• bu milletin başına gelmiş en kötü şeydir. bu salak yüzünden toparlanmakta olan ve denge siyaseti izleyen osmanlı devleti 1. dünya savaşına girmiştir. sadece sarıkamış harekatında şehit olan askerlerin değil tüm cephelerde şehit olan askerlerin vebali bunun boynundadır. başa geçer geçmez 30 yılda hassasiyetle izlenen siyaset sonucunda elde edilen tüm dostluklar bitmiş avrupanın ve balkanların birleşmesini önleyen kilise siyasetine son verilmiştir. bence osmanlıyı yıkan ne ingilizler nede fransızlardır. osmanlıyı ittihat ve terakki yıkmıştır ve onun başında da bu zat vardır. çanakkale de türk ordusunu bir alman komutanın emrine verecek kadar haysiyetsizdir. şu anda orta doğu da filistinde türki cumhuriyetlerde ve diğer osmanlı topraklarında akan kanda bunun aptallığının ve hırsının payı büyüktür. kahraman diyenler hissi konuşuyorlar. neresi kahraman bu adamın türkçü olmak mı kahramanlık. yoksa abdulhamit hanı ermenilerden ve yahudilerden oluşan bir heyetle tahttan indirmek mi kahramanlık. o dönemin siyonistlerinin desteğini alması da mı göstermiyor bu adamın ne mal olduğunu. inşallah onun yüzünden akan her damla kanın hesabı tek tek sorulur bu aptaldan.
  0 0
 • Abdülhamit Han zamanında zaten Almanlarla işbirliğine gidilmişti mecburen, hangi dostluklar vardı hangi ülkeye karşı merak ediyorum ? Ayrıca kilise siyaseti nedir merak ettim nasıl engelliyormuş avrupanın ve balkanların birleşmesini ? Abdülhamit Han döneminde zaten balkanlarda kopuş devam etmekte ,tarihi nerden nasıl okuyorsunuz hiç anlamış değilim..
  0 0
 • @[sotarih](undefined)h abdulhamid han ingiliz ve fransizlarin gozunu korkutmak amaciyla almanyayla flort ediyodu net bi anlasma yoktu hee ama enver pasa gectiginde direk almanlara gitmedi tabi ingilizlerede adam yolladi ingilizler haftalarca bekletip gorusmedi bile.Kilise siyaseti yuz yilin hatasidir belkide balkanlarda durumlar karisik ermeniler yunanlar sunlar bunlar dolu bunlarin bi kismi gregoryen bi kismi katolik bi kismi ortadoks ve asla anlasamiyolar enver pasa kiliseler kanunu cikariyo kim fazlaysa bolge o kilisenin olsun diyo ve boylece bu irklarin arasindaki sorun cozuluyo birlesip bize karsi duruyolar
  0 0
 • almanlarla yakın olmak ayrı direk bodoslama savaşa girmek ve aynı zamanda rusyayı savaşa sokmak ayrı şeyler osmanlı savaşa illaki girecekse bile bu şekilde girmesi yanlış . kilise siyasetini malcolm açıklamış . tarihi ise tek bir yerden değil genel olarak farklı kaynakları harmanlayarak okuyorum turgut özakmanın tüm kitaplarını okudum mesela mustafa armağan da okurum ilber ortaylı da .
  0 0
 • ayrıca abdulhamit in tahttan indiriliş şekli de her şeyi gösteriyor
  0 0
 • Abdülhamit Han ile bir derdim yok ,Osmanlı da bizim Türkiye Cumhuriyeti de..Abdülhamid Han çökmekte olan bir imparatorluğun başında gücü elde tutma becerisini sonuna kadar kullanan güçlü ,son padişahtır..Onun döneminde de toprak kayıpları olmuştur...O dönemin sosyolojisini dünya çapında incelemeden İttihat ve Terakki de hain ilan edilir ,diğerleri de..Peki çok iyi bir yönetim olsaydı ,ülkenin çöküşünü engellemek için bu tarz gruplar ortaya çıkar mıydı ? Mesela İttihat ve Terakki birçoğu Osmanlı Devleti bünyesinde ülkenin birçok yerinde savaşan komutanlar ,canla başla balkan dağlarında sırp,bulgar ,yunan çeteleri ile savaşmışlar..Bu insanları sırf 1.Dünya Savaşını kaybettiler diye hain ilan edemem,edilmesi tarihe haksızlıktır..Ya da Vahdettin'i de hain ilan edemem, herşeyiyle bitmiş bir imparatorluğun başında bir Abdülhamid Han gibi güçlü durup Kurtuluş Savaşının başına geçmedi diye..Her dönemin kendine has özellikleri vardır ,100 yıl önceki bir komutan ile 100 yıl sonraki bir komutanın kıyası yapılamaz...
