• ?¿?
 • Öncelikle yorum süper @drwail fakat haçlı seferlerini burada anlatmaya çalışırsak @dunyasavaslarigazisi ne başvurmamız gerekir. Çünkü bence İlk dünya savaşı haçlı seferleridir aslında.
  Nedenine gelince, birçok sebep gösterilebilir fakat öne çıkan nedenler şunlardır:

  - Roma İmparatorluğunun Hristiyanlığı kabul etmesinden sonra Papa ile Roma İmparatorluğu arasında geçen gizli anlaşma dahilinde (bu gizli anlaşmaya bugün tarih bilgimizi kullanarak yaptığımız yorumlamalar sonrasında ulaşıyoruz) Roma İmparatorluğu "Ben Hristiyanlığı yayıyorum diye yola çıkmış ve bunu bahane ederek heryeri fethetmişti. Burada dini kullanarak fethetmesindeki avantajlar şunlardır
  i) Halk çok fazla karşı çıkmaz. Hristiyan vatandaşlar varsa Roma İmparatorluğunu seve seve karşılarlar fetih kolaylaşır.
  ii) Saltanat sarsılmaz. Dinle yönetilen ülkelerdeki vatandaşlar saltanata dinin mensubu oldukları için saygı gösterirler. Kararlarına itaat ederler.
  iii) Fakirlikten dolayı ayaklanmazlar çünkü dinler genellikle dünyada iyilik yapıp yoksulluk yaşayanın ahirette ödüllendirileceğini söylerler.
  iv) Halk bu dünyadan ayrılıp kendisini manevi hayata odakladığı için yönetim çok rahatlaşır.
  Dini kullanarak fetih gerçekleştirmenin avantajları Machiavelli'nin Prens adlı kitabında tüm ayrıntılarıyla anlatılmıştır ben kısaca bahsetmeye çalıştım.
  Bu avantajları kullanan Roma İmparatorluğu sınırlarını genişletirken Papa'nın da çıkarı şu olmuştur: Feth edilen yerlerden vergi almak, oralara kiliseler kurup halkı sömürmek.
  Bu karşılıklı çıkar ilişkisi reforma kadar devam etmiş Roma İmparatorluğu sınırlarını genişletmiş, Papa da paraya para dememiştir.
  Sonra gerek Paganlar gerek Hristiyanlar ne olduğunu anlamadan İslamiyet ortaya çıkmış ve Hristiyanların ve Paganların elindeki toprakları almaya başlamıştır.
  Toprak demek nakit demek. Bunun bilincinde olan Papalık da topraklarını dolayıslıyla paralarını geri kazanmak için Haçlı seferlerini başlatmıştır.
  Doğu'ya sefere çıkmanın tek olayı toprak değil kaynaklara da ulaşmaktır tabi ki. Örneğin çok basit gelecek belki size ama "tuz" o kadar önemli bir maddedir ki tuz olmadan önce kesilen hayvanın eti batıda korunamıyordu. Anında tüketilmesi gerekiyordu. Sonuçta donducu fln yok o dönemlerde. Tuza yatırmaları lazım ürünlerin bozulmadan kalabilmesi için. Bu bile sefer sebeplerinden birisidir.
  Öte yandan o zamanın teknolojisinin doğuda olduğunu da varsayarsak Doğu'ya sefere çıkmak oldukça mantıklı bir hareket olmuştur Haçlılar için.
 • @nickimivermem bir söyleyeck sözün varsa yaz kardeşim neden - oyladın merak ettim karşıt görüşler her zaman olaya farklı bakmamızı sağlar

Bu konuda 1 sayfada toplam 3 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.