Van Gogh CV

RESSAM (1853 - 1890)
Van Gogh, ömrünü parasız ve tanınmamış olarak geçirmiş bir ressamdır. Fakat bugün Rembrandt'dan sonra gelmiş geçmiş en büyük Hollandalı ressam olarak beliritilir. 

İsim Soyisim : Vincent Willem van Gogh
Adresi : Auvers-sur-Oise Mezarlığı, Fransa
Doğum Tarihi : 30 Mart 1853
Doğum Yeri : Zundert, Hollanda
Ölüm Tarihi : 29 Temmuz 1890
Ölüm Yeri : Auvers-sur-Oise, Fransa
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  Jan Provily's Yatılı Okulu
  Zevenbergen, Hollanda (1864 - 1866)
  Van Gogh, ailesinden ayrı kalmanın stresiyle birlikte okul hayatına başlamıştır. Bu okulda sadece bir katolik öğretmen yaklaşık 200 adet öğrenciyi eğitiyordu.
  Willem II College
  Tilburg, Hollanda (1866 - )
  Ailesinden uzak kalmaya 1868'e kadar dayanabilen Van Gogh, 1868'de ailesinin yanına geri dönmüştür. Van Gogh bu yıllarını soğuk ve kasvetli olarak tanımlamıştır.
  Antwerpen Güzel Sanatlar Okulu
  Antwerpen (1886)
  Antwerpen Güzel Sanatlar Okulu'na kaydını yaptıran Van Gogh kayıttan birkaç hafta sonra, kötüleşen sağlık durumu ve akademik sanat eğitimine duyduğu güvensizlik yüzünden okuldan ayrılmıştır.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Sanat Simsarı
  Goupil & Cie, Lahey, Hollanda (1869 - 1873)
  Amcasının yardımıyla Goupil & Cie, sanat simsarı firmasında çalışma fırsatı bulmuştur.
  Sanat Simsarı
  Goupil & Cie, Londra, İngiltere (1873 - 1875)
  Van Gogh, 1973 yılında firmanın Londra ayağına transfer olmuş ve burada İngiliz kültürüne hayran kalmıştır. Londra'da birçok sanat galerisini dolaşmış ve sanata olan merakı bu dönemde iyice canlanmıştır. Bu sırada ev sahibinin kızına aşık olan Van Gogh, ona hislerini açıklamış fakat ev sahibinin kızı başka biriyle nişanlandığını söyleyince ağır bir depresyon yaşamıştır. Bir anda çöküş yaşayan Van Gogh'u amcası ve babası firmanın Paris ofisine yollamışlardır.
  Sanat Simsarı
  Goupil & Cie, Paris, Fransa (1875 - 1876)
  Van Gogh Paris'te de kendine gelememiştir. Yaşadığı depresyonun acısını sanattan çıkarmış ve sürekli müşterilere sanatın değersiz bir şey olduğunu, yüksek meblağlar ödemelerinin mantıksız olduğunu söylemiştir. En nihayetinde 1876 yılında Van Gogh'un işine son verilmiş ve İngiltere'ye geri dönmüştür.
  Öğretmen
  Ramsgate ve Isleworth (1876)
  Van Gogh, İngiltere'ye döndüğünde Ramsgate'de bir yatılı okulda gönüllü olarak öğretmenlik yapmıştır. Van Gogh, çalıştığı okulun limanın karşısında olmasını fırsat bilmiş bu manzaradan çizimler çıkarmıştır. Okul farklı bir yere taşınınca bir süre de Isleworth'de gönüllü öğretmenlik yapmış ve en nihayetinde Hollanda'ya geri dönmüştür.
  Kitapçı
  Dordrecht, Hollanda (1877)
  Van Gogh, 6 aylık bir süreç içerisinde bir kitapçıda çalışmıştır. Kitapçılık işini çok sevmeyen Van Gogh, zamanının çoğunu İncil'i farklı dillere çevirerek geçirmiştir. Dini inancı çok yoğun olan Van Gogh teoloji okumak üzere Amsterdam'a gitmiş 1 sene sınavlara hazırlanmış sınavlara girmiş fakat başarısız olmuştur.
