Baycu
Vaktiyle bir atsız varmış, Var olsun!!
En Beğenilen Yazar Sırası
:
20
Toplam Başlık Sayısı
:
1
Toplam Puanı
:
60
Toplam Giri Sayısı
:
69
Bu Ayki Puanı
:
3
En Aktif Yazar Sırası
:
22
 • İSKİLİPLİ ATIF HOCA

  Çok okuduk be kardeşim ve işin aslının atıfı mazlum göstererek onun üzerinden Atatürk'e iftira atmak olduğunu anladık..Vatan hainliğinden asılan bi adam anca din üzerinden aklanabilirdi..Ne demişti Osman Bölükbaşı; Hayatım boyunca bütün sektörleri tetkik ettim,en kârlısının din ticareti olduğunu gördüm..
  0 0
 • İran-Irak Savaşında Türkiyenin İrandan Kurtardığı Japonlar

  Yıl 1985, İran-Irak savaşı bütün şiddetiyle devam ederken 18 Mart 1985 tarihinde Saddam Hüseyin, 1 gün sonra İran'a hava saldırısı yapacağını duyurdu. Dünya ülkeleri vatandaşlarını tahliye ederken geriye sadece İran'da Nissan fabrikasında çalışan 215 Japon kalmıştı. Japon hükümeti çok tehlikeli olduğu gerekçesiyle uçak göndermemişti. Japonya'nın İran Büyükelçisi Yutaka Nomura, Türkiye Tahran Büyükelçisi İsmet Birsel'i arayarak yardım istedi,İsmet Birsel durumu Ankara'ya bildirdi ve konu dönemin başbakanı Turgut Özal'a kadar iletildi.Turgut Özal yardımı kabul ederek Pilot Kaptan Ali Özdemir ve ekibini tc-jay tescilli, “izmir” adlı dc10 tipi uçakla tahran’a gönderdi. Uçak tahran'a iner inmez 215 japon vatandaşını alıp tekrar havalandı ve 9 saat sonra Kaptan Pilot Ali Özdemir o anonsu geçti; ''Welcome to Turkey''..Daha sonra Ali Özdemir, Japon gazetcilere verdiği röportajda o anları şöyle anlatmıştı;
  -Uçaksavar füzeleri uçağın 5 metre yakınından geçiyordu.Yine de görevi kabul etmemek aklımızdan bile geçmedi. Orada kalsalardı roket ya da bombayla havaya uçacaklardı. Japonlara karşı Türk Milleti olarak sempatimiz vardır. Bu görevi seve seve yine yaparız”

  İşte dostlar, Japonlarla tarihten gelen dostluğumuzun gereğini yapmıştık..
  0 2
 • son sultan vahidettin'in kaçışı

  150'likler listesine alınıp yurttan kovulan,memleketin en buhranlı zamanlarında ülkeyi terkeden padişahın ölene kadar yanında kalan birisinden cumhuriyet yada atatürk hakkında iyi bişeyler duymak garip olurdu tabi ,inandırıcı değil..ha sen inanmak istersen inanırsın,ben yazıda kayda değer birşey göremedim..hilafet makamının ne işe yaradığını da arapların hicaz'da,yemen'de,suriye'de ingilizlerle bir olup türk askerlerine saldırmalarından biliyoruz..arapları türlü vaatlerle kışkırtıp türk askerlerine saldırtan i̇ngilizler, istanbulu,edirneyi,izmirin kurtarılmasından memnun olacak ve londra'ya atatürkün heykelini dikecek öyle mi? ben yazılan,uydurulan yada öğretilmiş tarihle konuşmuyorum, mantığım bu yazılanları kabul etmiyor..başkent işgal altında,halife esaret altında,müslümanlan araplar türk askerini sırtından vurmuş ve bu şartlar altında hilafetten ve gücünden bahsetmesi avni paşanın aciziyetindendir..
  0 0
 • İSKİLİPLİ ATIF HOCA

