12 Anlam Yüklü Renklendirilmiş Fotoğrafla Duygusal Bir Tarih Yolculuğu

Anlam yüklü bu fotoğrafların orjinal hallerini belki daha önce gördünüz. Siyah beyaz olarak oldukça anlam ifade ediyorlardı fakat renklendirilmiş halleri emin olun çok daha farklı bir anlam ifade edecek. Canlı bir şekilde renklendirilmiş bu fotoğraftaki insanlar o anları günümüzde yaşıyorlar gibi hissedeceksiniz. İşte o fotoğraflar...

Kaynak: flashbak.com

1- Büyük Buhran döneminde işsiz insanlar Al Capone’un hayır çorbası sırasında, Şikago 1931

24 Ekim 1929'da Amerika'da borsa dibe vurdu, binlerce şirket ve banka battı. Milyonlarca insan işsiz kaldı. 24 Ekim 1929 tarihe KARA PERŞEMBE olarak geçti ve bu olay büyük buhranın başlangıcı oldu.

2- Yahudi kadınlar ve çocuklar Polonya'daki Auschwitz-Birkenau toplama kampına yerleştiriliyorlar, 1944

Auschwitz-Birkenau Nazi Almanyası tarafından II. Dünya savaşı sırasında kurulmuş olan en büyük toplama ve imha kampıdır.

3- 18 yaşındaki Rus kız II. Dünya savaşının sonunda Dachau toplama kampından azad ediliyor, Nisan 1945

Dachau toplama kampı Adolf Hitler'in önderliğindeki Nazi Almanya’sının 22 Mart 1933 yılında kurduğu ilk model konsantrasyon kampıdır

4- Kolej öğrencileri "Bir Volkswagen Beetle'a kaç kişi sığar?" sorusuna cevap arıyor (1960'lar)

Volkswagen Beetle, Adolf Hitler'in Nazi Almanyası döneminde halkın tek tip arabaya binmesi projesinin bir ürünü olarak üretilmiştir.

5- Sıcak hava dalgası sırasında çocuklar buz kalıplarını yalıyorlar, New York 1912

Sıcak hava dalgası ABD'de sıklıkla bunalıma sebep olmuş bir doğa olayıdır. Amerika tarihinin en büyük ayaklanmalarından 1967 Detroit ayaklanması da sıcak hava dalgası nedeniyle oluşmuştur.

6- Marilyn Monroe'nun USO performansı, Şubat 1954

Marilyn Monroe sıklıkla askerlere konser veren bir ünlü olmuştur. Hatta Kore Savaşında Türk askerlerle çekilmiş bir fotoğrafı bile vardır.

7- Helsinki yaz olimpiyatları sırasında Coca Cola satış noktası, 18 Temmuz 1952

Coca Cola agresif satış politikasını, olimpiyatlardaki sponsorluğuyla da belli ediyor.

8- 1938'de de Burger köftesi meşhurdu

Bu günlerde özellikle Türkiye'de patlayan ev yapımı Burger modası 1938'lerde de Amerika'da oldukça meşhur bir yiyecekti.

9- 1924 yılında Amerika Güzellik Kraliçesi seçilen Ruth Malcomso

1924 yılı güzellik yarışmaları için erken bir vakit değil mi demeyin, demekki ihtiyaç varmış.

10- Dünyaca ünlü Britanyalı dövme sanatçısı George Burchett

George Burchett 23 Ağustos 1872 doğumlu dünyaca ünlü bir görsel sanatçıdır. 1953 yılında ise hayata veda etmiştir.

11- II. Dünya Savaşı propaganda posterleri hazırlanıyor, Washington, New York, 1942

Dijital medyanın pek hakim olmadığı o zamanlar posterler en önemli iletişim araçlarıydı. Özellikle de Sovyetler bu konuda çok yoğun çalışmalar yapmışlardır. Sovyetlerin hazırladığı o posterleri görmek için " Soveyler Birliği Zamanından Anlam Yüklü Posterler" adlı galerimizi ziyaret etmeyi unutmayınız.

12- Nazi Çalışma kampı

Nazi toplama kamplarına getirilen mahkumlar, gerekli süre çalıştırıldıktan sonra imha edilirlerdi. Gerek toplu kıyım yapılarak gerek süreçte ölüme bırakılarak. Vitaminsiz besin vermek de bu uzun vade öldürme stratejilerinden birisiydi. Vitaminsiz ve az beslenen mahkumlar zayıflayıp daha az yer kaplayacaklardı ve zamanla öleceklerdi. 1000 kişinin bir odada yattığını düşünürsek az yer kaplamaları da önemli bir husustu.

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.