  Misyoner
  Borinage, Belçika (Ocak 1879 - Temmuz 1879)
  Van Gogh, Belçika'nın küçük bir madenci bölgesi olan Borinage'ye rahip olarak misyonerlik yapma amacı ile gitmiştir. Burada madencilerin kötü yaşam şartlarından çok etkilenen Van Gogh onlar gibi yaşamaya başlamıştır. Kıyafetlerini onlara vermiş yatak yerine samanların üzerinde yatmıştır. Bu davranışlarının rahiplik pozisyonunu aşağıladığını düşünen kilise işine son vermiştir. Fakat, Van Gogh 1 sene daha bölgeden ayrılmamıştır.
  Ressam
  Lahey, Hollanda (1881 - 1883)
  Van Gogh Etten'de bolca resim çizmiştir. Bu süre zarfında kendinden 7 yaş büyük kuzenine aşık olmuş ve ona evlenme teklifi etmiştir. Van Gogh'un teklifi asla şeklinde reddedildikten sonra Gogh yine depresyona girmiştir. Aralık 1881'de şehri yine terk etmiş ve Lahey'e yerleşmiştir. Burada ressam olan kuzeninin yanında çalışmaya başlamış fakat Van Gogh'un çocuğuyla birlikte sokakta terk edilmiş bir kadını evine almasından dolayı kuzeni Van Gogh'u dışlamıştır. Van Gogh kuzeninin baskısına direnmiş ve bu kadınla bir buçuk seneye yakın yaşamıştır. Bu süre zarfında kendisinin finansal destekçisi ve manevi sığınağı olan kardeşi Theo'ya mektubunda şöyle demiştir "Beni dul ve çocuklu bir kadını evime aldığım için ahlaksızlıkla suçluyorlar. Sence bu kadını çocuğuyla sokakta bırakan mı ahlaksız, evine alan mı?" Yine de ailesinin baskısına daha fazla dayanamayan Van Gogh kadını ve çocuğu Eylül 1883'te bırakmıştır. Sien adlı bu kadının ve çocukların birçok resmini çizmiştir.
  Ressam
  Nuenen, Hollanda (1884 - 1885)
  Van Gogh Nuenen'de kendini iyice sanat vermiş herkesin resmini çizmeye başlamıştır. 1884'ün sonbaharında, Margot Begemann adlı bir komşu kızıyla ilişki yaşamaya başlamışı, fakat çiftin evlenmesine iki tarafın da ailesi karşı çıkmıştır. 1885 yılında babasının da ölümüyle iyice sarsılan Van Gogh bunalıma girmiştir. 1885 Ağustos'ta Van Gogh'un resimleri ilk kez Lahey'deki bir galeride sergilenmiştir. Eylül'de model olarak kullandığı kızlardan birini hamile bırakmakla suçlanınca, kasabanın Katolik rahibi, kasabalıların Van Gogh'a modellik yapmalarını yasaklamıştır.
  Ressam
  Anvers, Belçika (1885 - 1886)
  Van Gogh, burada bir resim galerisinin üst katına taşınmıştır. Van Gogh'a hayatı boyunca finansal desteği kardeşi Theo sağlamıştır ve Van Gogh bu dönemde kardeşinden gelen tüm parayı resim malzemelerine ve modellere harcamıştır. Sağlığına hiç önem vermeyen Van Gogh bu dönemde yememiş beslenmemiş sadece alkol içmiştir. Ağır hastalığa yakalanan Van Gogh tek başına daha fazla yapamayacağını anlayınca 1886 yılında Paris'e kardeşi Theo'nun yanına taşınmıştır.
  Ressam
  Paris, Fransa (1886)
  Van Gogh Paris'te bir süre Fernand Cormon'un atölyesinde çalışmıştır. Hem burada hem de Paris'te sosyal hayatta birçok ressamla tanışmıştır. Van Gogh Paris'te yaklaşık 200 adet çizim yapmıştır.
