• Düşünüp dururum hep bu soruyu Batı Mı Daha Medeni Doğu Mu Daha Geri?

  Tarihi incelediğimizde medeniyetin doğuda başladığını bilmeyen yoktur. medeniyet derken yanlış anlaşılmasın ilim-bilim medeniyetini kastediyorum. sümerlerde yazının başlamasıyla beraber mezopotamya bölgesinde islam dini gelene kadar oldukça büyük bilimsel ilerlemeler kaydedilmiştir. İslam dininin etkisiyle beraber İbni sina gibi bir tıp biliminin babasının dahi engellendiği tarih kitaplarında yazmaktadır. tarihimizdeki osmanlı devleti de keza aynı şekilde bir takım bilimsel ve sanatsal gelişmelere kendini kapatmıştır. (portrenin bile günah sayıldığı dönemler) şuandaki doğuya gelecek olursak sonuç çocuk yaştaki kızların evlendirilmesinden, kadınların taşlanmasına kadar yaşam dışı uygulamaların olduğu, 7/24 uyuşturucu kullanıp da 250 grama ve paraya bu kadar tamah eden şuanda başka bir millet yoktur demekten kendimi alamıyorum.

  Şimdi gel gelelim batıya... dünyada katliamları, sömürgeciliği, dini kullanmayı başlatan bir toplum olarak yayılan batı şimdi dünyanın medeniyet ekolü haline bürünmüştür. Bürünmüştür demeyelim haksızlık olması medeniyet kavramına ev sahipliği yapmıştır. gel gelelim bunun sebebine, kimse batıya sütten çıkmış ak kaşık demiyor yanlış anlaşılmasın. çünkü bu sözlükte muhafazakar arkadaşlarımında olduğunu biliyorum hemen saldırı pozisyonuna geçecekler o yüzden kimsenin savunmasını yapmadığımı belirtmek isyorum. tekrar konuya dönmem gerekirse de bu medeniyet beşiği batının, haçlı seferlerinden başladığı, kızıl derili soykırımlarına , afrika ülkelerindeki misyonerlik faaliyetlerindeyken kölelik sistemi oluşturmaya, yahudi kıyımlarından kendilerine ait olmayan topraklara hüküm sürmeye kadar adaletsizliğin dibine vurmuş olsalar da bu toplum reform ve rönesansla kendini aştı. dini kullanmak isteyene sen dur bakalım dedi, krala seni ben seçtim ben yönetirim dedi, ben savaşlardan dersimi aldım geçmiş geçmişte kaldı demeyi bildi. Bugün ateist oranı fazla ülkeler ile gelişmişlik düzeyi en yüksek olan ülkeler arasındaki doğru orantı olmasının apaçık sebeplerinden birisidir belki bu. insan haklarının en çok korunduğu ülkeler arasında batı ülkeleri yer alır. neden mi çok açık söyleyim biz hala sakız orucu bozar mı diye kendini din alimi gibi tanıtan adamlara her yıl aynı soruyu sorup defalarca kendimizi gelişteremedik ya, kütüphane sayımız hala aynı yerinde sayıyor ya, bu zamana kadar 2 tane nobel ödüllü alan kişi çıkarabildik ya, biz hala medeniyeti batıdan mı öğreneceğiniz dedik ya, türk, kürt, laz, alevi dedik diye insanların alnına kara lekeyi bastık ya...
  İşte bu yüzden sen yerinde bile kalmadın sen geriye gittin gidiyorsun... doğudaki zenginin parasını bile batının medeniyeti yiyor. neden mi çünkü doğulu parayı medeniyet sanıyor. şimdi karar sizin batı mı daha medeni doğu mu daha geri....
 • Gerçekten harika bir yazı olmus. Özellikle son cümleye bittim cok iyi tespit. Doğu bile kazandığı parayi batıda yiyor. Çok doğru..
 • Uzak doğuyu bu sınıftan uzak tutuyorum. Orta doğunun en büyük sorunu çok kolay kaldırılmaları, tüm dinlerin ortadoğudan çıkmasının sebebi de budur zaten.

