• Yıl 1985, İran-Irak savaşı bütün şiddetiyle devam ederken 18 Mart 1985 tarihinde Saddam Hüseyin, 1 gün sonra İran'a hava saldırısı yapacağını duyurdu. Dünya ülkeleri vatandaşlarını tahliye ederken geriye sadece İran'da Nissan fabrikasında çalışan 215 Japon kalmıştı. Japon hükümeti çok tehlikeli olduğu gerekçesiyle uçak göndermemişti. Japonya'nın İran Büyükelçisi Yutaka Nomura, Türkiye Tahran Büyükelçisi İsmet Birsel'i arayarak yardım istedi,İsmet Birsel durumu Ankara'ya bildirdi ve konu dönemin başbakanı Turgut Özal'a kadar iletildi.Turgut Özal yardımı kabul ederek Pilot Kaptan Ali Özdemir ve ekibini tc-jay tescilli, “izmir” adlı dc10 tipi uçakla tahran’a gönderdi. Uçak tahran'a iner inmez 215 japon vatandaşını alıp tekrar havalandı ve 9 saat sonra Kaptan Pilot Ali Özdemir o anonsu geçti; ''Welcome to Turkey''..Daha sonra Ali Özdemir, Japon gazetcilere verdiği röportajda o anları şöyle anlatmıştı;
    -Uçaksavar füzeleri uçağın 5 metre yakınından geçiyordu.Yine de görevi kabul etmemek aklımızdan bile geçmedi. Orada kalsalardı roket ya da bombayla havaya uçacaklardı. Japonlara karşı Türk Milleti olarak sempatimiz vardır. Bu görevi seve seve yine yaparız”

    İşte dostlar, Japonlarla tarihten gelen dostluğumuzun gereğini yapmıştık..

Bu konuda 1 sayfada toplam 1 adet üst yorum vardır.

  1. Yeni Konu Ekleme

    Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

  2. Arama Butonu

    Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.