Apollo 11

  İnsanoğlu yaradılışı gereği evrenin varoluşunu, Dünya dışındaki gezegenleri ve güneş sistemini merak içinde izleyerek, keşfetmeye çalışmıştır. Teleskoplarla uzaktan incelenen gezegenler ve özellikle Dünya’nın uydusu olan Ay, bilim insanlarında her zaman büyük merak uyandırmıştır. Hepimizin aşikar olduğu sorunun cevabını bulmak ve bilimin bir adım daha ileri taşınması amacı ile uzay yolculukları başlamıştır. Acaba uzayda hayat var mı?  Elbette bilinmezliğini sürdüren bu sorunun cevabını bulabilmek için ve Ay’a yolculuk yapabilmek için uzay istasyonları ve uzay araçları inşa etmeye başlamışlardır. Tarihte önceden birkaç kez denenen uzay yolculuklarından en önemlisi kabul edilen uzay macerası ise Apollo 11’dir.

 • Apollo 11 Uzay Aracı ve Özellikleri

  Apollo 11, Ay yüzeyine yapılan ilk uzay yolculuğudur. Amerika Birleşik Devletleri tarafından gerçekleştirilen bu uzay yolculuğunda Apollo 11’in mürettebatı astronot Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’dir. Apollo 11 uzay aracı; astronot ve erzakların bulunduğu komuta modülü, yön değiştirme için ve yakıt-motorların bulunduğu kontrol modülü ve Ay’a iniş yapabilmek için kullanılan Ay modülünden oluşmaktadır. Neli Armstrong ve Buzz Aldrin’den oluşan ve 20 Temmuz 1969 günü Ay’ın yörüngesine iniş yapan ekip, Ay yüzeyine ayak basan ilk insanlar olmuşlardır. Sekiz gün süren bu uzay yolculuğundan sonra ekip Dünya’ya geri dönmüştür. 

 • Ay’a Yolculuk
  Apollo 11 Ekibi

  NASA’nın Apollo Projesinin beşinci aşaması olan “Apollo 11” 16 Temmuz günü Florida’nın Merrıtt Island kasabasındaki “Kennedy Uzay Merkezi” istasyonunda uzaya fırlatılmıştır. Daha önce fırlatılan uyduların ikisi Ay’ın yörüngesinde dolaşmış, biri ise Dünya yörüngesinde Ay’a iniş manevralarını gerçekleştirmiştir. Fırlatma rampasından Ay’ın yörüngesine giren Apollo 11 daha sonra ikiye ayrılmış, Ay modülü içinde bulunan Armstrong ve Aldrin, Ay’ın Dünya’ya bakan yüzünde bulunan “Sessizlik Denizi”ne iniş yapmışlardır. İniş ve Ay yüzeyinde bekleme süresi dahil 21 saat Ay’da zaman geçirmişlerdir. Neil Armstrong Ay’ın yüzeyine ayak basan ilk insan olarak tarihe geçerek, o anı canlı yayında onu izleyen tüm Dünya’ya anlatabilmek adına “bir insan için küçük ama, insanlık için büyük bir adım” ifadesini kullanmıştır. Apollo 11, ülkeler arasındaki Uzay Yarışı’nı fiilen bitirmekle beraber Amerikan Başkanı John F. Kennedy’nin Ay’a çıkma hedefi de gerçekleştirilmiştir. Apollo 11 ana Mürettebat olarak; komutan Neil Armstrong, komuta modülü pilotu Micheal Collins ve Ay modülü pilotu Edwin Buzz Aldrin’dir.

  Apollo 11 uzay aracını komuta eden astronot ve pilotların görevleri gereği daha önce uzay yolculuğu yapmış olmaları gerekiyordu. Kuralara uygun olarak Apollo 11 ekibi daha önceki Apollo 10 uzay aracında da görev almışlardır. Gerekli incelemeler yapılarak ve örnekler alındıktan sonra Ay Modülü’ne binen astronotlar Ay’ın yörüngesindeki hizmet modülüyle birleşerek Dünya’ya doğru yola çıkmışlardır. Komuta Modülü’yle birlikte paraşütlerle Büyük Okyanus’a düşen astronotlar uzaydan mikroorganizmalar getirebilecekleri endişesiyle 21 gün karantina da tutulmuşlardır.