  Kolay kandirilip oylesine liderlerine bağlanıyorlarki dogruyla yanlısı ayırmaya gerek duymuyorlar. Bu nedenle de sorgunun olmadığı yerde karşılaştırma olmaz. Karşılaştırmanın olmadığı yerde de gelişim olmaz
 • Doğu elindekilere sahip çıkamamanın başlıca örneğidir. Allah doğuya nimet yağdırmış, sahip çıkamayınca batı elinden almış.
 • Bilinen en büyük yanlışlardan birisi Doğu Medeniyetinin haçlı seferleriyle birlikte batıya geçtiğidir.
  Medeniyet alıp götürülecek birşey değil temeldir. Eğer doğuda medeniyet varsa batı alıp götürdü diye doğu gerilemeye başlamaz. Bu başlıca bilinen yanlışların başında gelir.
  Batı medeniyeti değil teknolojiyi almıştır. (Teknoloji illaki elektronik olmak zorunda değil hayatı kolaylaştıran herşeye denir, tuzun doğudan batıya gitmesi ve bu şekilde etlerin korunması bile teknolojik bir buluştur)
  Bu nedenle de batı aldığı teknolojiyi barbarca geliştirmeye devam etmiştir. Evet ortaçağda batı medeni fln değildir, belki doğu daha da medenidir ama @sinemismis arkadaşımızın belirttiği gibi reformlarla, fransız ihtilalleriyle, rönesanslarla aydınlar halka yol göstermiş ve ilerleme kaydedilmiş medeniyet böyle oluşmuştur.
  Doğuda bunu engelleyen şeylerin başında ise yanlış din uygulamaları süregelmiştir. Düşünme, sorgulama, gülme, çatal kullanma, şeyhe git ağzına tükürsün gibi inanışlarla müslümanlar aslında çok karşı oldukları bir görüş olan materyalizme endekslenmişlerdir.
  Siz hiçbir müslümana sen materyalistsin iddiasını kabul ettiremezsiniz ama ortadoğu müslümanları farkında olmadan bu hale gelmişlerdir.

  Allah'ın Verdiği canı geri almasına karşı çıkıp karşı çıkıp kardeş katli, kız çocuklarını gömmek gibi olayları meşrulaştırmışlardır ki bunlara halifeler de önayak olmuşlardır.
  (bkz:halifelik)

  Bu da haliyle ileri değil geri götürmüştür. Bugün bile hala IŞİD'i El Kaide'si vs. si ne kadar dış kaynaklar tarafından kontrol edilse de savaşanlar cahil ortadoğu insanlarıdır. Cennete gideceklerini sanan adam öldürmeyi sevap ve cihat zanneden kimselerdir...
  Sorun çok açık değil mi zaten....
 • Bu konuda gerçekten o kadar öfkeleniyorum ki bazen sinirlerime hakim olamıyor kendimi kontrol edemiyorum. Saygı duyduğum platform olduğundan ve bam yemek istemediğimden dolayı ve konunun da medeniyet olması sebebiyle doğru ifadeleri seçeceğim.

  Doğu tarafının yahut Doğu sempatizanlarının Batı'ya karşı dinmeyen öfkesi nedendir biliyor musunuz? Doğu'nun medeniyetine sahip olamamanın verdiği hırstır. Birileri belki saçma der birileri gülüp geçer size sadece şu örneği vermek isterim. Hani Doğu şikayetçi ya batının medeniyetinden neden bütün Arap kralları çoluğunu çocuğunu İngiltere'ye Amerika'ya gönderir düşündünüz mü? Medeniyet görsün ve en işin en iyisi Nasıl yapılır görülsün diye.

  Bununda açıklaması şudur; kendi insanını bile ayakta Nasıl uyutucağının en iyi yöntemini öğrenmek için Batı'ya gider.

  Şimdi kim haline yansın bir düşünün...
 • Batı daha gelişmiş gözükebilir fakat milliyetçilikten uzakdır.Doğu ise kültürüne bağlı ve aşırı milliyetçidir.Özelliklede uzak doğu olan Japonya vatanını canını verecek kadar seven insanları var.Batıda ise Irkçılık vs. şeyler batının hala bir medeniyet olamadığını göstergesidir !!!
 • Bu sorunun cevabı bence doğu daha geridir. Batı da olması gereken şekilde medeni değildir. Batı kötünün iyisiyken doğu dünya dışı hatta tarih dışı uygulamalarına devam etmektedir.
 • Doğu'ya geri demek batıyı ileri götürmeyecektir. Doğu gerinin de gerisindedir evet. Fakat batı da bence yeteri kadar medeni değildir.
 • Bu konuyla ilgili okunması gereken kitap Batı Dünyaya neden hükmediyor Şimdilik -Ian Morris ..Bu kitapta puanlama yapılarak güzel bir derleme yapılmış..

Bu konuda 2 sayfada toplam 12 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.