4 - 12 Eylül 2015 Cizre'de Sokağa Çıkma Yasağı

    2015 yılının Ağustos ve Eylül aylarında Cizre'de artan terör faaliyetlerinden dolayı 4 Eylül 2015 günü saat 20:00'da sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Bu yasağın amacı ise 12 Eylül sabahına kadar bölgedeki bölücü terör örgütlerini Cizre'den uzaklaştırmaktır. 

    12 Eylül'de Şırnak Valiliğinin yayınladığı bildiriye göre saat 07:00'da sokağa çıkma yasağı kaldırılmış, bu süreç içerisinde de bölgede başarılı bir operasyon gerçekleştirilmiş ve bölücü terör örgütü PKK bölgeden uzaklaştırılmıştır.

    Sokağa çıkma yasağı süresince bölgedeki telefon ve internet bağlantıları kesilmiş tek bir fırın açık bırakılmıştır. Aile başına günde 5 ekmek verilmiş marketlerden alışveriş yapılamamıştır. 

    Öte yandan Cizre'nin DBP'li Bedeliye Başkanı Leyla İmret'in de "halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı eyleme teşvik etmek ve terör örgütlerinin propagandasını yapmak" suçlarından dolayı görevine son verilmiştir.

  • Kaynaklar

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.