• İngiltere'nin bilinen ilk yerlileri Keltlerdir. Romalılar, Batı Avrupa'yı istila ederken İngiltere'yi de fethedip (MS 1. yüzyıl) adaya "Britania" adını verdiler. Roma egemenliğinin 4 yy sürmesine karşın ülke bu durumdan fazla etkilenmedi. 5. yy'dan itibaren Anglus ve Sakson halklarının karışımından oluşmuş Anglosakson akınları, Keltleri kuzeydeki (İskoçya) ve batıdaki (Galler) dağlık yörelere göç etmek zorunda bıraktı. Bu göçler sonrasında İngiltere büyük ölçüde Anglosakson kültürü etkisine girdi.

  Anglosaksonlar 6 ve 7. yüzyıllarda birbirine rakip küçük krallıklar kurdular. 8. yüzyılda Roma İmparatorluğu ve İrlanda’nın etkisiyle Hıristiyanlığı kabul ettiler. 795’te başlayan İskandinav istilası 11. yüzyılın başına kadar birkaç defa tekrarlandı. Danimarkalı Büyük Knud, Büyük Britanya adasını tamamen fethetti. Anglosakson hanedanından Edward (1042-1066) Ingıltere'nin bağımsızlığını sağladı.

  1215'de İngiltere Kralı John'a karşı ayaklanan asiller bu krala zorla Magna Carta adlı bir belge imzalatıp ilk defa o zamana kadar ancak tanrıya karşı yetkileri olduğu kabul edilen kralın halka karşı yetkileri de olduğunu kabul ettirmişlerdir. Bu belgenin insan haklarıyla ilgili ilk yazılı antlaşma olduğu kabul edilir.


  Daha sonra 14 ve 15. yüzyıllarda İngiltere Krallığı birtakım sosyal, dini, siyasi karışıklıklara sahne oldu. 1349'da İngiltere'ye gelen "Kara Ölüm" adı verilen Büyük Veba Salgını İngiltere nüfusunun çok büyük bir oranının ölmesine, şehirsel ve kırsal nüfusunun önemli kısımlarının kaybolup ülkenin sosyal ve ekonomik hayatının yeniden değişik kurumlarla yenileşmesine neden olmuştur. 1455-1487 döneminde York Hanedanı taraftarları ile Lancaster Hanedanı taraftarları arasında çıkan iki tarafın amblemi Yorkluların "beyaz gülü" ve Lancasterlıların "kırmızı gülü" dolayısıyla Güller Savaşı adını alan iç savaş İngiltere'yi çok etkilemiştir. Bu savaş sonunda Lancasterlılar galibiyet elde etmiş ve Tudor Hanedanı İngiltere Krallığı'nı eline geçirmiştir.
 • Devamını yarın veya diğer gün yazarım
  Devamı uzun olcak çünkü artık dünyaya hükmetmeye başladığı zamanlar gelecek o yüzden bu kısımları kısa tuttum
  yanlışım varsa veya eklemek istediginiz bişeyler varsa yazın
 • Eline sağlık hocam heyecanla bekliyoruz devamini
 • Evet başarılar bekliyoruz @drwail
 • zor bir konu seçmişsin, başarılar hocam.

  düzeltmek istediği bir kısım da, güller savaşını Lancasterlar kazanmıyor, karıştırdın sanırım. Lancasterlar bir dönem Tudorları destekliyor, vii. henry önce lancasterların desteğini alsa da daha sonra iii. richard ile araları bozulan york yanlılarını kendi tarafına çekiyor. hatta york ve tudor hanedanını birleştirmeyi bile teklif ediyor. son kısıma ek olarak yazdım, çünkü çok üstünden geçmişsin, bu olay belki de ingiliz tarihini değiştiren birkaç olaydan birisidir.

  yani henry tudorun başa gelmesi, roma ile kiliseyi ayırması, arkasından gelen reformlar, bilimsel gelişmeler vs. çok önemli bir yer tutar.
 • @DonQuixote yazımda bahsettigim gibi yanlışım varsa söyleyin demistim teşekkürler yanlısımı düzelttigin için

Bu konuda 1 sayfada toplam 6 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.