Kızılderililer

  Kristof Kolomb, Hindistan’a varmak üzere çıktığı deniz yolculuğunda Amerika’ya ayak basınca burasını Hindistan sanmış, yerli halka “Hintliler” adını vermişti. Bu yüzden, Hindistan’la ilgileri olmadığı halde, Kızılderililere bugünkü Amerikalılar da “Indian” (Hintli) derler.

  Kızılderililer, Asya kıtasından Bering boğazını geçerek Amerika’ya gelmişlerdir. 10-25 bin yıl önce farklı kültür ve fizik yapısına sahip bu insanlar zamanla Amerika’da tek toplumu yani Kızılderilileri oluşturacaktır. O zamanlarda kuzeyde deniz seviyesi buzullar nedeni ile düşüktü. Bering boğazı bir köprü vazifesi görüyordu. Avrupalılar kıtaya ayak bastığında yaklaşık 4.2 milyon, Güney Amerika’da ise 10 milyon yerli Kızılderili vardı. Bu noktadan sonra nüfus hızla azalmaya başlamıştır. Çeşitli, katliamlar, bulaşıcı hastalıklar ile Kızılderililer nüfus olarak azalmıştır topraklarını kaybetmiştir.

 • Kızılderililerin Yaşayışları ve İnançları

  Her Kızılderili topluluğunun az çok ayrı bir dili varsa da, genel olarak hepsi, bir şey anlatmak için kelime, ya da cümle değil, tek tek kelimelerin birleştirilmesiyle türetilen bileşik kelimeler kullanırlar. Meselâ, “o kadın çizgili bir elbise giyiyordu” cümlesinin yerine “kadın – çizgi – elbise” derler.

  Kızılderililer; Tanrı'ya, cennete, cehenneme inanmazlar. Onlara göre dünyaya “Kuvvet” hakimdir. Bu kuvvet bütün canlı varlıklarda kendini gösterir. İyi kullanılırsa, bu kuvvet iyilik doğurur; kötü kullanılırsa, kötülük doğurur. İyi yaşayabilmek için insanların bu kuvvete erişmeleri, ona yaranmaları gerekir. Kitap ve yazı kesinlikle kullanmazlar, bilgi sözlü bir biçimde aktarılır.

  Amerika’nın keşfi ve sonrasında beyazların buraya yerleşmeleri sırasında Kızılderililerin birçoğu ölmüştür. Yalnız, hayat şartları gittikçe düzeldiğinden sayıları gene de artmaktadır. Kuzey Amerika’daki Kızılderililer, Amerika hükümeti tarafından Amerikan vatandaşı olarak kabul edilirler. Bunlar, kendileri için açılmış özel okullarda okuyabilirler; hükümetin sahibi olduğu topraklarda yaşayıp çalışabilirler. Başlıca gelir kaynakları;
   çiftçilik, hayvan yetiştiricilik, fabrika ve maden işçiliğidir.

   

  Dakota Siyu'larından Kırmızı Balık (Solda),
  Siyu Kabilesinden Kırmızı At-Tasunke Luta (Sağda) 

  Kızılderililer, Maya, Inka, Aztek devletleri gibi gelişmiş devletler kurmuşlar, kendilerine öz medeniyetler yaratmışlardır. Meselâ XV. yüzyılın son yıllarında şimdiki Meksika’ daki Aztek imparatorluğunun nüfusu o zamanki İngiltere’nin nüfusundan, başkentleri olan bugünkü Mexico’nun nüfusu Londra’dan fazlaydı. Kızılderililer, İspanyollar ve Anglo-Saksonlar tarafından Kuzey ve Güney Amerika’da sistemli şekilde hayvan avlanır gibi imha edilmişler, birçok ırkları ortadan kaldırılmıştır. Komançi ve Siyu gibi ünlü ırklar bunların arasındadır. Melez Kızılderililer, tamamen İspanyollaşmıştır; İspanyolca konuşurlar, Katolik’tirler. Safkan olanlar arasında da Hristiyanlık ve Batı dilleri yayılmaktadır.

  Şu anda kızıl derililerden 210 kabile, Brezilya’nın Yağmur Ormanları’nda yaşamaktadır.

   

 • Kızılderili Burçları

  Kızılderililer doğum tarihiyle doğadaki hayvanlar arasında ciddi bir ilişki olduğuna inanırlar ve burç sistemleri de hayvanlardan oluşur. 

  Kızılderili Burçları Şu Şekildedir: 

  1- YABANKAZI (22 Aralık – 19 Ocak)

  2- SUSAMURU (20 Ocak – 18 Şubat)

  3- PUMA (19 Şubat – 20 Mart)

  4- ALADOĞAN (21 Mart – 19 Nisan)

  5- KUNDUZ (20 Nisan – 20 Mayıs)

  6- GEYİK (21 Mayıs – 20 Haziran)

  7- AĞAÇKAKAN (21 Haziran – 22 Temmuz)

  8- MERSİNBALIĞI (23 Temmuz – 22 Ağustos)

  9- BOZAYI (23 Ağustos – 22 Eylül)

  10- KARGA (23 Eylül – 23 Ekim)

  11- YILAN (24 Ekim – 21 Kasım)

  12- WAPİTİ (22 Kasım – 21 Aralık)

  Burçların özelliklerini kızılderili burçları adlı galerimizden inceleyebilir, siz de kızılderili burcunuzu öğrenebilirsiniz.

 • Kızılderililere Uygulanan Soykırımlar

  Tarihe Kızılderili Soykırımları olarak geçen vaka, Amerika’nın keşfinin ardından, kıtaya ulaşan Beyaz Avrupalıların ve Amerikalıların bu kıtada yaşayan yerli halk, Kızılderililere karşı uyguladığı soykırımlardır. Indian Genocide, Amerikan Genocide, Native Amerikan Genocide gibi isimlerle de adlandırılan bu soykırımlar, 1492’de başlayıp yaklaşık 500 yıl boyunca devam etmiştir. Kızılderililere uygulanan soykırımlar, bilinçli bir şekilde ve çeşitli yollarla uygulanmıştır. 

  Kızılderililere uygulanan soykırımlar "Kızılderili Soykırımları" adı altında farklı bir paylaşımda irdelenmektedir. Paylaşıma erişmek için tıklayınız.

İlginizi çekebilecek diğer olaylar

Biyografiler

 • II. Abdülhamid CV
  BİYOGRAFİ
 • Karl Marx CV
  BİYOGRAFİ
 • Napolyon Bonapart CV
  BİYOGRAFİ
 • İbni Sina CV
  BİYOGRAFİ
 • Galileo Galilei CV
  BİYOGRAFİ
 • Mahatma Gandhi CV
  BİYOGRAFİ
 • Salvador Dali CV
  BİYOGRAFİ
 • Kanuni Sultan Süleyman CV
  BİYOGRAFİ
 • Heinrich Himmler CV
  BİYOGRAFİ
 • Hulusi Kentmen CV
  BİYOGRAFİ
 • Alan Turing CV
  BİYOGRAFİ
 • Henry Ford CV
  BİYOGRAFİ
 • Vladimir Lenin CV
  BİYOGRAFİ
 • Jean-Jacques Rousseau CV
  BİYOGRAFİ
 • Niccolò Machiavelli CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.