Holokost Zamanı Binlerce Yahudi'nin Hayatını Kurtaran Çinli Schindler 'Ho Feng Shan'

  96 yaşında hayata gözlerini yuman Ho Feng Shan, çok büyük bir sırrı da mezarında götürdü. Geride bıraktığı tek ipucu ise 1997'deki ölüm ilanında yer alan bir cümleydi. Uzun yaşamı boyunca Ho hiçbir zaman holokost zamanında gerçekleştirdiği kahramanca tavırlarından hiç bahsetmedi.

  1938 ve 1940 yılları arasında Ho, Çin Hükümeti'nin Viyana'daki konsolosluğunun baş konsolosuydu. Belki de 10 binlerce Yahudi'yi tek bir kalem hamlesiyle ölümden kurtardı. Yahudiler çaresiz bir şekilde Nazi işgali altındaki Avusturya'dan kaçmak için vize ararken o hükümet yetkililerin emirlerine karşı koyarak binlerce Yahudi'ye vize verdi.

  Ho'nun kaç adet vize verdiği zamanla evrakların yok olmasından dolayı kesin olarak bilinmiyor. Fakat o zamanlardan günümüze kadar ulaşmış bir vizenin üzerinde yazan seri numarasının 4000'e yakın olduğunu göz önünde bulundurursak binlerce vize verildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

 • Çinli Schindler
  Dr. Ho Feng Shan'ın imzalamış olduğu
  3639 seri numaralı Şangay Vizesi

  Ho Feng Shan genellikle Çinli Schindler olarak adlandırılır. Oskar Schindler holokost zamanında 1200 Yahudiyi Polonya'daki fabrikasında işe alarak kurtarmıştı. Hatta bu olay "The Schindler's List" (Schindler'in Listesi) adı altında kitaplaştırıldı ve hatta daha sonra Steven Spielberg yönetiminde sinema filmine uyarlandı.

  Nanjin Üniversitesinde bulunan ve uzmanlık alanı Yahudiler olan profesör Xu Xin, Ho'nun 5000'in üzerinde Yahudi kurtardığını belirtiyor.

  Profesör şunu da ekliyor "Daha da önemlisi, Ho, Yahudileri kurtarmak için eylemde bulunan ilk diplomattı."

  Birçok ülke Nazi yönetimini kızdırmamak için vize vermeyi reddederken, Ho tüm olumsuzluklara ve başına gelebileceklere rağmen Yahudilere kanat gerdi.

  Hatta ve hatta Naziler konsolosluk binasını bir Yahudiye ait olduğu gerekçesiyle ele geçirdikten sonra Ho kendi parasıyla bölgede bir ofis açıp kurtarma eylemlerine devam etti.

 • Vizelerin İşleyişi

  Vizelerin işleyişi çok özgündü. Vizeler o zamanlar Japon ordusunun işgali altında olan Şangay'a veriliyordu ve Şangay açık bir liman olduğundan irtica kontrolü bulunmuyordu. Bu nedenle de vizesiz giriş yapabilmek bile mümkündü.

  Peki, Ho vize gerekmeyen bir yere neden vize veriyordu?

  Ho'nun vizelerine sahip kişiler direk Şangay'a gitmeyip bu vizeleri Filistin, Amerika ve Filipinler gibi ülkelere geçmek için transit vize olarak kullanıyorlardı. 

  Küçük Viyana

  Şangay vizesi Yahudiler arasında bir dedikodu hızında yayılmıştı ve herkes dökümanların gerekmediği Şangay'a kaçmaya yer arıyordu. Sanki orası güvenli bir cennetti. 

  Bu nedenle de diğer Yahudiler farklı yerlere geçerken 25.000 Yahudi Japonya işgalindeki Şangay'da kalmaya karar verdi. 

  Japon ordusu kötü şartlarda da olsa Yahudileri orada barındırdı. Belirli bir bölgeyi Yahudi mahallesi olarak belirledi ve Yahudileri burada kalabalık içerisinde yaşamaya mahkum etti. Orada ölüm yoktu ama hayat da çok kolay değildi. Tüm zorluklara rağmen Yahudiler orada iş kurup, yaşamaya başladılar. Belirli bir süre sonra bölge aynı Almanya ve Avusturya gibi dizayn etmeye başladı. Hatta bir sokaklarına küçük Viyana adı verildi. İçerisinde kafeler, dükkanlar, gece kulüpleri vardı.

 • Ho'nun Sırrının Ortaya Çıkması
  Ho Feng Shan ve Kızı Manli Ho, 1977

  Ho, fakirlik içerisinde büyümüş babasız bir çocuktu ve azimle diplomat oldu. 

  Ho'nun diplomatken yaptıkları ise tamamen şans eseri keşfedildi. Ho'nun kızı babasının ölüm ilanını yazarken yazıya babasının Yahudi arkadaşlarını kurtarırken Gestapo'ya gögüs gerdiği hikayeyi de ekledi. Bu hikaye Ho'nun kızına anlattığı tek savaş zamanı hikayesiydi.

  Bu yazının üzerine ise ilgili kişiler Ho'nun kızı Manli ile iletişime geçtiler ve hikayenin derinine inerek ilgili kişileri araştırmaya başladılar. Ho'nun kurtadığı Yahudiler ile görüşüldü ve o Yahudiler Ho'nun ne fedakarlıklara kendilerini kurtardığını her zaman güler yüzlü olduğunu, binlerce Yahudi'yi ölümden kurtardığını belirttiler. Canlı kaynaklar neticesinde ise Ho'nun yaşamı boyunca gizli tuttuğu hikaye aydınlığa kavuşmuş oldu. Hikayesinin ardından ise birçok ülkenin senatosu Ho'ya ödüller yağdırmaya başladı. Ne varki Holokost'un en büyük kahramanlarından birisi büyük bir sırla çoktan bu dünyadan göçmüştü. 

  Kaynaklar: Wayne Chang/ CNN, Gestapo / Tarihiolaylar.com, Holokost / Tarihiolaylar.com,

İlginizi çekebilecek diğer olaylar

Biyografiler

 • Niccolò Machiavelli CV
  BİYOGRAFİ
 • Van Gogh CV
  BİYOGRAFİ
 • Marilyn Monroe CV
  BİYOGRAFİ
 • Deniz Gezmiş CV
  BİYOGRAFİ
 • Che Guevara CV
  BİYOGRAFİ
 • Nikola Tesla CV
  BİYOGRAFİ
 • Sabiha Gökçen CV
  BİYOGRAFİ
 • Cengiz Han CV
  BİYOGRAFİ
 • Abraham Lincoln CV
  BİYOGRAFİ
 • Franklin D. Roosevelt CV
  BİYOGRAFİ
 • Napolyon Bonapart CV
  BİYOGRAFİ
 • Adile Naşit CV
  BİYOGRAFİ
 • Adam Smith CV
  BİYOGRAFİ
 • Elvis Presley CV
  BİYOGRAFİ
 • İbni Sina CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.