  Ressam
  Arles, Fransa (1888 - 1889)
  Van Gogh, Güney Fransa'da küçük bir kasaba olan Arles'e yerleşmiş ve burada ayçiçekleri, teras kafe gibi çok önemli eserlere imza atmıştır. Van Gogh burada bir atölye kurmuş ve bu atölyeyi birçok ressamın buluşma noktası haline getirmek istemiştir. Arkadaşı Paul Gauguin'i de davet eden Van Gogh, atölyede Paul Gauguin beraber çalışmaya ve beraber yaşamaya başlamıştır. İkili, dengesiz ruh hallerinden dolayı sık sık tartışma yaşamıştır. Van Gogh, Gaugin'in kendisini terk etmesinden çok korkuyordu. Yine bir gün tartışmadan sonra Gaugin kapıyı çekip çıkmıştır. Bunun üzerine Van Gogh sol kulağının bir kısmını kesip kağıda sarıp yakınlardaki genelevde çalışan bir fahişeye vermiştir. Genelev polisleri Van Gogh'u baygın bir şekilde bulup hastaneye kaldırmışlardır. Van Gogh hem ruhsal bunalımdan dolayı hem de kan kaybından dolayı belirli bir süre hastanede kalmıştır. Van Gogh, en sonunda 30 km uzaklıktaki Saint-Rémy kasabasındaki Saint-Paul-de-Mausole akıl hastanesinde yatmayı kabul etmiştir.
  Ressam
  Saint-Paul-de-Mausole Akıl Hastanesi, Fransa (1889)
  Van Gogh akıl hastanesinde doktor gözetiminde çizimlerine devam etmiştir. Nöbetler geçirip boya malzemelerini yemeye kalkışınca resim yapmasına belirli bir süre izin verilmemiş fakat daha sonra resim yapmaya devam etmiştir. En meşhur eserlerinden biri olan yıldızlı geceyi akıl hastanesinin odasından dışarı bakarak çizmiştir. Bu sıralarda Paris'te Van Gogh'un ünü iyice yayılmaya başlamış kendisinden dahi olarak bahsedilmiştir.
  Ressam
  Auvers-Sur-Oise (1890)
  Van Gogh özel bir doktorun denetiminde Saint Paul de Mausole'den ayrılıp Auvers sur Oise'ye gelmiştir. Burası Paris'e yakındı bu şekilde kardeşi Theo'ya da yakın olabilecekti. Daha önce ruhsal bozuklukları olmuş ressamlarla ilgilenen Dr. Paul Gachet'in gözetiminde çalışmalarına da devam edebilecekti. Bu dönemde gerek Dr. Paul Gachet'in portrelerini gerek kendi portrelerini çizen Van Gogh, birçok eserini tamamlamıştır. Van Gogh, 27 Temmuz 1890'da resim malzemelerini alıp bir tarlaya yürümüş ve kendisini tabancayla göğsünden vurmuştur. Mermi Van Gogh'u ilk etapta öldürmemiştir. Otel Sahibi, sendeleyerek kaldığı otele dönüp ve yatağına uzanan Van Gogh'un kanamasını fark etmiştir. Hemen kasaba doktoru Mazery'yi ve Van Gogh'un doktoru Gachet'yi çağırmıştır. Doktorlar, mermiyi çıkarmanın çok riskli olduğunu düşünüp kardeşi Theo'ya hemen gelmesi için haber yollamışlardır. Vincent Van Gogh 29 Temmuz'da sabaha karşı 1:30 sularında, kardeşi Theo'nun kollarında ölmüştür. Ölmeden önce ise şu sözleri sarf etmiştir: "Mutsuzluğum sonsuza kadar sürer..."