  İngiliz Muhipler Cemiyeti ve Teâlî-i İslâm Cemiyeti'nden de bahsetmeyi unutmazsın umarım.
  0 0
 • son sultan vahidettin'in kaçışı

  @adolf2 Kişisel yorumlardan yola çıkarak vahdettinin vatanperver olduğunu iddia ediyorsun ama emin ol vahdettin, bir ''Fatih,Kanuni,Osman Gazi yada Yavuz Sultan Selim'' değil..İyiye iyi kötüye kötü, vahdettin kendi canını kurtarmak için, padişah ve halife olduğunu hiçe sayarak kendini ingilizlerin kucağına bırakmıştır..İstediğimiz kadar kafa yorsak da,dibine kadar araştırsak da bu böyle, şerefli bir padişah ölümü pahasına devletini bırakıp kaçmazdı..
  0 0
 • Counter Strike

  Ne günlerdi be! Gözlerim yaşardı aklıma gelince :(
  0 0
 • site yönetimine gereği yapılmak üzere arz olunur

  Boş işlerle uğraştığını ve gereksiz yere alakasız bir başlık açtığını düşünecek olursak benim adayım @sumsukdamat
  0 0
 • Lozan Barış Antlaşmasının gizli maddeleri

  http://www.ttk.gov.tr/index.php?Page=Sayfa&No=249

  Lozan antlaşmasının tam metnini okuyun lütfen..Gizli madde konusuna gelince; Siz bildiğinize göre pek de bir gizliliği kalmamış :) hurafelere kanmayın,93 senedir açıklanmayan gizli madde mi kalır allah aşkına ya? kaç tane iktidar değişmiş..onu geçtim antlaşmaya imza atan devletlerden ingiltere ve fransa geriye dönük 50 senelik arşivlerini açmışlardır zaten,hani nerde o gizli maddeler yahu :)
  1 0
 • son sultan vahidettin'in kaçışı

  Israrla 1.dünya savaşında cihat ilan edilmesine karşın arapların ingilizlerin yanında savaştığını,türk askerlerini katlettiklerini söylüyorum ama hâlâ halifenin tek lafı islam alemini etkiler diyebiliyorsun..Birkaç örnek vereyim kaynaklarıyla birlikte;
  - Emir Hüseyin'in oğlu Faysal, Araplara şu bildiriyi yayımlar: "...Uyanınız! Elele vererek, Osmanlı saltanatını yıkma zamanı geldi." (Fahri Belen, 20. Yüzyılda Osmanlı Devleti, s.330)
  -Emir Faysal'ın 11 Ağustos 1919 günlü mektubu: "Bütün Müslümanların gözleri İngiltere'ye dikilmiştir. Türk-Müslüman İmparatorluğu'nun yıkılmasında asıl kuvvet olan Araplar, şimdi ödüllerinin ne olacağını bilmek istiyorlar." (Erol Ulubelen, İngiliz Gizli Belgelerinde Türkiye, s.118)
  -Mekke Emiri Hüseyin, 11 Mart 1917'de Bağdat'ı ele geçiren General Mod'a, "Bağdat'ı Turanilerden(Türklerden) kurtardığı için Allah'a şükrettiğini, İngilizlerin başarılarına duacı olduğunu" bildirecektir. (Fahri Belen, 20. Yüzyılda Osmanlı Devleti, s.303-304)
  -
  0 0
 • Cengiz Han ve Yaşlı Adam

