DonQuixote
En Beğenilen Yazar Sırası
:
25
Toplam Başlık Sayısı
:
3
Toplam Puanı
:
50
Toplam Giri Sayısı
:
32
Bu Ayki Puanı
:
-45
En Aktif Yazar Sırası
:
23
 • 18 mart çanakkale zaferi

  Çanakkale iki büyük emperyalist ittifakın birbirlerine karşı yürüttüğü büyük bir savaşın cephelerinden birisidir ve bu emperyalist savaşın bütün cephelerinde emperyalistlerin çıkarları için halklar birbirlerine boğazlatılmıştır. Bu savaşı öyle tarihin en büyük anti-emperyalist savaşlarından birisi gibi göstermek doğru bir tutum değildir.
  0 0
 • karl marx

  bugün ölüm yıldönümü olan filozof, ekonomist, teorisyen ve devrimci. ışıklar içinde yatsın, fikirleri hala bugünü aydınlatmaya devam ediyor.
  0 0
 • Bayrampaşa Silahlı Saldırısı

  kır da çatışmak için zaten pkk var, yeni oluşuma ne gerek var? pkk bir partidir, bir ordu değil. pkk'nin silahlı kanadı hpg'dir. yps-ydg-h pkk'ye, pkk'de kck'ye bağlıdır. bunun aksini iddia etmiyorum ama önce ki mesaj da ypg'nin de pkk'ye direkt bağlı olduğu gibi bir şey yazmıştın. yine onu düzeltmek için söylüyorum, yanlış bilgiyi giderme amacım hala var yani.
  eğer ısrarla heparın niye pkk'nin elinden ölen asker ya da gazetecileri almadığını soruyorsan cidden tartışmanın anlamı yoktur. bu konu da daha fazla yorum yapmayacağım.

  dhkp-c'nin ml siyasetini tartışmıyorum zaten, o eylemin gereksizliği bütün sol güruhta yeterince tartışılıyor ve dhkp-c'ye gereken eleştiriler yöneltiliyor. bütün ml yapılanmalar krizlerden devrim yaratmanın fırsatını kollarlar, örgütün bu anlamda bir kazancı çok, yapılan çok aptalca bir saldırıydı, buna da itirazım yok. lakin hala pkk ile dhkp-c'yi bir görmek sol siyasetten ne kadar uzak olup yorum yaptığını görmektir. rojavaya devrim değildir diyen, kuzey kürdistan ya da türkiye kürdistanı gibi kavramları kabul etmeyen bir yapı dhkp-c, kürdistan için mücadele eden pkk ile mi bir? gözünü seveyim yine "dış güçler, avrupa bölmeye çalışıyo bizi, tabi öyle diycekler" gibi süpersonik iddialar ile gelmeyin. aynı kafaya göre gezi eylemleri filan da dış mihrakların bir şeyiydi.

  bu arada sözlükte çok acayip bir kitle var, en ufak tartışma da sözlükte aktif olan birine karşı çıkıldığında "ne saygısızlık" filan diyorlar. burası bir tartışma platformu mu yoksa "oo süper abi, sözlük akıyo, süper yazarlarız ya" filan diye sürekli birbirlerini övme platformu mu?
  0 0
 • Bayrampaşa Silahlı Saldırısı

  bunların hepsi yps olarak bir çatı altında değil, kck altında birleşmiş örgütler. öncelikle bilgi eksikliğini giderip, yanlış bilginin önüne geçmek bizim görevimiz. seninde söylediğin gibi bunlar öz savunma birimleri, saldırı birimleri değil.
  gazetecileri, ölen askerleri hdp'nin alması normal, diyalog kanalları onlarla açık. bu örneğin cidden çok saçma. hepar dediğin partinin kürt siyaseti ile ne gibi bir bağlantısı var da örgütle bağlantıya geçip esirleri alabilecek ki?

  bir de şu dhkp-c ile pkk'yi filan bir görmek cidden gündemi takip etmemektir. daha geçen yıl bu iki örgüt istanbul da birbirine girdi, kurum-dernek binalarını kundaklayıp, tahrip etti. pkk'nin kendi ağzından açıklamaları var "dhkp-c'ye kürdistanda faaliyet yürüttürmeyiz" diye. böyle yapılan her eylemi tek bir kişiye, örgüte, kuruma bağlamak gündemi takip etmeden kahve ağzıyla "pekakalılar yapmıştır ya" demek cidden siyaset oyunlarına alet olmaktır, olmayınız.
  2 0
 • Bayrampaşa Silahlı Saldırısı

  hocam başka örgüt bilmiyormuş gibi her eyleme ypg filan demeyin, komik oluyor ya. ypg bu tarz bir eylem yapmaz bu arada, şehir örgütlenmesi değil kır örgütlenmesi paradigması üzerinden gidiyor ypg. her şeyi geç, suriyeye girip, türkiyenin kendisini bombalaması için bir alan yaratacak kadar da salak değiller. zaten eylemi de dhkp-c üstlendi.
  0 0
 • Türkiyenin en iyi tarihcileri ?

