Üniversite Mezunu Olmayan 10 Ultra Zengin İş Adamı

Orta okuldayken en büyük hayalimiz iyi bir liseye girmek olur. Lisedeyken ise iyi bir üniversiteye. Üniversite sonlara doğru yaklaşırken gelecek kaygısı alır içimizi. İyi bir CV hazırlar heryere başvururuz. 1-2 sene işsiz kalırız bu sefer de ilk bulduğumuz işe atlar sevmediğimiz bir işte başarısız oluruz. Bu size karamsar bir tablo gibi gözükebilir fakat yapılan çalışmalar sonucu Türkiye'deki insanların %70'inin çalıştığı işte mutlu olmadığı belirlenmiştir. 

Bu galerimizde hayata farklı açıdan bakan insanları göreceğiz. İyi bir gelecek için iyi bir üniversite sloganını umursamamış iş adamları. Bazıları dünyanın en iyi üniversitelerinden Harvard Üniversitesini bile terk etmiş. Mutlaka bu riski alıp da karşılığını alan da vardır alamayanda. Biz bu galerimizde karşılığını alanlara yer vereceğiz. İşte o üniversite mezunu olmayan 10 ultra zengin iş adamı...

Kaynak: www.forbes.com, www.therichest.com

1- Gabe Newell - 1.26 milyar $

Gabe Newell, ünlü video oyun şirketi Valve Corporation’ın kurucu ortağıdır. Bu şirketi bilmeyenler varsa da mutlaka bu şirketin meşhur oyunu Half-Life’ı biliyorlardır. Gabe Newell Harvard Üniversitesinde bir öğrenciyken üniversiteden bir şey öğrenmediğini iddia etmiş ve üniversiteyi bırakmıştır. Boş vakitlerini kardeşinin çalıştığı Microsoft’ta geçirmiştir ve burada programlamayla alakalı birçok şey öğrenmiştir. En sonunda Microsoft’tan iş teklifi de almıştır ve 13 yılını burada çalışarak geçirmiştir. 1996 yılında Microsoft’tan da ayrılıp Valve şirketini kurmuş ve 1,26 milyar $’lık bir servet yapmıştır.

2- Jack Dorsey – 2.5 milyar $

Jack Dorsey ismini tanımayanlarımız varsa da kurucu ortağı olduğu websitesini duymayan yoktur “Twitter”. Jack, küçük yaştan beri programlama yapan bir kişiydi. New York üniversitesindeyken Twitter’ın fikri aklına geldi ve bu fikri geliştirmek için üniversiteyi terk etti. Bu risk karşılığını vermişti, şimdi Jack Dorset, 2.5 milyar$ lık bir servete ve tüm dünyada bilinen bir markanın kurucusu ünvanına sahip.

3- Sean Parker – 2.7 milyar $

Sean Parker, ünlü dosya paylaşım sitesi Napster’ın kurucu ortağıdır. Facebook’un ilk başkanı olarak da tanınır. Sean küçük yaştan beri programlamaya ve hackerlığa meraklıydı. 16 yaşındayken Fortune 500 listesindeki bir firmayı hackledikten sonra FBI tarafından yakalandı ve sosyal hizmet cezasına çarptırıldı. Bu noktadan sonra sayısız firmadan iş teklifi alan Sean daha lise zamanındayken bile yılda 80,000$ kazanıyordu. Bu kazancı ailesini okulu bırakmaya ikna etmede etken oldu. Sean’a göre gerçek okul Napster’da bu nedenledir ki soranlara Napster Üniversitesine gittim demektedir. Sean Parker’ın şu andaki serveti 2,7 milyar$’dır.

4- Steven Spielberg - 3.6 milyar $

Bilişimden birazcık uzaklaşma zamanı. Steven Spielberg tüm zamanların en ünlü yönetmenlerinden birisidir. Jaws, Schindler’s List, Jurassic Park, ve E.T. the Extra-Terrestrial gibi kült filmlerin yönetmenidir. Steven Spielberg küçük yaşlardan beri film çekmeye çok meraklıydı ve 16 yaşında ilk bağımsız filmi Firelight’ı çekti. Babasından aldığı parayla girişimini yapan Steven yerel sinemada bir gece bu filmin gösterilmesiyle masrafını da çıkarmış oldu. Lise’den mezun olduktan sonra sinema okuluna başvuran Steven düşük not ortalaması nedeniyle kabul edilmedi. O da mecburen Kaliforniya Devlet Üniversitesine girmek durumunda kaldı. Üniversite öğrencisiyken kader hamlesini yaptı ve Steven Universal Studios’dan 7 yıllık bir kontrat teklifi aldı. Bu teklifi kabul edip üniversiteyi bırakan Steven Spielberg’in bugün 3,6 milyar $’lık bir serveti var.