  Profesör Zeki Velidi Togan,1941′de yayınladığı “Moğollar, Çengiz ve Türklük” adlı küçük eserinde, (s. 18) ve 1946′da yayınladığı “Umumî Türk Tarihine Giriş” adlı büyük ve değerli eserinde (s. 66) Cengiz Kaan’ı 1221′de ziyaret eden Çao-hong adlı bir Çin elçisinin verdiği bilgiyi nakletmiştir.''
  Ayrıca Cengiz Han'ın çocuklarının ismi de Türkçedir. Cengiz Han'ın Türk olduğu ile ilgili bu gibi bilgiler çoğunlukta..Dolayısıyla @Jakabo Cengiz Han'a it soyu demeden önce bir düşün istersen yada önce kendi soyunu bi araştır.
  Araplar, Türkleri katletmeseydi belki de bu kadar arap katletmez,onların kafalarından piramit yapmazdı..Dünyanın değil arapların anasını bellemiştir ki katlettikleri Türkleri,cariye olarak satılan kadınlarını düşünürsek bunu fazlasıyla haketmişlerdir..
  0 0
 • Süleyman Demirel'in Aforizmaları

  ''Söz verdik de gün verdik mi yeğenim''
  (İlçe teşkilatlarından birine verdiği otobüs sözünün hatırlatılması üzerine)
  0 0
 • son sultan vahidettin'in kaçışı

  @adolf2 yanlış olduğunu düşünüyorsan kendi doğrularını kendin anlatmalısın,bence doğrusunu sen yaz
  0 0
 • Şu an limitsiz paranız ve vaktiniz olsa nereye tatile gidersiniz?

  İsviçre'de alplerde sessiz,sakin bir dağ köyü olsun..Dağın tepesinde de benim kulübe :) @machiavelli ama senin ev yapımı şaraptan da olsun orda :)
  0 0
 • kadir mısıroğlu

  Bir tane olumlu bir görüş olmamasına rağmen bu kadar eksiyi kimler bastı çok merak ediyorum..Lütfedip birkaç satır da onlar fikirlerini beyan ederlerse cesaretle sevinirim..
  Mr.Mırıslıoğlu'na gelince; Şu cümlesine dikkat buyurun, ''Şia’nın İslam’a verdiği zarar Hristiyanlardan daha çok olmuştur.'' Şu sorulara da kendiniz cevaplar arayın;
  Rıza Nur’un kitabını İngilizlerden nasıl alıp yayınladı?
  Neden İngiltere’ye sığındı?
  Neden İngilizlerin İslam ülkelerindeki kıyımına tepki vermiyor?
  Acaba İngiliz destekli Yunan gâvurunu denize döken Mustafa Kemal Paşa, “Batı emperyalizmi ve yayılmacılığı hakkında” yüzlerce kez beyanda bulunurken “Kadir Paşa” neden susmaktadır?

  Tescilli deli olduğunu da atlamayalım bu arada.
  0 0
 • kadir mısıroğlu

  Br de şeriat isteyen bu zât, onca sene yurtdışında kalmasına rağmen her nedense müslüman ülkelerde değil de şeytanın yuvası dediği gavur memleketlerde ikamet etmiştir..Almanyadaki müslümanlardan sucuk fabrikası kuracağım deyip para toplayıp kaçması konusuna hiç değinmiyorum bile.
  0 0
 • İSKİLİPLİ ATIF HOCA

  Bak şimdi nerden nereye geldik!! Şapka giydiği için asıldı hikayesi tutmayınca eldeki kısıtlı kaynaklar neden şapkaya harcandı oldu..Şapka parasına takılmaktan fırsat bulursan Atatürk dönemi kurulan fabrikalara da bir bak istersen,aşağıda kısa bir listesi var..Bir de şu istiklal mahkemesi tutanaklarını sen farklı ben farklı okuyoruz galiba,farklı bir kaynaktan o mahkemenin tutanaklarını okumanı tavsiye ederim..

  6 Nisan 1920’de ilk olarak Anadolu Ajansı, Milli Mücadelenin haklı davasını tüm dünyaya duyurmak amacıyla kurulmuştur.

  19 Nisan 1923’te Türkiye Şeker Fabrikaları kurulmuştur.

  26 Ağustos 1924 tarihinde ülkenin sanayi ve ticarette kalkınmasına katkıda bulunması amacıyla Türkiye İş Bankası Atatürk tarafından kurulmuştur.