 • ESERLERİ
  Eser Adı Eserin Türü Tarihi
  Sorrow Resim 1882
  A Wind Beaten Tree Resim 1883
  Farmhouse Among Trees Resim 1883
  The Potato Eaters Resim 1885
  View of Paris from Vincent's Room in the Rue Lepic Resim Mart 1887–Nisan 1887
  Portrait of Père Tanguy Resim 1887
  Wheat Field with a Lark Resim 1887
  Poppy Flowers Resim 1887
  Self-Portrait with a Straw Hat Resim 1887
  A Pair of Shoes Resim 1888
  Portrait of the Postman Joseph Roulin Resim Nisan 1888
  Arles: View from the Wheat Fields Resim 1888–Haziran 1888
  Farmhouse in Provence Resim Haziran 1888
  The Night Café Resim 5 Eylül 1888–8 Eylül 1888
  Cafe Terrace at Night Resim 16 Eylül 1888
  Starry Night Over the Rhone Resim Eylül 1888
  Self-Portrait (Dedicated to Paul Gauguin) Resim Eylül 1888
  Les Alyscamps Resim 28 Ekim 1888–31 Ekim 1888
  Portrait of the Artist's Mother Resim Ekim 1888
  Falling Autumn Leaves Resim 1 Kasım 1888
  The Red Vineyard Resim Kasım 1888
  The Portrait of Eugène Boch Resim 1888
  The Yellow House Resim 1888
  A Lane near Arles Resim 1888
  Les Arènes Resim 1888
  L'Arlesienne, Portrait of Madame Ginoux Resim 1888
  Montmajour'da günbatımı Resim 1888
  La Mousmé Resim 1888
  Vase with Twelve Sunflowers Resim Ocak 1888
  View of Arles, Flowering Orchards Resim Nisan 1889
  Yıldızlı Gece Resim Haziran 1889
  The Olive Trees Resim Haziran 1889
  Irises Resim 1889
  A Meadow in the Mountains: Le Mas de Saint-Paul Resim 1889
  Wheat Field with Cypresses Resim 1889
  Self-Portrait with Bandaged Ear Resim 1889
  Couple Walking in the Trees Resim 1889
  Sakalsız Otoportre Resim 1889
  Noon - Rest from Work (after Millet) Resim Ocak 1890
  Portrait of Madame Ginoux Resim Şubat 1890
  At Eternity's Gate Resim Mayıs 1890
  Doctor Gachet's Garden in Auvers Resim Mayıs 1890
  Blossoming Chestnut Branches Resim Mayıs 1890
  Doktor Gachet'nin portresi Resim Haziran 1890
  The Church at Auvers Resim Haziran 1890
  Wheatfield with Crows Resim Temmuz 1890
  Farms near Auvers Resim Temmuz 1890
  Daubigny's Garden Resim Mayıs 1890–Temmuz 1890
  Tree Roots Resim Temmuz 1890
  Houses at Auvers Resim Haziran 1890–Temmuz 1890
  Peasant Woman Against a Background of Wheat Resim 1890
 • NİYET MEKTUBU
  “Duygularım zaman zaman o kadar güçlü ki, fakında bile olmadan çalışıyorum. Fırça darbeleri konuşmak gibi geliyor.”
  “Yıldızları ve göklerdeki sonsuzluğu fark edin. O zaman hayat neredeyse büyülü gözüküyor.”
  “Bir gün ölüm bizi başka bir yıldıza götürecek.”
  “Bence insanları sevmekten daha başka sanatsal bir şey yok.”
  “Her zaman henüz yapamadığım bir şeyi yapıyorum, nasıl yapıldığını öğrenmek için.”
  "Sonunda alaycılık, şüphecilik ve riyakarlıktan bıkacak ve daha müzikal yaşamak isteyeceğiz.”
  “Büyük şeyler, birçok küçük şeyi bir araya getirerek yapılır.”
  “Tüm hayatımızı, düşüncelerimizi kelimelerle ifade etme sanatına bilinçsizce hazırlanarak geçirdik.”
 • FOTOĞRAF ALBÜMÜ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.