek Komisyonu.

    1980: Adolfo Perez Esquivel (Arjantin).

    1979: Mother (Rahibe) Terasa (Arnavutluk).

    1978: Enver Sedat (Mısır Devlet Başkanı), Menahem Begin (İsrail Başbakanı).

    1977: Uluslararası Af Örgütü (Birleşik Krallık).

    1976: Betty Williams (Birleşik Krallık-İrlanda), Mairead Corrigan (Birleşik Krallık-İrlanda).

    1975: Andrei Sakharov (Sovyetler Birliği).

    1974: Sean MacBride (İrlanda), Eisaku Sato (Japonya).

    1973: Henry Kissinger (ABD), Le Duc Tho (Kuzey Vietnam).

    1972: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1971:Willy Brandt (Batı Almanya).

    1970: Norman Borlaug (ABD).

    1969: Uluslararası Çalışma Örgütü (Birleşmiş Milletler).

    1968: Rene Cassin (Fransa).

    1967: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1966: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1965: Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (Birleşmiş Milletler).

    1964: Martin Luther King (ABD).

    1963: Uluslararası Kızılhaç Komitesi (İsviçre), Kızılhaç Ülkeleri Ligi (İsviçre).

    1962: Linus Pauling (ABD).

    1961: Dag Hammarskjöld (İsveç).

    1960: Albert Lutuli (Güney Afrika).

    1959: Philip Noel-Baker (Birleşik Krallık).

    1958: Georges Pire (Belçika).

    1957: Lester Bowles Pearson (Kanada).

    1956: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1955: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1954: Birleşmiş Milletler Göçmenler Yüksek Komiserliği (Birleşmiş Milletler).

    1953: George C. Marshall (ABD).

    1952: Albert Schweitzer (Fransa).

    1951: Leon Jouhaux (Fransa).

    1950: Ralph Bunche (ABD).

    1949: Lord Boyd Orr (Birleşik Krallık).

    1948: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1947: Frieds Service Council (Birleşik Krallık), American Friends Service Committee (ABD).

    1946: Emily Grene Balch (ABD), John R. Mott (ABD).

    1945: Cordell Hull (ABD).

    1944: Uluslararası Kızılhaç Komitesi (İsviçre).

    1943: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1942: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1941: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1940: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1939: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1938: Nansen Uluslararası Göçmenler Ofisi (Milletler Cemiyeti).

    1937: Robert Cecil (Birleşik Krallık).

    1936: Carlos Saavedra Lamas (Arjantin).

    1935: Carl von Ossietzky (Almanya).

    1934: Arthur Henderson (Birleşik Krallık).

    1933: Sir Norman Angell (Birleşik Krallık).

    1932: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1931: Jane Addams (ABD), Nicholas Murray Butler (ABD).

    1930: Nathan Söderblom (İsveç).

    1929: Frank B. Kellogg (ABD).

    1928: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1927: Ferdinand Buisson (Fransa), Ludwig Quidde (Almanya).

    1926: Aristide Briand (Fransa), Gustav Stresemann (Almanya).

    1925: Sir Austen Chamberlain (Birleşik Krallık), Charles G. Dawes (ABD).

    1924: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1923: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1922: Fridtjof Nansen (Norveç).

    1921: Hjalmar Branting (İsveç), Christian Lange (Norveç).

    1920: Leon Bourgeois (Fransa).

    1919: Woodrow Wilson (ABD eski Devlet Başkanı).

    1918: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1917: Uluslararası Kızılhaç Komitesi (İsviçre).

    1916: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1915: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1914: Ödül bu sene kimseye verilmemiş, ödül olarak verilen para ana havuza; ödül ise özel havuza aktarılmıştır.

    1913: Henri La Fontaine (Belçika).

    1912: Elihu Root (ABD).

    1911: Tobias Asser (Hollanda), Alfred Fried (Avusturya).

    1910: Uluslararası Barış Bürosu (İsviçre).

    1909: Auguste Beernaaert (Belçika), Paul Henri d’Estournelles de Constant (Fransa).

    1908: Klas Pontus Arnoldson (İsveç), Frerdik Bajer (Danimarka).

    1907: Ernesto Teodoro Moneta (İtalay), Louis Renault (Fransa).

    1906: Theodore Roosevelt (ABD).

    1905: Bertha Roosevelt (Avusturya-Macaristan İmparatorluğu).

    1904: Uluslararası Hukuk Enstitüsü

    1903: Randal Cremer (Birleşik Krallık).

    1902: Elie Ducommun (İsviçre), Albert Gobat (İsviçre).

    1901: Jean Henry Dunant (İsviçre), Frederic Passy (Fransa).

İlginizi çekebilecek diğer olaylar

Biyografiler

  • Kemal Sunal CV
    BİYOGRAFİ
  • Cengiz Han CV
    BİYOGRAFİ
  • Nasrettin Hoca CV
    BİYOGRAFİ
  • Heinrich Himmler CV
    BİYOGRAFİ
  • Adolf Hitler CV
    BİYOGRAFİ
  • Michael Jackson CV
    BİYOGRAFİ
  • Jean-Jacques Rousseau CV
    BİYOGRAFİ
  • Kanuni Sultan Süleyman CV
    BİYOGRAFİ
  • Marilyn Monroe CV
    BİYOGRAFİ
  • Yılmaz Güney CV
    BİYOGRAFİ
  • Alan Turing CV
    BİYOGRAFİ
  • Niccolò Machiavelli CV
    BİYOGRAFİ
  • İbni Sina CV
    BİYOGRAFİ
  • Barış Manço CV
    BİYOGRAFİ
  • Karl Marx CV
    BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2019 - Tüm Hakları Saklıdır.