Ayakkabı Modellerinin Evrimi Nasıl Gerçekleşti? Dünden Bugüne Neler Değişti?

Ayakkabı modelleri çağlar boyunca farklılık göstermiştir. Bunun başlıca sebebi ise ayakkabıların süreç içerisinde coğrafi koşullara ve modaya göre şekillenmesidir. Moda denilince hep güncel vakit aklımıza gelse de moda tarihin her anında var olmuş bir olgudur.

Oscar Wilde’ın burada şu sözünü hatırlayalım “Moda o kadar sıkıcı bir şeydir ki, altı ayda bir değiştirmek zorunda kalırlar”

Şimdi gelin Oscar Wilde'ı haksız çıkarmış yıllar geçse de günümüzde hala modasını yitirmemiş, bazıları bir ara moda dünyasından çıkmış yakın zamanda ayakkabıcılık sektörüne yeniden girmiş ayakkabı modellerinin tarihsel gelişimini özetle inceleyelim.

Özel Kampanya: Ayakkabı Dünyası sadece Tarihi Olaylar kullanıcıları için özel bir kampanya oluşturdu. Galerideki resimlerin altında bulunan linklere tıklayarak siteye gidebilir ve size özel oluşturulmuş "ADUNYASI20" kodunu kullanarak tüm ürünleri 20 TL daha ucuza alabilirsiniz. Ayakkabı dünyasına içerikteki katkılarından ve bize özel kampanyasından dolayı teşekkür ederiz.

1- Loafer

Londra merkezli bir firma tarafından 1847 yılında ilk defa kraliyet ailesi için ‘Loafer’ modeli üretilmiştir. Hatta "Wildsmith Loafer" modeli Kral VI. George’un sarayda giymesi için özel ev ayakkabısı olarak tasarlanmıştır. Ardından da diğer ayakkabı firmalarına bu tasarım satılmış onlar da bu tasarımı ticarileştirerek kullanmıştır. 1908’yılında Norveçli bir firma bu modeli kadınlar için de üretmiş sonrası ise malum 1930’lu yıllarda Amerika’da patlama yapmıştır. 1966 yılında Gucci, Loaferlere metal şeritler ekleyince Gucci Loaferi adı verilen bu tasarım 1970 ve 80’lerde işadamlarının vazgeçilmezi olmuştur. Klasik Loaferlerin poüler kültüre yasımasıysa Micheal Jackson’ın bir tanıtımında loafer kullanmasıyla oluşmuş, klasik loaferler tekrar moda haline gelmiştir. Loaferler şu an ülkemizde de rahat olması açısından oldukça popülerdir.

Resimde gördüğünüz Loafer'i, Ayakkabı Dünyası'nın "Tarihi Olaylar kullanıcılarına" özel olarak oluşturduğu 20 TL'lik özel indirim kodu "ADUNYASI20" yi kullanarak buradaki güvenli bağlantıdan satın alabilirsiniz.

2- Platform Topuklu Ayakkabılar

Topuklu ayakkabının Orta Çağ döneminde ortaya çıktığı yıllarda hem kadınlar hem erkekler ‘patten’ adı verilen ve ayakkabıya yapıştırılan topuklar sayesinde sokakların pisliğinden ve çamurundan korunuyordu. Platform topuğun ise 15. yüzyılda  Türkler (Osmanlı) tarafından çıktığı ve haremde tutulan kadınların kaçışını engellemek için giydirildiği düşünülüyor. Çünkü bu topukların boyunun 15 ile 50 cm arasında değişmesi cariyelerin yardımcıları olmadan asla yürümeyeceği anlamına geliyordu. Yürüyemeyen cariyelerin, koşup kaçması ise mümkün olmuyordu. ‘Chopin’ adı verilen bu topuklar zamanla platform topuk halini alıyor. Bu topuk formatı Osmanlı’dan Venediklilere oradan da tüm avrupaya yayılıyor. Bu topuk türü Avrupa’da adeta statü göstergesi haline geliyor. Yani bir kadınının platform topuğu ne kadar yüksek ise toplumdaki statüsü o kadar yüksek olduğu anlamına geliyor. Tarihten günümüze farklı modelleriyle hep yenilenen platform ayakkabılar, bugün de bayanların statü göstergesi olmaya devam ediyor. Özellikle lider kadınların vazgeçilmezi olarak gündemde hep en ön sıralarda yerini alıyor.
Türkiye'deki en geniş platform topuklu ayakkabı koleksiyonlarından birisi de Ayakkabı dünyasında bulunmaktadır.
Resimde gördüğünüz Platform Topuklu Ayakkabı'yı, Ayakkabı Dünyası'nın "Tarihi Olaylar kullanıcılarına" özel olarak oluşturduğu 20 TL'lik özel indirim kodu "ADUNYASI20" yi kullanarak buradaki güvenli bağlantıdan satın alabilirsiniz.