  0 0
 • dikkat edersen ben hain kelimesini kullanmadım . ben enver paşanın zihniyetini değil yaptıklarını eleştiriyorum . hain zarar vermek için kötü niyetli şekilde çalışan kişidir . bu aptallığından tecrübesizliğinden ve hırsından dolayı bunları yapmış .
  0 0
 • @vicodin bir kumar oynadı ve kaybetti , Almanlarla beraber kazansaydı Osmanlı rahat bir nefes alacaktı ve kaybettiği toprakların bir kısmını alabilecekti..1.Dünya Savaşı olmasaydı veya girmeseydik 1699' dan beri süregelen toprak kayıpları devam edecekti..Sonuç değişmeyecekti..
  0 0
 • Hiç kimsenin milyonlarca insanın hayatını mahvedecek bir kumar oynamaya hakkı yok . almanlarla beraber kazansaydık bile çok ağır bir savaştan çıktığımız için savaşa girmemiş olmanın getirdiği kazancı getirmeyecekti . 1. Dünya savaşına girmeseydik yine sonuç değişmezdi demişsin katılmıyorum . çünkü ingiltere fransa rusya kazansalar dahi ekonomileri çökmüş olacaktı (nitekim öyle oldu ingiltere kazanmasına rağmen sömürgelerini kaybetti ve çok zor toparlandı versay antlaşmasına uymayan hitlere müdahale edecek gücü bile bulamadı) ve o sırada ekonomisi güçlenen savaştan etkilenmeyen osmanlı eski topraklarını çok rahat geri alabilecekti . bide zaten bolşevik isyanıyla iç savaş yaşayan rusya iyice çökecekti . bu da osmanlının elini güçlendirecekti . ayrıca milli mücadeleyi örgütleyen osmanlı subayları (m.kemal inönü karabeki vs.) benim gibi düşünüyordu . ilber ortaylı bu yazısında enver paşanın kritiğini yapmış bi oku istersen http://www.milliyet.com.tr/turk-tarihinin-portrelerinden/ilber-ortayli/pazar/yazardetay/04.08.2013/1745642/default.htm
  0 0
 • @vicodin şöyle ki başka bir konuda yazmış olabilirim , 1.Dünya Savaşının 2 temel sonucu var birincisi İmparatorlukların çöküşü ,ikincisi ise bilinen petrol bölgelerinin emperyal devletler tarafından tanzimi..Mesela İngiltre 1.Dünya Savaşı öncesi dünyada bilinen petrolün ancak % 12 sini yönetirken 1.Dünya Savaşı sonucunda % 60 ını yönetir hale geldi...William Engdahl' ın petrol savaşları üzerine yazdığı kitapta 1.Dünya Savaşında petrol bölgelerinin ne kadar önemli olduğunu pek güzel işler..Bu savaştan Osmanlının bölgesel devletlerle olan sorunlarına da baktığımızda bu savaştan kendini kurtarması çok zor..Enver Paşa' nın kumarı Almanlarla ittifak halinde savaşa girmesiydi ki olayların akışı ile zaten Almanların aksi bir devlet olması da zor görünüyordu..Savaşa girmeseydi kısmını sonraya bırakıyorum yazını okuduktan sonra..
  0 0
 • Belirttiğin yazıda sadece savaşa geç girilmesi veya mümkünse girilmemesi istendiği yazıyor..Diyelim ki Osmanlı Devleti Savaşa girmeseydi , İttifak devletleri kazansaydı ,zaten halihazırda Almanlarla içli dışlı olan Berlin - Bağdat Demiryollarını inşaası ile Almanların gözünü diktiği Osmanlı coğrafyasında sömürgeye aç bir Alman hegemonyası ortaya çıkacaktı ,kaldı ki 1.Dünya Savaşında bile çeşitli cephelerde kendi çıkarları için açıkça Osmanlı Devleti askerlerinin telef olmasına sebebiyet vermişlerdir..İtilaf devletleri kazansaydı , İngiltere ve Fransa Osmanlı üzerinde petrol bölgeleri için büyük bir devletle ittifaktan yoksun Osmanlıda istediklerini rahatça elde edebilecekti..Rusya içinse Bolşevikler geldikten sonra 2.Dünya Savaşına kadar yanılmıyorsam fabrika sayısını 40 senede 12 katına çıkardılar , Romanov hanedanlığı başta kalmaya devam etseydi zaten Osmanlı ile dış politikası belli hala düşman olarak kalacak ve başa bela olacaktı..Tabii ki olmayan bir varsayım üzerinden akıl yürütmek için çok fazla detay var, ama bence kanımca kabaca bu şekilde devam ederdi..
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.