  Yedek Mürettebat:

  -James A. Kovell Jr, (Gemini 7, Gemini 12, Apollo 8, Apollo 13 görevlerinde uçtu).

  -William A. Anders (Apollo 8 görevinde uçtu), Komuta Modülü Pilotu.

  -Fred W. Haise Jr, (Apollo 13 görevinde uçtu), Ay Modülü Pilotu.

  Destek Personeli:

  -Charles Moss Duke Jr, Kapsül İletişimcisi (CAPCOM).

  -Ronald Ewans, CAPCOM

  -Owan K. Garriot, CAPCOM

  -Don L. Lind, CAPCOM

  -Kenn Mattingly, CAPCOM

  -Bruce McCandless П, CAPCOM

  -Harrison Schmitt

  -Jack Swigert

  Uçuş Yöneticileri:

  -Clifford E. Charlesworth, Lead uçuş yöneticisi, Yeşil Takım.

  -Gerald D. Griffin, Altın Takım.

  -Gene Kranz, Beyaz Takım.

  -Glynn S. Lunney, Siyah Takım (2).

 • Ay’a Çıkma ile İlgili Komplo Teorileri
  Ay'dan Bir Kare

  Ay’a ayak basılma ile ilgili birçok komplo teorisi bulunmaktadır. Bazı iddialara göre Ay’a hiç ayak basılmamıştır ve Ay’a çıkılma videosu bir stüdyo’da çekilmiştir. Kimilerine göre ise bu video Amerika’da başkanların bile özel izinle girebildiği yakınına yaklaşılamayan, üzerinden uçak geçemeyen ve sır gibi saklanan 51. Bölge’de çekilmiştir. Bu bölgenin sır gibi saklanmasının da asıl nedeni budur. Bu sahtekarlığın oluşturulmasındaki en temel neden ise teorisylenlere göre şudur;

  O dönemde Sovyetler ile süper güç olma yarışına giren ABD, Ay’a ayak basan ilk ülkenin soğuk savaşın kazananı olacağına inanıyordu ve o zamanın teknolojisinin Ay’a insan indirmek için yeterli olmadığını biliyordu. Aynı zamanda halka Vietnam Savaşı’nı da unutturmak isteyen ABD gündem dağıtmak ve aynı zamanda Soğuk Savaş’ın kazananı olmak amacı ile bu düzeneği kurdu.

  Teorisyenler:

  - Atmosferin olmadığı yerde bayrağın dalgalanması mümkün değildir

  -Ay’da adım atarken astronotların ayakları bile iz bırakıyorsa, nasıl olur da koskoca füze inerken iz bırakmaz.

  -NASA Ay’da kullandıkları tek ışık kaynağının güneş olduğunu öne sürmüştür. Fakat fotoğraftaki gölgeler aksini iddia etmektedir gibi iddialarda bulunmuşlardır.

İlginizi çekebilecek diğer olaylar

Biyografiler

 • Barış Manço CV
  BİYOGRAFİ
 • Karl Marx CV
  BİYOGRAFİ
 • Napolyon Bonapart CV
  BİYOGRAFİ
 • Nejat Uygur CV
  BİYOGRAFİ
 • Osho CV
  BİYOGRAFİ
 • Galileo Galilei CV
  BİYOGRAFİ
 • II. Abdülhamid CV
  BİYOGRAFİ
 • Alexander Graham Bell CV
  BİYOGRAFİ
 • Sokrates CV
  BİYOGRAFİ
 • Piri Reis CV
  BİYOGRAFİ
 • Mustafa Kemal Atatürk CV
  BİYOGRAFİ
 • Vecihi Hürkuş CV
  BİYOGRAFİ
 • Jean-Jacques Rousseau CV
  BİYOGRAFİ
 • Mahatma Gandhi CV
  BİYOGRAFİ
 • Hulusi Kentmen CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.