3- Spor Ayakkabılar

Spor ayakkabılar, Nike’ın devasa pazarlama fikriyle günlük hayata karışmıştır. Nike, sadece sporculara sattığı ayakkabıları, ünlü kişilere günlük hayatta giydirip insanları özendirerek sadece spor yapanların giydiği ürünleri günlük hayata taşımıştır. Bu da Nike’ın bir anda hedef kitlesinin sadece sporcular değil tüm dünya olmasını sağlamıştır. 1900’lerin ortasından günümüze kadar seyreden spor ayakkabı modasının en geniş koleksiyonlarından birisi de Ayakkabı dünyasında bulunmaktadır.
Resimde gördüğünüz Spor Ayakkabı'yı, Ayakkabı Dünyası'nın "Tarihi Olaylar kullanıcılarına" özel olarak oluşturduğu 20 TL'lik özel indirim kodu "ADUNYASI20" yi kullanarak buradaki güvenli bağlantıdan satın alabilirsiniz.

4- Oxford

Oxford ayakkabılar, ilk kez İrlanda’da ve İskoçya’da ortaya çıkmıştır. Fakat 1800’lerde Oxford üniversitesindeki öğrencilerin bu modeli benimsemesiyle bir anda ismi Oxford ayakkabısı olarak bilinmeye başlamıştır. Oxford ayakkabı modeli 1800’lere kadar Amerika’da görünmemiş, 1800’lerden sonra ise moda olmuştur. Bu ayakkabılar topuktaki yumuşak yükselişi ve hafif sivriliğiyle oldukça şıktır. İki renge bölünebilir ve nakış veya farklı bir kumaşla garnilenebilir. Son senelerde tüm dünyada yeniden moda olan Oxford tipi ayakkabılar Türkiye’de de oldukça fazla talep edilmektedir. Tam bir statü ve şıklık göstergesidir.   Yine Türkiye’deki en geniş Oxford ayakkabı koleksiyonlarından birisini Ayakkabı Dünya’sında bulabilirsiniz.
Resimde gördüğünüz Oxford Ayakkabı'yı, Ayakkabı Dünyası'nın "Tarihi Olaylar kullanıcılarına" özel olarak oluşturduğu 20 TL'lik özel indirim kodu "ADUNYASI20" yi kullanarak buradaki güvenli bağlantıdan satın alabilirsiniz.

5- Stiletto

1700’lerde topuklu ayakkabıların moda olduğu zamanlar Fransa’da, Kral Louis XIV, en yüksek topuğun sadece Kral’ın giyebileceğini halka ilan etmişti. Hatta o dönemde 10 cm topuğu olan ayakkabılara ‘Louis Ayakkabıları’ deniyordu.  Ardından  Fransız ihtilaliyle beraber bu topuklar kalktı hatta Napolyon döneminde bir kadın 6 cm topuk giydiği için cezalandırılmıştı. Yıl 1860’lara gelindiğinde ise yüksek topuklar yine moda olarak sahneye çıktı. 1900’lerde ünlü modacı Christian Dior ve ayakkabı tasarımcısı Roger Vivier tarafından “high fashion” denilen moda akımı başlatıldı. Bu moda akımında tasarımcılar ön kısmı kısa olan, topuk şekli sivri gelen ‘stiletto’ adı verilen topuklu ayakkabıyı tasarladılar. Fakat o dönemde stilettoların topuğunun sivriliği nedeniyle zemine zarar verdiği gerekçesiyle kamu alanlarında giymek yasaklanmıştı. Bu ayakkabının tarzı 1960-1980 arasında bu sefer de cinsel bir obje olduğu gerekçesiyle yasaklanmıştı. 1980’lerden sonra bu yasağın kalkmasıyla beraber stilettolar tekrar moda dünyasının bir parçası olmaya başladı. Stilettolar Türkiye'de de en fazla talep edilen ayakkabı modellerinden birisidir. 

Resimde gördüğünüz Stiletto'yu, Ayakkabı Dünyası'nın "Tarihi Olaylar kullanıcılarına" özel olarak oluşturduğu 20 TL'lik özel indirim kodu "ADUNYASI20" yi kullanarak buradaki güvenli bağlantıdan satın alabilirsiniz.

6- Sneakers

Sneakers’lar ilk defa 1990 yılında Almanya’da ortaya çıkmıştır. İsmi İngilizce “sürünmek” anlamına gelen “sneak”ten türemiştir. Sneakers’lar ses çıkarmamak üzere tasarlanmıştır. Genellikle bez olan bu ayakkabıların tabanı lastiktir ve günlük hayatta karışımı çok hızlı olmuştur.  

Resimde gördüğünüz Sneakers’ı Ayakkabı Dünyası'nın "Tarihi Olaylar kullanıcılarına" özel olarak oluşturduğu 20 TL'lik özel indirim kodu "ADUNYASI20" ile buradaki güvenli bağlantıdan satın alabilirsiniz.