  1924’te Ankara Fişek Fabrikası ve Gölcük Tersanesi kuruldu.

  19 Nisan 1925’te Osmanlı İmparatorluğu döneminde kurulmuş olan Feshane Yünlü Dokuma, Beykoz Deri ve Kundura ile Hereke ipekli ve Yünlü Dokuma Fabrikalarını devralarak işletilmesini sağlamak amacıyla Sanayi ve Maadin Bankası kurulmuştur.

  5 Mayıs 1925’te Atatürk’ün çaba ve gayretleriyle Ankara Orman Çiftliği kurulmuştur. Çiftliğin tüm masrafları Atatürk tarafından karşılanmış, yine 1937’de Atatürk, çiftlikleri ve içerisindeki köşkleri Türk milletine armağan etmiştir.

  5 Kasım 1925’te Ankara Hukuk Fakültesi (Ankara Adliye Hukuk Mektebi), ülkenin hukukçu ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuştur.

  1925 yılında Atatürk’ün onayıyla silah, bomba ve cephane üretecek olan Şakir Zümre Fabrikası ve Adana Mensucat (Dokuma) Fabrikası özel sektör eliyle kurulmuştur. Aynı yıl Eskişehir Hava Tamirhanesi de kurulmuştur.

  1926’da çıkarılan bir yasa ile petrol arama ve işletme hakkı devlete verilmiştir.

  1926 yılında Alpullu Şeker Fabrikası, Uşak Şeker Fabrikası, Kayseri Uçak Fabrikası kurulmuştur. İnşaat demiri üreten ilk haddehane İstanbul’da kurulmuştur. Tarım Satış Kooperatifleri ve Birlikleri, Bakırköy Çimento Fabrikası 1926’da faaliyete geçmiştir.

  1927 yılında Kırıkale Mühimmat Fabrikası, Bünyan Dokuma Fabrikası ve Eskişehir Kiremit Fabrikası, Bursa Dokumacılık Fabrikası kuruldu. Aynı yıl Köy Öğretmen Okulları kurulmaya başladı; İş Bankası ve Anadolu Ajansının %70’ine sahip olduğu Türk Telsiz Telefon Anonim Şirketi kuruldu.

  1927‘de Ankara-Kayseri, Samsun-Havza-Amasya tren hatları yapımına başlanmış; sonraki beş yılda Amasya-Zile, Ankara-Sivas, Kayseri-Şarkışla, Kütahya-Emirler, Fevzipaşa-Gölbaşı, Gölbaşı-Malatya, Ulukışla-Niğde, Zile-Sivas, Kütahya-Balıkesir gibi tren hatları yapılmıştır.

  27 Haziran 1928’de koruyucu hekimliğin tahlil, kontrol, üretim ve araştırma görevlerini yürütmek amacıyla Merkez Hıfzısıhha Müessesesi kuruldu.

  1928 yılında Kırıkkale Elektrik Santrali ve Çelik Fabrikası, Malatya Elektrik Santralı, Ankara Çimento Fabrikası, Gaziantep Mensucat Fabrikası kuruldu.

  1928‘de Anadolu Demiryolu Şirketi yabancılardan satın alındı.

  1929 yılında Ankara Havagazı Fabrikası, Ayancık Kereste Fabrikası, Trabzon Hidroelektrik Santralı ve İstanbul Otomobil Montaj Fabrikası kuruldu.

  1929‘da Mersin-Adana, Anadolu-Bağdat, Mersin- Tarsus Demiryolları yabancılardan satın alındı.

  1929‘da Haydarpaşa Limanı yabancılardan satın alındı.

  1930 yılında Kayaş Kapsül Fabrikası ve Nuri Killigil Tabanca, Havan ve Mühimmat Üretim Tesisleri kuruldu.

  15 Nisan 1931’de Atatürk’ün direktifleriyle Türk tarihinin araştırılması amacıyla Türk Tarih Kurumu kurulmuştur.

  12 Temmuz 1932’de Atatürk himayesinde Türk dilinin araştırılması ve Türkçenin güncel sorunlarıyla ilgilenilmesi için Türk Dil Kurumu’nun kurulması sağlandı.

