• 1. Dünya savaşına ve kurtuluş savaşına katılmış 1 kırmızı şeritli istiklal madalyası ve 3 takdirname almış başarılı türk pilot ve uçak mühendisi . devrim arabalarındaki hikayeye benzer bir hikayesi var .1924 te ilk türk uçağı Vecihi k-6 yı üretir sertifika almak için dönemin hükümetine başvurur ancak "sertifika verecek kimse yok" bahanesi ile reddedilir , , bunun üzerine Vecihi hürkuşta uçağın güvenli olduğunu ispatlamak için yaptığı uçakla uçar fakat izinsiz uçtun gerekçesiyle cezalandırılır ayrıca bu sefer uçağa da el konulur . ancak bu vatanperver adam yılmaz ve türk teyyareciler cemiyetine katılır . halkı havacılık hakkında bilinçlendirmek için ve cemiyete bağış toplamak için uçağını ister ancak cevap yine olumsuzdur . 1930 da kendi çabalarıyla bir kereste fabrikası kiralar ve Vecihi k-14 ü yapar . yine aynı bahane ile uçağının elinden alınmaması için uçağı parçalayıp bir trene yükler ve Çekoslovakya ya gider . orada uçabilir belgesini alıp kendi uçağı ile uçarak Türkiye ye döner . hem halkı bilinçlendirmek hem de türk hava kurumuna bağış toplamak için turneler düzenlemeye başlar ancak 1931 de hiçbir sebep gösterilmeden uçması yasaklanır . Vecihi hürkuş tüm bu baskılara rağmen yılmaz ve ilk türk havacılık okulunu kurarak pilot yetiştirmeye başlar ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle bu okulda kapanır . 1937 senesinde türk hava kurumu tarafından Almanya ya eğitim için gönderilir ve 1939 da weimar mühendislik okulundan uçak makinaları mühendisi unvanıyla mezun olur ancak Türkiye ye döndüğünde ' iki yılda mühendis olunmaz' denilip diploması geçersiz sayılır . hayatını türk milletinin istikbaline ve refahına adayan bu adam 16 temmuz 1969 da insanlığın aya basmak üzere havalandığı gün sefalet içerisinde hayata gözlerini yumar.
 • gerçekten çok acıklı bir hikayesi vardır. Tam bir yitik değer. Kızının elinde ölmesi de ayrı bir hüzün.
 • VecihiK6 isimli ilk uçağını yapmıştır. Uçağı için belge verebilecek kimse olmadığı için uçması yasaklanmıştır. Bu onu yıldırmamış, izinsiz uçtuğu için ceza almıştı. Uçağına el konulmuştu. Daha sonra Vecihi 14 ü yapmıştır.İzin verilmediği için gurbette uçmuştur. sonra ilk türk sivil havacılık okulunu kurmuştur.2 uçak daha yapmıştır. Maddi sorunlar yüzünden okul kapanmıştır.

  16 Temmuz 1969 yılında, hayata gözlerini yummuştur.
 • şahsen bende turk hava kurumu unide pilotaj ogrencisi olarak yazillar olsun diyorum ve malesef şuan durum 100 yil oncesinden farkli degil hala kendi ucagimizi uretemiyoruz turk hava yollari bile yuzde yuz turk yapimi koltuklariyla ovunuyo.Koltuk ne lan ? şimdi bide kalkmis 2023 te yuzde yuz turk yapimi ucak yapilicak diyolar oda yalan sanirim turkiyenin bu anlamda elini kolunu baglayan bi anlasma felan var lozan mozan olabilir bilmiyorum ama 100 sene dolcak bogazlardan para alcaz yok ucak yapcaz şu bu hikaye turkiye o anlasmalara uymuyorum demedigi surece (hitler gibi) biz bir adim bile ileri gidemiyicez

Bu konuda 1 sayfada toplam 4 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.