Sadece 90'larda Çocuk Olanların Anlayabileceği 5 Oyuncak ve 5 Aksiyon

90'larda çocuk olmak bambaşkaydı. Bilgisayar yok, televizyon desen lüks... Yapılacak en güzel şey muzurluktu. Bu nedenle de ticaret erbabı abilerimiz muzurluk yapabilmemiz için çok şey icat etmişlerdi.

Bir de durumu iyi olanlarımız vardı ki bunlar ellerindeki veya evlerindeki elektronik oyuncaklarla belli ederlerdi kendilerini. Bi de cimri olurlardı ki diğer çocuklara elletmezlerdi. Ne olacak bi tur versen de bi fifa oynasa, Mario'nun başını beladan kurtarsa... 

Eli sıkı arkadaşlara rağmen çok güzeldi mahalle dostluğu, 90'larda çocuk olmak cesaretli büyümek demekti...

1- Databank - Yüzyılın icadı olduğunu zannettiğimiz bu elektronik alet hiçbir işe yaramasa da biz onunla bir gün bir formül bulacakmışcasına tuşlara basıp dururduk.

2- Su Fışkırtan Yüzük - Su haznesi avuç içerisinde saklanan bu yakın savaş silahı, dönemin en gıcık icatlarından birisiydi. Genellikle göz hedef alınarak kullanılan bu silahın suyu hemen biter, yanlış yere sıktığımızda madara olurduk.

3- Ateri Salonları - Mahallelerimizin Disneyland'ı olan Ateri Salonlarında sürekli yanımıza gelen delikanlılardan şu cümleyi duyardık "Ver geçeyim" Sanki biz geçmek için oynamıyoruz...

4- Kız Kaçıran - Maksimum menzili 5 m olan bu patlayıcı bize atom bombası gibi gelirdi. Hiçbir zaman kız kaçırmayacağını bilsek de en ucuz patlayıcı madde olduğu için ateşleyip dururduk...

5- Lazer - Bunu alabilmek için finansörümüz olacak aile bireyini ikna etmek çok zor olurdu. Genellikle gece meydana çıkan bu alet ilk önce insanlara, arabalara ve komşuların pencerelerinden içeri tutulurdu baktık tepki alamıyoruz en kötü kedilere tutardık.

6- Gelelim Aksiyonlara: Zile Basıp Kaçmak - Mahalle sakinlerini çıldırtan bir çocuk eğlencesi olan bu aktivite diyafonun icadıyla yeni bir boyut kazanmıştı. Bu aktiviteye artık bir de "Kim O?" diyen kişileri işletme eklenmişti. Kısa bir süre sonra bu aktivite yenilen dayaklardan dolayı son buldu.

7- Su Savaşı - En zevkli aksiyonlardan birisi olan su savaşı stok tükenmesi sonucu acı sonla biterdi, şimdi kim yukarı çıkıcak da su doldurucak. Mahallenin esnafı da yeterli suyu sağlamayınca yarıda sırılsıklam kesilirdi savaş. Islandığımıza değmezdi.

8- Mahalle Maçı Yapmak - Çok garip kurallarımız vardı. Mesela 3 korner 1 penaltı olurdu. Bir de 3. mahalleden adamlar getirip kendimizce mahalle sınırı belirlerdik, o sınıra göre o alakasız kişi bizim mahallemizden sayılırdı.

9- Yumurta Atmak - Genellikle gece evlerin camlarına veya geçen arabalara atılırdı. Kişilere atmak yeni moda oldu. Mesela resimde Justin Bieber'ı yumurtalar içinde görüyoruz.

10- Eriğe Dalmak - Bu çok zevkli aktiviteyi kıskanç arkadaşlarımız bozardı. Tam çıkmışsın ağaca eriği toplıyacaksın birden aşağıdan bir ses gelir : "Eriğe Dalan Vaaar". Sanane kardeşim sen ne karışıyosun diyemeden bahçe sahibi kovalamaya başlardı...


Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.