  1933 yılında sanayi kuruluşlarına kredi vermek ve tüm bankacılık işlerini yapmak ve sanayinin gelişmesine ilişkin tedbirler almak üzere Sümerbank kuruldu.

  20 Mayıs 1933’te Devlet Hava Yolları, Petrol Arama ve İşletme İdaresi ile Altın Arama ve İşletme İdaresi kurulmuştur.

  1934 yılında Eskişehir Şeker Fabrikası, Turhal Şeker Fabrikası, Konya Ereğli Bez Fabrikası, Bakırköy Bez Fabrikası, Bursa Süt Fabrikası, İzmit Paşabahçe Şişe Cam Fabrikası, Zonguldak Antrasit Fabrikası, Zonguldak Kömür Yıkama Fabrikası, Keçiborlu Kükürt Fabrikası, Isparta Gülyağı Fabrikası, Ankara, Konya, Eskişehir, Sivas Buğday Siloları, Kayseri Bez Fabrikası kuruldu.

  2 Haziran 1935’te devletin maden ve enerji ihtiyacını sağlamak amacıyla Etibank kurulmuştur. Yine aynı yıl içerisinde Maden Tetkik Arama Enstitüsü kurulmuştur. İstanbul Rıhtım Şirketi yabancılardan satın alınmıştır.

  1935 yılında Nazilli Basma Fabrikası, Bursa Merinos Fabrikası, Gemlik Suni İpek Fabrikası kuruldu.

  1936 yılından itibaren madenlerin millileştirilmesi politikasına gidildi.

  1936’da Ankara Çubuk Barajı, Zonguldak Taş Kömürü Fabrikası, Nuri Demirağ Uçak Fabrikası, Malatya Sigara Fabrikası, Malatya İplik Fabrikası, Bitlis Sigara Fabrikası, Elazığ Şark Kromları İşletmesi kuruldu.

  1936’da İzmir Havagazı Şirketi ve İstanbul Telefon Şirketi yabancılardan satın alındı.

  1937 yılında Malatya Bez Fabrikası, İzmit Kağıt ve Karton Fabrikası, Karabük Demir Çelik Fabrikası kuruldu. Kozlu Kömür İşletmeleri yabancılardan satın alındı. Diyarbakır-Cizre demiryolu yapıldı. Trakya-İstanbul Demiryolları yabancılardan satın alındı. Urfa Ceylanpınar Devlet Üretme Çiftliği kuruldu.

  1938’de Divriği Demir Ocakları, Sivas Çimento Fabrikası kuruldu.
  0 0
 • yardımmmmm please!!!

  @sumsukdamat uyarmak yada silmek de neymiş ya bence direkt çekip vuralım ki yeni nick alıp da tekrar sözlüğe giremesinler,kökten çözüm :)
  0 0
 • Sizce gelecğim enerji kaynağı nedir?

  Uranyum ve Bor da sayılabilir.
  0 0
 • Sezar mı, Büyük İskender mi, Cengiz Han mı?

  Sezar'dan önce de roma, imparatorluktu. Sezar'ın romaya katkılarını hafife almak değil niyetim yanlış anlaşılmasın, Oysa ki Büyük İskender ve Cengiz Han bizatihi imparatorluklarını kendileri kurmuşlardır..Cengiz Han,Büyük İskender'den bir adım önde sanki.
  0 0
 • İnsearchofsunrise'nin sözlüğe katkıları , Kültürlü ve renkli kişiliği

  @insearchofsunrise Tarih bilgimin iyi olduğunu zannederdim ama görüyorum ki sizin bilginizin yanında okyanustaki bir damla su kadarmış ancak..Ufak bir ricam olacak, rothschildler hakkında detaylı bilgilere nasıl ulaşabilirim?
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.