Çerkez Ethem CV

ASKER (1885 - 1948)
Çerkes Ethem, Türk Kurtuluş savaşı sırasında hem Kuva-yi Seyyare ordusunda komutan hem de isyancı olarak tanınmaktadır. 

İsim Soyisim : Çerkes Ethem
Adresi : Habjouka Mezarlığı, El-Misdar, Amman, Ürdün
Doğum Tarihi : 1885
Doğum Yeri : Bandırma, Hüdavendigâr, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm Tarihi : 21 Eylül 1948
Ölüm Yeri : Amman, Ürdün
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  Bakırköy Süvari Küçük Zabit Mektebi
  İstanbul (1899 - )
  Çerkes Ethem, 5 çocuklu bir ailenin en küçüğü olarak dünyaya gelmiştir. Bütün ailenin hepsi bir çok savaşta görev alsa da Ethem, 14 yaşında evden kaçarak Bakırköy Süvari Küçük Zabit Mektebi'ne girmiştir.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Asker
  Balkan Savaşı
  Okulda öğrenim gördüğü sıralarda Balkan Savaşı'nda Bulgar cephesine katılmış ve burada kıdem zammını ve madalya almaya hak kazanmıştır.
  Asker
  Pan Turanist Teşkilatı Mahsusa, I. Dünya Savaşı
  Çerkes Ethem, I. Dünya savaşı sırasında Pan Turanist Teşkilatı'na üye olan akınlara katılmıştır.
  Komutan
  Yunan İşgaline Karşı, Merkez ve Gasp Cephesi
  Ethem, Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a gittiği sırada Yunan işgalleri sırasında komutanlık yapmıştır. Ardından bütün isyanları bastıran, Yunan ordusu durduran ve Ankara'da meclisin toplanmasını sağlayan kişi olmuştur.
  Askeri Grup Lideri
  Kuva-yi Seyyare, Anadolu (1919 - 1948)
  Çerkes Ethem, 1919 - 1920 döneminde Anadolu'sunda Kuva-yi Seyyare'yi yöneten kişi olmuştur. Ethem, bu askeri grubunun TBMM tarafından düzenli bir şekle dönüştürülmesi istenince askerlerini hükümete karşı kışkırtmış ve isyan başlatmıştır. Hükümet askerlerine karşı çıkamayan Çerkes Ethem, 12 Aralık 1921'de Yunanistan'a sığınmıştır. Ethem Yunanistan'a sığınmasıyla beraber Ankara İstiklal Mahkemesi tarafından idama mahkum edilmiştir. Daha sonraları Mısır ve Ürdün'de bulunan Çerkes Ethem'e af çıkması üzerine Mustafa Kemal Atatürk tarafından kendisine para ve pasaport gönderilmiştir. Fakat o bunu kabul etmemiş 21 Eylül 1948'de Ürdün'de yaşama veda etmiştir.

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.