5- Ralph Lauren – 7.1 milyar $

Ralph Lauren dünyadaki en ünlü modacılardan birisidir. Ralph Lauren küçük yaşlardan beri tekstilden para kazanmayı kafasına koymuştu. Okulda arkadaşlarına kravat satarak bu hayaline ilk adımı atmış oldu. Üniversitenin ilk iki yılında askere gitme kararı aldı ve 2 senesini orduda geçirdi. Askerden dönüşte de üniversiteye devam etmedi ve bir kravat firmasında işe girdi. Burada da çok uzun kalmadı, çünkü şirket Ralph Lauren’in tasarımlarını sürekli reddediyor işleme almıyordu. 1 yıl sonra ise 50.000$ bütçeyle Polo markasını kurdu. Şu anda ise 7,1 milyar $ lık bir servete sahip.

6- Michael Dell – 18.7 milyar $

Michael Dell, ilk bilgisayarıyla 15 yaşında tanıştı ve bu cihaza hayran kaldı. 4 sene boyunca bu merakın üzerine yoğunlaştı, parçaları tek tek analiz etti ve 19 yaşındayken 1,000$ gibi küçük bir bütçeyle Dell firmasını kurdu. O sıralarda üniversiteye de başlayan Michael Dell, ürününün talep edildiğini görünce üniversiteyi bırakıp markasına yoğunlaşma kararı aldı, karşılığını da aldı. Şu andaki serveti: 18,7 milyar $

7- Sheldon Adelson – 28.7 milyar $

Yoksulluk içinde büyüyen Sheldon Adelson çok başarılı bir yatırımcıdır. Sheldon Adelson günümüzde Las Vegas casino imparatorluğunun sahibi olarak bilinir. 12 yaşında Boston etrafında gazete satarak iş hayatına başlayan Sheldon, üniversitenin başında orduya katılma kararı almış ve askere gitmiştir. Askerden dönen Sheldon üniversiteye devam etmemiş ve kariyeri boyunca 50 farklı iş yapmıştır. Sheldon Adelson’un bugün 28,7 milyar $’lık bir serveti var.

8- Mark Zuckerberg - 33.4 milyar $

Mark Zuckerberg’i hemen hemen herkes tanır. Henüz 30 yaşında olmasına rağmen 33.4 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 16. kişisidir. Servetini dünyanın en büyük sosyal platformu “Facebook” sayesinde yapmıştır. Harvard üniversitesinde okuyan Zuckerberg Facebook projesini tamamlamak için üniversiteyi bırakmış ve karşılığını da almıştır. Şu anda 33,4 milyar dolarlık bir serveti vardır.

9- Larry Ellison - 54.9 milyar $

Küçük yaşlardan beri bilişime merakı olan Larry Ellison birçok üniversite değiştirmiş ve nihayetinde dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden Oracle’ı kurmak üzere üniversiteyi bırakmıştır. Larry Ellison bugün 54,9 milyar $’lık servetiyle dünyanın en zengin 5. Kişisidir.

10- Bill Gates – 80.4 milyar $

Evet, dünyadaki en zengin adam bile üniversite terk. Yakın arkadaşı Paul Allen ile birlikte Microsoft’u kurmak için Harvard Üniversitesini bırakan Gates, muhtemelen şimdi iyi ki bırakmışım diyordur. Bill Gates kurucu ortağı olduğu Microsoft ile birlikte 80,4 milyar $’lık bir servetin sahibi olmuştur.

İlginizi çekebilecek diğer galeriler

Biyografiler

 • Sabiha Gökçen CV
  BİYOGRAFİ
 • Alexander Graham Bell CV
  BİYOGRAFİ
 • Adile Naşit CV
  BİYOGRAFİ
 • Al Capone CV
  BİYOGRAFİ
 • Cengiz Han CV
  BİYOGRAFİ
 • Platon CV
  BİYOGRAFİ
 • Henry Ford CV
  BİYOGRAFİ
 • Jean-Jacques Rousseau CV
  BİYOGRAFİ
 • Hulusi Kentmen CV
  BİYOGRAFİ
 • Kanuni Sultan Süleyman CV
  BİYOGRAFİ
 • Karl Marx CV
  BİYOGRAFİ
 • Fatih Sultan Mehmet CV
  BİYOGRAFİ
 • II. Abdülhamid CV
  BİYOGRAFİ
 • İbni Sina CV
  BİYOGRAFİ
 • Mimar Sinan CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.