7- Chelsea Botlar

Chelsea botların tarihi Viktoryen dönemine kadar uzanır. 60’lı yıllarda ise “Mod” akımı döneminde ikonik bir ayakkabı modeli olmuştur. Şimdi ise günümüzün en moda botlarından birisidir. Öyle bir bot düşünün ki hem rahat hem de şık. Üst tarafına yerleştirilen elastik kumaş ile giyimi, hareketi çok kolay öte yandan olduça da şık. Rahat ve şık ayakkabı özlemi olan kadınlar ve erkekler için bir çare niteliğinde ayakkabı sektörüne tekrardan dönen Chelsea botlar, oldukça renkli modelleriyle de sade modelleriyle de piyasada yerini aldı. Neon garnili olanları da var sade ve çok şık olanları da. Bu resimde gördüğünüz de bunlardan birisi. 

Resimde gördüğünüz Chelsea Botu, Ayakkabı Dünyası'nın "Tarihi Olaylar kullanıcılarına" özel olarak oluşturduğu 20 TL'lik özel indirim kodu "ADUNYASI20" ile buradaki güvenli bağlantıdan satın alabilirsiniz.

8- Babet

17. ve 20. yüzyıllarda topuklu ayakkabıların statüyü ve cinselliği temsil ettiği inancından dolayı insanlar topuksuz ayakkabı giyme ihtiyacı duymuştu veya buna zorlatılmıştı.  Dolayısıyla topuksuz, satenden veya kadifeden yapılmış bezden ayakkabılar ‘babet’ adı altında kullanılmaya başlanmıştı. Topuklu ayakkabı yasağının 1900’lü yılların ortasına kadar daha sürdüğünü düşünürsek babet, tarihten günümüze kadar bayanların yakın dostu olan bir ayakkabı türüdür diyebiliriz. 

Resimde gördüğünüz babeti, Ayakkabı Dünyası'nın "Tarihi Olaylar kullanıcılarına" özel olarak oluşturduğu 20 TL'lik özel indirim kodu "ADUNYASI20" ile buradaki güvenli bağlantıdan satın alabilirsiniz.

9- Biker Botlar

Motorsiklet botu olarak adlanrılan bu bot aslında Harley Davidson markası ile özdeşleşmiştir. Motorsiklet kulanan kişiler için tarihte tasarlanmış bu ayakkabı sürücülerin ayaklarını ve bilekler,ni korumak amacıyla tasarlanmış ve öyle piyasaya çıkmıştır. Daha sonra ise kontrol edilemeyen bir akım haline gelen biker botlar Hammer Jack gibi birçok ünlü marka tarafından da üretilerek günlük hayatın bir parçası olmuştur. 

Resimde gördüğünüz Biker botu, Ayakkabı Dünyası'nın "Tarihi Olaylar kullanıcılarına" özel olarak oluşturduğu 20 TL'lik özel indirim kodu "ADUNYASI20" ile buradaki güvenli bağlantıdan satın alabilirsiniz.

10- Outdoor

Outdoor türü ayakkabılar özellikle doğa sporları yapanlar ve trackingciler ile olmazsa olmaz bir üründür. Bir kanyonu geçmek, kayalık bir yerde yürüyüş yapmak için hem hafif hem de dayanıklı ayakkabılara ihtiyacınız vardır. Bunun dışında o ayakkabının vücut anatominize de uyması lazımdır. Outdoor ayakkabıları tarihte köklü bir yer etmiştir fakat son yıllarda şehir hayatında da bir anda yerini fazlasıyla bulmuştur. Değişken hava şartları sebebiyle oldukça şık outdoor ayakkabıları üretilmiş ve bunlar kot ve kanvans pantolonlarla beraber giyilebilecek şekilde tasarlanmıştır. 

Resimde gördüğünüz Outdoor ayakkabısını, Ayakkabı Dünyası'nın "Tarihi Olaylar kullanıcılarına" özel olarak oluşturduğu 20 TL'lik özel indirim kodu "ADUNYASI20" ile buradaki güvenli bağlantıdan satın alabilirsiniz.

 


"İnsanlar doğduğu andan ölümüne kadar hayatlarının her anında çok önemli yer tutar... Herkesin hayatı boyunca aşık olduğu ayakkabılar vardır. Ayakkabıya olan bu aşk, Türkiye'nin önde gelen ayakkabı perakendecilerinden birinin doğmasına sebep olmuştur. İşte öyküsü 1923'lere dayanan, işini aşkla yapan ve herkesin aradığı aşkı mağazalarında yüzlerce çeşit marka ve tasarımla müşterisiyle buluşturmaya amaçlayan bu marka Ayakkabı Dünyası' dır.
Geçmişi 1923 yılına dayanan Akbacakoğlu Grubu'nun, 88 yıllık tecrübesinin  ve ayakkabıya olan aşkının yansıması olan Ayakkabı Dünyası, 1996 yılında ilk mağazasını açarak, Türkiye'de büyükmetrekare çok markalı ayakkabı mağazacılığının doğuşuna öncü olmuştur.  Ayakkabı Dünyası, bugün Türkiye ve Kıbrıs genelindeki 50'nin üzerinde sayıda mağazası ve yılda  2 milyon çifti aşan  ayakkabı satışıyla sektörün öncü firmaları arasındadır."

 


Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.