Kemal Sunal CV

SİNEMA, TİYATRO  ve KOMEDİ OYUNCUSU, YAZAR (1944-2000)
Kemal Sunal, Türk sinemasında "Şaban" tiplemeleriyle gönüllerde taht kurmuş unutulmaz komedi oyuncudur. Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi komedyeni olarak kabul edilir.

İsim Soyisim : Ali Kemal Sunal
Adresi : Zincirlikuyu Mezarlığı, İstanbul, Türkiye
Doğum Tarihi : 11 Kasım 1944
Doğum Yeri : İstanbul, Türkiye
Ölüm Tarihi : 3 Temmuz 2000
Ölüm Yeri : İstanbul, Türkiye
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  Mimar Sinan İlkokulu
  İstanbul
  Ali Kemal Sunal, 11 Kasım 1944 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Ailenin en büyük çocuğu olan Sunal, eğitim hayatına Mimar Sinan İlkokulu’nda başlamıştır.
  Vefa Lisesi
  İstanbul
  Sunal, ilkokulunun ardından orta öğrenimini Vefa Lisesi’nde almıştır. Sunal burada eğitim görürken felsefe öğretmeni Sunal'ı arakadaşı olan usta oyuncu Müşfik Kenter ile tanıştırmıştır. Böylelikle Sunal sanat hayatına adımını atmıştır.
  Marmara Üniversitesi
  İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü (1994 - 1995)
  Sunal, liseyi bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü'nde eğitime başlamıştır. Fakat 12 Eylül döneminde üniversiteyi yarım bırakmak zorunda kalmış, 1995 yılında tekrar devam edip eğitimini tamamlamıştır.
  Yüksek Lisans
  Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü
  Kemal Sunal, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi almıştır. Burada Yüksek Lisans Tezi olarak kendi filmlerinin sosyolojik incelemesini yaparak iktidarların sanat alanına yaptıkları ideolojik müdahaleyi irdelemiştir. Ve bu tez daha sonra TV ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü adıyla kitap olarak basılmıştır.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Tiyatro Oyuncusu
  Kenterler Tiyatrosu (- 1973)
  Kemal Sunal, lise döneminde Müşfik Kenter ile tanışmasından sonra ilk oyunu "Zoraki Tabip" ile tiyatro hayatına başlangıç yapmıştır. Kenterler Tiyatrosu'nda yaklaşık 1 sene oyunculuk yaptıktan sonra tiyatro sahnelerini değişmiştir. Bu sahneler ise Ulvi Uraz Tiyatrosu, Ayfer Feray Tiyatrosu ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu olmuştur.
  Sinema Oyuncusu
  Yeşilçam (1973 - 2000)
  Kemal Sunal'ın sinema ile tanışması Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda olmuştur. Bu tiyatroda oyununu serfileyen Sunal, kendisini izleyen Ertem Eğilmez tarafından beğenilmiş ve Münir Özkul'un tarafından tavsiye edilmiştir. Bunun üzerine Sunal, 1973 yılında Ertem Eğilmez'in yönettiği "Tatlı Dillim" adlı filmde basketbolcu olarak beyaz perdeye transfer olmuştur. Sunal'ın sinema hayatına adım atmasıyla beraber hayatı değişmiştir. Sunal, sinema hayatında ufak roller ile devam ederken göstermiş olduğu oyunculuğu ile oldukça dikkat çekmeye başlamıştır. Sunal Yeşilçam'da oldukça ün yapmış ve Yeşilçam'ın belli başlı komedyenlerinden olmayı başarmıştır. Rol aldığı filmler de oldukça başarılı performanslar gösteren Sunal, Yeşilçam’ın komedide tarzında aranılan bir yüzü olmayı başarmıştır. Özellikle sinema filmlerinde “Şaban” tiplemesi ile adından söz ettirmiş, Hababam Sınıfı serisiyle hafızalara kazınmıştır. Sunal rol aldığı filmlerde genelde halk kahramanını canlandırmış haksızın haklıya karşı hep savunucusu olmuştur. Sunal’ın, 1990 yılından sonra, çevirdiği filmler televizyon ekranlarında kesintisiz olarak yayınlanmaya başlamış ve kendisi bu yayınlardan hiçbir ücret almamıştır. Usta oyuncu hayatı boyunca tiyatro oyunları hariç toplam 82 sinema filminde rol almıştır. Kemal Sunal, son filmi olan Balalayka’nın çekimleri için Trabzon’a giderken kalp krizi sonucu 3 Temmuz 2000 tarihinde aramızdan ayrılmıştır. Kemal Sunal bedenen aramızdan ayrılmış olsa da Türkiye’nin gülen yüzü olarak akıllarda ve gönüllerde kalmaya devam etmiştir.
 • BAŞARI VE ÖDÜLLERİ
  ÖDÜL ÖDÜLÜ VEREN MAKAM TARİH
  En İyi Erkek Oyuncu (Kapıcılar Kralı)
  14. Antalya Film Festivali 1977
   
