• Başarılı bir komutan , zararlı bir siyasetçi
 • Sarıkamış harekatını kurmaylara sunan bir dönemin başkomutan vekilidir.
  Sarıkamış harekatı sonucu önceden belli olan bir harekattır ki kış aylarında Rusya'yı ne Napolyon ne de Hitler işgal edebilmiştir. Kaldı ki onlar Dünya'ya hükmederken Rusya'ya savaş açmışlar, bizim etimiz ne budumuz ne derken Enver paşa 19 Aralık 1914'te 93 harbinde yitirilen toprakları geri almak için savaş açma fikrini öne sürmüştür.
  Geriye dönüp baktığımız zaman şu sorular gelir akla;
  1) Daha 1. dünya savaşı yeni başlamış. Neden bu kadar acele ediyosun. Otur bir izle eğer Rusya dünya savaşında kazanacak taraf olacak gibiyse bugün onlardan aldığın toprakları yarın yine senden alır. Eğer kaybedecek gibiyse sabret gücünü yitirsin öyle saldır.
  2) Hiç mi hava şartlarını hesaba katmadınız. Onu da geçelim bu harekatın riskini hiç mi düşünmediniz. Harekat başarısızlıkla sonuçlanırsa Rusya'nın Osmanlı topraklarında ilerleyebileceğini düşünmediniz mi?
  Sonuç tabiki hezimet, askerlerin elinde doğru dürüst makinalı tüfek bile yokken Rusya'ya kendini Napolyon zannederek giden bir başkomutan.
  Enver Paşa kurtulup vatana dönmüştür fakat 60. 000 osmanlı askeri orada kimisi savaşta çoğu da donarak ölmüştür. 5000 asker esir alınmış bunlar Kırım'da domuz çiftliklerinde çalıştırılmış ve aç bırakılarak öldürülmüştür.
  Enver Paşa ise döndüğünde harekat ile ilgili devlet çapında sansür uygulatmış halk orada yaşananları çok sonra öğrenmiştir.
  İşte on binlerce kişinin yaşamına mal olacak bir yanlış karar böyle verilmektedir. Enver paşanın etine buduna bakmadan aceleci davranması Osmanlı'nın olmayan gücünü de yitirmesine sebep olmuş Doğu bloğumuz işgale uğramıştır.
 • Rus askerleri donarak şehir olmuş Türk askerlerinin cesetlerini topluyor.
 • hoş gelişler ola kahraman enver paşa,2.mahmut döneminde kaldırılan mehter takımı 1914 de enver paşa ile tekrar hayat bulmuştur.
 • En büyük hatası Abdülhamid'e karşı yaptığı darbedir ki bundan duyduğu pişmanlığı kendisi de anılarında dile getirmektedir. Sarıkamış harekatına gelecek olursak... Enver Paşa için koyun gönü kadar toprak parçası bile çok kıymetlidir -bugünki siyasiler gibi hemen pılı pırtı toplayıp kaçan cinsten değil yani- bu yüzden çok duygusal hareket edip olmayacak bir yola koyulmuştur. Aslında olmayacak demek de pek doğru değil bence. Zira planına harfiyen uyulsaydı yani Hafız Hakkı bey plana sadık kalsaydı sonuç farklı olabilirdi. Bu ihtimali düşünerek yola çıktığı için bence kutlanmalıdır da Enver Paşa. %10 ihtimal bile olsa denemiş.

  Velhasıl büyük insandır. Turancıdır. Çeğen Tepesi'nde ermenilerle çarpışırken kahramanca şehit olmuştur.

  Viyana'da çürüdü mü Kızıl Elma söyle !
  Çeğen tepesinde tükendi mi bütün düşlerimiz ?
  Ellerimiz avuçlarımızda sıkılı mı kaldı, kör mü oldu gözlerimiz ?
  Yok mu bize yol gösterecek bir İsmail Enverimiz ?
 • Yaşadığı dönemin en büyük turancısıdır. (bkz:Batı Trakya Türk Cumhuriyeti)
 • almanya ya sosyalistler ile bağlantı kurmak amacıyla giderken uçağı düşer ama hayatta kalır ve esir olur almanlar kurtarır ikinci kez uçağa atlar almanya yolunu tutar uçak yine düşer ve yine hayatta kalır ama yine esir olur almanlar bir kez daha kurtarır ve enver paşa pusulasının üstüne şunları yazar– Rusya daki sosyalistlerle ilişkiler düzeltilecek
  – Almanya daki sosyalistlerle ilişki kurulacak
  – Almanya ya tren ile gidilecek ! Yazmaktadır.
 • Enver paşa ne iyi ne kötü bir komutandır.
 • Enver Paşa vatansever bir askerdir ,balkanlarda az mı savaştılar bulgar,sırp, yunan çeteleriyle,ona keza İtalyanlara karşı Trablusgarp'ta...Velhasıl fazla tutkulu ama işini bilen bir kişilikti,çok genç yaşta çok hızlı yükselmiş ve nihayetinde Osmanlı Devletinin idam fermanını imzalamışlar İttihat ve Terakki Yönetimi olarak...Sarıkamış Cephesi için de fazla acele edildiği doğrudur, ama oraya gönderilen kışlık giyecekleri taşıyan 2 gemi karadeniz kıyılarında ruslar tarafından batırılmış diye okumuştum bir yerde,buna rağmen ne diye sürersin vatan evlatlarını ucuz maceraya...Gerçi şöyle bir durumda var o dönem ilişkilerine bakıldığında İttihat ve Terakki yerine başka bir partide olsaydı biz yine Almanlarla beraber bu savaşa girecektik,sonuç ne kadar değişirdi tartışılır..Allah rahmet eylesin bu zamanın yöneticilerine bakınca bu insanlar gerçek vatanseverler...
 • Savaşın başında kış vakti Rusya'ya saldırmak gibi fikri ortaya atıp binlerce askerimizi kaybetmemize sebep olmuş bir kişidir.
  Enver paşa o savaşı kazansa da hiçbir şey değişmeyecekti, Savaşın daha başıydı ve Rusya çok geniş topraklara sahipti. Bu kadar öngörüsüz bir savaşı yapan ve o kadar askeri bu savaşa sürükleyen bir komutan benim için ne kadar başarısı olursa olsun, BAŞARISIZDIR.

Bu konuda 2 sayfada toplam 19 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.