  şöyle bir başlıkta cidden halil inalcık yok mu yani?
  0 0
 • tarihi olaylar sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkı

  0 0
 • Gerçek nedir

  Tarihe Nasıl Güvenebiliriz?

  Tarih birçokları tarafından muzafferlerin, egemenlerin, baskın olan tarafların elinde ileriye bırakılmak üzere yazılmış, yanlı bir bilim olarak nitelendirilir. Tarih boyunca ezilenlerin, kaybedenlerin sesi hep az duyulmuştur. Bunun nedeni onların kısık sesle konuşması değil seslerinin egemenler tarafından bastırılması, kamudan gizlenmesidir.

  Ancak şu da yadsınamaz bir gerçek ki; insan yaşamını anlamak için geçmişle gelecek arasında bir köprü kurmalı, geçmişini de anlayabilmek zorundadır. Yani geçmişi öğrenemezsek, bugünü nasıl anlarız, bugün dünün devamı değil midir?

  "İnsan, tarihe her istediğini söyletebilir, çünkü ölüler, itiraz edemezler."

  Cenap Şahabettin'e ait. Tam olarak tarih böyle.
  0 0
 • en etkileyici tarihi romanlar

  Vladimir Bartol - Fedaîlerin Kalesi Alamut
  Ernst W. Heine - Alamut'a Dönüş sanırım okuduklarımdan en iyileri.
  0 0
 • Hitler'in Batmayan Gemisi: BİSMARCK

  gereksiz derece de büyük, alman egosuna kurban gitmiş denizlerin gördüğü en büyük gemilerden birisi. en büyüğü japon ağır zırhlısı yamato. denize indirildikten 9 gün sonra batmış olması almanların en büyük şanssızlıklarından birisi olsa gerek.

  japon ağır zırhlısı yamatonun sonuda trajik bir şekilde bitmiş, hava savunması olmaması sonucun da bir grup amerikan uçağının ördek gibi avlaması sonucu batmıştı.
  0 0
 • Tarih Dergisi Önerisi

  #tarih vardı, bitti. atlas tarihi öneririm ancak 2 ayda bir çıkıyor. bir de toplumsal tarih var, buna iyi diyorlar baya ama henüz alma fırsatım olmadı.
  0 0
 • alternatif tarih

  işte bizim amacımız bu alternatif senaryoları üretmek ve hikaye gibi yazmak olur diye düşündüm bende.
  0 0
 • alternatif tarih

  Akademik tanımı; Alternatif tarih, Tarihte hiç gerçekleşmemiş bir olayın gerçekleştiğini varsayarak ya da bir olayın sonucunu farklı kabul ederek oluşturulan bilim kurgu edebiyatı türüdür.

  Oldukça basit. 1. dünya savaşını almanlar kazansaydı nolurdu mesela? osmanlı o zaman dağılır mıydı? veya türkiye 2. dünya savaşına fiilen girseydi? Kimin yanında girerdi, ne olurdu? türkiye, batı değil de doğu bloğunda yer alsaydı veya çarlık rusya yıkılmasaydı ya da napolyon rusyayı işgal etseydi? daha eskilere gidilecek olursa türkler, hristiyanlığı kabul etseydi nolurdu? bunun gibi tarihe alternatif senaryolar yazarak devam edilebilecek, eğlenceli olacağını düşündüğüm bir başlık. herkes kendi hikayesini yazabilir, yorumların altından tartışmalar dönebilir filan.

  mesela;
  bunlar alternatif tarihe örnek olabilecek resimler. iyi eğlenceler şimdiden herkese.
  0 2
 • mahmudiye kalyonu

  maalesef ki bizde denize gereken önem hiçbir zaman verilmedi. 1-2 istisna hariç tabii. mesela barbaros döneminde deniz gücü zirvede olmasına rağmen yine de 2. plandaydı. mesela "Barbaros Hayreddin Paşa, Vezir-i Azam Damat İbrahim Paşa’ya,
  -"Henüz keşfedilen Yeni Dünya’ya (Amerika) sefer düzenlemek lazım." sözüne karşı,
  -‘Uzak denizlerle işimiz yok. Akdeniz’i ve Hind denizlerini tutmamız kafi.’ cevabını almıştı…" denir.