  En İyi Erkek Oyuncu (Düttürü Dünya)
  2. Ankara Film Festivali 1989
   
  Yaşam Boyu Onur Ödülü (Kapıcılar Kralı)
  35. Antalya Film Festivali, 1998
   
 • ESERLERİ
  Eser Adı Eserin Türü Tarihi
  Tv ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü Kitap 1998
  Kemal Sunal Güldürüsü Kitap 2001
 • ROL ALDIĞI ESERLERİ
  Eser Adı Eserdeki Adı Tarihi
  Fadik Kız Tiyatro Oyunu 1966
  İspinozlar Taşkasaplı, Tiyatro Oyunu 1967
  Deli İbrahim Cellât Hamal Ali, Tiyatro Oyunu 1967
  Yalova Kaymakamı Tiyatro Oyunu 1968
  Gözlerimi Kaparım Tiyatro Oyunu 1968
  Fermanlı Deli Hazretleri Tiyatro Oyunu 1968/1969
  Hamhumşarolop Tiyatro Oyunu 1968
  Murtaza Bekçi ve Kahveci, Tiyatro Oyunu 1969
  Yaz Bitiyor Tiyatro Oyunu 1969
  Gergedan Bakkal ve Mösyö Papiyon, Tiyatro Oyunu 1972
  Dün Bugün Tiyatro Oyunu 1972
  Dev Aynası Tiyatro Oyunu 1973
  Tarlı Dillim Basketbolcu, Sinema Filmi 1972
  Oh Olsun Evet Fazıl Haznedar, Sinema Filmi 1973
  Güllü Geliyor Güllü Kiralık Katil, Sinema Filmi 1973
  Canım Kardeşim Yolcu, Sinema Filmi 1973
  Yalancı Yarim Kemal, Sinema Filmi 1973
  Salak Milyoner Saffet, Sinema Filmi 1974
  Köyden İndim Şehre Saffet, Sinema Filmi 1974
  Mavi Boncuk Kaymakam Cafer, Sinema Filmi 1974
  Salako Salako, Sinema Filmi 1974
  Hasret Sahne Işıkçısı Yanık, Sinema Filmi 1974
 • NİYET MEKTUBU
  "Aslen 10 Kasım doğumluyum. Ama Atatürk'ün vefat ettiği günde doğum günü kutlayamam, sevinemem, gülemem. 11 Kasım doğum günümdür."
  "Beni isterseniz dövün, ama bırakın istediğim gibi güleyim."
  "Türkiye’nin okuyan insana ihtiyacı var okumayana değil… Bunu bildiğim için üniversiteyi 27 senede bitirdim."
 • REFERANSLARI

