Gösteri Uçaklarının Tarihsel Gelişimi

Tüm Dünya'nın en iyi olarak kabul ettiği Türk Yıldızları'nın yerinde önceden kimler vardı ve hangi uçaklar kullanılıyordu? Uçaklarla ilk gösteriler ne zaman başladı, hangi performans uçakları hangi evrelerden geçti? 

Bu galerimizde tarihe havadan bir uçuş yapıp ilk akrobasi gösterisinin yapıldığı 1900'lü yılların başına döneceğiz.

 

1- Blériot XI (1909)

İlk uçuşunu Manş Denizi üzerinde gerçekleştiren Fransız yapımı Blériot XI uçağı 1913 yılına gelindiğinde ise akrabasi gösteri için de kullanılmaya başlanmış ve Batı Avrupa'daki ilk gösteri uçuşunu gerçekleştiren uçak olma özelliğini kazanmıştır.

2- Nieuport IV (1911)

Fransız üretimi olan Nieuport IV, kimi çevreler tarafından dünyadaki ilk gösteri uçağı olarak anılmaktadır. Aerodinamik özellikleri sayesinde rüzgarın etkisini aza indirmiş bir teknolojiye sahiptir.

3- Fokker M.5 (1911)

Hollanda üretimi bu uçak gösteri amaçlı üretilmiş ardından Alman yöneticilerin uçak performansını beğenmesinden sonra Alman Ordusu hizmetine alınmış ve I.Dünya Savaşında aktif olarak görev almıştır. İt dalaşı olarak belirtilen havadaki motor açma kapama sesinin ilham kaynaklarından biri olarak anılmaktadır.

4- Morane-Saulnier M.S.225 (1932)

1930'lara gelindiğinde motorlarının daha güçlü olması sebebiyle savaş uçaklarının da akrobasi gösterilerinde kullanılması düşünüldü ve Fransız yapımı Morane-Saulnier M.S.225 model savaş uçağı bu alanda gösteri yapan ilk savaş uçağı ünvanını elinde bulundurmaktadır.

5- Arado Ar 79 (1938)

Gösteri uçaklarının tarihine göz atmışken Nazi Almanya'sının o muhteşem tasarımlarına göz atmamak olmaz. Hafifliğiyle birlikte 105 beygirlik motoruyla çok derin dalışlara imza atabilen bu uçak 2 koltuğa sahip olması nedeniyle sık sık eğitim uçuşları için de kullanılmıştır. Ayrıca su yüzeyine iniş gerçekleştirebilen zamanının ender uçaklarındandır.

6- Northrop F-5 (1972)

Günümüzde Türk Yıldızlarının da kullandığı uçaklardan olan Northrop F-5'ler dünyadaki en iyi performansa sahip gösteri uçakları olarak anılmaktadır. TSK envanterinde bulunan uçakların hepsi Konya'daki 3. Ana Jet Üssünde Türk Yıldızları Timinin üyesidir.

7- PAC CT / 4 Airtrainer (1972)

Yeni Zelanda teknolojisiyle üretilen bu gösteri uçaklarının özelliği kuş tipine çok benzer yapılmasıdır. Eğitim uçuşlarında da kullanılan 2 koltuklu uçak 2014 yılında emekliye sevkedilmiştir.

8- Zlín Z-50 (1975)

Çekoslavakya'nın Dünya'daki demir-çelik sektöründeki ağırlığını bilmeyen yoktur. Çek firması Zlin Havacılığın ürettiği bu uçak tek bir koltuğa ve 260 beygir gücüne bir motora sahip. Günümüzde Redbull gösteri timi de Zlin Z serisinin yeri üretimlerini kullanmaktadır.

9- Mikoyan MiG-29 (1977)

Sovyet yapımı bu jet motorlu uçak soğuk savaş dönemindeki Amerikan-Rus rekabeti nedeniyle üzerinde fazlaca çalışılmış ve dünyadaki en iyi performanslara sahip uçaklardan biri olmuştur.

10- Kawasaki T-4 (1985)

Japonya'nın önemli sanayi şirketlerinden Kawasaki'nin Japon gösteri timi için ürettiği uçakta jet motoru kullanılmıştır. Günümüz itibariyle Japon Hava Gösteri timlerinde kullanılan ana uçaklardır.

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.