  ancak hind denizlerini bile tutamayacak dereceye geliyor ilerleyen süreçlerde, bunun sebebi de karşısında güçlü bir portekiz donanması olması. ingilizlerin güneş batmayan imparatorluklarının en önemli sebeplerinden birisidir donanma, ispanya ve fransayı komple saf dışı bıraktıktan sonra bütün dünya önlerine serilmişti adeta.
  0 0
 • mahmudiye kalyonu

  iii. selimin yaptırdığı 50 parça yeni gemi ile birlikte eski gemileri de düşününce dünyanın en büyük donanmlarından birine sahip olan osmanlının bu başarısı uzun sürmeyecekti. navarin de müttefik kuvvetlerce (fransa-ingiltere-rusya) yapılan operasyonla osmanlı 58 parça gemisini kaybetti. osmanlının akdeniz filosunu kaybetmesi bir telaşa sebep oldu, ii. mahmud hemen yeni bir donanma kurulması emrini verdi. bununla birlikte osmanlı donanmasının yeni sancak gemisi, 20 yıl kadar denizlerin en büyüğü mahmudiye kalyonu da bu süreçte inşaa edildi.

  bu büyük canavar, tamamen osmanlı mühendis ve mimarlarının eseriydi. mimarı mehmet kalfa, mühendisi mehmet efendi idi. 76 metre uzunluk ve 21 metre en, 128 top, 1250 kişilik mürettebat kapasitesi, 2500 tonluk ağırlığı, üç direk ve üç ambarıyla dünyanın o zamana kadar gördüğü en büyük kalyon mahmudiye kalyonuydu. ve bu ünvanı yaklaşık 20 yıl kadar elinde tutmayı başardı. denize indirildiği andan itibaren, anadolu insanının bile sevgisini kazanmış, yüreğini kabartmış ve özellikle navarin baskınından sonra moralini tekrar yükseltmiştir. geminin pruvasında büyük bir kükreyen aslan figürü vardı.

  mahmudiye kalyonu katıldığı sivastopol kuşatmasında büyük başarılar göstermiş, ayrıca büyüklüğü dolayısıyla ingiliz ve fransız donanmasına karşın büyüklüğü ile osmanlı subaylarının da yüreğini kabartmıştı. bu savaşta gösterdiği başarılardan dolayı 'gazi' ünvanı almıştı. bu geminin süvari kaptanı ateş mehmet paşadır. bu savaşta ki başarısıyla ünü daha da pekişmiş, halk arasında daha da önem ve değer kazanmıştır.
  böyle büyük ve şanlı bir gemiye yakışmayacak bir sonla, 1875te hizmetten çekildi. ii. abdülhamit döneminde maddi olarak sıkıntıya giren osmanlı imparatorluğu, 1888 yılında bahriye nazırı hasan paşanın emriyle mahmudiye kalyonunu parçaladı ve sattı. mahmudiye kalyonunun 1/33 ölçeğindeki orjinal maketi bugün beşiktaş deniz müzesinde sergilenmektedir.
  0 2
 • Bankaların İnternet Sitelerinin Çökmesi

  redhack, anonymous ile dayanışma içerisinde olduğuna dair bir mesaj yayımladı, bulabilirsem atarım buraya. saldırıların da devam edeceğini söylediler. Ayyıldız Tim'de bir yerlere saldırıyorlarmış, anonymousa da göz dağı filan vermişler kendilerince.
  0 0
 • hms victory

  bir zamanlar royal navy'nin göz bebeği, biricik kızı. ushant savaşında amiral augustus keppel'in, spartel burnu savaşında amiral richard howe'in, st. vincent burnu savaşında amiral john jervis'in, trafalgar savaşında amiral horatio nelson'ın 104 toplu, 1. sınıf pruva hattı kalyonu ve sancak gemisi.

  1758 yılında, royal navy'e yaraşacak bir gemi yapılması kararı üzerine kısa sürede planları hazır hale getirilir ve 1759 yılında chatham tersanesinde yapımına başlanır. 63,176 sterline mal olan gemi (bugün 7.71 milyon sterline denk gelir) 7 mayıs 1765 yılında yelken açmaya hazır hale gelir. %90'ı meşe ağacı olmak üzere 6000 ağaç kullanılır yapımında. bittiğinde ortaya 69.34 metrelik, 2142 tonluk, total de 5.400 metrekarelik bir alana denk gelen 37 yelkenli, 30 x 15 kiloluk, 28 x 11 kiloluk, 42 x 5 kiloluk olmak üzere ve kıç güvertesinde bulunan 2 x 31 kiloluk ağır carronadelerle birlikte toplam 104 topluk bir canavar ortaya çıkar. toplam 850 kişilik bir mürettebat taşayan hms victory, toplam da 8-9 knot yani 15-17km arası bir hıza ulaşabiliyordu.