  Kemal, sosyal demokrattı. Ama bunu ne hiçbir zaman belli etti, ne konuştu, ne de herhangi bir eylemin içinde oldu. Hep kaçtı bundan.
  Tarık Akan
  Biz prova yaparken Kemal kulise gider, Zeki’nin .... sigarasını içerdi. Zeki de her seferinde "Ne oldu bu sigara?" deyip etrafa sorardı. Bir gün yakayı ele verdi.
  Metin Akpınar
  Aptal sanılırdı. Ama son derece zeki bir adamdı. Kendi kurallarını koydu. Çaresizdi çünkü... Korkaktı da. Çok üstüne geldiler. Ben de gittim. Ama saygısızlık yapmadım.
  Kemal Sunal
  Toplumların gülme hakkı vardır. Bu hakkı topluma vermiştir. Güldürerek suç işletmiştir topluma...
  Rutkay Aziz
  Ben Kemal Sunal hayranıyım, filmlerini bıkmadan izliyorum. Muhteşem bir oyuncu.
  Bülent Ecevit
  Varlığı yokluğu belli olmazdı, ama yönetmen "motor" dediği an, karşımızda devleşen bir aktör olurdu.
  Emel Sayın
  Kemal Sunal, filmlerinde genellikle, haklının haksıza, güçsüzün güçlüye karşı mücadelesini temsil eden büyük komedi ustasıydı.
  Altan Öymen
  Türk sinemasının usta sıfatına layık oyunculardan biri olan Sayın Sunal, çizdiği kompozisyonlarla hafızalarda önemli bir yere sahiptir."
  Murat Sökmenoğlu
  Çok takdir ettiğim, çok beğendiğim, hakikaten Türk sinemasına damgasını vurmuş, halkın sevgisini kazanmış, gönlüne girmiş olan çok büyük bir sanatçıydı.
  Göksel Arsoy
  Yemez içmezdi... O da herhalde yoksulluktan ve çok eziyet çekmekten kaynaklanıyor...
  Kadir İnanır
  Çöpçü kıyafetini giydiği zaman filmin sonuna kadar onunla dolaşırdı. Yatarken çıkarırdı sadece..
  Bülent Kayabaş
  Politik kimliğiyle öne çıkmak istemezdi. Bizim oyuncu derneğimize üye olmadı. Daha sonra ÇASOD’un (Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği) kurulması için çalıştı; ama oraya da üye olmadı.
  Hülya Koçyiğit
  Doktora yapmayı ve okulda kalarak öğretim üyesi olmayı düşünüyordu.
  Şükran Esen (Sunal’ın yüksek tez hocası)
  ... Baktık ki bu iş böyle olmayacak, bir umut ışığı doğmayacak, bizden başkası bizi anlamayacak, gururum, kardeşim de dönünce sen varmışsın gibi hayata, birbirimize bağlandık. Yaşamalıydık. Sen gittin ve biz burada kaldık. Merak etme rahat, huzurlu uyu. Yeni doğan, seni hiç tanımayan kardeşler de izliyor, Hababam'ı, Tosun Paşa'yı, Salako'yu... Bıraktığın eserler mutlu ediyor, hayata umutla baktırıyor bir ömür boyu. Koruduğun efsane soyadını milyonlar koruyor, milyonlara aktarıyor artık. Bir de yeni isim koydular 'Melek Şaban' diye, tarihe bıraktık. Sen gittin ve biz burada kaldık. Biz mi? Hala bir yanı kırık, ama gururlu, dimdik ayaktayız. Senin emanetinden hiç ayrılmadan yaşamaktayız. Bir tek bugünde ayrıyız. Biz arkadaşlarla vatani görev için Mardin'de silah altındayız. Bu mektupla benim, annemin, Ezomun, sevenlerinin kalpleri birleştik başucundayız. Bize bıraktığın güzelliklere minnettarız. Çok özledik ama ağlamayacağız. Gözün arkada kalmasın, hiç ayrılmayıp seni sonsuza dek bizimle yaşatacağız. Tamam sen gittin ama biz burada kaldık.
  Ali Sunal (Oğlu)
  Kemal Sunal öldü.Ama insanlığın, dürüstlüğe inancı ve kötüler karşısında iyilerin kazanacağına dair umudu sürdükçe "Şaban" yaşayacaktır.."
  Can Dündar

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.