  çeşitli süsler vs. eklemeleri de vardı. ancak bunlar 1800ün başlarında, trafalgar savaşından önce geçirdiği büyük tadilatta çıkartıldı. sadece bunlar değil, topları da yeniden elden geçirildi.

  katıldığı büyük savaşlardan hepsinden galibiyetle olmasa da hepsinden bir şekilde alnının akıyla çıkmayı başarmıştır. katıldığı savaşlardan bazıları;

  ushant savaşı - fransızlara karşı yapıldı, berabere bitti.
  spartel burnu savaşı - ispanyol ve fransız donanmasına karşı yapıldı, berabere bitti.
  st. vincent burnu savaşı - ispanyol donanmasına karşı kesin galibiyet kazanıldı.
  trafalgar savaşı - ispanyol ve fransız donanmasına karşı yapıldı, kesin galibiyet. bu savaş, belki de katıldığı en önemli savaştır. dünya tarihinin belki de ingilizler tarafından değişmesine sebep olmuştur. sebebi; hms victory başta santisima trinidad (ispanyol sancak gemisi, sınıfının ve zamanının en büyüğü) ve bucentaure (fransız sancak gemisi) olmak üzere tüm rakip donanmlarını bertaraf etmiş ve denizlerde 100 yıllık hükümdarlığını ilan etmişti bu savaşla. fransızlar daha sonra bir nebze olsun donanmayı toparlayabilseler de -asla royal navy kadar güçlü olamayacaktı- ispanyol donanması toparlanamayacaktı. bu da ingilizlerin, sömürgecilik faaliyetlerinde rakipsiz kalması ve çok daha fazla yeri sömürebilmesi anlamına geliyordu. (tobkz: güneş batmayan imparatorluk )

  bir de bu savaş, napolyon savaşlarının kaderinin değiştirdi. trafalgar savaşı, napolyonun ingiltereyi istila etme planlarından birisiydi ve bu donanma bu yüzden toplanmıştı. amiral horatio nelson, savaşı kazanmaktan çok karşısında ki donanmaya en fazla hasarı vermek amacındaydı ama savaşı kazandı. -savaş sırasında vurularak ölmüştür, şuan ingiltere de trafalgar meydanı ve bu meydan da bir admiral horatio nelson heykeli vardır- bu savaşla birlikte, ingiltereyi istila planları suya düşen napolyon avusturya ve rusyaya doğru hücuma geçti. (aynı senaryo yaklaşık 140 yıl sonra, hitlerle birlikte karşımıza çıkacak. hitler de önce ingiltereyi istila etmeyi deneyecek, başarısız olunca rusyaya doğru harekete geçecekti.)

  1813 yılında emekli olan bu güzel donanma kızı, 2. dünya savaşında nazi bombası yemesine karşın batmamıştır. ardından yine restore edilen hms victory, şuan royal navy'nin biriciği olarak portsmouthta müze olarak hizmet vermekte. 2012 yılında yüzebilir durumda ki en yaşlı gemi ünvanını da almıştır. portsmouth'a yolu düşenler, ufak bir ücret karşılığı gezebilirler. (hatta bana hediye filan da getirebilirler :))
  0 2
 • Zafer işareti

  1415 agincourt savaşında, ingilizlerin ünlü uzun yayını kullanan okçular fransız ordusuna nefes aldırmayınca, fransızlar da yakalanan tüm okçuların, ok kullandıkları parmaklarını keseceklerini ilan ederler. kendisinden 3-4 kat büyük fransız ordusunu tepeleyen bu okçular, savaştan sonra ok tutan parmaklarını gösterecek şekilde sallamaya başlarlar. ilk ortaya çıkışının bu olduğu söylenir.
  0 0
 • İngiltere Tarihi

  olur böyle hatalar, önemli değil. devamını bekliyorum bende heyecanla, başarılar tekrardan. :)
  0 0
 • İngiltere Tarihi

  @drwail işte onu diyorum hocam bende, lancasterler kazanmıyor savaşı. önce iv. edward tahta oturuyor, ölünce oğlu v. edward olarak tahta geçiyor daha sonra kral naibi olan amcası kendisini kral ilan ediyor ve iii. richard olarak tahta geçiyor. sonrası zaten yukarı da yazdığım gibi tudorların şansının yaver gitmesiyle beraber taht onların eline geçiyor. lancasterların tahtı kazanıp, tudorlara vermesi gibi bir şey söz konusu değil yani. saçma olurdu öylesi zaten.
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.